Najkrótszy dzień w roku — ile trwa i kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

najkrótszy dzień w roku

Moment przesilenia zimowego, a zarazem najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku, już niebawem. Oczywiście ma to miejsce na półkuli północnej naszego globu, mieszkańcy południowej części mają wówczas do czynienia z przesileniem letnim. Pocieszające jest jednak, że każdy następny dzień po tym zjawisku będzie, choć ciut dłuższy od poprzedniego, co zadziała dobrze na nasze samopoczucie. Dokładna data przesilenia jest zmienna, wypada 21 lub 22 grudnia i jest konsekwencją roku przestępnego w zależności od tego, czy luty ma 28 czy 29 dni. Z tego faktu również wynika zmiana czasu z letniego na zimowy a później z zimowego na letni, co ma ogromny wpływ na aspekty naszego życia, a także całej otaczającej nas przyrody. My ze swej strony spróbujemy przybliżyć Ci w prostszy sposób niż ten stricte naukowy tę tematykę.

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku — i kiedy zaczyna się zima

najkrótszy dzień w roku
Fot: Shutterstock

W 2023 roku ten dzień przypada na 22 grudnia w piątek, tym samym rozpoczynając astronomiczną zimę oraz aktywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. 

Wtedy też nastąpi przesilenie zimowe i każda następna noc po tym dniu będzie już nieco krótsza aż do równonocy wiosennej w marcu, gdy dzień i noc będą miały ponownie równą długość i wtedy będzie najdłuższy dzień w roku.

Najkrótszy dzień w roku a właściwie jego długość mierzona w godzinach zależy od szerokości geograficznej, a co za tym idzie, w miejscowościach położonych na północy Polski dzień jest zawsze troszkę krótszy niż w miastach na południu kraju. Podobnie jest również z najkrótszym dniem w roku. Wobec tego, dokładną długość tego dnia można podać dla wybranej miejscowości. Jako, że naszą stolicą jest Warszawa, to dla niej podamy ten czas – 7 godzin i 39 minut będzie trwał dzień, który będzie krótszy o dokładnie 9 godzin i 2 minuty od najdłuższego dnia, a noc: 16 godzin.

Tak jak już zostało wspomniane, najkrótszy dzień w roku jest jednocześnie początkiem zimy. Nie zawsze witamy ją w pełnej bieli, ale dobrym pomysłem, by uczcić ten dzień, może być spacer z druga połówką lub z całą rodziną. To czas przed Bożym Narodzeniem, więc ulice są pięknie udekorowane, pełne blasku i świątecznych wystaw sklepowych. Można też wybrać się na jarmark organizowany w wielu miastach z tej okazji,a tym samym wprowadzić siebie i najbliższych w specjalną atmosferę zbliżających się dni, a przy okazji zakupić nietuzinkowe drobiazgi na prezenty pod choinkę, jak i posmakować różnych regionalnych specjałów.

Ile trwa najkrótszy dzień w roku — o której zachód słońca w tym szczególnym dniu?

najkrótszy dzień w roku
Fot: Shutterstock

Tego dnia słońce wzejdzie o 7:45 i będzie to chwila kiedy wzniesie się ono nad horyzont, na wysokość aż czterokrotnie niższą niż w najdłuższy dzień w roku. Zajdzie o 15:23, więc to tylko kilka godzin słonecznego światła. W tym dniu także przypada najdłuższa noc w roku. Od tego momentu każda następna będzie o kilkadziesiąt sekund, po czym o kilka minut krótsza. Będzie on trwał ok. 7 godzin i 40 minut, a że jest to uzależnione od położenia danej miejscowości, można niewątpliwie stwierdzić, że najdłużej słonecznymi promieniami będą cieszyć się mieszkańcy południowej części Polski.

W tym dniu możemy być rozkojarzeni, senni, drażliwi, zmęczeni, a także mogą nas męczyć bóle głowy lub mięśni.

Astronomiczna zima i przesilenie zimowe — od kiedy przybywa dnia

najkrótszy dzień w roku
Fot: Shutterstock

Astronomiczna zima zacznie się wraz z przesileniem zimowym, czyli, w tym roku, 22 grudnia i będzie trwać do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza okres pomiędzy 21 lub 22 grudnia a 20, lub 21 marca, w zależności czy mamy rok przestępny, czy nie.

Ktoś z Was może zapytać, jaka jest różnica między zimą astronomiczną a kalendarzową ?

Już wyjaśniamy: Podstawowa różnica polega na tym, że kalendarzowy początek zimy to ustalony dzień, który jest stały i powtarza się każdego roku. Z kolei pierwszy dzień tej astronomicznej jest ruchomy, gdyż można rzec, ustala go sama natura. Dokładną godzinę początku astronomicznej zimy wyznacza moment przejścia Słońca przez tzw. punkt Koziorożca.

Koniec końców od zimowego przesilenia przybywa nam dnia, a słońce świeci coraz dłużej, dając nam coraz więcej ciepła.

Najkrótszy i najdłuższy dzień w roku — co warto o nich wiedzieć

najkrótszy dzień w roku
Fot: Shutterstock

O najkrótszym dniu w roku, będącym równocześnie przesileniem zimowym, już troszkę wiecie. A ile dłuższy jest dzień podczas przesilenia letniego, które zwiastuje najdłuższy dzień w roku? Już wyjaśniamy!

Przesilenie letnie to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca.

Na półkuli północnej występuje ono w okolicach 20 lub 21 czerwca. W tym czasie cała strefa podbiegunowa tej części świata jest oświetlona Słońcem i panuje tam dzień polarny. Natomiast po przeciwnej stronie globu, na południowym kole podbiegunowym, mamy noc polarną. W Polsce rozpoczyna się astronomiczne lato, które obfituje w bardzo jasne rozgwieżdżone noce, podczas których możemy obserwować spadające gwiazdy, czyli meteory. Najlepszy czas, by je dostrzec to okres między 17 lipca a 24 sierpnia, a ich apogeum przypada na 12 sierpnia. W wielu miejscach w Polsce dzięki temu ciekawemu zjawisku, organizowane są tzw. noce spadających gwiazd, czyli pikniki astronomiczne

i pokazy nieba. Kolejną ciekawostką może być fakt, że popularne GPSy w tym czasie będą płatać nam figle, bo na Słońcu występują wtedy różne dynamiczne zjawiska, takie jak rozbłyski i filary słoneczne.

W tym czasie, gdy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza w roku, obchodzone jest święto związane z przesileniem letnim, wywodzące się z tradycji Słowian, mianowicie Noc Kupały.

Wówczas rozpalane są ogniska, do których wrzucane są różnego rodzaju zioła, a uczestnicy dobrze się bawią i tańczą wokół, celebrując tę tradycję.  

I jedno i drugie przesilenie daje nam możliwość podziwiania piękna natury, której jesteśmy częścią, i o którą powinniśmy obowiązkowo z pokolenia na pokolenie dbać.

Rekomendowane artykuły