Zabawy andrzejkowe — najlepsze pomysły na imprezę andrzejkową dla dzieci i dorosłych!

zabawy andrzejkowe

Zabawy andrzejkowe — dlaczego warto urozmaicić nimi imprezę andrzejkową

Andrzejki to święto, którego historia w Polsce sięga XVI wieku. Wierzono wtedy, że w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja, duchy błąkające się po ziemi w jesienne wieczory mogą pomóc w odczytaniu przyszłości. Dlatego też wiele niezamężnych panien z chęcią przystępowało do wróżenia – miało to pomóc im ocenić szansę na znalezienie kandydata na męża w najbliższym czasie. Do tradycyjnych wróżb andrzejkowych należy między innymi wróżenie z fusów, lanie wosku przez dziurkę od klucza oraz wróżenie z obierek od jabłek.

Andrzejkowe zabawy to urozmaicenie, które warto wprowadzić na każdej imprezie andrzejkowej. Przede wszystkim, są doskonałym przerywnikiem pomiędzy jedzeniem i tańcem. Podczas wróżenia zawsze pojawia się dużo dobrej zabawy i śmiechu związanego z wynikiem niektórych wróżb, w tym kształtów powstałych z lania wosku. Warto też wspomnieć o tym, że to właśnie wróżenie, nawet jeśli nie jest już traktowane z dawną powagą, sprawia, że impreza ta jest wyjątkowa i odróżnia się od wszystkich innych. 

Impreza andrzejkowa to także świetna okazja do poznania nowych osób, a nic nie integruje tak, jak wspólne zabawy i konkurencje. Mroczna, jesienna atmosfera w połączeniu z nastrojowymi dekoracjami i tradycyjnymi wróżbami pomogą wszystkim gościom stworzyć wspomnienia na całe życie. A kto wie, może dzięki wróżbom matrymonialnym komuś faktycznie uda się znaleźć drugą połówkę?

Równie ważna jest organizacja imprezy oraz zabaw andrzejkowych dla najmłodszych. W ten sposób powstaje okazja, aby w miłej atmosferze uczyć dzieci na temat historii i tradycji, a także przekazywać obyczaje obecne w kulturze od pokoleń. Dzieciaki mogą lepiej poznać siebie oraz swoich rodziców, a przy tym doskonale się bawić. Czy istnieje lepszy sposób na naukę o własnym dziedzictwie kulturowym, niż poznawanie go na własnej skórze przez świetną zabawę w gronie przyjaciół? Pierwsze Andrzejki Twojego dziecka z pewnością nie będą tymi ostatnimi!

Sprawdź też: One uratują imprezę do białego rana

Klasyczne zabawy andrzejkowe — od lania wosku po wróżby z karteczek

zabawy andrzejkowe
Fot: Shutterstock

Planując imprezę, warto już wcześniej przygotować sobie odpowiednie wróżby andrzejkowe. W polskiej tradycji jest ich naprawdę wiele, jednak kilka z nich stało się prawdziwymi klasykami imprezowymi i stanowią obecnie nieodłączną część przyjęć zarówno w przedszkolach i szkołach, jak i wśród dorosłych. Poznaj klasyczne zabawy andrzejkowe dla dorosłych i dzieci, których nie może zabraknąć na żadnej imprezie!

  1. Lanie wosku – jedną z najpopularniejszych zabaw andrzejkowych pozostaje oczywiście lanie wosku. Do wykonania wróżby potrzebna jest świeca, klucz z dziurką oraz miska z zimną wodą. Wróżenie polega na przelewaniu rozgrzanego wosku przez dziurkę od klucza do naczynia, w którym tworzy się kształt. Następnie należy go wyciągnąć i odczytać, jaką przyszłość wróży. Co przypomina? Każdy może mieć swoją własną interpretację!
  2. Wróżenie z fusów – wróżbę tę można wykonać właściwie dla każdego z gości na impresie. Po każdej wypitej kawie lub herbacie na dnie filiżanki tworzy się kształt z fusów. Tak samo jak kształt z wosku, wymaga on indywidualnej interpretacji, która przepowie najbliższą przyszłość!
  3. Wróżba z obierek – zabawa rozpoczyna się od rozdania wszystkim uczestnikom jabłek oraz noży lub obieraczek. Zadanie polega na obraniu owoców bez przerywania obierków – w taki sposób powinny utworzyć się długie pasy ze skórki. Następnie obierki należy rzucić za siebie i odgadnąć, jaką literę utworzyły. Ma ona oznaczać początek imienia drugiej połówki!
  4. Wróżenie z butów – wszyscy uczestnicy ściągają swoje buty i zaczynają naprzemiennie układać je w wężyku, który dąży do drzwi. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg, ma być pierwszą, która z całego towarzystwa weźmie ślub!
  5. Wróżby z karteczek – najprostszą zabawą do przygotowania są wróżby z karteczek w najróżniejszej formie. Losy z przygotowaną wcześniej wróżbą można wrzucić do kapelusza, skrzyneczki, czy też umieścić w ciastkach. Co można zapisać na karteczkach? Zależnie od grupy, która bierze udział w zabawie, wróżby mogą dotyczyć życia sercowego, pracy, pożycia małżeńskiego, a także pieniędzy i podróży!

