Wódka na wesele – ile kupić i jak ozdobić butelki?

Wódka na wesele - ile kupić i jak ozdobić butelki? 78365

Wódka na wesele też musi spełniać określone warunki. Tradycyjne, polskie zaślubiny nie mogą się bez niej obyć, bo ,,obowiązkiem” gości jest wzniesienie toastu za zdrowie i powodzenie młodej pary. O co warto więc zadbać, aby alkohol podany na Waszym weselu wyglądał elegancko i był stosowny do okazji?

Jaką i ile wódki na wesele kupić?

Wiele młodych par nie wyobraża sobie swojego przyjęcia bez czegoś mocniejszego – dlatego wódka weselna wciąż jest nieodłącznym elementem prawie każdej polskiej zabawy. Wybór trunków na tak dużą imprezę jest nie lada wyzwaniem. Warto zatem zastanowić się nad kilkoma kwestiami, zanim ostatecznie zdecydujecie się na konkretny alkohol.

Zdradzamy 6 najważniejszych elementów, o których warto pamiętać, aby postawione na stołach butelki były w dobrym guście, a nie przypominały tych z mocno zakrapianych imprez. 

Ile wódki na wesele kupić? 

ile wódki na wesele kupić

Zapewne Waszą największą zagwozdką jest to, jak dużo alkoholu kupić? Mowa nie tylko o wódce na wesele, ale też winach, czy lżejszych trunkach. Wszystko zależy przede wszystkim od ilości gości. Istotne jest także to, czy na stołach pojawi się wiele innych alkoholi, albo czy na następny dzień planujecie poprawiny.

Najczęściej jednak przyjmuje się, że wódka w ilości 0,5 litra powinna przypadać na jednego gościa podczas wesela. Jeżeli jednak impreza zaplanowana jest też na drugi dzień, to wtedy na jedną osobę powinniście policzyć 0,7 litra.

New Drop

Do tej ilości doliczcie też butelki wódki na wesele, które rozdacie podczas „bram weselnych”, konkursów czy innych zabaw. Najlepiej jeśli kupicie ok. 15 – 20 butelek. Lepiej, żeby kilka zostało po przyjęciu, niż zabrakło ich w trakcie.

Jaką wódkę na wesele wybrać? 

Jaka wódka na wesele jest najlepsza? Oczywiście taka, po której nie boli głowa… ale co poza tym? Niestety nie istnieje złota rada, która wódka jest tą właściwą – jedne pary kierują się ceną, marką albo popularnością, inne stawiają na smak, a kolejni kierują się estetyką i wyglądem butelki.

Ceny popularnych wódek weselnych wahają się w przedziale 30-55 zł za pół litra. Wódka markowa jest wielokrotnie destylowana, co wpływa na jej smak oraz złagodzenie skutków ubocznych picia. Wódkę na wesele najlepiej kupić w hurtowni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej nabyć ją bezpośrednio od producenta. Kolejnym wyjściem są tzw. hurtownie dla handlu i gastronomii „cash&carry”.

ile wódki na wesele kupić?

Rada!

Jeżeli jednak istotna jest dla Was forma podania – wybierzcie zgrabny kształt z wąską szyjką lub butelkę wykonaną z matowego szkła, które nadaje efekt zmrożenia.

Wódka na wesele powinna mieć odpowiednią pojemność 

Wielkość butelki to również istotna kwestia. Warto wybrać wódkę na wesele o pojemności 0,5 litra, zamiast popularniej i chętnie sprzedawanej – 0,7 litra. Mniejsza butelka jest lepsza, ponieważ skończy się szybciej, a przez to nie zdąży się zagrzać – przecież nikt nie lubi pić ciepłego alkoholu. Co więcej, goście wypiją mniej alkoholu, dzięki czemu nie będziecie musieli się martwić o pijanych zaproszonych.

W przypadku wódki na wesele ważna jest nie tylko pojemność butelki, ale też samego kieliszka. Przy stołach najlepiej postawić te mniejsze. 25 ml będzie optymalną pojemnością, która wystarczy na więcej toastów, ale też pozwoli gościom na dłuższą zabawę.

Wódka weselna tylko w odpowiedniej temperaturze

wódka na wesele: ile kupić?

Idealna temperatura dla wódki na wesele to ok. 6-8 stopni, dlatego też trzeba zadbać o jej odpowiednie schłodzenie podczas całego wieczoru. Może to być wiaderko z lodem stojące na stole, ale też serwowanie schłodzonych butelek przez obsługę sali. O formie podania alkoholu warto wcześniej porozmawiać z menadżerem sali, na której odbędzie się Wasze wesele.

