Rocznice ślubu. Jak się nazywają i jakie znaczenie ze sobą niosą?

Rocznice ślubu. Jak się nazywają i jakie znaczenie ze sobą niosą? 55589

Przygotowania do wesela, dzień uroczystości mijają niezwykle szybko. Zanim się obejrzysz, świętujecie swoją, pierwszą rocznicę. Termin ślubu jest niezwykle ważny dla każdego z nas, dlatego warto tę datę celebrować! Z okazji 5 rocznicy ślubu naszej redaktor naczelnej tematem tygodnia są właśnie rocznice!

Wiecie, że wiele z nich ma swoją, szczególną nazwę? Przez 15 lat po ślubie, każdego roku będziecie świętować inaczej charakteryzowaną rocznicę. Kolejne, kluczowe daty będą pojawiać się w pięcioletnich odstępach czasu.

New Drop

Rocznice ślubu. Co oznaczają ich nazwy?

nazwy rocznic ślubu
Para świętuje rocznicę ślubu z przyjaciółmi

Zakłada się, że im dłużej trwa małżeństwo, tym jest ono dojrzalsze, a zakochani są połączeni silniejszym uczuciem. Przyjęło się, że każdą okrągłą rocznicę ślubu nazywa się potocznie godami. Dodatkowo wszystkie określa się konkretnym przymiotnikiem, na podstawie którego możemy, np. oprzeć prezent czy wybrać motyw, który uszlachetni Wasze świętowanie.

Pierwsza rocznica nazywana jest „papierową”. Może nie brzmi to zbyt dumnie, jednak istota tych nazw polega na tym, że każda, kolejna data określana jest w coraz to szlachetniejszy sposób. Tym sposobem osiemdziesiąta rocznica ślubu nazywana jest „dębową”. Pomysłodawcom chodzi z pewnością o trwałość materiału, który określa kolejne lata i symbolizuje coraz mocniejszą relację między małżonkami.

 Jedną z najpopularniejszych nazw, którą z pewnością kojarzy każda z Was, są „złote gody”, czyli 50 rocznica ślubu. Zdarza się, że w mniejszych miejscowościach małżonkowie zapraszani są do urzędu gminu na uroczyste wręczenie listu gratulacyjnego.

Marlu_baner

Nazwy rocznic ślubu

rocznica ślubu
Szczęśliwa para w rocznicę ślubu

Według tradycji poszczególne gody małżeńskie mają przyporządkowane konkretne nazwy. Poniżej przedstawiamy Wam ich listę. Sprawdź, jaką rocznicę będziecie teraz obchodzić.

Pierwsza rocznica ślubu – papierowa

Druga rocznica ślubu – bawełniana

Trzecia rocznica ślubu – skórzana

Czwarta rocznica ślubu – kwiatowa (ew. owocowa)

Piąta rocznica ślubu – drewniana

Szósta rocznica ślubu – cukrowa 

Siódma rocznica ślubu – wełniana (ew. miedziana)

Ósma rocznica ślubu – spiżowa (ew. brązowa)

Dziewiąta rocznica ślubu – blaszana (ew. gliniana, generalska)

Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa (ew. aluminiowa)

Jedenasta rocznica ślubu – stalowa

Dwunasta rocznica ślubu – płócienna (ew. jedwabna lub lniana)

Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa

Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej

Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa (ew. szklana)

Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa

Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna

Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa

Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa

Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa

Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa

Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota (złote gody)

Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa (ew. platynowa) 

Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa

Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna

Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna

Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa

Osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa

Jak świętować rocznice ślubu?

rocznica ślubu
Małżeństwo świętuje rocznicę ślubu

Każde, kochające się małżeństwo pragnie, w jak najlepszy sposób spędzić ten, szczególny dzień. Sposobów na udaną rocznicę ślubu jest mnóstwo. Planując ten dzień, warto przede wszystkim pomyśleć o własnych pragnieniach, wybrać to, co sprawia przyjemność Wam obojgu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze pomysły na uczczenie Waszych, kolejnych godów:

  • Romantyczna kolacja – być może macie ulubioną restaurację, do której często wracacie? A może wolicie przygotować uroczystą kolację w zaciszu własnego domu? Bez względu na to, co wybierzecie udana rocznica gwarantowana.
  • Miejsce pierwszej randki – pamiętacie jeszcze, gdzie spotkaliście się po raz pierwszy? Może warto odwiedzić takie miejsce i obudzić wspomnienia?
  • Ekstremalne emocje – jeśli jesteście fanami rozrywki z dreszczykiem, być może idealnym sposobem na Waszą rocznicę będzie, np. skok ze spadochronem? Niezapomniane wrażenia na długi czas.
  • Weekendowy wyjazd – kto powiedział, że rocznica ślubu musi trwać jeden dzień? Możecie z powodzeniem przedłużyć ją na weekend lub…tydzień. Wspólne, nawet krótkie wakacje będą niezwykle odżywcze dla Waszego związku.
  • Kurs tańca – z okazji następnej rocznicy ślubu możecie zafundować sobie coś, o czym od dawna marzyliście, jak np. wybrany kurs. Taniec, sport, a może szachy? Wybór jest ogromny.

Pamiętajcie, że możecie świętować nie tylko własne rocznice ślubu, ale też te, które dotyczą Waszych bliskich. Prezent na rocznicę ślubu dla rodziców z pewnością sprawi im radość – nie musi to być wielki gest, wystarczy mały upominek.

Rada!

Bez względu na to, w jaki sposób uczcicie rocznicę Waszego ślubu, może być ona niezapomniana i wyjątkowa. Ważny jest czas, który spędzicie wspólnie. To z pewnością umocni Wasz związek.


Rekomendowane artykuły