Śluby świata – jak wygląda ślub w USA? Mamy zdjęcia z amerykańskiego wesela!

ślub w usa

Śluby świata – zastanawiacie się, jak to wygląda w Ameryce, która dla wielu nadal jest krainą miodem płynącą? Dziś pokażę Wam, że hollywoodzkie filmy przedstawiające śluby i wesela nie kłamią. Przed Wami ślub w USA!

Stany Zjednoczone są mieszanką kulturową, dzięki licznym emigrantom. Ci z kolei osiedlając się w nowym kraju, sprowadzali wiele rodzimych tradycji weselnych. Przez lata zdążyły one jednak ewoluować i teraz uznawane są za typowo amerykańskie.

Wiele z nich stopniowo przenosi się również do Polski. O swoim amerykańskim ślubie opowiedziała nam nasza czytelniczka Tina d’Angelo, która na co dzień mieszka w Nowym Yorku, ale posiada polskie korzenie. Zdjęcia w artykule pochodzą z albumu młodej pary. Warto przeczytać!

Jesteście ciekawi, czym charakteryzuje się amerykańskie wesele? Poniżej przedstawiam Wam kilka istotnych niuansów. Wiele z nich może Was zaskoczyć.

A przed ślubem… bridal shower!

Zanim jednak przejdziemy do ślubu, to opowiem co nieco o… bridal shower. Co to takiego? Zapewne znacie określenie „baby shower”. Tego typu impreza zyskuje w Polsce coraz większą popularność. To spotkanie z okazji przyszłych narodzin dziecka nie doczekało się jak narazie polskiej nazwy.

Podobnie wygląda to w przypadku „bridal shower”, czyli mini-imprezy przedślubnej. To coś w rodzaju naszego polskiego wieczoru „panieńskiego”. Na taki event zaprasza się nie tylko osoby, które będą uczestniczyły w weselu. Zazwyczaj na party goszczą także dalsi znajomi, np. z pracy, ze szkoły czy z dzieciństwa.

Rzadko kiedy „bridal shower” organizuje Panna Młoda. Zazwyczaj robią to za nią bliskie osoby, np. rodzina. Podobną imprezę przygotowuje się dla Pana Młodego. Te wyjątkowe eventy są dla Nowożeńców prawdziwą niespodzianką!

Ślub w USA – Przygotowania

Ślub w USA różni się od tego, do którego są przyzwyczajeni Polacy. Małżeństwo można zawrzeć w kościele lub w… sądzie. W Stanach Zjednoczonych nie istnieje instytucja Urzędu Stanu Cywilnego.

Ślub cywilny w USA może jednak odbywać się w dowolnie wybranym przez nas miejscu – w parku, na plaży, w ogrodzie, na statku czy nawet na szczycie drapacza chmur. Zawsze jednak musi to być w obrębie hrabstwa sądu, który ma udzielać ślubu.

Ponadto niezależnie od tego czy ślub cywilny chcemy przeprowadzić w sądzie, czy poza nim, pierwszym miejscem, do którego należy się udać mimo wszystko jest sam sąd.

Certyfikat małżeństwa – co to takiego?

Należy wykupić certyfikat małżeństwa, który w świetle prawa stanie się ważny dopiero po zakończeniu ceremonii. Wybierana jest data, godzina, miejsce. Pozostałe szczegóły ślubu w USA zależą od stanu, w którym para zawiera związek małżeński, ponieważ oprócz ogólnego prawa, każdy stan ma własne przepisy.

Śluby cywilne w USA mogą odbywać się tylko od poniedziałku do piątku, ponieważ sądy w weekendy są zamknięte. Wyjściem z tej sytuacji jest strona internetowa, na której można znaleźć osobę, uprawnioną do udzielania ślubu. Wtedy ta usługa jest dodatkowo płatna, ale bez problemu możemy zdecydować się na datę sobotnią lub niedzielną.

Kurs na udzielenie ślubu w USA odbywa się online, więc ceremonię mogą finalnie prowadzić nawet przyjaciele czy rodzice pary młodej.

Jak wygląda ślub w USA?