Na każdym stole powinien znajdować się cooler z lodem, w którym butelka przez długi czas zachowa odpowiednią temperaturę – jest to bardzo eleganckie, a jednocześnie praktyczne rozwiązanie.

Kiedy podawać wódkę na weselu? 

Kilka lat temu wódka stała na stołach i czekała na gości, zanim pojawili się oni na sali. Na szczęście zwyczaje się zmieniają – coraz częściej podaje się ją w momencie, gdy weselnicy usiądą już do stołów.

Innym zwyczajem jest serwowanie mocniejszych trunków dopiero po obiedzie – to nie tylko eleganckie, ale także bezpieczne rozwiązanie, ponieważ wypicie kieliszka na pusty żołądek to nie najlepszy pomysł. Zamiast tego na początek można zaproponować gościom wino lub lampkę szampana. Mocniejsze alkohole mogą pojawić się też dopiero po pierwszym tańcu.

Niektórzy zastanawiają się też kto powinien roznosić wódkę na weselu. Kiedyś tradycyjnie podawał ją świadek, obecnie najczęściej robi to obsługa sali weselnej. Pamiętajmy, żeby zakupiona hurtowo wódka była ukryta poza wzrokiem gości i przede wszystkim dzieci.

Stos butelek postawiony na barze wyglądałby nieelegancko i zapewniamy, jeśli każdy sięgałby samodzielnie po butelkę, wódka na wesele rozeszłaby się naprawdę szybko.

Ozdoby i etykiety na wódkę weselną

  1. Aby nadać butelkom wódki na wesele odświętnego wyglądu, pomyślcie o łatwych i szybkich w wykonaniu zawieszkach. To świetna, spersonalizowana dekoracja, która z łatwością wpasuje się do stylu całego wesela. Możecie wykonać je samodzielnie, ale też zamówić gotowe wzory, spójne z winietkami, zaproszeniami i stylem przyjęcia.
  2. Innym, równie prostym sposobem na przyozdobienie alkoholu są kokardki lub wstążeczki – dzięki nim butelki będą wyglądały szykowniej. Możecie wykorzystać też ozdobny sznurek, czy nakładki imitujące suknię ślubną i garnitur.
  3. Z kolei etykiety to propozycja na trwałe ozdobienie szkła. Aby naklejka wyglądała estetycznie i elegancko, potrzeba niestety sporo czasu na staranne obklejenie wszystkich butelek. Najlepiej jeśli powierzymy to profesjonalistom. Jeśli para młoda ma jednak zdolności manualne, może puścić wodze fantazji. Wciąż popularne są zabawne i personalizowane hasła na etykietach. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie podczas wręczania wygranej wódki podczas konkursów lub oczepin. 
  4. Wódkę na wesele można też przybrać kwiatami lub roślinami, jak gałązka eukaliptusa. Jeśli organizujemy ślub boso lub mamy bukiety na stołach z podobnymi dodatkami, całość stworzy klamrę, gdzie butelki, które nie zawsze są estetyczne, nie będą zakłócały harmonii na stołach.

Aby idealnie dobrać alkohol do swojego przyjęcia musicie poświęcić na poszukiwania trochę czasu – jednak z pewnością Wam się to opłaci, ponieważ trafione trunki to zadowoleni goście 🙂 

Co zrobić z wódką weselną, która zostanie po przyjęciu?

Często zdarza się, że alkohol na wesele zostaje kupiony w nadmiarze. Pozostałe butelki możecie zabrać do domu i częstować nim gości, którzy z pewnością będą chcieli odwiedzać nowożeńców.

Wódkę weselną para młoda może też rozdać świadkom w podziękowaniu za opiekę nad przyjęciem, ale też rodzicom. Wiele dostawców alkoholu proponuje też możliwość zwrotu pozostałych butelek, które będą nienaruszone. W takim przypadku nie można jednak eksperymentować z etykietą.

Wódka to niejedyny alkohol, który może pojawić się na weselu. Coraz więcej przyszłych Par Młodych stawia na różnorodność trunków. Goście także coraz chętniej sięgają po wina, whiskey, czy nawet piwa, zamiast wznosić toasty jedynie „czystą”. O tym, jak dokładnie zaplanować ilość kupowanego na wesele alkoholu nasza redaktor naczelna, Izabela Janachowska, mówi w jednym z materiałów w aplikacji WeddingDream.APP.

Wiecie już co i w jaki sposób będziecie serwować na swoim weselu?

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły