Proces zwalczania moli ubraniowych okazuje się nie lada wyzwaniem. Jest bardzo czasochłonny, ale przy dużej cierpliwości i dokładności może zakończyć się sukcesem. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bogatym wachlarzem rozwiązań, z których możemy skorzystać, żeby stawić czoła inwazji moli.
Spis treści
Mole ubraniowe – charakterystyka
„Tineola bisselliella”, czyli mól włosienniczek. Przez wielu nazywany po prostu molem odzieżowym. To nocny, mały motyl wywodzący się z rodziny molowatych. Szkodnik, który niestety niszczy ubrania.
Czym są i jak wyglądają mole?
Larwa mola ubraniowego, to nic innego, jak gąsienica, która jest białego koloru. W zależności od etapu rozwoju, wielkość larwy mola może wahać się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów.
Długość ciała dorosłego osobnika, tak samo, jak i rozpiętość ich skrzydeł jest niewielka. Wynosi maksymalnie 11 milimetrów. Z uwagi na ich niewielki rozmiar oraz żółtobrązową i słomową barwę ciała (łatwo zlewają się z ubraniami w naszej szafie) zajmuje trochę czasu, żeby całkowicie zwalczyć mole. Tym bardziej, że sam proces ich rozwoju jest bardzo szybki. Wielu i wiele z nas zapewne doświadczyło tego u siebie w szafach. Jak dokładnie przebiega rozwój i zaaklimatyzowanie się tych szkodników pomiędzy odzieżą?
Larwa mola ubraniowego – rozwój
W niedługim czasie od zapłodnienia, samice mola składają jaja w miejscach najlepiej nadających się do wyżywienia, dzięki temu młode larwy mają idealne warunki do rozwoju. Samica składa między 50, a 60 jaj, których wielkość można przyrównać zaledwie do główki od szpilki.
Sam proces składania jaj może trwać od raptem kilku dni do nawet kilku tygodni. W zależności od panujących warunków, młode wykluwają się w czasie do 3 tygodni – w niskiej temperaturze, lub już po 8-10 dniach latem.
Jaja moli ubraniowych prócz tego, że usytuowane są w miejscach pożywienia lub w niedalekiej odległości od nich, często ulokowane są w fałdach i zgięciach ubrań. Tam mają idealne warunki rozwoju, tj. ciemną i ciepłą przestrzeń.
Mole spożywcze, a ubraniowe – rodzaje
Przyjęło się, że w naszym kraju możemy mieć styczność, aż z 50 rodzajami moli! Mimo tak dużej różnorodności w polskich zakładach produkcyjnych, magazynach oraz ośrodkach mieszkalnych najczęściej mamy styczność z przedstawicielami dwóch gatunków, tj.: moli ubraniowych i spożywczych.
Mole ubraniowe są mniejsze od moli spożywczych. Rozpiętość skrzydeł moli spożywczych może sięgać aż 18 milimetrów. Te pierwsze są szarawe. Natomiast mole spożywcze brązowe. O obecności w produktach spożywczych tych insektów świadczą lepkie pajęczynki oraz larwy wewnątrz opakowań z żywnością.
Mole ubraniowe – skąd się biorą?
Mole ubraniowe mogą dostać się do naszego mieszkania z najbliższego otoczenia. Nie bez powodu przyjęło się również, że najbardziej podatni na obecność tych szkodników są właściciele zwierząt futerkowych, bądź ptaków. Mole żywią się m.in. piórami i sierścią.
Tak naprawdę mole ubraniowe najczęściej mogą skorzystać z okazji otwartego okna w naszym domu lub szybu wentylacyjnego. Dlatego jeśli mole ubraniowe żerują akurat u twojego sąsiada dużym prawdopodobieństwem jest to, że jeśli odpowiednio wcześniej się przed nimi nie uchronisz do twojego mieszkania również dotrą.
Dziury po molach – po czym poznać, że mole ubraniowe żerują w Twojej szafie?
Jednym z najczęściej i najbardziej widocznych objawów, które mogą wskazywać na obecność moli odzieżowych są dziury w ubraniach. Te małe owady słyną z tego, iż żerują na organicznych materiałach. Jeśli twoja szafa zawiera ciuchy z wełny, jedwabiu, czy bawełny, tym bardziej powinieneś zwiększyć swoją czujność.
Jeśli w swoich ubraniach dostrzeżesz dziwne dziury znajdź chwilę, żeby lepiej przyjrzeć się tej sytuacji. Dziury bowiem mogą wskazywać na obecność larwy mola. Znacznie chętniej larwy odżywiają się materiałami organicznymi, niż obecnie bardziej popularnymi w sklepach materiałami syntetycznymi.
