Śniadanie w dniu ślubu: o czym warto pamiętać w dniu ślubu?

Śniadanie w dniu śluby

Śniadanie w dniu ślubu to podstawa dobrego samopoczucia. Warto je uwzględnić w harmonogramie przygotowań, tak by nie skazywać się na niepotrzebne nerwy bądź pośpiech. Wszak najważniejszy dzień w życiu nie może nie może obejść się bez najważniejszego posiłku. Sprawdź, o czym warto pamiętać, planując śniadanie dla młodej pary.

Dlaczego warto zjeść śniadanie w dniu ślubu?

Nasze babcie nie bez kozery mówiły, że nie wolno wychodzić z domu bez śniadania. A co dopiero wychodzić za mąż! Dlatego ustalając plan dnia, warto uwzględnić czas na dobre i pożywne śniadanie. Należy w nim uwzględnić indywidualne preferencje i to, jak reagujemy na stres. Bo niezależnie od tego, jak bardzo kochamy naszą drugą połówkę, to ślub oraz wesele są wielkim generatorem emocji. A każde ciało reaguje na nie inaczej. Może to być brak apetytu, wilczy głód lub niepohamowana chęć na określone smaki.

Z całą pewnością dzień ślubu nie jest dobrym momentem na kulinarne eksperymenty. Zdrowe nawyki warto wprowadzić więc odpowiednio wcześniej, by w dniu ślubu czuć się lekko i być w doskonałej formie. Wszak to nie tylko okazja do zmiany stanu cywilnego, ale też świetny pretekst do wdrożenia nowej rutyny. Na nowej drodze życia twoje ciało z pewnością ci podziękuje.

CZYTAJ TAKŻE: Menu Młodej Pary w dniu ślubu

Odpowiednio dobrane śniadanie jest ważne z bardzo błahego powodu: przygotowania w dniu ślubu zaczynają się już od wczesnych godzin porannych. Istnieje więc spore ryzyko, że pomijając śniadanie, pierwszy posiłek młoda para zje dopiero na weselu. A duże emocje, zmęczenie i kieliszek szampana na pusty żołądek to najlepszy przepis na to, by ze ślubu i wesela zapamiętać głównie kiepskie samopoczucie. Jeśli uroczystość odbywa się późnym popołudniem bądź wieczorem, w harmonogramie przygotowań panny młodej powinien zostać uwzględniony czas na lekki obiad. Świetnie sprawdzi się pieczona ryba bądź sałatka z kurczakiem.

Śniadanie w dniu ślubu
Fot. ShutterStock

Co powinno znaleźć się na śniadaniu w dniu ślubu?

Pierwszy posiłek w tym wyjątkowym dniu powinien być przede wszystkim pożywny. Ślubne przygotowania w domu, powinny uwzględnić odpowiednie zakupy spożywcze. Wybierz świeże i sprawdzone produkty, które nie wymagają wielkiego nakładu pracy. Dobrym pomysłem jest poproszenie kogoś o pomoc w przygotowaniu posiłku. Z kolei wspólne śniadanie narzeczonych to doskonały sposób, by razem i na luzie rozpocząć dzień. Niezależnie do tego, gdzie i w jakim towarzystwie zjemy pierwszy posiłek w dniu ślubu, to najważniejsze jest to, co ostatecznie trafi na talerz. Jeśli miejsce przygotowań to hotel, upewnij się, czy serwowane tam śniadania w pełni odpowiadają twoim potrzebom.  

Należy zadbać o to, by na śniadaniowym stole pojawiły się produkty bogate w białko takie jak jajka, jogurty czy orzechy. Z kolei węglowodany złożone zapewnią długotrwałe uczucie sytości i pomogą uniknąć nagłych spadków energii. Ich nieocenionym źródłem jest pełnoziarnisty chleb, kasze (gryczana, jaglana, quinoa), makarony oraz płatki owsiane. Znajdziesz je również w warzywach strączkowych, jednak- z uwagi na ryzyko wzdęć – powinny zostać wyeliminowane z menu przyszłej panny młodej. Owoce i warzywa mogą pojawić się solo lub w roli dodatków do wszelakich koktajli oraz owsianek. Wybieramy tylko te, co do których mamy pewność, że ich spożycie nie – nomen omen – zaowocuje alergią bądź żołądkową rewolucją.

