Cisza nocna w Polsce — wszystko, co musisz wiedzieć

cisza nocna

Czy wiesz, co oznacza cisza nocna? Jak wygląda w praktyce? Może zacznijmy od tego, że jako takie pojęcie „ciszy nocnej” w polskim prawie nie funkcjonuje. To bardziej umowne sformułowanie społecznego regulaminu, które zostało wprowadzone, by zaistniały godziny spokoju na odpoczynek, bez hałasu, krzyków lub w bardziej drastycznych przypadkach — uprzykrzających życie drgań młota pneumatycznego. Wiele osób zastanawia się, jak zdefiniować ciszę nocną oraz w jakich godzinach i gdzie ona obowiązuje. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o ciszy nocnej! 

Cisza nocna — co to jest i kiedy obowiązuje cisza nocna

cisza nocna
Fot: Shutterstock

Cisza nocna w Polsce, jak już zostało wspomniane wyżej, to pojęcie umowne i zależy od wewnętrznego regulaminu i zarządzeń danej placówki. To nic innego jak uregulowanie i osadzenie w ramach czasowych powstrzymania się od hałaśliwych zachowań i przestrzeganie ustalonych norm społecznych dla dobra i spokoju ogółu. Wobec powyższego cisza nocna w Polsce nie jest ujęta w polskim porządku prawnym, jednak zwyczajowo obowiązuje w wewnętrznych zarządzeniach różnego rodzaju firm, instytucjach, placówkach, wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych.

Kiedy jest cisza nocna? Trwa przeważnie od 22 w nocy do 6 nad ranem. 

Zakłócanie ciszy nocnej — gdzie dzwonić? Zgłoszenie zakłócenia ciszy nocnej

cisza nocna
Fot: Shutterstock

Zakłócanie ciszy nocnej, a więc zakłócanie spokoju, mimo że pojęcie: „ciszy nocnej” w prawie polskim nie funkcjonuje, jest jednak wykroczeniem 51§1 Kodeksu Wykroczeń i mówi o tym, że: “Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny”.

Zgodnie z tym paragrafem, każde zachowanie godzące w spokój i porządek publiczny jest zabronione i nie ma tu znaczenia czy ktoś słucha muzyki nad wyraz głośno w południe, czy w środku nocy — obowiązują te same kary. 

Tym samym jest również dokuczliwe i nagminne szczekanie psa w porze nocnej. Może ono zostać uznane przez sąd za zakłócenie, co będzie skutkować ukaraniem właściciela czworonoga, szczególnie w miejskiej aglomeracji lub miejscowości wypoczynkowej.

Także i głośne imprezy domowe, alarmy samochodowe, urządzenia nagłaśniające umieszczone na zewnątrz, kosiarki, dmuchawy do sprzątania liści i inne urządzenia ogrodnicze, odbierane przez społeczeństwo jako hałaśliwe, mogą być przyczyną zakłócania ciszy nocnej i podlegają paragrafowi Kodeksu Wykroczeń.

Zgłoszenie zakłócenia ciszy nocnej można kierować bezpośrednio pod numer telefonu policji mieszczącej się w naszym okręgu lub jeśli nie chcemy, by sprawca poniósł od razu konsekwencje prawne, możemy zgłosić naganne zachowanie do zarządu spółdzielni lub innej placówki, która wewnętrznym regulaminem zabrania takiego zachowania.

Najprostszym jednak i nieco bliższym ludzkiej tolerancji rozwiązaniem będzie po prostu zwrócenie uwagi delikwentowi, który zakłóca nasz spokój. Szansa na poprawę należy się każdemu, o ile sprawca tę szansę doceni i zaprzestanie procederu działania na niekorzyść innego człowieka. Kwestia zwyczajnej rozmowy może okazać się skuteczna i wszystko wróci do normy.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania ciszy nocnej? Mandat za zakłócanie ciszy nocnej

cisza nocna
Fot: Shutterstock

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, konsekwencje nieprzestrzegania ciszy nocnej wyjaśnia artykuł 51 Kodeksu Wykroczeń, gdzie każdy, kto narusza spokój drugiej osoby, jako pokrzywdzonej, podlega karze aresztu, pozbawienia wolności lub grzywny. W większości przypadków policja na niesfornego zakłócacza ciszy nakłada mandat, który według kodeksu wynosi od 20 zł do nawet 5000 zł. Nie ma obowiązku przyjmowania mandatu, jednak wówczas sprawa zostaje przekazana do sądu. W przypadku, gdy przewinienie jest znaczące, policja stosuje areszt od 5 do 30 dni ograniczenia wolności. Funkcjonariusze posiadają uprawnienia, by wejść do mieszkania tylko wtedy, gdy będą mieli uzasadnione podejrzenie, że w tym miejscu dochodzi do wykroczenia. Warto też zaznaczyć, że tylko policja ma uprawnienia do interwencji dotyczących naruszania ciszy nocnej, straż miejska tych czynności nie może wykonywać.

