Mycie naczyń w zmywarce to już standard. Kiedy jednak przychodzi do zmywania porcelany, wielu wciąż ma wątpliwości. Czy porcelanę można bezpiecznie myć w zmywarce, czy też lepiej jest postawić na tradycyjne mycie ręczne? Podpowiadamy, jakie są zalecenia producentów oraz jak należy korzystać ze zmywarki, aby zachować trwałość i estetykę porcelanowych naczyń.
Spis treści
Czy można myć porcelanę w zmywarce: rozwiewamy wątpliwości
Czy można myć porcelanę w zmywarce? Odpowiedz na to pytanie, brzmi: Tak! Porcelanę zazwyczaj można myć w zmywarce, ale istnieje kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Najważniejsze w tej kwestii są, bez wątpienia, oznaczenia producenta. Jeśli na porcelanie jest napisane, że jest przeznaczona do mycia w zmywarce, to można ją tam umieścić. Jeśli natomiast nie widnieje taka informacja, oznacza to, że naczynie jest przeznaczone jedynie do mycia ręcznego i lepiej tego przestrzegać. Co więcej, jeśli porcelana posiada delikatne zdobienia, złocenia lub inne elementy ozdobne, istnieje ryzyko, że mogą one ulec uszkodzeniu pod wpływem detergentów i wysokiej temperatury wody w zmywarce. W takim przypadku zaleca się mycie ręczne.
Wybierając program zmywania dla porcelany, lepiej wybierać te mniej intensywne, które używają niższych temperatur i łagodniejszych detergentów. Unikaj ustawień zbyt wysokich temperatur, szczególnie jeśli porcelana zawiera elementy dekoracyjne. Umieszczaj porcelanę w zmywarce w sposób, który minimalizuje ryzyko stłuczenia się naczyń.
Staraj się unikać umieszczania bardzo delikatnej porcelany w bezpośrednim sąsiedztwie naczyń wykonanych z twardszego materiału, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń.
Większość producentów w zaleceniach użytkowania swoich naczyń zaznacza, że porcelanę można myć w zmywarce. Jeśli jednak masz wątpliwości, zawsze bezpieczniej jest zdecydować się na mycie ręczne.
Jak rozpoznać symbole na zmywarce: przewodnik po oznaczeniach na naczyniach
Oznaczenia na naczyniach i oznaczenia na zmywarce zawierają istotne informacje dotyczące właściwego i bezpiecznego użytkowania danych produktów lub urządzeń. Chociaż są to czytelne i bardzo zrozumiałe symbole to często nie zwracamy na nie uwagi, lub nawet nie wiemy, co mogą one oznaczać. Jakie oznaczenia są umieszczane na naczyniach?
Kieliszek i widelec
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli, które możemy spotkać na naczyniach, urządzeniach i sprzętach. Oznacza on, że produkty z takim oznaczeniem, mogą być wykorzystywane w kontakcie z jedzeniem. Symbol ten najczęściej spotkany jest na plastikowych pojemnikach.
Symbol zmywarki
Oznaczenie, że można myć w zmywarce, często staje się kluczowym kryterium dla wielu z nas, gdy stajemy przed dylematem, czy umieścić dane naczynie w tym sprzęcie, czy nie. Obrazek przedstawiający naczynia oraz krople wody informuje o tym, że daną rzecz można śmiało umieścić w zmywarce.
Znaczek piekarnika
Kolejny, często występujący symbol. Jeżeli znajdziemy go na naczyniach, oznacza to, że dany produkt możemy z powodzeniem używać w rozgrzanym piekarniku.
Ikona kuchenki mikrofalowej
Często spotykanym oznaczeniem jest symbol kuchenki mikrofalowej. Daje nam on znać, że dane naczynie można bezpiecznie podgrzewać w mikrofali.
Znak śnieżynki
Symbol śnieżynki informuje nas, że naczynie może być przechowywane w zamrażarce.
Oznaczenia temperatury
Oznaczenia te informują nas o tym, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podany zakres temperatur, w których możemy korzystać z danych naczyń.
Oznaczenia garnków
Poza oznaczeniami na naczyniach, w kuchni równie istotne są symbole, które znajdziemy na garnkach.
- Symbol palnika gazowego z płomieniami informuje nas o możliwości używania garnka na kuchenkach gazowych
- Symbol indukcji (cewki indukcyjnej) oznacza, że garnek można używać na kuchenkach indukcyjnych
- Symbol płyty ceramicznej (okręgu złożonego z przerywanych linii) wskazuje na to, że garnek jest bezpieczny do użycia na kuchenkach ceramicznych
- Symbol płyty halogenowej (okręgu będącego powierzchnią grzewczą) to informacja, że garnka można używać na kuchenkach z płytą halogenową
Symbole na zmywarce
W przeciwieństwie do oznaczeń programów zmywania, które są indywidualne dla większości producentów zmywarek, bardzo uniwersalne są symbole ostrzegawcze, które możemy znaleźć na tym urządzeniu. Jaki symbol na zmywarce może się pojawić podczas jej użytkowania?
- Symbol szczotki (symbol mycia w zmywarce) informuje nas o tym, że w danej chwili trwa mycie naczyń
- Symbol parującego talerza sygnalizuje, że w urządzeniu trwa program suszenia naczyń.
