Halloween w Polsce — fakty i mity: czy w Polsce obchodzi się Halloween?

halloween w polsce

Historia Halloween w Polsce: Jak to święto trafiło do naszego kraju?

Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a jego początki były bardzo skromne. Trochę wcześniej przywędrowało ze Stanów do Europy Zachodniej. Jak to się stało, że trafiło również do naszego kraju? Nie ma co ukrywać, że Halloween jest w dużej mierze świętem komercyjnym, dlatego w wielu państwach jest traktowane po prostu jak okazja do zabawy czy przebieranek. 

Kiedy jest Halloween w Polsce?

O pochodzeniu Halloween nieustannie prowadzone są dyskusje. I chociaż niejedną osobę to zaskoczy, to nie wywodzi się ono wcale ze Stanów, ale o tym w dalszej części artykułu.

A ciekawe, czy wiesz kiedy jest Halloween w Polsce? Halloween w Polsce, podobnie jak na całym świecie, obchodzimy 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych.

Czy w Polsce obchodzi się Halloween? Czy Halloween jest zakazane w Polsce?

halloween w polsce
Fot: Shutterstock

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, początki Halloween w Polsce były bardzo skromne. Pojawiały się głosy, że to kolejne (tuż po Walentynkach) amerykańskie święto, które chce się wedrzeć do naszej kultury. Inne głosiły, że to święto pogańskie, a nawet… święto czcicieli diabła. Na szczęście to ostatnie nie ma to wiele wspólnego z prawdą.

W takim razie czy w Polsce obchodzi się Halloween? Tak! Chociaż obchody te są dużo bardziej subtelne niż w innych krajach. Coraz częściej na prywatnych posesjach można zauważyć Halloweenowe ozdoby czy poprzebierane dzieci zbierające słodkości. Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju głęboko zakorzenione są wartości chrześcijańskie. Często na tyle głęboko, że niedopuszczalna jest myśl nawet o tym, by podejść do Halloween jak do zwykłej zabawy. I to wyjaśnia, dlaczego w Polsce nie ma Halloween na taką skalę jak np. w USA.

A czy Halloween jest zakazane w Polsce? Nie istnieje w polskim prawie taki przepis, który zakazywałby obchodzenie Halloween. Co prawda, wpłynęła w 2020 roku taka petycja, ale została odrzucona przez posłów, dzięki czemu Halloween w Polsce zakazane nie jest i można, według własnych upodobań i chęci, dekorować dom, czy organizować halloweenowe przyjęcia!

Czy Halloween to amerykańskie święto?

halloween w polsce
Fot: Shutterstock

No właśnie. Jak to jest z tym Halloween? Chociaż przypisuje mu się amerykańskie korzenie, to jednak trzeba wiedzieć, że Halloween wcale nie wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

Wśród wielu wersji, najczęściej pojawia się ta, iż Halloween wywodzi się z celtyckiego święta o nazwie Samhain. Celtyckie wierzenia mówiły, że co roku w nocy z 31. X na 1.XI duszę zmarłych zstępowały na ziemię, by zająć ciała żywych. Żeby tego uniknąć, Celtowie wkładali stare łachy, maski i nawet się nie myli, byle tylko dusze odstraszyć.

Z czasem święto Celtów, jako pogańskie, musiało ustąpić zwyczajowi chrześcijańskiemu o znajomo brzmiącej nazwie — All Hallows’ Eve, czyli po prostu Wigilia Wszystkich Świętych. Wprowadzona została ona w VIII wieku przez papieża Grzegorza III. Z czasem i ona została zastąpiona obchodami dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Skąd więc Halloween w Stanach? To akurat zasługa irlandzkich imigrantów, którzy w XIX wieku, przywieźli do USA ze sobą Halloweenowe zwyczaje. Zwyczaje, które szybko zyskały popularność i zakorzeniły się na dobre.

Sprawdź też: Śluby świata – jak wygląda ślub w USA? Mamy zdjęcia z amerykańskiego wesela!

