Gdy oglądamy amerykańskie filmy, zawsze zachwycają nas romantyczne ceremonie ślubne, podczas których Państwo Młodzi kroczą po złotym piasku przy przepięknym widoku na lazurowe morze. Choć taka wizja jeszcze do niedawna mogła być dla nas tylko marzeniem, zmiany w prawie z 2015 roku umożliwiły polskim parom branie ślubu w plenerze.
Spis treści
Jak wygląda organizacja ślubu na plaży w Polsce i za granicą?
Mamy dla Was mnóstwo przydatnych informacji i praktycznych porad!
Ślub na plaży – Warunki
Pamiętajcie, że zmiany prawne nie oznaczają, że poza murami urzędu stanu cywilnego ślub cywilny można przyjąć gdziekolwiek.
W regulacjach dotyczących ceremonii „w plenerze” podkreślono, że może ona zostać zorganizowana tylko w miejscu, które nie zakłóca jej powagi i dostojności oraz gwarantuje bezpieczeństwo gości.
Co za tym idzie, jeżeli chcecie wziąć ślub na plaży, musicie znaleźć odosobniony odcinek, ponieważ urzędnik najprawdopodobniej odmówi udzielenia ślubu na głośnym, przeludnionym kąpielisku. Z pewnością Wy również nie chcielibyście przysiąc sobie wiecznej miłości w takim miejscu.
Ślub na plaży – Opłaty i formalności w Polsce
Niestety, spełnianie marzeń ma swoją cenę – ślub na plaży także. Młodzi organizujący ceremonię w plenerze muszą liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości ok. 1000 zł na rzecz właściwego urzędu stanu cywilnego.
Ponadto, jeżeli Waszą wymarzoną lokalizacją jest wybrzeże, należy pamiętać o opłacie za dzierżawę plaży.
W związku z tym, musicie przede wszystkim dowiedzieć się kto jest właścicielem wybranego przez Was odcinka:
- urząd miasta,
- urząd gminy,
- hotel,
- osoba prywatna.
Kwota, jaką musicie odłożyć w przypadku płatności władzom lokalnym, wynosi ok. 500 zł. Zdarza się jednak, że niektóre miasta, np. Łeba, w ramach autopromocji oferują… całkowicie darmowy ślub na plaży! Dlatego też koniecznym jest, aby z wyprzedzeniem odwiedzić odpowiedni urząd stanu cywilnego i zapoznać się z jego wewnętrznymi regulacjami.
Ślub na plaży za granicą — formalności
Oczywiście, możecie organizować ślub na plaży za granicą z pomocą specjalnych firm, które zajmą się wszystkimi formalnościami. Jeżeli jednak chcecie trochę zaoszczędzić, możecie zabrać się do tego na własną rękę.
Po wybraniu miejsca zaślubin, najpierw należy udać się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i dowiedzieć się jakie dokumenty musicie przywieźć ze sobą, aby zawarcie związku małżeńskiego było możliwe i aby po powrocie był on ważny na terenie naszego kraju.
Chęć do przyjęcia ślubu cywilnego poza granicami Polski należy zgłosić w odpowiednim konsulacie z przynajmniej 2-miesięcznym wyprzedzeniem, a większości formalności dopełnia się już w Polsce.
Należą do nich m.in. otrzymanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami kraju oraz jego tłumaczenia przysięgłego na język kraju, w którym ceremonia się odbędzie.
Nie należy zapominać także o tym, że ślubu udzielić może jedynie polski konsul lub lokalny urzędnik stanu cywilnego. Ponadto, po powrocie musimy dostarczyć do właściwego urzędu stanu cywilnego oryginał aktu małżeństwa oraz jego tłumaczenie przysięgłe.
W przypadku ślubu humanistycznego nie musimy spełniać żadnych formalności — najważniejsze będzie wybranie odpowiedniej osoby, która poprowadzi ceremonię.
Świetnym pomysłem jest także zorganizowanie sesji ślubnej na plaży! Jeśli organizujecie wesele bezpośrednie nad morzem, wymknijcie się na pół godziny na zachód słońca!
Ślub na plaży — organizacja
Niezależnie od tego czy Wasza wymarzona ceremonia odbędzie się w Polsce czy poza jej granicami, musicie uprzedzić gości o tej wyjątkowej, plażowej lokalizacji, tak aby mogli się oni w odpowiedni sposób przygotować.
