Narodziny dziecka to najpiękniejszy czas dla rodziny. Wszyscy z niecierpliwością czekają, aż na świat przyjdzie ich ukochana córeczka lub synek. Na tę okoliczność wykonywane są konkretne przygotowania na każdy etap życia maluszka. Jednym z podstawowych pytań, które zadają sobie rodzice odnośnie kolejnych faz rozwoju dziecka, brzmi: do kiedy ich pociecha to noworodek, a do kiedy niemowlę? W poniższym artykule rozwiążemy ten dylemat — zostań z nami do końca!
Spis treści
Światowa Organizacja Zdrowia, jasno określa, że noworodek to dziecko od urodzenia do 28 dnia życia, po to, aby następnie do ukończenia 12 miesiąca stać się niemowlakiem. Warto zaznaczyć, że ogólnie przyjętych teorii, które funkcjonują wśród społeczeństwa, jest co najmniej kilka. Najpopularniejszą jest ta, która mówi o tym, że dziecko przestaje być noworodkiem, a staje się niemowlakiem z chwilą odpadnięcia pępowiny.
Ktoś mógłby zadać pytanie — dlaczego rozróżnienie noworodka od niemowlaka jest czymś ważnym? Jest to jednak bardzo istotne, gdyż na podstawie tych różnic można stwierdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Świadomy rodzic będzie mógł w porę zareagować i udać się do lekarza specjalisty, który po konsultacji stwierdzi czy są powody do obaw, czy to naturalne zachowanie dziecka.
Od niemowlęcia do malucha: Kluczowe etapy rozwoju dziecka


Okres czasu, jaki upływa między etapem niemowlęcia a maluszkiem to mniej więcej trzy lata. Wówczas rozwój dziecka miesiąc po miesiącu jest bardzo intensywny. Każdy maluch rośnie we własnym tempie, jednak można wyróżnić kolejne etapy rozwoju dziecka w zależności od tego, jakie zdobywa ono nowe umiejętności, świadczące o prawidłowym funkcjonowaniu młodego organizmu. Poniżej przedstawiamy kluczowe momenty z życia maluszka, które są powiązane z jego wiekiem.
Po przyjściu na świat noworodek jest niezwykle delikatną istotą i z dnia na dzień przystosowuje się do funkcjonowania w otoczeniu innym, niż przebywał, czyli w przyjaznym brzuszku mamy. Jego organizm jest niedojrzały, a co za tym idzie – nie w pełni jeszcze widzi i nie odróżnia też dni od nocy, ale już słyszy. Rozpoznaje głos mamy, jej dotyk i jej zapach. Przez większość czasu jednak śpi i nabiera sił, by w drugim miesiącu życia wykazać się już większą aktywnością ruchową. Mogą pojawić się w tym czasie niestety napady kolki brzusznej, która jest zmorą maleństwa, a także jego rodziców. Dziecko zaczyna wydawać z siebie dźwięki, jak również odwzajemniać uśmiech, co sprawia ogromną radość opiekunom.
Trzeci i czwarty miesiąc to już regularne posiłki, co 3-4 godziny, podnoszenie główki podczas leżenia na brzuszku, a także wodzenie wzrokiem za poruszającym się przedmiotem.
Kolejne miesiące to czas poznawania różnych smaków innych niż mleko, umiejętność obracania się dziecka na boki oraz z brzuszka na plecy, początkowe opanowanie pozycji siedzącej, reagowanie na inne osoby w otoczeniu. W szóstym miesiącu życia można natomiast zauważyć już zalążki pierwszych ząbków niemowlaka.
Na etapie siódmego i ósmego miesiąca życia, maleństwo bawi się nóżkami, pręży się, rozpoznaje znane sobie osoby (natomiast do obcych wyczuwalny jest dystans), gaworzy, potrafi obracać się wokół własnej osi, pokazuje też gestami swoje potrzeby, a trzymane pod paszki przykuca i podnosi się do góry.
Bliżej roczku od swoich narodzin około 9/10 miesiąca zaczyna pełzać, stoi trzymane za rączki, kołysze się oparte na kolanach czy dłoniach, samo zmienia pozycję z leżącej na siedzącą oraz samo zaczyna już stać, trzymając się różnych przedmiotów. Potrafi się już odnaleźć w otoczeniu.
Mając 11 miesięcy umie zdefiniować siebie jako odrębną osobę, dużo się uśmiecha, wymawia pierwsze słowa, raczkuje, chodzi coraz lepiej.
Podczas gdy nadchodzi wyczekiwany roczek – dziecko już samodzielne chodzi, komunikuje się, rozumie poszczególne słowa, wykonuje proste polecenia.
Każda mama po tak aktywnym roku swojego dziecka jest dumna z jego osiągnięć i pełna szczęścia, że w jej życiu pojawiła się taka maleńka kruszynka, która daje tak wielką radość, mimo nieprzespanych nocy. Kolejne lata dziecka obfitują z każdym dniem w nowe doświadczenia w poznawaniu otaczającego go świata. Rozwijają się jego zmysły, zainteresowania, emocje. Zaczyna nawiązywać przyjaźnie, poznawać piękno przyrody, uczyć się nazewnictwa różnych przedmiotów oraz ich zastosowania. Chłonie dosłownie wszystkie informacje, zarówno te dobre, jak i te złe i w tym już rola rodziców, by dziecko potrafiło je przyjmować w adekwatny sposób.
Noworodek – do kiedy dziecko nazywamy noworodkiem?