W Stanach Zjednoczonych Pan Młody widzi Pannę Młodą w sukni ślubnej dopiero przed ołtarzem. To niezwykle piękna tradycja, którą u nas rzadko kiedy się praktykuje. Przedślubnemu spotkaniu jeszcze nie-małżonków towarzyszą łzy wzruszenia. Jeśli chodzi natomiast o sam przebieg ceremonii, nie trwa ona zbyt długo – zwykle około 30 minut.

Na stronie sądu znajduje się gotowa formuła przebiegu ślubu w USA, ale można ją w dowolny sposób modyfikować.

Przyszłe małżeństwo zawsze przygotowuje dedykowaną drugiej połówce przysięgę, która jest wygłaszana podczas ceremonii zaślubin.

Jak nietrudno się domyślić, to wyjątkowo wzruszająca chwila. Zaraz po niej pada słynne „I do” oraz pytanie, czy  ktoś z obecnych zna powód, dla którego ten mężczyzna i ta kobieta nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.

Jak wygląda wesele w USA?

Z reguły wesele w USA jest bardzo wystawne, a sama ceremonia dość skomplikowana. Od budżetu pary młodej zależy również miejsce oraz liczba gości.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak. Wiele par chce tego uniknąć, więc decyduje się na wynajęcie agencji, która dba o zorganizowanie uroczystości oraz dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.

Mimo tak wielkiego wkładu finansowego oraz wysiłku, wesele w USA nie trwa zbyt długo. Zwykle kończy się po kilku godzinach – nie trwa dłużej niż do północy.

W tym wyjątkowym dniu liczy się obecność zaproszonych gości. Rzadko odbywają się weselne zabawy, nie wspominając już o oczepinach, które nie funkcjonują w tradycji Stanów Zjednoczonych.

Podczas ślubu w USA obowiązuje natomiast pierwszy taniec pary młodej oraz taniec panny młodej z ojcem (father-daugther dance) i pana młodego z matką (mother-son dance).

Kolejnego dnia nie ma również poprawin. Więc jeśli liczycie na długie wesele w stylu polskim to… bardzo się przeliczycie.

Śluby świata: Próbne amerykańskie wesele

śluby świata: ameryka
fot. Shutterstock

Tradycją jest również, że na dzień przed ślubem w USA odbywa się próba ceremonii zaślubin oraz próbna kolacja, czyli tak zwana rehearsal dinner. To ostatni moment, kiedy para młoda może wprowadzić jakiekolwiek zmiany.

Próba ślubu to nic innego, jak prowizoryczne przejście przyszłej panny młodej do ołtarza oraz przećwiczenie formuły przebiegu ceremonii.

Rehearsal Dinner to natomiast spotkanie najbardziej zaangażowanych w organizację wesela osób, co jest idealnym momentem na podziękowanie im za pomoc. Wtedy też rodzice pary młodej mają okazję bliżej się poznać.

Ślub w USA – Prezenty dla nowożeńców

Ważną częścią amerykańskiej tradycji ślubnej są prezenty. Nikt jednak nie liczy w tym przypadku na zwrot kosztów organizacji. Zazwyczaj niespodzianki nie przekraczają 100 dolarów. Często są jeszcze mniej wartościowe (40-50). Amerykanie nie wyznają zasady „zastaw się, a postaw się”.

Upominki od weselników to gotówka lub rzeczy pomagające w urządzeniu nowego wspólnego domu. 

Para młoda bardzo często posługuje się witryną internetową (wedding registry), gdzie zamieszczają spis potrzebnych rzeczy. Dzięki temu goście mogą zakupić prezenty, które naprawdę będą przydatne.

Ślub w USA: Druhny i drużbowie

śluby świata: ameryka
fot. Shutterstock

Nieodłącznym zwyczajem ślubu w USA jest dobranie druhen i drużbów. Grono tych szczęśliwców jest zazwyczaj dość liczne, ale w przeciwieństwie do polskich tradycji, ich rola nie jest znacząca.

Nie mają obowiązku troszczenia się o to, by gościom niczego nie zabrakło, a stoły były pełne jedzenia oraz przeróżnych trunków wyskokowych.

