Świadek, świadkowa lub – jak kto woli – druhna i starszy to bardzo ważna para na każdym weselu. Ich obecność to jeden z elementów, bez których młodzi nie będą w stanie zawrzeć ważnego – z punktu widzenia prawa – małżeństwa. Utarło się jednak, że świadkowie są także odpowiedzialni za okazanie wsparcia w rozmaitych momentach przedślubnych przygotowań, jak i w tym najważniejszym, a zarazem najgorętszym dniu życia młodej pary.
Spis treści
Jeżeli zastanawiacie się:
- O co powinien zadbać świadek na ślubie?
- Jakie są obowiązki świadkowej?
- Co powinien robić drużba?
To odpowiedź znajdziecie poniżej!
Zanim przeczytasz o obowiązkach świadków, obejrzyj video z Salonu Marzeń – formatu nagrywanego w Concept Store Izabeli Janachowskiej. Tym razem nasza redaktor naczelna stworzyła niepowtarzalne stylizacje przyszłej panny młodej i świadkowej.
Obowiązki świadkowej i świadka oficjalnie…
Obowiązki świadkowej i świadka na ślubie to długa lista rzeczy, o których muszą pamiętać. Przede wszystkim podczas uroczystości cywilnej lub konkordatowej świadkowie na ślubie razem z parą młodą składają podpisy na oficjalnych dokumentach potwierdzających zawarcie małżeństwa.
Oczywiście zarówno tożsamość nowożeńców, jak i świadków weselnych jest weryfikowana za pomocą np. dowodów osobistych. Dlatego tak ważne jest, aby tego dnia nie zapomnieć wziąć ich ze sobą.
W chwilach uniesienia i niesamowitych emocji narzeczeni także mogą pogubić swoje dokumenty, stąd prośba do świadków, aby odpowiednio wcześniej zaopiekowali się również tymi dowodami.
Obowiązki świadkowej, świadka – wybór sukni/garnituru
Dobór odpowiedniego stroju jest niezwykle ważną chwilą podczas ślubnych przygotowań. Na ten moment szczególnie oczekuje zawsze panna młoda, która zabiera do salonu sukien ślubnych bliskie sobie osoby, licząc na ich doradztwo i wsparcie. Przeważnie towarzyszenie pannie młodej i pomoc w podjęciu tej trudnej decyzji to także obowiązki świadkowej.
Jeżeli drużba weselny został poproszony o pomoc w tej dziedzinie, to powinien wykazać się przede wszystkim cierpliwością, ale także szczerością – choćby miała boleć!
Chwilowe uniesienia i impulsy mogą prowadzić do niefortunnych zakupów. Świadkowie weselni muszą umieć na chłodno ocenić przymierzaną kreację i stwierdzić, jak leży ona na modelce lub modelu. Między innymi dlatego warto wybrać do tych ważnych ról osoby, które są szczere i pomocne.
Mogą także prezentować swoje propozycje. Wiele zależy od tego, jak dobrze znają państwa młodych i ich upodobania.
Obowiązki świadkowej i świadka na ślubie – pomoc w organizacji wesela
Obowiązki świadkowej i świadka na ślubie w kwestii organizacji wesela mogą dotyczyć różnych rzeczy. Jest to bardzo ogólne stwierdzenie, które pokazuje tylko, jak bardzo zaangażowani mogą być druhny i drużbowie. Młoda para postanowiła samodzielnie wykonać dekoracje? Nie zdziwcie się, jeśli zostaniecie poproszeni o pomoc.
Trzeba zawieźć coś na salę? To także może należeć do zadań świadka na ślub. Jaki kolor serwetek wybrać? W ogniu narzeczeńskiego sporu być może to Wy będziecie podejmować tę decyzję… Nigdy do końca nie wiecie, co Was czeka. 😉
Obowiązki świadkowej i drużby – wieczór panieński/kawalerski
Obowiązki świadkowej i drużby to także organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego, niezależnie od ostatecznego kształtu tej imprezy.
Odpowiadają oni także za zaproszenie gości oraz zaplanowanie atrakcji. Dobry wieczór panieński czy kawalerski to taki, który spełnia oczekiwania głównego bohatera.
Świadkowie powinni się w nie wsłuchać i w miarę możliwości przekuć je następnie w niezapomniane przeżycie. Wszystko oczywiście w granicach ustalonego budżetu i wśród najbliższych państwu młodym osób.
To nie lada wyzwanie! Przygotowanie takiej imprezy, szczególnie dla osoby niedoświadczonej, może nie być łatwe. A gdy dorzucimy do tego jeszcze konieczność zaskoczenia bohaterki czy bohatera wieczoru, to robi się już naprawdę gorąco. Nie ma sensu popadać jednak w skrajności. Stres w niczym nie pomoże, wręcz przeciwnie. Świadkowie śmiało mogą prosić o pomoc, np. inne bliskie parze młodej osoby.