Podobnie postępujemy w przypadku napojów. Lekkie śniadanie wspaniale uzupełni zielona herbata bądź ziołowe napary, jednak nie prowadzimy w tym zakresie eksperymentów. Jeśli na co dzień nie pijemy ziół, to dzień ślubu nie jest najlepszym terminem na rozpoczynanie przygody z zielarstwem. Oczywiście picie wody jest absolutną koniecznością. Staramy się też nie przesadzić z kawą.

Śniadanie w dniu ślubu. Czego unikać?

W tym wyjątkowym dniu unikamy nowości. Stawka jest zbyt wysoka, by była warta ryzyka. Nie sięgamy po wcześniej wspomniane warzywa strączkowe, ograniczamy cebulę oraz czosnek i rezygnujemy ze smażonych bądź duszonych potraw. Warto też ograniczyć spożycie wysoko przetworzonej żywności oraz słonych przekąsek, które nie tylko podrażnią żołądek, ale też sprzyjają zatrzymywaniu się wody w organizmie. Suknia ślubna potrafi być bezlitosna, więc lepiej nie testować tego na własnej skórze.

Śniadanie w dniu ślubu
Fot. ShutterStock

Przedślubne menu? Co jeść przed ślubem?

Szykując się do tak ważnej uroczystości, warto zadbać o swoje ciało od wewnątrz. Nie ma lepszej metody niż zdrowe żywienie. Dobrze to uwzględnić w przygotowaniach do ślubu i wesela. Wypijając odpowiednią ilość wody dziennie, zapewnimy sobie piękną, nawilżoną cerę. Zaś dbając o właściwy poziom magnezu, nie damy się ponieść przedślubnej nerwówce. Z pomocą przychodzą zielone warzywa, nasiona roślin strączkowych, orzechy, banany oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Mocne mięśnie, dzięki którym przetańczymy całą noc, zapewnimy sobie, troszcząc się o odpowiedni poziom potasu. Znajdziemy go w suszonych figach, morelach i rodzynkach, świeżych pomarańczach, kiwi, bananach oraz awokado. Dobrym źródłem potasu są kasze, płatki zbożowe oraz otręby. Miłośnicy warzyw mogą śmiało sięgać po pomidory, fasolę, groch i brokuły. Wysokiej jakości kakao i czekolada również pomogą utrzymać odpowiedni poziom tego pierwiastka.

O piękną cerę w wyjątkowym dniu pomogą zadbać antyutleniacze, które powinny gościć w jadłospisie nie tylko par młodych. Aby wykorzystać dobroczynne działanie witaminy E powinnaś jeść oleje roślinne i migdały. Z kolei owoce jagodowe stanowią doskonałe źródło witaminy C, znanej z właściwości przeciwstarzeniowych. Wszak życzenia zdrowia to weselny standard, ale to od par młodych zależy, czy przekują je w codzienną praktykę.

Pomysły na śniadanie pary młodej w dniu ślubu

Odpowiednie zaplanowanie posiłków pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Pełnowartościowe, pożywne i jednocześnie lekkie śniadanie nie musi być skomplikowane. W zależności od upodobań można je przygotować na słodko lub słono.

Śniadanie w dniu ślubu na słodko

  • Jaglanka na mleku lub napoju roślinnym z owocami
  • Jogurt z musli lub granolą
  • Smoothie
  • Omlet z konfiturą owocową
  • Twarożek na słodko

Śniadanie w dniu ślubu na słono

  • Jajecznica na maśle
  • Omlet z warzywami
  • Twarożek z warzywami
  • Grzanki z wędliną

Tyle wystarczy, by rozbudzić w sobie apetyt na ten wyjątkowy dzień. Przy ogromie ślubnych przygotowań, dobre śniadanie to naprawdę bułka z masłem.

Rekomendowane artykuły