Fotografia jest jednym z najlepszych sposobów na zatrzymanie pięknych chwil. Wystarczy zwrócić uwagę na fakt, że na każde wakacje, urodziny czy inne przyjęcia zawsze udajemy się z aparatem lub wynajmujemy profesjonalistę, który wykona niezapomniane ujęcia. Warto jednak podkreślić tu rolę odpowiedniego pozowania do zdjęć, co może wpłynąć na finalny efekt każdej fotografii. Jak pozować do zdjęć, by zawsze wyglądać na nich perfekcyjnie i kreować niezapomniane wspomnienia?
Spis treści
Fotografia – dlaczego jest ona tak istotna na przyjęciach i imprezach?
Przyjęcie urodzinowe, weselne czy każde inne zwykle jest dla każdego z nas wyjątkowo podniosłym wydarzeniem. Imprezy organizowane są zwykle po to, by celebrować chwile i sukcesy, które mogą nie zdarzyć się ponownie. W tym kontekście ich uwiecznienie na kliszy aparatu staje się więc niezwykle istotne.
Fotografie – zarówno profesjonalne jak i amatorskie – to doskonały sposób na wykreowanie pamiątki, do której zawsze będzie można powrócić.
Znaczenie fotografii na przyjęciach i imprezach
Każda piękna chwila wymaga tego, by odpowiednio ją uwiecznić. Zarówno fotografia reportażowa jak i eventowa pomaga ten cel zrealizować. Zdjęcia są jedną z najpiękniejszych i najtrwalszych pamiątek, jakie można sprezentować sobie i bliskim.
Przyjęcia i imprezy to zazwyczaj czas beztroski i pełnej swobody. Wiele osób po prostu oddaje się muzyce i wydaje się płynąć z jej rytmem. Takie chwile w natłoku codziennych obowiązków i pracy nie zdarzają się zbyt często. Z tego też powodu uchwycenie ich w obiektywie aparatu wydaje się być nieodzownym elementem każdego przyjęcia.
Wpływ pozowania na ostateczny efekt zdjęć
Jednym z największych dylematów uczestników imprezy jest kwestia tego, jak odpowiednio pozować do zdjęcia. Wśród wielu profesjonalnych fotografów panuje przekonanie, że najlepsze fotografie to te, które są w stanie uchwycić naturalne emocje i mimikę twarzy. Jednym słowem można zauważyć, że zdjęcia niepozowane mogą być jednymi z najlepszych.
Niestety, przekonanie to nie do końca znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że fotografie są po to, by je pokazywać i chwalić się nimi przed rodziną i znajomymi.
Nie można zapomnieć o tym, że obecnie żyjemy w dobie social mediów, a co za tym idzie, chętnie publikujemy nasze zdjęcia na portalach społecznościowych. Tam z kolei jesteśmy narażeni na komentarze i opinie innych, które bywają dość surowe i nie zawsze przychylne.
W tym kontekście pozowanie będzie miało wpływ na ostateczny efekt każdego zdjęcia, a także odbiór przez osoby je oglądające. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak pozować do zdjęć, żeby za każdym razem wyglądać ładnie.
Odpowiednia poza może mieć kolosalne znaczenie w kontekście drobnych detali np. odnośnie sylwetki czy rysów twarzy, na które nie zwracamy uwagi na co dzień. Warto pamiętać, że błysk aparatu jest w stanie odwzorować na zdjęciu każdy, nawet najmniejszy szczegół.
Cele i korzyści dobrej pozycji podczas fotografowania
Pozowanie do zdjęć na imprezie czy przyjęciu wydaje się być wręcz niemożliwe. W końcu z każdej strony jesteśmy otoczeni bodźcami, które mogą nas rozpraszać bądź negatywnie wpływać na jakość kadru.
Migające światła, pełno połyskujących dekoracji czy inne efekty specjalne, które zwykle towarzyszą imprezom, mogą – kolokwialnie mówiąc – zepsuć nawet najlepsze ujęcie.
Odpowiednia poza jest jednak w stanie wszystko odmienić. Dzięki niej jakość kadru może być satysfakcjonująca. Faktem jest, że podczas wykonywania ujęć na imprezie lub przyjęciu poprzeczka dla fotografa zawieszona jest bardzo wysoko. Wiele jednak zależy także od samego modela.