Cisza nocna w bloku, na wsi i w domu jednorodzinnym: czy zasady się różnią?

cisza nocna
Fot: Shutterstock

Zasady regulujące ciszę nocną obejmują osoby mieszkające zarówno w mieście, jak i na wsi i nie można tutaj zastosować powyższego podziału. Kodeks Wykroczeń działa niezależnie od miejsca zamieszkania. Cisza nocna na wsi, czy cisza nocna w mieście to to samo zakłócanie spokoju. Jak pewnie się domyślacie, w każdej regule można znaleźć wyjątek. Tak jest też w tym przypadku – kiedy w grę wchodzą prace polowe, które na wsi przypadają na godziny nocne, czyli między 21 wieczorem a 7 rano, nie naruszają one prawa, ponieważ takie zachowanie leży wręcz w interesie całego społeczeństwa, które korzysta z dobrodziejstw plonów wsi np. w czasie żniw, czy wrześniowych wykopków.

Natomiast właściciele domów jednorodzinnych są niejako zobowiązani umownie do tego, by swoim zachowaniem nie być uciążliwymi dla sąsiada “zza płotu”. Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć konfliktów, są rozmowy i jasno sprecyzowane zasady, na których będzie toczyło się wspólne życie z człowiekiem mieszkającym obok. Oczywiście kompromis jest tutaj jak najbardziej wskazany.

Podsumowując, ciszę nocną w bloku egzekwuje się na podstawie regulaminu spółdzielni, czy też wspólnoty lokatorskiej, która w przypadku członka rażąco naruszającego regulamin może zastosować szczególny tryb eksmisji, stosowany jednak w ostateczności i w wyniku braku poprawy zachowania. Natomiast w domach jednorodzinnych takim egzekutorem jest Kodeks Wykroczeń.

Cisza nocna w święta i weekend — czy zasady są inne? Czy w sylwestra jest cisza nocna?

cisza nocna
Fot: Shutterstock

Spokój i cisza zapewniająca nam odpoczynek ma trwać od 22 do 6 rano, niezależnie od dnia tygodnia, dotyczy to także sobót i niedziel oraz świąt. Nie ma zatem żadnych specjalnych ulg od społecznie ustalonych norm. Policja tak samo zareaguje na sygnał o łamaniu przepisów prawa bez względu na dzień tygodnia, czy godzinę zgłoszenia.

Kto myśli, że w Noc Sylwestrową można hałasować do woli — niestety jest w błędzie. Także w tę magiczną noc obowiązują te same zasady, co zwykle.

Warto jednak zaznaczyć, że głośne odtwarzanie muzyki w Sylwestra to zwyczaj, a nie wykroczenie. Huczne powitanie Nowego Roku wpisane jest w tradycję, także głośna zabawa po sąsiedzku co prawda, może zakłócać spoczynek nocny, ale nie będzie podlegać karze. Kulturalnie byłoby, mimo wszystko, powiadomić sąsiadów, że planujecie zabawę, aby przywitać nadchodzący Nowy Rok i prosić ich o wyrozumiałość w tej kwestii.

Podobnie można zachować się przy organizacji innych imprez domowych. To na pewno zostanie dobrze odebrane przez lokatorów sąsiadujących mieszkań czy właścicieli domów i będzie podstawą do dobrych stosunków międzyludzkich, w tym przypadku sąsiedzkich.

Cisza nocna — prawo do spokoju i udanego wypoczynku

cisza nocna
Fot: Shutterstock

Spokój i spoczynek nocny jest więc teoretycznie dobrem chronionym, a osoba, której zakłócono tę możliwość wypoczynku, może zgłosić dokuczliwe działania bezpośrednio na policję, powołując się na Kodeks Wykroczeń. Można też wystosować pismo podpisane przez prawnika, które przyczyni się do zmiany zachowania osoby utrudniającej nam życie, ze względu na obawy przed konsekwencjami, chociażby finansowymi.

Niekiedy jednak, by załagodzić konflikt, wystarczy rozmowa, zwrócenie uwagi i wszystko może pójść w dobrym kierunku. 

Potrzebujemy spokoju, wypoczynku, ale też czasu na zabawę i świętowanie, a to przy dobrej woli obu stron jest jak najbardziej możliwe i potrzebne. Obopólna tolerancja jest wskazana!

Rekomendowane artykuły