Co macie przed oczami, kiedy wyobrażacie sobie Wasz wielki dzień? Piękna suknia, dopasowany garnitur, Wy wpatrzeni w siebie, jakby cała reszta świata zupełnie nie miała znaczenia… I tak będzie. Kiedy już staniecie na ślubnym kobiercu, to nic innego nie będzie się liczyć. Ale podczas przygotowań istotny jest każdy, najmniejszy nawet szczegół, w tym także dekoracja kościoła. To bardzo ważna kwestia – jak wyobrażacie sobie miejsce, w którym wypowiecie sakramentalne „tak”. Mam dla Was dzisiaj piękne inspiracje. Zobaczcie same!
Spis treści
Zanim w ogóle zaczniecie zastanawiać się nad dekoracjami w kościele, zapoznajcie się z kilkoma zasadami, które zebrałam i które powinny Wam przyświecać w trakcie planowania:
- nie przesadzajcie z przepychem – zbyt bogate dekoracje mogą odwrócić uwagę od Was – bohaterów wydarzenia. Wiem, co mówię. Sama brałam ślub i pilnowałam, żebyśmy to właśnie my – nowożeńcy świecili jak najjaśniejsze gwiazdy na niebie;
- dopasujcie dekoracje do wnętrza kościoła – dekoracje w stylu glamour średnio sprawdzą się w rustykalnych świątyniach utrzymanych w folkowym stylu. Jeżeli nie wiecie, jak dopasować dodatki, poproście o pomoc profesjonalnego dekoratora;
- dopilnujcie, aby dekoracje były spójne ze sobą i z motywem przewodnim Waszego wesela – wiem, jak łatwo jest ulec pokusie, kiedy wiele różnych elementów przypadnie do gustu, nie wpadnijcie jednak w tę pułapkę. Postawcie na jeden kierunek i się go trzymajcie. To bardzo ważne;
- sprawdźcie szerokość alei, którą będziecie zmierzać do ołtarza – upewnijcie się, że wybrane przez Was dekoracje nie będą utrudniały przejścia. To bardzo ważne, szczególnie jeśli panna młoda ma na sobie… dość szeroką suknię ślubną;
- dowiedzcie się, jakie są lokalne zwyczaje związane z dekoracją kościoła – być może przyjęto, że para młoda dekoruje ołtarz boczny lub którąś z naw albo dekoracje zawsze wykonują zakonnice;
- upewnijcie się, że nie ma żadnych ograniczeń w dekoracjach: w niektórych kościołach nie można zawieszać ozdób na ławkach, w innych stawiać świec, w jeszcze innych niedozwolone jest rozsypywanie płatków kwiatów – sprawdźcie, jak wygląda to u Was. Wszelkich informacji udzieli Wam po prostu ksiądz;
- zapytajcie proboszcza, czy w tym dniu ktoś jeszcze bierze ślub w tej świątyni, co Wy – jeśli tak, to prawdopodobnie będziecie musieli ustalić, jakie dekoracje pojawią się w kościele (ale także podzielić koszty, co akurat może być bardzo dobrą informacją);
No dobrze, skoro zatem znacie już podstawy, czas zająć się konkretami. Żeby łatwiej było dowiedzieć się, co konkretnie możecie zrobić, opowiem o poszczególnych miejscach, które możecie udekorować.
Prosiłam znaną i cenioną wedding plannerkę Małgorzatę Durę o nagranie kilku rad dotyczących dekoracji kościoła. Sprawdźcie, co podpowiada Gosia!
Wejście do kościoła w królewskiej oprawie
Pamiętacie, jak wyglądało wejście do kaplicy św. Jerzego na ślubie Harry’ego i Meghan, a później Eugenii i Jacka? W tradycji brytyjskiej wejście do świątyni dekoruje się równie często, a nawet częściej niż w przypadku wnętrza świątyni.