Przybierając odpowiednią postawę, można optycznie wyszczuplić sylwetkę, ukryć lekko wystający brzuch czy wysmuklić nogi. Podobny efekt można uzyskać w przypadku twarzy. Ułożenie rąk czy nawet zadbanie o kąt ułożenia podbródka może całkowicie odmienić nasze rysy i sprawić, że twarz będzie wyglądała na znacznie szczuplejszą.
W prostszych słowach można powiedzieć, że celem pozowania do fotografii jest uzyskanie możliwie najlepszego kadru, korzyścią zaś jest optyczne oddziaływanie na sylwetkę, które pomoże nam wychodzić na zdjęciach jeszcze lepiej.
Przygotowanie przed sesją fotograficzną
Pozowanie do zdjęć nie jest jedynym aspektem, o który warto zadbać przed sesją na imprezie czy przyjęciu. Okazuje się, że ważne jest także odpowiednie przygotowanie siebie – zarówno pod względem merytorycznym jak i czysto fizycznym.
Odpowiednie ubrania, świadomość swoich mocnych i słabych stron, a także makijaż i fryzura będą miały ogromny wpływ na to, jak wypadnie wykonywane ujęcie. Wynika to z faktu, że w dobrym obiektywie, zostanie uwieczniony każdy detal i szczegół, którego często nie chcielibyśmy widzieć na fotografii.
Wybór odpowiedniego stroju
Przygotowania do sesji zdjęciowej warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej kreacji. Tyczy się to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Będzie to miało wpływ nie tylko na sylwetkę, ale także na podkreślenie największych atutów urody i wdzięku.
Z racji tego, że na przyjęciach i imprezach i tak jest już dużo błysku, o wiele lepiej zaprezentuje się stonowana i matowa kreacja. Warto unikać satyny czy jedwabiu, które są naturalnie połyskującymi materiałami.
Najważniejsze jednak staje się to, by kreacja dodawała pewności siebie i była perfekcyjnie dopasowana do ciała. Warto się zastanowić, co jest największym atutem naszej sylwetki. Jeśli są to nogi, warto je odpowiednio wyeksponować, to samo tyczy się np. ramion czy dekoltu.
Z drugiej zaś strony, ważna jest także świadomość drobnych mankamentów, a także umiejętność ich sprytnego zatuszowania pod warstwą ubrań. Panowie i panie nie powinni na siłę wybierać czegoś, w czym nie czują się dobrze.
Kolejną istotną kwestią jest wyprasowanie spodni, sukienki, spódnicy, a także i koszuli. W obiektywie zostanie uchwycona dosłownie każda nierówność i zagięcie materiału, co może zepsuć ogólny efekt zdjęcia.
Ustawienie makijażu i fryzury
W przypadku kobiet makijaż do zdjęć jest kwestią oczywistą. Jednocześnie jeśli panowie chcą dobrze wypaść w obiektywie, to również mogą oni skorzystać z kosmetycznych poprawek.
W kwestii doboru makijażu dużo zależy od tego gdzie odbywa się przyjęcie, a także jakie światło będzie na nim obecne. W przypadku imprez plenerowych, w sezonie letnim konieczny jest wybór makijażu naturalnego, który nie „rozpłynie” się pod wpływem temperatury. Warto mieć także przy sobie puder lub bibułki matujące, które pomogą uporać się z nadmiernym świeceniem problematycznych stref twarzy.
Jeśli jednak przyjęcie odbywa się w zamkniętym, klimatyzowanym lokalu można zdecydować się na nieco bardziej wyraziste podkreślenie oczu lub ust. Postarajmy się wybrać i zaakcentować jedynie jeden element naszej twarz, zaś pozostałe utrzymać w stonowanym odcieniu.
Panowie z kolei mogą zadbać o to, by ich twarz po prostu się nie świeciła, wykorzystując do tego jedynie puder transparentny. Dzięki temu unikną oni efektu tzw. spoconej skóry, która nie prezentuje się w efektywny sposób na zdjęciach.
Warto również pamiętać o tym, że błysk flash’a ma dość duży wpływ na to jak prezentuje się makijaż. Jeśli będzie on zbyt delikatny, może on nawet nie być uchwycony. Panie mogą więc śmiało wybierać odważniejsze kolory i cięższe kosmetyki.
Kolejną, istotną kwestią podczas przygotowywania się do zdjęć jest także fryzura. Jak wiadomo, ma ona znaczący wpływ na owal twarzy, więc powinna zostać perfekcyjnie dobrana.