Dziecko nazywamy noworodkiem do 28 dnia jego życia od porodu, jak już wcześniej wspominaliśmy, powołując się na informacje Światowej Organizacji Zdrowia.
Okres noworodkowy jest czasem, w którym następuje pełne przystosowanie dziecka do zupełnie innych warunków niż te panujące w łonie matki. Pierwsze dni po porodzie noworodek przeważnie spędza z mamą w szpitalu lub ewentualnie w inkubatorze, gdy jest wcześniakiem. Tutaj młoda mama może liczyć na pomoc szpitalnej położnej czy pediatry.
Po kilku dniach długo oczekiwany przez najbliższych powrót do domu.
Pierwsze dni noworodka najlepiej by było, gdyby spędzone było w gronie domowników, ponieważ maluszek ma jeszcze słabo rozwiniętą odporność i wszelkie wirusy przenoszone wraz z odwiedzającymi mogłyby źle wpłynąć na jego zdrowie.
Podstawowe zasady po powrocie do domu z noworodkiem to ustalenie nowego rytmu dnia i nocy, przeanalizowanie priorytetów, przestrzeganie higieny zarówno nowego członka rodziny oraz osób z nim przebywających, jak i pomieszczeń, w których przebywa. Pielęgnacja noworodka, jego karmienie, sen, jak podnosić noworodka to najważniejsze aspekty towarzyszące jego rozwoju, więc warto o te tematy zapytać lekarza pediatrę lub odwiedzającą mamę w połogu panią położną.
Do kiedy niemowlę? Rozwój niemowlaka


Często opiekunowie zadają sobie pytanie: niemowlę – do kiedy? Po pierwszym okresie noworodkowym przychodzi etap niemowlęcy, który trwa do ukończenia 12. miesiąca życia dziecka. Rozwój niemowlaka w tym czasie ma turbo przyspieszenie. W ciągu roku od bycia noworodkiem maluch intensywnie rośnie, to ten czas, kiedy dziecko zaczyna widzieć, gaworzyć, rozpoznawać najbliższe osoby, a także siadać, wstawać, aż w końcu odważnie robi pierwszy w swoim życiu krok, co jest niewątpliwym osiągnięciem dla malucha. Pierwsze miesiące życia dziecka, gdy opanowuje ono różne, nowe umiejętności, napawają dumą każdego rodzica, jednak pamiętaj, że jego rozwój ma swoje indywidualne tempo. Na przykład 3-miesięczny maluch jest bardziej ruchliwe niż miesięczne dziecko, a 5-miesięczne może już całkiem dobrze siedzieć, choć niektóre niemowlęta tę umiejętność zdobywają, mając 6 miesięcy.
Wobec powyższego można stwierdzić, że są pewne charakterystyczne cechy przypisane do prawidłowego rozwoju dzieci na dany moment ich życia, jednak trzeba je traktować indywidualnie.
Czym charakteryzuje się noworodek i niemowlę


Tutaj mamy sporo różnic — od rozwoju fizycznego poprzez rozkwit psychomotoryczny, a kończąc na społecznym. Noworodek słyszy, ale jeszcze nie ma możliwości widzenia. Jego ruchy są mało skoordynowane, dłonie zaciśnięte w piąstki, macha spontanicznie nóżkami i rączkami, pręży się. Posiada dużą głowę, krótką szyję, długi tułów oraz nieproporcjonalnie krótkie kończyny w stosunku do reszty ciała. Skóra noworodka jest bardzo delikatna. Niemowlę natomiast, odbiera otaczający go świat za pomocą wszystkich zmysłów. Niesamowite, prawda?
Z pozycji na plecach stara się obracać na brzuszek, podnosi główkę, a w późniejszych miesiącach siada, początkowo gaworzy. Rozpoznaje najbliższych, reaguje na swoje imię, potrafi powtarzać słowa i kojarzyć je z przedmiotami, uśmiecha się. Na swoje pierwsze urodziny pięknie, samodzielnie chodzi.