8 pomysłów na aktywności dla dziecka w czasie wakacji

aktywności dla dziecka w czasie wakacji

Jestem pewna, że, jeśli dobrze wyostrzysz pamięć, przypomnisz sobie, jak to jest z wakacjami. Najpierw euforia i upragniona laba, która jednak szybko zmienia się w nudę i monotonię. Z pewnością podobne emocje towarzyszą teraz wszystkim uczniom. Zastanawiasz się, jakie aktywności dla dziecka przygotować na drugą połowę wakacji? Przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji, które, głęboko w to wierzę, przypadną do gustu Twoim pociechom.

Aktywności dla dziecka w czasie wakacji: stwórzcie album wspomnień

To bardzo ciekawe, twórcze i kreatywne zadanie. Przez całe wakacje możecie tworzyć wspólnie wyjątkowy album wspomnień. Co właściwie oznacza ten termin? Są to zebrane w jednym miejscu fotografie, bilety, mapy i inne pamiątki. Wkleja się je do specjalnego albumu lub segregatora i ozdabia. Jego celem jest stworzenie wizualnej, pięknej opowieści o wybranym okresie. Zdecydowanie jest to wspaniała forma zatrzymania tych chwil na dłużej i możliwość wracania do nich w przyszłości, cieszenia się nimi samemu oraz dzielenia się nimi z innymi.

Stworzenie albumu wspomnień jest wspaniałym sposobem na zachowanie i uporządkowanie swoich ulubionych chwil i wspomnień. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w stworzeniu takiego albumu:

  • Zbierzcie materiały: tu przyda się wszystko, co będzie Wam przypominać o tym beztroskim czasie. Przejrzyjcie swoje fotografie, zbierajcie bilety, karty pocztowe, notatki lub inne przedmioty, które będą miały dla Was wartość sentymentalną.
  • Uporządkujcie materiały chronologicznie i tematycznie: materiały możecie układać na różne sposoby, albo zapełniajcie karty kolejnymi wydarzeniami, albo uporządkujcie je tematycznie, np. na jednej stronie zgromadźcie bilety z muzeów, na innej – mapę wakacyjnych przygód.
  • Wybierzcie odpowiedni album: na rynku dostępnych jest wiele albumów, które możecie wykorzystać do tego celu. Również na janachowska.pl znajdziesz kilka wariantów, które z powodzeniem będziecie mogli wykorzystać do tego celu. Ba, niektóre z nich można personalizować!
  • Zaprojektujcie strony: zanim zaczniecie zapełniać kolejne karty albumu, zastanówcie się, jak chcecie ułożyć na nich swoje materiały. Pamiętajcie też, że, oprócz zdjęć i innych zgromadzonych pamiątek, możecie użyć kleju, taśmy klejącej, ozdobnych taśm lub specjalnych kieszonkowych stron do zdjęć, które pomogą Wam udekorować całość.
  • Zadbajcie o efekt wizualny: żebyście mogli cieszyć się efektem Waszej pracy zadbajcie o to, aby każda ze stron była perfekcyjnie dopracowana. Dodajcie rysunki, notatki, wspomnienia lub inne elementy, które pomogą Wam maksymalnie spersonalizować album wspomnień. Świetnym pomysłem jest także uzupełnienie stron o cytaty, wiersze lub inne inspirujące treści.

Zabierz pociechę na jedno- lub kilkudniową wycieczkę

Zakładam, że macie zaplanowany jakiś dłuższy wypoczynek gdzieś w sprzyjających okolicznościach przyrody i pogody. Warto jednak urozmaicić codzienność i raz na jakiś czas wybrać się na krótki wypad za miasto. Z pewnością w Twojej okolicy jest wiele miejsc, które możecie odwiedzić. Sprawdź na lokalnych stronach, dokąd wybrać się z dzieckiem.

Żeby nieco ułatwić zadanie mieszkańcom Warszawy i okolic, przygotowałam listę miejsc, w które można się wybrać nieopodal stolicy:

  • Park linowy: w okolicach Warszawy znajduje się kilka parków linowych, które oferują emocjonujące przygody dla dzieci. Możecie pokonać trasę na linach, wspinając się po platformach i ciesząc się pięknymi widokami na okolicę.
  • Park Wodny Moczydło: jeśli Twoje dziecko kocha zabawy w wodzie, Park Wodny Moczydło to świetna opcja. Park oferuje różne baseny, zjeżdżalnie wodne, fale, a nawet strefę spa dla rodziców.
  • Centrum Nauki Kopernik: interaktywne centrum nauki, w którym dzieci mogą odkrywać różne dziedziny nauki poprzez zabawę i eksperymenty. Centrum oferuje wiele wystaw i atrakcji, które angażują zmysły i kreatywność.
  • Park Miniatur Województwa Mazowieckiego: To ciekawe miejsce, gdzie można zobaczyć miniaturowe modele najważniejszych zabytków i budowli z Mazowsza. Dzieci mogą spacerować między miniaturami i poznawać historię regionu.
  • Zamek w Czersku: malownicze miejsce położone około 40 km na południowy zachód od Warszawy. Można tam zobaczyć średniowieczną warownię, przejść się po murach obronnych i cieszyć się pięknymi widokami na okolicę.
  • Kampinoski Park Narodowy: wspaniałe tereny do spacerów, jazdy rowerem i obserwacji przyrody. Można tam znaleźć piękne lasy, mokradła i malownicze jeziora.
  • Zalew Zegrzyński: to popularne miejsce na rekreację i wypoczynek. Można tam spędzić czas na plaży, uprawiać sporty wodne, a także cieszyć się pięknymi widokami.