Panie powinny poznać swój lepszy profil, a także atuty i mankamenty rysów twarzy. Odpowiednio ułożone loki, fale czy romantyczne upięcia są w stanie zdziałać przysłowiowe cuda i sprawić, że zdjęcie wyjdzie idealnie.
Zadbana sylwetka i postawa
Finalnym etapem przygotowań powinno być zadbanie o własną postawę. Wyprostowane plecy, czy odpowiednie ułożenie ramion będzie miało ogromny wpływ na to, jak postrzegana jest nasza sylwetka.
Zwykle największym problemem jest garbienie się lub nonszalanckie ułożenie rąk, które zaburza harmonię wykonywanego ujęcia. Warto w domu, przed lustrem, poćwiczyć niektóre pozy, a także z uwagą przyjrzeć się własnej sylwetce.
Co więcej, zachowajmy pełną naturalność – wymuszone i sztuczne ułożenie sylwetki nigdy nie zaprezentuje się w dobry sposób na zdjęciu. Może tylko zaburzyć jego kompozycję i zniszczyć końcowy efekt.
Podstawowe zasady pozowania
Przykładów na pozowanie do zdjęć można znaleźć niezwykle wiele. W sieci aż roi się od porad i wskazówek, które jednak są dość trudne do zinterpretowania i zastosowania.
Wielu fotografów jasno wskazuje na to, że podczas pozowania do zdjęć najważniejszą zasadą jest uniknięcie sztuczności. Co więcej, zalecają oni także unikanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego z samym obiektywem
Jednocześnie istnieje znacznie więcej porad i wskazówek od profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, jak współpracować z modelem, by osiągnąć zamierzony efekt na zdjęciu.
Unikanie sztywnych i nienaturalnych póz
Niezależnie od tego, czy pozujemy do zdjęcia samodzielnie, czy też w parze, nie zaleca się stworzenia pozorów sztuczności. W tym celu najlepiej zawsze przed sesją się rozluźnić, a także zapoznać z obiektywem. Jest to istotne z tego względu, że w momencie kiedy stres przejmuje kontrolę nad ciałem, natychmiast zostanie to uchwycone w obiektywie.
Unikajmy także niefortunnego ułożenia rąk, chcąc przybrać pozę jak profesjonalna modelka. Takie szczegóły mogą w znaczny sposób zmienić finalny efekt sesji fotograficznej.
Na przyjęciu czy imprezie, w ferworze tańca i dobrej zabawy nie powinniśmy zapominać o tym, że warto ugiąć do zdjęcia jedną nogę w kolanie i lekko wysunąć ją do przodu. Taka poza będzie naturalna, swobodna, a jednocześnie wysmukli naszą sylwetkę.
Znalezienie korzystnych kątów i perspektyw
Kolejna porada, odnośnie tego jak pozować do zdjęć, odnosi się już do bezpośredniej współpracy z fotografem. Chodzi tu głównie o znalezienie korzystnych kątów, a także zabawę z perspektywą.
Dzięki takim zabiegom możemy na zdjęciu skutecznie wyrównać drobne dysproporcje w sylwetki, a także sprawić, że stanie się ona znacznie smuklejsza. Tyczy się to nie tylko ciała, ale także i twarzy. Znalezienie odpowiedniego profilu i utrzymanie odpowiedniego kąta ustawienia podbródka może znacznie podkreślić i wydobyć rysy naszej twarzy.
Perspektywa zaś pozwoli na osiągnięcie podobnych rezultatów, co znalezienie odpowiedniego kąta. Jednocześnie jej odpowiednie wykorzystanie może sprawić, że kadr stanie się oryginalny i kreatywny.
Wyrażanie emocji i autentyczność na zdjęciach
Dobra fotografia to taka, która oddaje emocje i uczucia fotografowanej osoby – z tym przekonaniem zgodzi się każdy profesjonalista posługujący się obiektywem w codziennej pracy.
Emocje i uczucia są najczęściej wyrażane mimiką i gestykulacją, o czym warto pamiętać. Silenie się na sztuczny uśmiech czy nieumiejętne rozchylanie warg nie jest najlepszym pomysłem.
Najlepiej podejść do sesji zdjęciowej bez zbędnych schematów. Jeśli mamy zamiar się uśmiechnąć, niech coś ten uśmiech na twarzy wywoła. Nie próbujmy w uwodzicielski sposób rozchylać ust, jeśli sytuacja nas do tego nie skłania. Dzięki tak prostym trikom każde zdjęcie będzie naturalne i wyrazi więcej, niż tysiąc słów.
