Kto może zostać chrzestnym? Jakie warunki trzeba spełnić?

chrzest dziecka

Zostanie rodzicem chrzestnym to bardzo odpowiedzialne zadanie i wielki zaszczyt. Jeśli zostajesz wybrany na chrzestnego lub chrzestną, oznacza to, że będziesz obecny w życiu dziecka już zawsze, a Twoja rola to zdecydowanie coś więcej niż kupowanie prezentów na urodziny i specjalne okazje. Decydując się na przyjęcie tej roli, musisz zdawać sobie sprawę z wagi tej relacji oraz odpowiedzialności, jaką na siebie bierzesz. Jednak zanim przejdziemy do tego, co dalej, najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie: kto może zostać chrzestnym?

Jak zostać chrzestnym?

Dla jednych ma to znaczenie symboliczne, dla innych jest jedną z najważniejszych życiowych ról – nie ma jednak wątpliwości, że zostanie rodzicem chrzestnym to prawdziwie duchowe przeżycie. W kościele katolickim, aby zostać chrzestnym, trzeba spełniać określone warunki.

Zanim więc podejmiesz się tej roli, warto skonsultować się z księdzem w parafii, w której rodzice dziecka planują zorganizować chrzest. Wtedy uzyskasz szczegółowe informacje na temat wymagań i procedur dotyczących pełnienia roli rodzica chrzestnego. W niektórych parafiach może być np. wymagane odbycie nauk przygotowujących do sakramentu chrztu.

Kto może zostać chrzestnym?

W duchu nauki kościoła katolickiego rodzicem chrzestnym może zostać ten, kto jest praktykującym katolikiem i osiągnął dojrzałość duchową. Dzięki temu może podjąć się odpowiedzialności za wspieranie duchowego rozwoju ochrzczonego dziecka. Rolą chrzestnego lub chrzestnej jest wskazywanie wzoru wiary oraz udzielanie wsparcia moralnego i duchowego zawsze wtedy, kiedy dziecko tego potrzebuje.

Dodatki oraz dekoracje na chrzciny znajdziesz oczywiście w naszym sklepie. Zaproszenia, kartki, winietki, flower boxy i wiele, wiele innych – mamy to, czego szukasz.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać rodzicem chrzestnym?

  • Rodzicem chrzestnym może być osoba, która osiągnęła pełnoletniość (według kościoła to wiek 16 lat). Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których ksiądz zgadza się, by rodzicem chrzestnym została osoba, która nie ukończyła jeszcze 16 lat. Oczywiście musi uzyskać wtedy również zgodę swoich rodziców lub opiekunów prawnych. Takie sprawy rozpatrywane są jednak indywidualnie i nie ma reguły, co do decyzji podejmowanych przez księży.
  • Chrzestny musi wcześniej sam przyjąć już wszystkie niezbędne w kościele katolickim sakramenty: chrzest, pierwszą komunię i bierzmowanie.
  • Jeśli chcesz zostać rodzicem chrzestnym, musisz być praktykującym katolikiem – oznacza to regularny udział w Mszach Świętych oraz życie według zasad przyjętych przez kościół.
  • Osoba pełniąca rolę rodzica chrzestnego musi być wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej.
  • Rodziców chrzestnych wybierają rodzice chrzczonego dziecka.

Czy rodzicem chrzestnym może zostać tylko ktoś z rodziny?

Czasem zdarza się, że z różnych powodów na rodziców chrzestnych wybierani są tylko członkowie rodziny dziecka. Oczywiście nie ma w tym niczego złego, jednak nie jest to wymogiem. Rodzic chrzestny nie musi być w żaden sposób spokrewniony z dzieckiem ani jego rodzicami. Rodzicem chrzestnym Twojego dziecka może więc zostać jego ciocia, wujek, starsze kuzynostwo czy ktoś z Waszych bliskich przyjaciół. Warto jednak pamiętać, że rodzicem chrzestnym nie może zostać sam rodzic chrzczonego dziecka.

Żaden z rodziców dziecka nie może jednocześnie pełnić roli rodzica chrzestnego. Ma to na celu oddzielenie roli rodzica od rodzica chrzestnego, by zapewnić dziecku większe wsparcie – przede wszystkim duchowe.

Przeczytaj: Co kupić na chrzest?

Kto nie może być rodzicem chrzestnym?

Rodzice chrzestni nie tylko podają dziecko do chrztu, ale biorą też udział w jego dalszym duchowym wychowaniu i stają się ważną częścią jego życia. Dlatego kandydatów na rodziców chrzestnych należy wybierać bardzo starannie – to decyzja na całe życie. Warunki, jakie należy spełnić, nie są zbyt trudne, jednak warto pamiętać, że są również przeciwwskazania, które dyskwalifikują kandydata na rodzica chrzestnego.

Chrzestnym nie może zostać osoba, która:

  • Jest spokrewniona z dzieckiem w linii prostej – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie.
  • Nie jest pełnoletnia (przypominając, nie ukończyła 16 r.ż.) – choć tu zdarzają się wyjątki.
  • Jest niewierząca lub niepraktykująca.
  • Żyje w związku niesakramentalnym.
  • Nie uczęszcza na lekcje religii – w przypadku uczniów.
  • Nie przestrzega zasad życia w zgodzie z wiarą.
  • Jest po rozwodzie.

Jakie dokumenty są potrzebne, by ochrzcić dziecko?

chrzest, rodzice chrzestni trzymają dziecko do chrztu

Chrzest jest pierwszym sakramentem, który przyjmuje dziecko w kościele katolickim. Oprócz wybrania rodziców chrzestnych należy oczywiście dopełnić też wszystkich niezbędnych formalności związanych z tym wydarzeniem. Rodzice dziecka powinni złożyć wizytę księdzu ok. 2-3 miesiące przed planowaną datą chrztu, by ustalić niezbędne szczegóły.

Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu?

  • Akt ślubu kościelnego rodziców.
  • Skrócony akt urodzenia dziecka – tak jak akt ślubu, możesz pobrać go z Urzędu Stanu Cywilnego, w większości miejsc załatwisz to nawet przez internet.
  • Dane rodziców chrzestnych dziecka: imię i nazwisko, wiek, stan cywilny, adres zamieszkania.
  • W dniu chrztu niezbędne jest zaświadczenie o odbytej spowiedzi od rodziców oraz rodziców chrzestnych.

Ważne! Jeśli chrzest dziecka odbywa się w innej parafii niż ta, do której należą rodzice, lub rodzice chrzestni należą do innej parafii niż ta, w której odbywa się przyjęcie sakramentu, konieczne może być dostarczenie dokumentów potwierdzających zgodę księdza na udzielenie chrztu lub brak przeciwwskazań, by zostać rodzicem chrzestnym.

Jakie są obowiązki rodziców chrzestnych?

Do rodziców chrzestnych należy przede wszystkim odpowiednie przygotowanie do sakramentu chrztu, w tym zakup niezbędnych atrybutów. Przyjmuje się, że matka chrzestna kupuje białą szatkę, natomiast ojciec chrzestny świecę – gromnicę. Oczywiście obowiązki chrzestnych nie kończą się w dniu chrztu. Mają oni za zadanie utrzymywać regularny kontakt z dzieckiem oraz dbać o jego rozwój duchowy: uczyć jak żyć w zgodzie z wiarą katolicką i zasadami kościoła, zabierać na Msze Święte etc.

Chrzest to wyjątkowy dzień dla całej rodziny, ale przede wszystkim dla dziecka. Warto więc upamiętnić go w szczególny sposób. Doskonałym pomysłem będą personalizowane prezenty, które zostaną z dzieckiem na lata i staną się dla niego wartościową pamiątką.

Kto płaci za chrzest?

Choć za sakramenty nie powinno się pobierać opłaty, w wielu kościołach wciąż zostaniecie poproszeni o ofiarę na rzecz kościoła. To, ile kosztuje chrzest, to zupełnie inna kwestia, bo wiele zależy od sytuacji materialnej rodziców, ale i zwyczajów panujących w danej parafii.

Są miejsca, w których „co łaska” to 50 złotych, są i takie, w których za chrzest zapłacicie nawet kilka razy więcej. Tradycyjnie opłata za chrzest spoczywa na rodzicach dziecka – to oni są odpowiedzialni za organizację tego ważnego dnia. Zdarza się jednak, że rodzice chrzestni również chcą partycypować w kosztach, wtedy wszystko jest już kwestią porozumienia między nimi a rodzicami malucha.

Czy ksiądz może odmówić ochrzczenia dziecka?

Tutaj wciąż ścierają się dwa fronty. Z jednej strony owszem, ma do tego prawo, np. w przypadku, gdy rodzice pozostają w nieformalnym związku. Jednym z dokumentów, który musicie przedstawić, aby ochrzcić dziecko, jest m.in. akt ślubu kościelnego. Niektórzy uważają, że ksiądz może też odmówić chrztu z uwagi na niechrześcijańskie imię nadane dziecku przez rodziców, ale to mit. Kapłan ma obowiązek wpisać do aktu chrztu imiona, które figurują w akcie urodzenia dziecka. Jeśli wciąż nie wiecie jak nazwać Waszą pociechę to sprawdźcie koniecznie imiona dla dziewczynek.

Księża jednak coraz częściej decydują się udzielić chrztu „nieślubnym” dzieciom, jeśli rodzice zobowiązują się wychować je w wierze katolickiej. Brak ślubu nie jest dziś już tak stygmatyzujący jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, przez co kościół „dostosowuje się” do panujących realiów. Ostateczna decyzja wciąż zależy jednak od księdza i w każdym z przypadków może on zdecydować inaczej. Jeśli w Waszej parafii ksiądz nie wyrazi zgody na ochrzczenie dziecka, możecie poprosić o to również w innej parafii.

Przesądy związane z chrztem

Wokół sakramentu chrztu i wyboru rodziców narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań. Sporo z nich bierze się z przesądów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Oczywiście wierzenia te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, jednak do dziś zdarza się je usłyszeć, szczególnie u starszych członków rodziny. Oto kilka z nich:

  • Matka chrzestna dziecka nie powinna być w ciąży, bo jej nienarodzone dziecko „zabierze zdrowie” dziecku chrzestnemu.
  • Rodzice chrzestni dziecka nie powinni być małżeństwem, bo to odbiera im szanse na wspólne dziecko.
  • Ojciec chrzestny powinien zapalać świecę od Paschału prawą ręką, inaczej dziecko będzie leworęczne.
  • Nie powinno się darować dziecku krzyżyka w prezencie, oznacza to nałożenie na jego barki krzyża na całe życie.
  • Dziecku należy włożyć do ubranka lub becika pieniądze i słodkości, to zapewni mu słodkie i bogate życie w dostatku.
  • Na chrzest dziecko powinno otrzymać srebrną łyżeczkę, by nigdy nie było głodne.
  • Chrzestnych powinno się wybrać dopiero po narodzinach dziecka, inaczej może ono przejąć ich złe cechy charakteru.

A Ty? Znasz jakieś przesądy związane z chrztem lub byciem rodzicem chrzestnym? Czy któreś z nich miały dla Ciebie znaczenie, kiedy organizowałaś chrzest swojego dziecka? Koniecznie podziel się nimi z innymi!

Zobaczcie, jak wyglądały chrzciny synka Izabeli Janachowskiej!

Rekomendowane artykuły