Parki rozrywki w okolicach Warszawy:

  • Majaland: to zdecydowanie idealne miejsce dla rodzin z dziećmi pragnących przenieść się do bajkowego świata Pszczółki Mai. Podwarszawski park rozrywki to aż 26 atrakcji dla dzieci i dorosłych.
  • Suntago: największy w Polsce i Europie aquapark to zdecydowanie idealna opcja na wakacje. Park of Poland znajdujący się w Mszczonowie oferuje mnóstwo atrakcji dla maluchów, starszych dzieci i dorosłych: jest tu strefa zabawy, relaksu i saun.
  • Mandoria: to miasto przygód gdzie dzieci, rodzice, a także dziadkowie mogą cofnąć się w czasie. Park rozrywki w Rzgowie pod Łodzią sprawi, że razem będziecie mogli zajrzeć do świata renesansu, gdzie m.in. podróżnicy wędrowali w poszukiwaniu sławy… i nie tylko!

Jeśli masz więcej, niż jeden dzień, możecie wybrać się za granicę. Ostatnio razem z Chrisem wybraliśmy się na szybki wypad do Londynu – ta wycieczka z pewnością zostanie z nami na dłużej. Krótkie migawki z naszej brytyjskiej przygody możesz zobaczyć na Instagramie:

Czym zająć dziecko w wakacje? Propozycje zabaw na świeżym powietrzu

Nie jest, oczywiście, tak, że każdego dnia wakacji powinnaś organizować dziecku atrakcje na miarę wyprawy do parku wodnego. W najbliższej okolicy też można przygotować aktywności dla dziecka w czasie wakacji. Jest mnóstwo gier i zabaw, które zajmą Twojej pociesze czas i sprawią, że na kilka chwil oderwie się od ekranów urządzeń elektronicznych. Przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji, które możesz pokazać maluchowi.

Aktywności dla dziecka w czasie wakacji: podchody

Ta zabawa wymaga skrzyknięcia kilkorga dzieci i nadzoru dorosłych, ale za to zaangażuje swoje pociechy na długie godziny. Zbierzcie wszystkie mieszkające w okolicy dzieciaki i podzielcie na dwie drużyny. To ważny etap, bo trzeba wziąć pod uwagę wiek dzieci i ich predyspozycje, tak, aby obie drużyny miały wyrównane szanse.

Następnie zdecydujcie, która grupa ucieka, a która goni. Zadaniem uciekinierów jest zostawienie na trasie wskazówek, które nakierują tropiących na ich ślad: ułożone na ziemi strzałki, wskazówki schowane w konarach drzewa, zadanie do wykonania – tu ogranicza Was jedynie Wasza kreatywność.

Poszukiwanie skarbów: pomysł na aktywność dla dzieci

Ta propozycja z pewnością lepiej sprawdzi się dla tych rodziców, którzy dysponują własnym ogrodem. Ukryj na określonym terenie małe nagrody i stwórz mapę wskazującą miejsca, gdzie dzieci mogą ich szukać.

aktywności dla dzieci na wakacje

Turniej gier zespołowych

Jeśli w okolicy mieszka dużo dzieci możecie zorganizować turniej gier zespołowych. W zależności od preferencji maluchów może to być piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy tenis. To nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale także rozwija umiejętności współpracy i współzawodnictwa.

Piknik na świeżym powietrzu

Śniadanie, czy obiad w parku lub ogrodzie? Brzmi ekstra! Możecie zabrać ze sobą ulubione jedzenie (a wcześniej wspólnie je przygotować), koc, gry i cieszyć się wspólnym posiłkiem na świeżym powietrzu. Jeśli zaprosicie do udziału w pikniku znajomych, może się z tego zrobić całkiem przyjemna impreza!

Zobacz także: Jak zaskoczyć dziecko w jego święto?

Szukanie kamyczków

Urlop, wypoczynek, zbieranie kamieni i doskonała zabawa. Niewiele trzeba, aby zamienić kreatywne i twórcze zabawy na powietrzu w niezwykłą kamienną opowieść. Co ciekawe, to bardzo popularna zabawa nie tylko wśród najmłodszych. Wielu dorosłych także chętnie bierze w niej udział.

Na czym polega szukanie kamyczków? To proste. Trzeba zacząć od… znalezienia kamieni. I choć może się wydawać, że to banał, bo okoliczne lasy i parki są pełne kamieni, trzeba pamiętać, że najlepsze do tego celu są kamyki płaskie, o jednolitym kształcie. To właśnie na ich powierzchni, będzie najłatwiej coś namalować. Następnie taki ozdobiony kamień (warto oznaczyć go kodem pocztowym i zabezpieczyć lakierem) kładziemy w wybranym (widocznym) miejscu i udajemy się na poszukiwania kamieni innych użytkowników. Na Facebooku znajdziesz z pewnością grupy poświęcone poszykiwaniu Kamyczków.

Rekomendowane artykuły