Pozowanie na grupowych zdjęciach
Przyjęcia i imprezy są także świetną okazją ku temu, by uwiecznić na zdjęciu siebie oraz najbliższych przyjaciół. Jednak zdjęcia grupowe wymagają jeszcze więcej pracy i zaangażowania, nie tylko od modeli, ale także i od samych fotografów.
Zdjęcia grupowe od zawsze są dość problematyczne. W końcu w obiektywie znajdzie się niejedna, a co najmniej kilka osób, przy czym całość w dalszym ciągu musi prezentować się perfekcyjnie. Istnieje jednak kilka zasad, które tę względną harmonię pozwolą osiągnąć.
Tworzenie harmonijnych kompozycji w grupie
Jedną z najważniejszych zasad zdjęć grupowych jest stworzenie w miarę spójnej kompozycji. W kadrze musi znaleźć się każdy, a co za tym idzie, modele muszą mieć własną przestrzeń.
Stworzenie harmonijnej kompozycji w grupie nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Ważne jest jednak to, by osoby ustawione na zdjęciu w sposób skrajny, umiały tę kompozycję odpowiednio domknąć. Dla przykładu, jeśli uniosą one kieliszki czy ręce, podczas gdy osoby w środku grupy tego nie zrobią, będzie można uzyskać pożądaną spójność.
Ważne jest także to, by unikać „segregowania” modeli pod względem wzrostu umieszczając ich w szeregu np. od najwyższego do najniższego. Zdjęcia z imprezy to nie zdjęcia szkolne, a takie ustawienie znacznie zaburzy naturalność kompozycji zdjęcia.
Dobrze jest także określić, w jaki sposób mają zostać ułożone dłonie i ręce na zdjęciu grupowym. Modele mogą się obejmować, trzymać za ręce bądź trzymać je luźno opuszczone w dół. Takie drobne i z pozoru nic nieznaczące detale będą miały ogromny wpływ na kompozycję zdjęć grupowych.
Koordynacja ubioru i kolorów na grupowym zdjęciu
Istotnym elementem zdjęć grupowych jest także odpowiednie skoordynowanie ubioru modeli. Nie chodzi co prawda o to, by wszyscy mieli na sobie ubrania w jednakowym kolorze, aczkolwiek obowiązują w tej kwestii pewne zasady.
Przede wszystkim uczestnicy zdjęcia powinni podjąć decyzję odnośnie tego, czy decydują się na ubrania połyskujące, czy też matowe. Z doświadczenia i opinii fotografów jasno wynika, że drugie z rozwiązań jest korzystniejsze.
Warto także zachować pewne połączenie kolorów. Ubrania modeli nie muszą reprezentować jednakowej barwy, jednak powinny nawiązywać do siebie pod względem tonacji.
Wyróżnianie się indywidualnie, zachowując równowagę grupy
Zdjęcia grupowe mogą mieć swojego lidera, nie powodując przy tym „zniknięcia” innych osób na jego tle. Wbrew pozorom efekt ten nie jest zbyt trudny do osiągnięcia. Indywidualne wyróżnienie się na tle grupy, przy jednoczesnym zachowaniu jej równowagi wymaga dopracowania detali.
Często drobny element jak np. lekko wysunięta do przodu sylwetka, wyraźny gest czy odmienna poza pozwala na zrealizowanie zamierzonego celu. Ważne jest jednak to, by w tym przypadku zachować umiar i granice zdrowego rozsądku. W przeciwnym razie uwaga oglądających zdjęcie grupowe w całości zostanie skupiona na jego liderze, podczas gdy pozostała część modeli stanie się zupełnie niewidoczna.
Zdjęcia portretowe
Wiedząc już jak pozować do zdjęć, żeby wyglądać szczuplej, warto się zastanowić, jak odpowiednio podejść do zdjęć portretowych. Jak wiadomo, w centrum zainteresowania znajduje się nasza twarz, która powinna prezentować się idealnie w każdym calu.
Zdjęcia portretowe są wymagające – bliskość obiektywu oraz błysk flash’a jest w stanie uwidocznić nawet najdrobniejsze zmarszczki, podwójny podbródek czy niedociągnięcia w makijażu.
Do tego typu zdjęć warto się odpowiednio przygotować. Często bliskość obiektywu działa na nas krępująco, wówczas zmienia się nasza mimika twarzy, a negatywne emocje szybko uwidaczniają się na fotografii.
