Dzień Psa — jak obchodzić i kiedy jest Dzień Psa? Wszystko, co musisz wiedzieć

dzień psa

Dzień najlepszego przyjaciela człowieka, czyli Dzień Psa to święto, które jest niejako symbolem podziękowań dla naszych pupili, za ich przywiązanie i bezwarunkową miłość do nas. To właśnie pies jest bohaterem największej ilości piosenek czy wierszyków dla dzieci i to on bohatersko pomaga w różnych akcjach humanitarnych, gdzie człowiek nie ma możliwości działania. Jest obrońcą, pomocnikiem, powiernikiem najskrytszych tajemnic swojego właściciela, przytulanką i radością dla całej rodziny, z którą mieszka, a także jest jej pełnowartościowym szczekającym i  sympatycznym jej członkiem.

Dzień w towarzystwie psa ma na człowieka dobroczynny wpływ, jest to nawet udowodnione naukowo. Już w dzieciństwie kontakt z psem pozytywnie wpływa nie tylko na radość, uczucia i emocje dziecka, ale i działa zbawiennie na nasz układ immunologiczny. Zaletą posiadania pupila, jest też jego wsparcie w sytuacjach kryzysowych, np. w samotności czy w depresji. Badania wykazały również, że osoby regularnie spędzające czas w towarzystwie czworonoga, są spokojniejsze, dzięki czemu ich ciśnienie krwi jest niższe, a to z kolei dobrze wpływa na pracę serca. 

Kiedy jest Dzień Psa? Święto psa na świecie oraz w Polsce

dzień psa
Fot: Shutterstock

Tutaj mamy dwie daty: Światowy Dzień Psa, lub jak kto woli, Międzynarodowy Dzień Psa, który przypada na 26 sierpnia i jest obchodzony co roku bardzo hucznie za oceanem. Stamtąd też, bo ze Stanów Zjednoczonych, pochodzi to święto, które pierwszy raz zainicjowane zostało w 2004 roku przez amerykańską działaczkę — ekspertkę od psów Collen Paige i przyjęło się dość szybko na całym świecie. W krajach, gdzie celebrowana jest przyjaźń z czworonogiem, cel tego dnia jest wspólny i traktowany, jako dowód wdzięczności dla psów za ich wierną miłość i służbę człowiekowi, mimo że daty tej uroczystości się różnią. 

1 lipca Dzień Psa w Polsce i dzień do niego przypisany nie jest przypadkowy, gdyż to właśnie na początku sezonu urlopowego odnotowuje się najwięcej porzuconych zwierzaków, które przeważnie trafiają do schroniska. Dlatego warto wówczas odwiedzić najbliższą taką placówkę, by ją wesprzeć. Tam zawsze mile widziane są odwiedziny

i prezenty w postaci karmy, koców, zabawek dla psów czy jakiegoś choćby niewielkiego  datku pieniężnego. Jak już wcześniej zostało wspomniane, Dzień Psa na świecie obchodzimy 26 sierpnia, a w Polsce 1 lipca i jest u nas już na dobre od 2007 roku. To okazja, by zwrócić szczególną uwagę na prawa zwierząt dotyczące ich ochrony i opieki, a także na to jak cenną rolę odgrywają w naszym życiu i ile dobrego w nie wnoszą, bo przecież pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Możemy więc przyjąć, że Dzień Psa jest świętem na cześć wszystkich psów, tych dużych i tych małych, rasowych i kundelków, w celu promowania wiedzy na temat psich problemów, jak i w podzięce za ich obecność.

Najlepsze pomysły na świętowanie Dnia Psa z Twoim czworonożnym przyjacielem

dzień psa
Fot: Shutterstock

Obchody tego dnia można zacząć od długiego spaceru ze swoim pieskiem, na pewno będzie bardzo zadowolony! To też idealny czas, by okazać psu naszą miłość i troskę do niego. Można to uczynić zwyczajnie — przytulając go, głaskając, bawiąc się z nim albo zaserwować mu jego ulubiony smakołyk. Sposoby na uczczenie tego święta zależne są od poziomu aktywności czworonoga oraz tego, ile czasu możemy mu poświęcić. Każdy drobny nawet gest wykonany w stronę naszego pupila z miłością, będzie zapewne od razu doceniony i przypieczętowany bezcennym merdaniem ogona. To najlepszy wyznacznik dobrego humoru naszego kompana i potwierdzenie, że jest zachwycony. Możemy też zarekomendować zabawę w aportowanie, psy to uwielbiają. Taki trening na świeżym powietrzu wspaniale urozmaici Wasz wspólny czas. Nie możemy zapomnieć o tym, co psiaki lubią chyba najbardziej, czyli wodna kąpiel. Dzień Psa wypada w czasie wakacji, w lecie, kiedy jest cieplutko, więc śmiało można wybrać się nad wodę z czworonogiem i nieco się ochłodzić w upalny dzień. Pamiętać jednak trzeba o bezpieczeństwie w czasie aktywności i wybierać sprawdzone zbiorniki wodne. 

Dzień Psa w schroniskach: Jak możemy pomóc psom bez domu?

dzień psa
Fot: Shutterstock

Ten specjalny dzień w schroniskach głównie obchodzony jest w formie pikników, w których uczestniczą ich pracownicy, wolontariusze, jak i ludzie dobrego serca z zewnątrz placówki.

Wśród atrakcji tego święta proponowane są konkursy dla czworonogów, porady behawiorysty, charytatywne kiermasze na rzecz podopiecznych schroniska oraz spacer z wolontariuszami. Jednak najlepszym prezentem dla psiaka, który przebywa w schronisku dla bezdomnych zwierząt, byłoby znalezienie dla niego dobrego domu z odpowiedzialnym właścicielem, w którym zapomniałby o tym co było złe w jego życiu i otworzył się ponownie na miłość. Właściwie każdy z nas może w różny sposób pomóc tym zwierzętom, chociażby przelew drobnej kwoty na konto schroniska, za którą będzie można zakupić niezbędne rzeczy do jego wyposażenia. W szkołach i innych instytucjach organizowane są często zbiórki karmy dla psów, wystarczy zerknąć w internet lub przekazywać takie informacje znajomy znajomemu i akcja może okazać się bardzo udana i pomocna zwierzakom.

Pomysły na prezenty dla psów w ich święto

dzień psa
Fot: Shutterstock

Znając swojego pupila, możemy łatwo wybrać dla niego prezent, który przyjmie z przyjemnością, a każdy taki podarunek pomoże mu w jego pieskiej rzeczywistości.

Są to na przykład różnego rodzaje akcesoria do pielęgnacji sierści, zestawy okryć, zabawki, czy miski na ulubione jedzenie. Poniżej mamy dla Ciebie kilka konkretnych propozycji. Oto one:

  • gryzak dla psa,
  • legowisko,
  • ubranko,
  • specjalistyczne zabawki dla psów
  • tor przeszkód
  • przysmaki

Na zakończenie, wszystkim pieskom i ich właścicielom życzymy samych pogodnych dni, a co za tym idzie, zabaw na dworze oraz długiego i szczęśliwego życia. Pamiętajmy także o pieskach ze schroniska i trzymajmy kciuki za znalezienie dla nich kochających domów.

Rekomendowane artykuły