Halloween a Dzień Zaduszny

halloween w polsce
Fot: Shutterstock

Zarówno Halloween, jak i Dzień Zaduszny, mają jeden motyw przewodni. Jest nim pamięć o zmarłych. To, co je różni, to sposób, w jaki się odbywają. Zaduszki to głównie czas modlitwy za wszystkich zmarłych, także tych, którzy przebywają jeszcze w czyśćcu, oraz zadumy. Halloween przebiega bardziej hucznie, radośnie i jest dzięki temu doskonałym sposobem, by pomóc dzieciom oswoić się z przemijaniem czy obecnością śmierci.

Oczywiście może się komuś nie podobać, że zagraniczna kultura wdziera się do naszych domów, ale przecież nikt nie jest zmuszany do obchodzenia Halloween, tak samo zresztą jak nikt nie zmusza do ubierania na Gwiazdkę pogańskiej, niemieckiej choinki.

Nic również nie stoi na przeszkodzie, by pamięć o zmarłych czcić na wiele sposobów, tym bardziej że Halloween w żaden sposób nie koliduje z naszymi tradycyjnymi świętami. W końcu Halloween w Polsce obchodzimy 31 października, dzień Wszystkich Świętych 1 listopada, a Zaduszki 2 listopada. Więc jeśli tylko masz ochotę, możesz celebrować wszystkie trzy. A skoro już przy tym jesteśmy, to…

Halloween w Polsce — jak świętować i co warto wiedzieć

halloween w polsce
Fot: Shutterstock

Halloween w Polsce świętować można na wiele sposobów. Dla dorosłych coraz częściej organizowane są imprezy Halloweenowe (kostiumy mile widziane) czy maratony w kinach w towarzystwie najlepszych horrorów. Dzieci swoje imprezy najczęściej mają w szkołach i przedszkolach. Oczywiście można również samemu przygotować przyjęcie dla znajomych.

W tej chwili sklepy oferują już całkiem pokaźny asortyment halloweenowy. Bez problemu kupisz lampiony w kształcie dyni, wiszące ozdoby przypominające nietoperze czy pająki i wiele innych atrybutów, które kojarzą się z Halloween.

Dla dzieci jeszcze większą frajdą będzie, jeśli ozdoby czy stół z przekąskami przygotujecie wspólnie. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a uśmiech na twarzach maluchów gwarantowany. Oczywiście świętowanie można ograniczyć do miski popcornu i ulubionego horroru w telewizji, w towarzystwie drugiej połówki, bo Halloween każdy może spędzić tak, jak ma na to ochotę!

Sprawdź też: Wódka na wesele – ile kupić i jak ozdobić butelki?

Z tego artykułu dowiesz się:

Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i początkowo miało charakter skromny. Chociaż uważane jest za święto amerykańskie, jego korzenie sięgają celtyckiego święta Samhain. W Polsce Halloween obchodzimy 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych. Mimo że jest to święto komercyjne, w naszym kraju zyskało na popularności. Nie jest zakazane, chociaż w 2020 roku odrzucono petycję w tej sprawie. W Polsce obchody są bardziej subtelne niż w USA, z rosnącą liczbą dekoracji na domach i dzieci zbierających słodycze. Kluczowe dla zrozumienia Halloween w Polsce jest jego odmienność od Dnia Zadusznego, które koncentruje się na modlitwie i zadumie. Halloween można świętować na wiele sposobów, od imprez kostiumowych po maratony filmowe i wspólne przygotowywanie dekoracji. To okazja do zabawy i oswojenia się z tematem śmierci w radosny sposób.

Najważniejsze informacje:
– Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.
– Obchodzone jest 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych.
– Święto ma korzenie celtyckie, a nie amerykańskie.
– Nie jest zakazane w Polsce, choć była taka petycja.
– Obchody są subtelniejsze niż w USA, ale rośnie liczba dekoracji i dzieci zbierających słodycze.
– W Polsce głęboko zakorzenione są wartości chrześcijańskie.
– Halloween można świętować na różne sposoby, np. imprezy kostiumowe, maratony filmowe, dekorowanie domów.

Artykuł jest skierowany do osób zainteresowanych historią i obchodami Halloween w Polsce. Może być przydatny zarówno dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć pochodzenie tego święta, jak i dla tych, którzy szukają pomysłów na jego celebrowanie. Idealny dla rodziców, nauczycieli, organizatorów imprez oraz wszystkich, którzy chcą wprowadzić odrobinę zabawy i oryginalności do swoich jesiennych tradycji.

Rekomendowane artykuły