Najlepsze zabawy andrzejkowe dla dzieci

zabawy andrzejkowe
Fot: Shutterstock

Wszystkie wcześniej wymienione gry i zabawy andrzejkowe dla dorosłych, po wprowadzeniu drobnych modyfikacji, sprawdzą się także u dzieciaków. Warto jednak pamiętać o tym, że zabawy andrzejkowe dla dzieci powinny angażować wszystkie maluchy i być skonstruowane w taki sposób, aby nie sprawić dzieciom przykrości – to, co rozbawi starszych, nie zawsze będzie równie śmieszne dla najmłodszych. Dlatego też andrzejki w przedszkolu czy szkole podstawowej powinny skupiać się na dobrej zabawie, tańcu i śmiechu. Przygotowaliśmy kilka propozycji  zabaw dla wszystkich dzieciaków!

  1. Baloniki z wróżbą – przed rozpoczęciem zabawy andrzejkowej należy nadmuchać balony, a do środka wrzucić karteczki z wróżbami. Mogą być zwiastunem nowej zabawki lub odwiedzin kogoś bliskiego, ale świetnie sprawdzą się także karteczki z prośbą o uścisk lub uśmiech!
  2. Marzenie do kapelusza – zabawa polega na przygotowaniu przez maluchy karteczek z własnymi marzeniami. Dzieciaki mogą spisać je z pomocą pani przedszkolanki, rodziców lub po prostu, zamiast pisać – narysować to, o czym marzą. Następnie dzieci muszą zwinąć swoje marzenia w kulkę i spróbować trafić nimi do kapelusza. To marzenie, które trafi do środka, powinno spełnić się w najbliższej przyszłości! 
  3. Serce z imionami – do tej zabawy potrzebna jest szpilka oraz kawałek papieru lub tektury, z którego należy wyciąć serce. Następnie na jednej jego stronie trzeba wypisać jak najwięcej imion chłopców i dziewcząt. Podczas zabawy, każdy uczestnik wbija szpilkę w losowe miejsce. Imię, które znajduje się po drugiej stronie, w przyszłości będzie nosić jego druga połówka!
  4. Tajemnicze plamy – aby przygotować tę zabawę, potrzebne są białe kartki oraz atrament lub farba. Podczas imprezy andrzejkowej każde dziecko musi rozlać na kartce trochę przygotowanej substancji. Powstałe plamy stanowią tajemnicę do odszyfrowania – co przyniesie przyszłość? Czy ta plama nie wygląda czasem jak pies? A może to kształt przypominający serce…?

To tylko wybrane zabawy andrzejkowe. Przedszkole może zaangażować w imprezę rodziców – wtedy z ich pomocą będzie można przygotować również smaczne przekąski (może z wróżbą?), napoje oraz muzykę!

Nowoczesne zabawy andrzejkowe dla nastolatków

zabawy andrzejkowe
Fot: Shutterstock

Jak to jest z młodzieżą – lubi się buntować! Wielu nastolatków zniechęca się do zabaw andrzejkowych, bo nie chcą ponownie brać udziału w tych samych grach ani poddawać się tym samym wróżbom. Wtedy warto przyjść z alternatywą – czymś, co zainspiruje młodzież to wyjścia z domu i stworzenia wspomnień z przyjaciółmi. Oto propozycje, które pomogą w dopasowaniu imprezy andrzejkowej dla nastolatków!

  1. Andrzejkowa foto budka – młodzież XXI wieku kocha robić zdjęcia! Współcześni nastolatkowie nigdzie nie ruszają się bez swoich telefonów. Nieczęsto mają jednak okazję do tego, aby zrobione fotki wydrukować. Dlatego też podczas imprezy andrzejkowej w szkole warto postawić na foto budkę! Jest to stoisko, w którym nastolatkowie mogą przebrać się w specjalnie przygotowane okulary i peruki oraz chwycić banery ze śmiesznymi napisami, aby wykonać serię spontanicznych zdjęć. Po wyjściu z budki zostaną one natychmiast wydrukowane, a każdy nastolatek będzie mógł zabrać je ze sobą do domu na pamiątkę!
  2. Kreatywne Andrzejki – bardzo duże zainteresowanie wśród młodzieży budzą też wszystkie kreatywne zadania, w których mogą pokazać swoją osobowość. Zamiast typowych gier i zabaw można zebrać materiały i razem z młodzieżą stworzyć ich własne łapacze snów, talizmany, bransoletki lub amulety! A wszystko to w doskonałej atmosferze, z muzyką w tle i dobrymi przekąskami na stole!
  3. Andrzejkowe quizy – każdy nastolatek ma przy sobie telefon. Warto wykorzystać to podczas zabawy andrzejkowej, tworząc interaktywny quiz na jednym z serwisów internetowych. W quizie mogą znaleźć się zarówno pytania dotyczące szkoły, jak i historii samych Andrzejek oraz tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Być może zainspirują one młodzież do tego, aby lepiej poznać swoje obyczaje!