W Polsce ten zwyczaj nie jest jeszcze popularny, a szkoda! Bardzo Was zachęcam, jeśli tylko macie taką możliwość, żebyście udekorowali także wejście do świątyni – z pewnością wprawi to gości w uroczysty, podniosły nastrój. Co więcej, właśnie dzięki temu, że taki sposób dekorowania nie jest u nas powszechny, macie szansę zostać zapamiętanymi na długo.
Jak udekorować wejście do kościoła?
Sposobów na dekorację wejścia do świątyni jest co najmniej kilka. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są ogromne, florystyczne łańcuchy, które okalają wejście. W zależności od preferencji i możliwości pary młodej mogą być pełne, ale równie ciekawie wyglądają w asymetrycznej aranżacji.
Innym rozwiązaniem jest też ustawienie kompozycji kwiatowych na podestach. W takim jednak przypadku musicie pamiętać, że aranżacje muszą być naprawdę duże – inaczej bryła świątyni je przytłoczy i pozostaną niezauważone.
Rozejrzyjcie się też dookoła kościoła i zastanówcie się, jak można wykorzystać elementy infrastruktury. Może udekorować: schody, filary, kolumny – udajcie się na miejsce z Waszą florystką i przedyskutujcie opcje. Jest ich naprawdę wiele.
Dekoracja kościoła – droga do ołtarza usłana kwiatami
Nawa główna to miejsce, które pary młode decydują się udekorować najczęściej. Nie inaczej było w przypadku mojego ślubu. Na ceremonii wzdłuż nawy ustawiliśmy na podestach kompozycje kwiatowe i świece w lampionach. Sceneria, trzeba przyznać, była iście bajkowa. Do dzisiaj wspominam ją z rozrzewnieniem.
Jak udekorować nawę główną?
Sposobów na udekorowanie nawy głównej jest naprawdę wiele. To największa i zarazem najbardziej reprezentacyjna przestrzeń w kościele, która przyciągnie uwagę Waszą i Waszych gości. To zarazem miejsce, w którym będziecie po raz pierwszy iść jako małżonkowie.
Jeśli w kościele, w którym zamierzacie się pobrać, można wieszać dekoracje na ławkach, koniecznie wykorzystajcie ten sposób. Kompozycje roślinne przymocowane wzdłuż alei stworzą efekt przepychu i obfitości, a wbrew pozorom, wcale nie muszą kosztować fortuny.
Jeśli postawicie na pojedyncze, duże kwiaty, jak na przykład hortensję, to wystarczy jedna gałązka na ławkę. Równie dużą oszczędnością może się okazać wykorzystanie roślin zielonych, np. eukaliptusa, ruskusu czy listków oliwnych. Muszę też przyznać, że pomysł na niewielkie, delikatne wianki z gipsówki również bardzo przypadł mi do gustu. Dekoracje możecie przygotować na co drugiej ławce, dzięki temu zaoszczędzicie dodatkowe środki.
Jeśli jednak w Waszym kościele nie wolno wykorzystywać ławek do dekoracji, możecie rozważyć dekoracje ustawione na podłodze wzdłuż nawy. Tu również jest wiele opcji do wyboru:
- spektakularne kompozycje kwiatowe,
- skromniejsze, zielone girlandy,
- lampiony ze świecami,
- płatki kwiatów wysypane wzdłuż dywanu.
No i oczywiście, na koniec… dywan. Może być biały (o taki pytacie mnie najczęściej), ale możecie też dopasować jego kolor do motywu przewodniego Waszego wesela.
Dekoracja ołtarza
Bez wątpienia ołtarz będzie najważniejszym miejscem ceremonii. To właśnie przy nim złożycie sobie przysięgę, która odmieni Wasze życie. Zadbajcie więc o jego wyjątkową oprawę. Z tego, co wiem, w wielu kościołach proboszczowie wręcz nakładają na pary młode taki obowiązek – kwiaty stanowią wystrój kościoła także po ceremonii. Jest to swoista ofiara pary młodej na rzecz parafii, w której się pobrali.
Kwestia dekoracji ołtarza często uzależniona jest od lokalnych zwyczajów. W niektórych świątyniach wymaga się kompozycji stojących przed ołtarzem, w innych dekoracji także ambony i tabernakulum czy ołtarzy bocznych. Upewnijcie się, jak to będzie wyglądało w Waszej parafii.