Wskazówki dla pozowania na zdjęciach indywidualnych
Pozowanie do zdjęć indywidualnych nie jest proste, aczkolwiek warto się tu kierować powiedzeniem, że praktyka czyni mistrza. Oto kilka wskazówek, które powinny pomóc w radzeniu sobie z ciężarem sesji portretowej:
- znalezienie idealnego kąta – warto sprawdzić, jakie są mocne strony naszej twarzy i wybrać kąt, w którym prezentuje się ona najkorzystniej;
- lekko rozchylone usta – dzięki temu trikowi można zachować perfekcyjny kształt żuchwy;
- unikanie spoglądania prosto w obiektyw;
- trzymanie głowy i podbródka pod kątem około 45 stopni – dzięki temu, twarz będzie wyglądała na smuklejszą.
Oczywiście w przypadku zdjęć portretowych ważny jest także perfekcyjnie wykonany makijaż. Wszystkie niedociągnięcia, ważenie się podkładu czy niesymetryczne kreski na powiekach zepsują cały efekt.
Wybór odpowiedniego tła i otoczenia
Zdjęcia portretowe wymagają również wykonania ich na odpowiednim tle. W przypadku imprez i przyjęć, znalezienie idealnego miejsca do wykonania portretu może być dość trudne, aczkolwiek nie jest to regułą!
W momencie kiedy impreza odbywa się w plenerze, zawsze można do portretu wykorzystać naturalne krajobrazy, błękit nieba czy zieleń traw. Z kolei w przypadku przyjęcia w zamkniętym lokalu warto stawiać na tła jednokolorowego i gładkie.
Indywidualne ujęcia wykonywane na jasnym tle zwykle wychodzą lepiej i rozświetlają naszą twarz.
Wyrażenie swojej osobowości na portretach
Portret jest typem zdjęcia indywidualnego, który ma nie tylko podkreślić największe atuty naszej urody, ale także wyrazić naszą osobowość i charakter. Można więc powiedzieć, że najlepszą wskazówką podczas sesji portretowej jest po prostu bycie sobą.
Zgodnie z przekonaniem, że oczy są zwierciadłem duszy, powinniśmy je nieco mocniej podkreślić i wyeksponować. Makijaż może poniekąd odzwierciedlić tożsamość fotografowanej osoby. Ważne jest także zapanowanie nad mimiką, która może – przez stres – sprawiać wrażenie nienaturalnej.
Postarajmy się zaprzyjaźnić z obiektywem, a także wybrać najlepsze i dopasowane do osobowości miejsce na wykonanie zdjęcia portretowego. Nie silmy się na sztuczną kreację, bycie pewnym siebie i podkreślenie swoich największych atutów, jest najpiękniejszą pozą.
Warto pamiętać, że uchwycenie naszej osobowości na zdjęciu portretowym zależy również od fotografa. Profesjonalista doskonale wie, co zrobić i jak ustawić obiektyw, by uchwycić w nim wszystko to, co najważniejsze.
Pozowanie w różnych sytuacjach na przyjęciu
Zaproszenie fotografa na imprezę czy przyjęcie jest równoznaczne, z tym że będzie on fotografował gości w dosłownie każdej sytuacji. W ten sposób będzie mógł uchwycić każdy moment celebracji, a następnie wybrać i obrobić te zdjęcia, które będą najlepsze.
Warto mieć na uwadze to, że pozowanie w różnych sytuacjach na przyjęciu nie jest proste. Często zdjęcia robione są z zaskoczenia, co utrudnia odpowiednie przygotowanie się do nich. Istnieje jednak kilka zasad i wskazówek, dzięki którym będzie można wyjść na zdjęciu idealnie, niezależnie od danej sytuacji.
Zdjęcia tańczących gości
Taniec jest nieodłącznym elementem każdej imprezy. W zależności od konkretnego rytmu muzyki ciężko może być zapanować nad nienaganną fryzurą, idealnym strojem, czy gestykulacją i mimiką twarzy.
Można się więc zastanowić jak pozować do zdjęć mężczyzn i kobiet w ferworze zabawy i tańca? Okazuje się, że ciężko wskazać tu na jakąkolwiek regułę. Niemniej jednak zaleca się, by zdjęcia tańczących nie były wykonywane przy pełnym ruchu. W praktyce oznacza to, że modele powinni na chwilę „zastygnąć” w konkretnej pozie, aby fotograf mógł uchwycić ten wyjątkowy moment.