Obowiązki świadkowej i drużby na chwilę przed ślubem…
Ubieranie ślubnego stroju to bardzo emocjonujący moment, który poprzedza pierwsze tego dnia spotkanie narzeczonych. Pomoc w tym istotnym momencie to także obowiązki świadkowej i drużby.
Świadek powinien zadbać o to, by mucha lub krawat leżały doskonale. Jeśli pan młody ma mankiety na spinki, to ich wpięcie także należy do obowiązków świadka.
Dużą zręcznością i cierpliwością musi się natomiast wykazać świadkowa, gdyż pomaga pannie młodej włożyć suknię. Warto, by brała udział w przymiarkach, gdyż już tam nauczy się, jak obchodzić się z tą wyjątkową kreacją.
Suknie ślubne wymagają szczególnego traktowania, a często ich zapięcie przyprawia o ból głowy. Przygotowania wieńczy przypięcie welonu – to już istna wisienka na torcie!
Ubiór to przecież nie wszystko. Pani młoda musi mieć też nienaganny makijaż i doskonałą fryzurę. Świadkowa powinna dawać tu szczególnie wsparcie. Nie tylko komplementować czy krytykować poczyniania fryzjerki/makijażystki, ale podtrzymywać pannę młodą na duchu dobrym słowem.
W końcu te ostatnie chwile przed pojawieniem się na ślubnym kobiercu są bardzo stresujące. Szczególnie gdy przyszła żona znajduje się w ferworze przygotowań. Wykonywanie wielu czynności na raz przyprawia o zawrót głowy, dlatego dobre wsparcie w postaci rozładowywania napiętej atmosfery jest tutaj kluczowe.
Obowiązki świadkowej i świadka – wsparcie podczas ceremonii
Ceremonia zaślubin to moment, kiedy nagle wszystkie oczy zwrócone są w stronę państwa młodych. Wszystko musi wtedy grać! O ile pan młody nie ma zbyt wielu atrybutów do ogarnięcia, to już pannie młodej zazwyczaj ktoś musi pomóc – to kolejne obowiązki świadkowej.
Do zadań druhny należą m.in.:
- pilnowanie ułożenia trenu,
- poprawianie welonu,
- odbieranie bukietu,
- trzymanie kopertówki panny młodej,
- poratowanie chusteczką w chwilach wzruszenia.
Nie oznacza to jednak, że świadek będzie siedział z założonymi rękami. To od niego wymaga się dopilnowania obrączek tak, by pojawiły się w odpowiednim miejscu i czasie.
Nie zapominajmy też o samej istocie tejże ceremonii. Podstawowym obowiązkiem świadków w tej sytuacji jest podpisanie protokołu. Bez dowodu osobistego ani rusz. Wydaje się oczywiste, ale niestety to nie przeszkodziło wielu osobom zapomnieć tego ważnego dokumentu. Oby tak się nie stało i w Waszym przypadku. Wówczas robi się problem i… szukanie świadka na szybko i na siłę. Dlatego lepiej mieć głowę na karku, a w tak emocjonującym dniu to wcale nie jest takie proste. 🙂
Obowiązki świadkowej i świadka – odbieranie prezentów
Podczas składania życzeń nowożeńcy obdarowywani są rozmaitymi upominkami. Aby uściskać gości, trzeba mieć wolne ręce – o to właśnie muszą zadbać wtedy świadkowie.
Po każdej osobie powinni oni odebrać od państwa młodych prezenty, kwiaty czy koperty tak, by można było spokojnie rozmawiać z kolejnymi najbliższymi.
Niektóre podarunki mogą być szczególnie wartościowe, dlatego równie ważne jest później odpowiednie zabezpieczenie ich przed zgubieniem lub kradzieżą. Świadkowie powinni przed ceremonią ustalić to na spokojnie z młodą parą. Oczywiście kluczowe są koperty, a w nich… banknoty. Niestety w ferworze całego wydarzenia nie raz zdarzyło się, że te zaginęły. Jak widać – obowiązki świadków są tutaj niezmiernie ważne.
I znowu wracamy do sedna sprawy – wybór odpowiednich na te „stanowiska” osób – zaangażowanych, odpowiedzialnych i radosnych. Nie ma bowiem nic gorszego na ślubie niż osoby przy nowożeńcach ze skwaszoną miną. 🙂
Obowiązki świadkowej i świadka – ostatnia deska ratunku
Życie potrafi zaskakiwać – nawet na ślubie czy weselu. Nie bez powodu tworzy się dla gości ratunkowe koszyczki. Podobnym niezbędnikiem powinni dysponować świadkowie!