Domowe sposoby na mole
Przy zapobieganiu inwazji moli, warto pamiętać również o domowych sposobach. Domowe sposoby na mole odzieżowe, też wydają się być konkurencyjnym wyborem, jeśli chcesz dokładnie zwalczyć mole. Przygotowując listę zakupową wystarczy, że weźmiesz pod uwagę większą ilość goździków, cytryny, lawendy, anyżu, wanilii, pomarańczy lub octu. Ten ostatni, mimo że o najmniej przyjemnym zapachu, wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. (Te produkty naprawdę odstraszają mole)
W zaciszu domowym możesz też samodzielnie przygotować domowy środek na mole ubraniowe. Wystarczy, że do spryskiwacza wlejesz szklankę ciepłego octu, do którego następnie dodasz 10 kropelek olejku lawendowego (możesz również skorzystać z olejku miętowego lub cynamonowego) oraz gałązkę tymianku. Tak przygotowanym roztworem pryskaj najmniejsze zakamarki swojej garderoby, a obecność moli ubraniowych znacznie się zmniejszy.
Chcąc ograniczyć dostęp moli do sprzyjających ich rozwojowi warunków, możesz spróbować mrozić żywność co do której nie masz pewności, dzięki temu pozbędziesz się jaj i larw moli, a także dorosłych osobników. Zainfekowane produkty, jak np. woreczki z ryżem, czy kaszą… możesz włożyć do zamrażalnika na kilka dni, dzięki temu mole nie będą miały szans na przetrwanie Ten sposób sprawdzi się dobrze zarówno w przypadku moli ubraniowych i spożywczych (choć zamrożenie ulubionego swetra nie brzmi zachęcająco, wiemy..)
Skuteczne sposoby na pozbycie się moli
Chcąc pozbyć się moli odzieżowych, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od skrupulatnego sprawdzenia stanu naszej garderoby, tj. zlokalizowania gniazda moli ubraniowych. Na nic zdadzą się nasze starania, gdy z szafy nie pozbędziemy się jaj i larw moli, które będąc w stanie rozrodczym i sukcesywnie będą potęgować zniszczenia.
Jedną z najstarszych, a zarazem najbardziej popularnych metod są kulki na mole o zapachu znienawidzonej przez owada lawendy. Już za czasów naszych babć, czy dziadków były wymieniane w pierwszej trójce, jeśli chodzi o sposoby na mole odzieżowe.
Obecnie na rynku oferowana jest nam bogata oferta rozwiązań, które skutecznie odstraszają mole, a w przypadku gdy niechciany intruz już dawno zadomowił się w naszych czterech kątach pomogą pozbyć się moli odzieżowych.
W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania warto wziąć pod uwagę:
- uniwersalne środki owadobójcze,
- różnego rodzaju ogólnodostępne środki chemiczne,
- czy skorzystać z pułapek feromonowych.
W zależności od naszych preferencji możemy znaleźć preparaty na mole w postaci sprejów, koncentratów czy foggerów.
Chcąc wzmocnić barierę ochronną, w garderobie możesz zamontować pułapki na mole ubraniowe. Łatwe w montażu „lepy” o silnym kleju i specyficznych feromonach wabiących pomogą Ci pozbyć się moli z ubrań. Przy wyborze pułapek feromonowych, wybierz te, które zawierają żeński feromon płciowy owada. Dzięki niemu, uda Ci się zwabić samce, które w pierwszej kolejności wychodzą z poczwarek.
Gniazda moli ubraniowych spędzają Ci sen z powiek i donosisz wrażenie, że preparaty na mole ubraniowe i inne środki na mole, których użyłeś/aś, są niewystarczające? Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalistów.
Skuteczne sposoby na mole ubraniowe oferowane przez firmy deratyzujące, posiadające w swojej ofercie usługę termicznego zabijania moli poprzez podgrzewanie infekowanych ubrań lub innych przedmiotów, czy też zastosowanie insektycydów lub pyretryn do bezpośredniego zwalczania moli z ubrań znacznie szybciej pozwolą Ci uporać się z problemem.
Skuteczne metody prewencyjne, czyli jak zapobiegać
Mając na uwadze skutki, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, tocząc batalię z tymi owadami, a chcąc uchronić się przed ich ponowną wizytą, najlepiej skoncentrować się na działaniu zapobiegawczym.
Podstawą jest utrzymywanie porządku i czystości w szafie. Nie zapominaj o regularnym praniu ubrań oraz wietrzeniu garderoby. Ubrania, których nie używasz, lub korzystasz z nich sporadycznie trzymaj w szczelnie zamkniętych workach lub pojemnikach. (Kupisz je w wielu sklepach już za około kilkanaście złotych, a faktycznie mogą okazać się przydatne)
Czytaj także: Co zrobić ze starymi ubraniami?
Dobrym działaniem prewencyjnym będzie również zaopatrzenie się w lawendę, cedr lub inne olejki eteryczne, których woń skutecznie odstrasza mole ubraniowe.
Przywiązując uwagę do higieny oraz porządku w szafie możesz znacząco przyczynić się do zminimalizowania ryzyka ponownego pojawienia się insektów w twoim domu, a tym samym wygrać w walce z molami.