Godnym podkreślenia jest fakt, że zdjęcia tańczących gości mają przede wszystkim oddawać emocje i świetną zabawę, a co za tym idzie, pozowanie do nich nie musi być perfekcyjne. Zamknięte oczy, opadające na twarz włosy czy uniesione ręce są tu jak najbardziej wskazane i dodadzą ujęciu wyjątkowego wyrazu.
Zdjęcia przy stole – jak uniknąć niekorzystnych kadrowań?
Na każdym przyjęciu przychodzi moment, w którym goście zasiadają do stołu i kontynuują przy nim biesiadowanie. Jest to także świetna chwila dla fotografa, by wywiązać się ze swojego obowiązku uwiecznienia tej chwili.
Niestety, wiele osób nie raz przekonało się już o tym, że kadrowania przy stole mogą być wyjątkowo niekorzystne. Otwarte usta pełne jedzenia, wypchane policzki, czy niezbyt przyjemna mimika może całkowicie zepsuć nawet najlepsze ujęcie.
Istnieje jednak kilka sposobów na to, by skutecznie uniknąć niefortunnych kadrowań przy stole. Warto pamiętać o tym, by:
- nie przeżuwać pokarmów z otwartymi ustami – nie zaprezentuje się to korzystnie na finalnym ujęciu;
- nie uśmiechać się zbyt szeroko podczas zdjęć wykonywanych przy stole – tyczy się to momentu, w którym mamy pełne usta;
- oprzeć łokcie na blacie – być może nie jest to zgodne z etyką zachowania się przy stole, aczkolwiek pomoże uzyskać symetrię twarzy, szczególnie jeśli obie dłonie zostaną splecione pod podbródkiem.
Ujęcia przy stole mimo wszystko mogą być niekorzystne i trzeba się na to również przygotować. Często nawet mimo stosowania się do powyższych wskazówek, fotograf uchwyci moment, o którym wolelibyśmy zapomnieć. Na szczęście zawsze można poprosić o wykonanie nowego ujęcia.
Zdjęcia spontaniczne i uchwycenie ulotnych momentów
Podczas przyjęć i imprezy nie zawsze warto przejmować się obecnością fotografa, która może na niektórych działać w wyjątkowo stresujący sposób. Profesjonalista doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co zrobić, by uchwycić w obiektywie nawet najbardziej ulotny moment.
Kluczem do sukcesu jest zachowanie swobody i względnej pewności siebie. Spontaniczność oraz naturalność zawsze pozostaje w cenie, a jednocześnie jest to jedyny sposób, by uchwycić moment radości, beztroski i świetnej zabawy na zdjęciu!
Komunikacja z fotografem
Podczas wykonywania sesji zdjęciowej, niemniej istotna staje się sama komunikacja z fotografem. Warto pamiętać o tym, że wykonał on już setki ujęć i doskonale wie, jak doradzić modelom, by efekt końcowy sprostał ich oczekiwaniom.
Komunikacja z fotografem powinna być jednak dwustronna. Oznacza to, że my również możemy mu zadawać pytania typu jak pozować do zdjęć na stojąco?, czy jak pozować do zdjęć w plenerze?. Nie bójmy się pytać o kwestie, które nie są nam do końca znane. Zasadę: kto pyta, nie błądzi, można sparafrazować jako, kto pyta, ten idealnie wychodzi na zdjęciach!
Wyrażanie swoich preferencji dotyczących zdjęć
Przed każdą sesją zdjęciową ważne jest to, by jasno określić, jakie są nasze preferencje i poinformować o nich fotografa. Możemy mieć bowiem całkiem inną wizję na wykonanie danego ujęcia niż on, więc komunikacja jest tu kluczem do sukcesu.
Warto także komunikować się z fotografem już podczas wykonywania poszczególnych ujęć. Dzięki temu będzie można na bieżąco wprowadzać zmiany w postawie, sylwetce czy mimice twarzy, a jednocześnie poprawiać jakość kadru.
Konieczne jest także poinformowanie profesjonalisty o preferowanej tonacji, kontraście, a nawet tle, które ma towarzyszyć naszym zdjęciom.
Współpraca z fotografem w celu uzyskania najlepszych ujęć
Praca fotografa nie ogranicza się jedynie do klikania migawki. Przez całą sesję zdjęciową pozostaje on aktywny i swoimi komentarzami oraz wskazówkami stara się sukcesywnie wspierać fotografowanych modeli.