Jeśli nie ma w tym zakresie ograniczeń, możecie pomyśleć o bocznych, dużych kompozycjach, które ustawicie z boku ołtarza, ewentualnie o kwiecistej (lub wręcz przeciwnie, utrzymanej w stylu greenery) girlandzie.
Honorowe miejsce
Z jakiegoś powodu wiele par młodych nie przywiązuje uwagi do miejsc, na których będą siedzieć w trakcie uroczystości… a to dosyć poważny błąd. W końcu to właśnie to miejsce przez większość uroczystości będzie na sobie skupiało wzrok Waszych gości. Warto zadbać o jego odpowiednią oprawę.
Pamiętajcie, że rodzaj krzesła należy dopasować nie tylko do dekoracji czy motywu przewodniego, ale także do… stroju. Jeśli panna młoda postawiła na imponującą suknię o kroju księżniczki, to lepszym rozwiązaniem będzie krzesło bez oparcia.
W sklepach znajdziecie mnóstwo gotowych dekoracji, takich jak napisy „Bride” i „Groom”, czy ich polskie odpowiedniki. Bardzo popularne są jednak dekoracje florystyczne. Począwszy od tych przymocowanych do oparcia krzesła, przez takie, które stoją za krzesłami. Często do dekoracji krzeseł wykorzystuje się też tkaniny lub wstążki. Taka dekoracja prezentuje się zazwyczaj niezwykle efektownie i zdecydowanie zwraca uwagę gości.
Jeśli macie pomysł na dekoracje w kościele, ale szukacie florysty lub dekoratora, który je wykona, koniecznie zajrzycie do naszej zakładki Katalog firm. Znajdziecie tam wielu usługodawców, którzy z przyjemnością przygotują Wasze ślubne dekoracje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jeśli marzycie o niezapomnianym ślubie, powinniście zadbać o każdy detal, a dekoracja kościoła jest jednym z najważniejszych elementów. W tym artykule znajdziecie cenne porady i inspiracje dotyczące aranżacji świątyni, aby Wasz dzień był naprawdę wyjątkowy. Na początek, unikajcie przepychu, by nie odwracać uwagi od siebie, a także dopasujcie dekoracje do stylu wnętrza kościoła. Spójność z motywem przewodnim wesela jest kluczowa. Upewnijcie się, że wybierane ozdoby nie będą przeszkadzać w przejściu, szczególnie jeśli panna młoda ma szeroką suknię. Sprawdźcie lokalne zwyczaje i możliwe ograniczenia dotyczące dekoracji.
Jednym z pomysłów jest udekorowanie wejścia do kościoła, co w Polsce nie jest jeszcze popularne, ale może nadać ceremonii wyjątkowego charakteru. Warto także zadbać o nawę główną, używając kwiatów, girland czy lampionów. Ołtarz zasługuje na szczególną uwagę, gdyż to miejsce składania przysięgi. Nie zapomnijcie również o dekoracjach krzeseł dla nowożeńców, które będą centralnym punktem ceremonii.
Najważniejsze informacje:
– Unikajcie przepychu w dekoracjach.
– Dopasujcie dekoracje do stylu kościoła.
– Spójność z motywem przewodnim wesela jest kluczowa.
– Upewnijcie się, że dekoracje nie będą przeszkadzać w przejściu.
– Sprawdźcie lokalne zwyczaje i ograniczenia dotyczące dekoracji.
– Udekorujcie wejście do kościoła oraz nawę główną.
– Zadbajcie o odpowiednią dekorację ołtarza.
– Nie zapomnijcie o dekoracjach krzeseł dla nowożeńców.
Artykuł jest skierowany do par młodych planujących ślub kościelny, które pragną, aby ich ceremonii towarzyszyła piękna i przemyślana dekoracja. Skorzystają z niego także osoby poszukujące inspiracji oraz praktycznych porad dotyczących aranżacji świątyni.