W związku z tym, że pogoda często płata nam figle, najlepiej byłoby zadbać o udogodnienia, które nie zrujnują Waszego pomysłu brania ślubu na plaży.
Mowa tu o wynajęciu namiotu lub altanki, pod którymi ceremonia mogłaby się odbyć. Dobrym pomysłem jest również rozstawienie drewnianego podestu — ślub na plaży nie musi bowiem odbywać się bezpośrednio na piasku, co zresztą nie jest wygodnym rozwiązaniem ani dla Młodej Pary, ani dla uczestników.
Wiele osób marzących o ceremonii nad brzegiem morza decyduje się również na wynajęcie tarasu lub zielonej przestrzeni w nadmorskich hotelach, dzięki czemu można oszczędzić sobie wielu problemów. Dodatkowo, w takim miejscu można zorganizować także przyjęcie weselne, dzięki czemu ani goście, ani Para Młoda nie będą musieli się przemieszczać.
Ślub na plaży – Odpowiednia stylizacja
Z pewnością biorąc ślub na plaży, zdecydujecie się na termin przypadający na ciepłe, letnie miesiące. Warto to wziąć pod uwagę, wybierając suknię ślubną czy garnitur.
Na wybrzeżu dość mocno odczujecie panujące warunki atmosferyczne, a jak wiadomo o klimatyzacji nie ma mowy. Najlepsza będzie lekka suknia z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze. Zbyt strojna księżniczka może nie wpisać się w morski klimat.
Ślub na plaży to także wyzwanie jeśli chodzi o buty ślubne. Nie polecamy wysokich, biżuteryjnych lub brokatowych szpilek. Piasek może uszkodzić takie obuwie, a dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Nie chcesz chyba zamiast na weselu znaleźć się na chirurgii.
Jak sami widzicie, organizacja ślubu na piaszczystym wybrzeżu nie jest prosta. Jeśli jednak taka ceremonia od dawna jest Waszym marzeniem, nie rezygnujcie z niej! Wszystko jest przecież możliwe, wystarczy tylko odpowiednio się postarać.
A jeśli marzycie o tropikalnym weselu, ale nie chcecie organizować go za granicą, zobaczcie ten odcinek! Możecie postawić na taki motyw przewodni.
Zdjęcia: iStock
Z tego artykułu dowiesz się:
Ślub na plaży to marzenie wielu par, które dzięki zmianom w prawie z 2015 roku stało się możliwe również w Polsce. Jednak organizacja takiej ceremonii niesie ze sobą wiele wyzwań i wymaga spełnienia określonych warunków prawnych. Ślub cywilny na plaży możliwy jest tylko w miejscach gwarantujących godność ceremonii i bezpieczeństwo gości. Zdecydowanie, lokalizacja to kluczowy element, a wybór mniej zatłoczonego miejsca jest preferowany. Inne aspekty organizacyjne to opłaty i formalności zarówno w kraju, jak i za granicą. Ceremonie za granicą wymagają dodatkowych kroków, takich jak zgłoszenie do konsulatu czy uzyskanie odpowiednich dokumentów. Koszty związane z dzierżawą plaży i opłatami urzędowymi mogą się różnić, a czasem miasta, takie jak Łeba, oferują darmowe śluby na plaży. Warto również zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca ceremonii, np. poprzez wynajem namiotu czy tarasu.
Najważniejsze informacje:
– Ślub na plaży w Polsce możliwy od 2015 roku.
– Ceremonia musi odbyć się w miejscu zapewniającym powagę i bezpieczeństwo.
– Dodatkowe opłaty za dzierżawę plaży i usługi urzędowe.
– Formalności przy ślubie za granicą, w tym zgłoszenie do konsulatu.
– Możliwość wynajmu namiotu lub tarasu na uroczystość.
– Ważność odpowiedniego ubioru i obuwia dostosowanego do warunków plażowych.
Artykuł jest skierowany do par rozważających organizację ślubu na plaży, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przeznaczony jest dla osób, które pragną spełnić swoje marzenie o romantycznej ceremonii nad morzem, ale potrzebują praktycznych wskazówek i informacji o formalnościach oraz kosztach z tym związanych.