Ważne jest to, by z entuzjazmem podejść do tego typu współpracy. Często drobne wskazówki odnośnie np. ułożenia rąk, perspektywy czy zmiany pozycji głowy pomogą uzyskać najlepsze z możliwych ujęć.
Prośby o powtórzenie zdjęć i uwzględnienie różnych ujęć
Może zdarzyć się tak, że pomimo wielu, wykonanych ujęć, dalej nie możemy wybrać tego, które jest najlepsze. Warto przygotować się na to, że takie sytuacje są jak najbardziej normalne i zdarzają się w pracy fotografa na porządku dziennym.
W przypadku kiedy nie jesteśmy zadowoleni ze zdjęcia portretowego lub grupowego, śmiało można poprosić o jego powtórzenie lub nawet zaproponować fotografowi wykonanie różnorodnych ujęć.
Dbanie o swój komfort i pewność siebie
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek sesji zdjęciowej zdarza się, że zjada nas stres. Często zastanawiamy się jak pozować do zdjęć w parze, by mieć piękną pamiątkę z ukochanym lub jak pozować do zdjęć nad morzem, by nie przyćmić wyjątkowości krajobrazu. Okazuje się, że taka gonitwa myśli nie pozwoli nam się odpowiednio do sesji przygotować.
W fotografii najważniejsza jest spontaniczność i naturalność. Stres, strach czy inne, negatywne emocje natychmiast zostaną uwiecznione na kliszy, a efekt zdjęcia zostanie przez to mocno zaburzony. Dbanie o pewność siebie i dobre samopoczucie okazuje się być kluczem do sukcesu.
Radzenie sobie z tremą przed aparatem
Trema przed aparatem jest zjawiskiem całkowicie normalnym, szczególnie jeśli na co dzień nie mamy z nim do czynienia. Ważne jest jednak to, by umiejętnie nad tymi emocjami zapanować, co wcale nie jest takie trudne!
Na kilka dni przed planowaną sesją warto „poćwiczyć” pozy przed lustrem, poznać swoje najmocniejsze strony, a także zaakceptować siebie. Można także wykonać samodzielnie kilka, kontrolnych ujęć i dobrze się im przyjrzeć.
Akceptacja siebie i budowanie własnego poczucia wartości jest niezwykle pomocne podczas pracy przed obiektywem. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad tremą i się rozluźnić.
Skupienie na pozytywnych aspektach swojego wyglądu
Wiele osób uważa się za niefotogenicznych. Tak naprawdę jednak każdy z nas ma w sobie ogromny urok, który tylko czeka na to, by rozwinąć swój potencjał. Przed sesją zdjęciową, warto się więc skupić wyłącznie na pozytywach.
Być może największym atutem twarzy są piękne i wyraziste oczy? Być może mamy smukłe i zgrabne nogi? Wiele osób z pewnością nam takich walorów zazdrości, aczkolwiek my możemy mieć problem z tym, by w całości je dostrzec.
Zdjęcia robione są po to, by wydobyć z nas to, co najpiękniejsze. Utrzymując pozytywne podejście oraz pozytywnie spoglądając na siebie w lustrze, mamy szansę przełamać tremę i zapozować przed obiektywem jak prawdziwy profesjonalista.
Pozowanie z uśmiechem i naturalną pewnością siebie
Jedną z cenniejszych wskazówek, którą da nam każdy fotograf, jest zachowanie naturalnej pewności siebie. Nie musimy silić się na mimikę i gestykulację, która jest dla nas obca i nienaturalna. Nie musimy także próbować w kilka sekund zdobyć najwyższego poziomu pewności siebie, jeśli na co dzień miewamy z tym problemy.
Podczas pozowania przed obiektywem, najlepszym rozwiązaniem będzie pozostanie sobą. Sztuczne i karykaturalne próby kreacji własnego „ja” nigdy nie prezentują się w zachwycający sposób.
Postprodukcja i udostępnianie zdjęć
Postprodukcja jest procesem odnoszącym się do edytowania gotowych obrazów formie cyfrowej. Jest to idealny moment dla fotografa, by popisał się on swoimi zdolnościami edytorskimi, a także poczuciem estetyki.
Obróbka fotografii jest już standardem i wykonuje się ją przed tym, jak zdjęcia mają trafić do klienta. Prawdą jest, że fotografia to forma sztuki, jednak często można nią manipulować, by udało się osiągnąć zamierzone efekty.