Niekoniecznie chodzi tu o trzymanie przy stole pełnowymiarowej walizki. Na pierwszy ogień wystarczą:
- igła z nicią,
- agrafki,
- bibułki matujące,
- błyszczyk lub pomadka,
- podpaski lub/tampony,
- wspomniane już chusteczki higieniczne.
- mokre chusteczki odświeżające,
Jeśli w sąsiedztwie sali weselnej znajduje się pokój nowożeńców, to właśnie tam można trzymać inne akcesoria, które mogą przydać się tego wieczoru.
Techniczna strona wesela
Przyjęło się, że techniczne aspekty związane z przyjęciem weselnym, już podczas jego trwania, to także obowiązki świadkowej i drużby.
To oni powinni obserwować, czy na stołach nie brakuje alkoholu oraz dbać o kontakt z zespołem muzycznym lub DJ-em. Wychodzi więc na to, że od starszych w dużej mierze zależy dobra zabawa gości! A to już bardzo duża odpowiedzialność…
Świadkowie powinni być cały czas czujni. Powinni też być kontaktowi i nie bać się wyjść przed szereg. Najprawdopodobniej będą musieli często pojawić się u DJ-a czy zespołu muzycznego, aby zasugerować im grane utwory. Warto, by regularnie pytali też gości, jak się bawią i czy niczego im nie brakuje. Istnieje duża szansa, że uczestnicy imprezy nie będą zgłaszać żadnych uwag. Na pewno jednak poczują się wyjątkowo, wiedząc, że ktoś na bieżąco dba o ich potrzeby. To bardzo cenne!
Zadanie świadkowej – wsparcie panny młodej w trakcie zabawy
Ważne zadania wobec panny młodej w trakcie wesela pełni oczywiście świadkowa. Szczególnie gdy świeżo upieczona żona ma… długi welon 😉 To właśnie „prawa ręka” bohaterki imprezy powinna zdejmować albo przytrzymywać welon w niektórych sytuacjach, np. podczas oczepin.
Jest jeszcze jeden, dość specyficzny, ale niezmiernie istotny, obowiązek. W trakcie wesela świadkowa powinna… chodzić z panną młodą do toalety. Szczególnie w przypadku rozłożystej i bogatej sukni ślubnej świeżo upieczonej żony.
Obowiązki świadkowej i świadka – wzniesienie toastu
Pierwszy toast powinien wznieść z pewnością ojciec panny młodej. Szczególne prawo do głosu ma tego dnia także świadek, dlatego warto przygotować sobie parę słów, które przy tej okazji chciałoby się powiedzieć świeżo upieczonym małżonkom oraz zgromadzonym gościom.
Izabela Janachowska opowiada Wam o tym, jak wybrać świadków i co należy do ich obowiązków. Zobaczcie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Świadek i świadkowa to kluczowe postacie na każdym weselu. Ich obecność jest niezbędna do zawarcia ważnego małżeństwa, a także do wsparcia młodej pary w przygotowaniach oraz podczas samej ceremonii. Obowiązki świadków obejmują podpisanie oficjalnych dokumentów, dbanie o dowody osobiste, pomoc w wyborze sukni ślubnej i garnituru oraz organizację wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Świadkowie również pomagają w organizacji wesela, odbieraniu prezentów oraz są gotowi na niespodziewane sytuacje, posiadając niezbędnik ratunkowy. Podczas samej ceremonii świadkowa dba o strój panny młodej, pilnuje ułożenia trenu, poprawia welon i odbiera bukiet. Świadek natomiast dopilnuje obrączek i podpisze protokół ślubny. Świadkowie odgrywają również rolę technicznych pomocników podczas wesela, dbając o komunikację z zespołem muzycznym i upewniając się, że na stołach nie brakuje alkoholu. Ważnym elementem ich roli jest także wsparcie emocjonalne młodej pary.
Najważniejsze informacje:
– Kluczowa rola świadków i świadkowej na ślubie i weselu
– Podpisanie dokumentów potwierdzających zawarcie małżeństwa
– Pomoc w wyborze sukni ślubnej i garnituru
– Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego
– Odbieranie prezentów i dbanie o ich zabezpieczenie
– Wsparcie techniczne podczas wesela
– Pomoc emocjonalna i praktyczna dla młodej pary
Artykuł jest skierowany do osób, które przygotowują się do ślubu i wesela oraz chcą dokładnie zrozumieć rolę świadków i świadkowej. Jest także wartościowy dla samych świadków, aby mogli lepiej przygotować się do swoich obowiązków i sprostać oczekiwaniom młodej pary.