Prawdą jest jednak, że orszak panny młodej i pana młodego jest zawsze tak samo ubrany, a zakup kreacji oraz smokingów czy garniturów leży po stronie nowożeńców.

Częściej jednak zdarza się, że pokrywają jedynie część kosztów nowej garderoby. Wskazują natomiast miejsce zakupu strojów oraz kolorystykę, której należy się trzymać. Salony ślubne oferują pakiety oraz upusty, z których wiele par po prostu korzysta, aby zaoszczędzić.

A po ślubie… podróż

Pomyślicie, że to nic zaskakującego. W końcu Nowożeńcy w Polsce także po weselu udają się w swoją podróż poślubną. Rzadko kiedy jednak robią to zaraz po imprezie. Zazwyczaj tuż po Wielkim Dniu czeka ich jeszcze sporo emocji.

Muszą rozliczyć się z usługodawcami, podziękować gościom itd. W Stanach Zjednoczonych, jak już wspomnieliśmy, wesele trwa dosyć krótko – zaledwie kilka godzin.

Śluby świata - jak wygląda ślub w USA? Mamy zdjęcia z amerykańskiego wesela! 81277
fot. Shutterstock

Młodzi nie są więc (najprawdopodobniej) tak zmęczeni jak nasi polscy Nowożeńcy. Tuż po imprezie goście odprowadzają świeżo upieczonych małżonków do samochodu, który… kieruje się na lotnisko. Młodzi lecą bowiem w podróż poślubną. Myśleliście, że ten motyw zaprezentowany w amerykańskich filmach to bujda? Niekoniecznie.

Co sądzicie o amerykańskich tradycjach? Chętnie wprowadzilibyście je w życie na swoim weselu, czy jednak wolicie je oglądać tylko na dużym ekranie?

Przygotowujecie się do własnego, polskiego wesela? Na pewno dacie radę! Z pomocą przyjdzie Wam mój darmowy planer ślubny. Krok po kroku pomoże Wam w organizacji tego Wielkiego Dnia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Artykuł pt. „Śluby świata” przybliża Czytelnikom, jak wygląda typowy ślub w USA, gdzie kultura amerykańska łączy się z tradycjami emigrantów. Stany Zjednoczone, jako kraj o bogatej różnorodności kulturowej, adaptowały wiele międzynarodowych zwyczajów weselnych, które przekształciły się w unikatowe, amerykańskie wesela. W artykule przedstawiono historię ślubu Tiny d’Angelo oraz szczegółowy opis amerykańskich tradycji ślubnych, takich jak bridal shower, śluby cywilne w plenerze, certyfikat małżeństwa, a także próbną kolację (rehearsal dinner). Autor zwraca uwagę na różnice między ślubami w Polsce a w USA, np. brak poprawin oraz krótkie, lecz wystawne wesela. Amerykańskie ceremonie charakteryzują się również indywidualnie przygotowanymi przysięgami oraz symbolicznymi tańcami. Na koniec podkreślono, że młoda para często udaje się w podróż poślubną zaraz po weselu.

Najważniejsze informacje:
– USA to kraj wielokulturowy, łączący różnorodne tradycje weselne.
– Bridal shower jako amerykańska wersja wieczoru panieńskiego.
– Śluby cywilne mogą odbywać się w dowolnie wybranym miejscu.
– Certyfikat małżeństwa wykupywany przed ceremonią.
– Próba ceremonii ślubnej dzień przed ślubem.
– Krótkie, ale wystawne wesela kończące się przed północą.
– Symboliczne tańce i indywidualne przysięgi podczas ceremonii.
– Para młoda często udaje się w podróż poślubną tuż po weselu.

Artykuł skierowany jest do osób zainteresowanych różnorodnością tradycji weselnych na świecie, szczególnie tych, którzy planują własne wesele i szukają inspiracji. Również dla emigrantów i ludzi związanych z kulturą amerykańską, którzy chcą lepiej zrozumieć lokalne zwyczaje ślubne.

Rekomendowane artykuły