Wybór najlepszych zdjęć do obróbki i edycji
Pierwszym etapem procesu postprodukcji jest zaimportowanie wszystkich obrazów, a następnie utworzenie ich kopii zapasowej na wypadek, gdyby niektóre z nich zostały przypadkowo usunięte.
Następnie fotograf wraz z klientem przegląda wszystkie, zgromadzone materiały, selekcjonując najlepsze z nich. Oczywiście dochodzi do tego nie tylko na drodze wiedzy fotografa, ale także na podstawie sugestii samego klienta. Często ujęcia, które przypadły do gustu profesjonaliście nie spodobają się modelowi, więc nie będą one wybrane do dalszej obróbki.
Podstawowe retusze i korekty
Po wykonaniu wstępnej selekcji fotograf przystępuje do dalszej pracy. Mowa tu, chociażby o wykonaniu drobnych retuszy i korekt, które mają pomóc w osiągnięciu zamierzonego efektu końcowego.
Na samym początku dokonuje się korekcji światła, kontrastu, a także innych ustawień ekspozycji. Ważne jest także dobranie odpowiedniej temperatury kolorów lub jej poprawienie, jeśli na pierwotnym zdjęciu nie jest ona zachwycająca.
Następnie fotograf przechodzi do dalszych korekt, które wpływają na jakość kadru. Może on, chociażby wyrównać krzywe horyzonty, usunąć drobinki kurzu, skazy czy naprawić powstałe zniekształcenia.
Tak przygotowane i obrobione zdjęcia są przekazywane klientowi. Może on je odebrać w pliku cyfrowym lub wywołać, co już uzależnione jest od jego potrzeb i preferencji.
Dzielenie się zdjęciami z innymi gośćmi i ich przechowywanie
Zdjęcia stanowią jedną z najpiękniejszych pamiątek, z którą możemy dzielić się z najbliższymi. W zależności od tego, w jakim formacie zdecydowaliśmy się je odebrać, niezwykle istotne staje się ich przechowywanie.
Jeśli gromadzimy fotografię w formie cyfrowych plików, zawsze warto wykonać kopię zapasową i umieścić na zewnętrznym nośniku pamięci. Nigdy nie wiadomo, jaka awaria może przytrafić się sprzętom elektronicznym, a utrata przepięknych fotografii może być dla nas bolesną stratą.
Z drugiej strony, jeśli zdecydowaliśmy się na zdjęcia kliszowe, wówczas do ich przechowywania najlepiej sprawdzają się wszelkie albumy. Stanowią one zabezpieczenie nie tylko przed uszkodzeniami, ale także przed blaknięciem kolorów zdjęć.
Podsumowanie – co jest najważniejsze podczas pozowania do zdjęć na imprezach?
Pozowanie do zdjęć na imprezach i przyjęciach nie zawsze jest najłatwiejszym zadaniem. Warto jednak pamiętać o tym, że dobra fotografia to taka, która jest w stanie uchwycić autentyczne uczucia i emocje. Unikanie sztucznego zachowania oraz nienaturalnego pozowania staje się jedną z najlepszych wskazówek.
Wartość autentycznego wyrażania siebie na fotografii
Fotografia może być także jednym z lepszych sposobów na wyrażenie swojej osobowości i podkreślenie indywidualnej tożsamości. Z tego też względu tak istotne jest odpowiednie przygotowanie i zapanowanie nad pożerającą nas od środka tremą.
Autentyczna, spontaniczna i swobodna pamiątka z przyjęcia czy imprezy będzie o wiele bardziej wartościowa, niż sztucznie pozowane ujęcie.
Wskazówki dla udanych i zapadających w pamięć fotografii z przyjęcia
Chcąc wykonać najlepsze zdjęcie z przyjęcia lub imprezy, warto pamiętać o złotych zasadach, które zostały już wcześniej przedstawione. Najważniejsze wydaje się być opanowanie stresu i zapoznanie się z obiektywem. Warto także podkreślić znaczenie wyprostowanej sylwetki i ułożenia ciała, które pozwoli zachować symetrię i wysmuklić biodra czy nogi.
Niemniej istotny jest makijaż, fryzura oraz zadbany ubiór, a także rzetelna współpraca z fotografem już podczas samej sesji. Zadbajmy także o odpowiednio tło i pamiętajmy, w jaki sposób zachować spójną kompozycję podczas wykonywania zdjęć grupowych.
Praca przed obiektywem wcale nie musi być taka skomplikowana, wystarczy pamiętać o drobnych poradach, a uzyskanie najlepszego efektu na zdjęciu będzie kwestią czasu!