Ciekawe gry i zabawy andrzejkowe dla dorosłych

zabawy andrzejkowe
Fot: Shutterstock

Wszystkie wcześniej wspomniane zabawy andrzejkowe można z powodzeniem wykorzystać podczas imprezy dla dorosłych. Oprócz tego warto też jednak wprowadzić kilka urozmaiceń, które pozwolą na to, aby bawić się jeszcze lepiej. Co warto dodać do klasycznego zestawu gier i zabaw?

  • karaoke – przygotuj rzutnik oraz listę najpopularniejszych polskich piosenek i rozpocznij karaoke! Wspólne granie i śpiewanie to doskonała okazja do tego, aby zintegrować całą grupę. A za najlepszy występ obowiązkowo należy się dodatkowe ciastko z wróżbą!
  • wróżenie z kart – organizując imprezę, w której udział wezmą również osoby starsze, warto przewidzieć zabawy andrzejkowe dla seniorów. Najlepiej sprawdzą się gry karciane oraz wróżenie z kart! Być może ktoś z uczestników zna tarota i będzie umiał przepowiedzieć najbliższą przyszłość pozostałym gościom?
  • konkursy i loterie – na dużych zabawach, nie tylko andrzejkowych, świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju konkursy i loterie. Może to być kupowanie losów, ale z okazji Andrzejek losowanie może odbywać się poprzez wyciąganie karteczek z nagrodami z kapelusza, magicznej skrzyni czy też balonów z niespodzianką w środku!  Nagrody mogą być proste, a najlepiej, żeby dotyczyły zabawy andrzejkowej – może to być dodatkowe lanie wosku, talia kart lub świeca zapachowa, idealna na jesienne i zimowe wieczory!

Sprawdź też: Atrakcje na weselu, czyli jak zaskoczyć gości

Z tego artykułu dowiesz się:

Zabawy andrzejkowe — dlaczego warto urozmaicić nimi imprezę andrzejkową



Andrzejki, obchodzone w Polsce od XVI wieku, to wyjątkowy czas wróżb i zabaw, które dawniej miały pomóc niezamężnym pannom w znalezieniu przyszłego męża. Tradycyjne wróżby andrzejkowe, takie jak lanie wosku, wróżenie z fusów i obierek od jabłek, dodają każdej imprezie niezapomnianego klimatu. Zabawy te przyczyniają się do integracji gości, dostarczając im mnóstwo śmiechu i radości. Oprócz dorosłych, warto również zorganizować zabawy andrzejkowe dla dzieci, które pozwalają najmłodszym na naukę o tradycjach i historii w przyjemnej atmosferze. Podczas planowania imprezy andrzejkowej, warto przygotować różnorodne wróżby i zabawy, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zabawy andrzejkowe nie tylko ożywiają atmosferę, ale również tworzą wspomnienia, które zostaną z nami na długo. Klasyczne wróżby, takie jak woskowe kształty, wróżenie z butów czy kartek, są idealne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a nowoczesne podejście do zabaw może przyciągnąć młodzież i sprawić, że każdy chętnie weźmie udział w tej magicznej nocy.



Najważniejsze informacje:



  • Historia andrzejek sięga XVI wieku.

  • Tradycyjne wróżby to lanie wosku, wróżenie z fusów i obierek od jabłek.

  • Imprezy andrzejkowe integrują gości i tworzą niezapomniane wspomnienia.

  • Zabawy andrzejkowe są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

  • Nowoczesne zabawy mogą przyciągnąć młodzież do udziału w andrzejkach.



Dla kogo artykuł jest skierowany:


Artykuł jest skierowany do osób planujących organizację imprezy andrzejkowej, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Rodzice, nauczyciele oraz organizatorzy wydarzeń znajdą tutaj inspiracje na tradycyjne i nowoczesne wróżby i zabawy, które sprawią, że każda impreza będzie wyjątkowa i niezapomniana. Idealny dla wszystkich, którzy chcą ożywić imprezę i wprowadzić nieco magii do jesiennych wieczorów.

Rekomendowane artykuły