- Symbol S (lub dwóch strzałek tworzących literę S) informuje, że w urządzeniu należy uzupełnić sól
- Symbol gwiazdki lub śnieżynki to znak, że w zmywarce skończył się środek nabłyszczający
- Symbol kranika oznacza, że zablokowany został dopływ wody. Zmywarka, która nie myje, to sytuacja, która wymaga dalszej diagnostyki
- Symbol gwiazdki lub śnieżynki to informacja, że skończył się środek nabłyszczający
Co można, a czego nie można myć w zmywarce
Chociaż większość naczyń i sztućców można bezpiecznie myć w zmywarce, istnieją pewne przedmioty, które nie powinny być umieszczane w tym urządzeniu. Czego nie można myć w zmywarce? Przede wszystkim naczyń i akcesoriów kuchennych, które są ręcznie zdobione lub posiadają elementy wykonane z drewna. Drewno może nasiąkać wodą i pęcznieć, co może prowadzić do zniszczenia drewnianych naczyń i akcesoriów. Dodatkowo nie powinniśmy umieszczać w zmywarce żeliwnych i teflonowych patelni oraz srebrnych i platerowanych sztućców. Wszelkich akcesoriów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie posiadają symbolu talerza z kropelkami, również nie powinniśmy wkładać do zmywarki ze względu na ryzyko ich odkształcenia.
Zmywaki powinny unikać także emaliowane lub miedziane naczynia. Niektóre metale mogą reagować z detergentami do mycia naczyń w zmywarce, co prowadzi do korozji i zmiany ich koloru. Czy kryształy można myć w zmywarce? Zanim do zmywarki włożymy kryształy, również należy się zastanowić. Bardzo delikatne kryształy mogą pękać lub tracić blask w wyniku działania wysokiej temperatury i detergentów.
Przed umieszczeniem naczynia w zmywarce zawsze warto sprawdzić informacje na etykiecie lub w instrukcji obsługi. Jeśli nie masz pewności, czy dane naczynie nadaje się do zmywarki, lepiej jest je umyć ręcznie.
Co zatem można myć w zmywarce? Talerze, filiżanki, standardowe naczynia stołowe wykonane z porcelany, ceramiki, czy szkła możemy z powodzeniem wkładać do zmywarki. Sztućce, za równo ze stali nierdzewnej, czy srebra również mogą być myte w zmywarce (chyba że producent zaleca inaczej). Wszelkiego rodzaju blachy i metalowe formy do pieczenia oraz naczynia żaroodporne także nadają się do zmywarki.
Co jeszcze możemy wsadzić do zmywarki? Zmywarka to z urządzenie, które może wiele więcej niż tylko zmywanie naczyń po obiedzie. Możesz w niej umyć również pozornie nietypowe przedmioty takie jak: buty sportowe, półki z lodówki, ruszty kuchenki gazowej, miski dla zwierząt, słuchawka prysznicowa, czy filtr okapu. Zmywarka to też wyparzarka, dlatego z powodzeniem wyparzysz w niej także smoczki i butelki dla dzieci.
Zmywanie porcelany w zmywarce: jak to robić bezpiecznie
Jak bezpiecznie umyć porcelanę w zmywarce? Po pierwsze upewnij się, że porcelana posiada oznaczenie producenta, informujące o tym, że naczynie z niej wykonane jest przeznaczone do mycia w zmywarce. Wybieraj łagodne programy zmywania o niższych temperaturach, aby unikać potencjalnego uszkodzenia delikatnych zdobień czy złocenia. Zmywarki czasami mają tryby ekspresowe, które używają niższych temperatur i krótszych cykli. Możesz je wybrać do mycia porcelany, aby zminimalizować wpływ mycia na delikatne elementy.
Bez względu na to, czy w twoim domu jest mała zmywarka, czy duża, wstawiaj porcelanę w urządzeniu w taki sposób, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z innymi naczyniami, mogącego prowadzić do zarysowań i uszkodzeń. Górna półka zmywarki to idealne miejsce dla delikatnych kieliszków, filiżanek i mniejszych talerzy. Umieszczenie ich na górnej półce oznacza, że są one daleko od potężnego strumienia wody, co zminimalizuje ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Jak załadować zmywarkę, by uzyskać maksymalną efektywność? Podstawową zasadą jest umieszczanie naczyń w sposób, który zapewnia swobodny przepływ wody i detergentu.
Pamiętaj, że najpierw zawsze warto sprawdzić instrukcje użytkowania porcelany oraz korzystania ze zmywarki. Jeśli naczynie posiada bardzo delikatne zdobienia lub złocenia, albo masz wątpliwości co do umycia go w zmywarce, zawsze lepiej jest postawić na bezpieczne mycie ręczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mycie naczyń w zmywarce to powszechny standard, ale pojawia się pytanie, czy porcelanę można bezpiecznie myć w zmywarce. Odpowiedź brzmi: tak, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Przede wszystkim, należy zawsze sprawdzić oznaczenia producenta. Jeśli porcelana posiada wskazówki, że można ją myć w zmywarce, to jest to bezpieczne, jednakże dla porcelany z delikatnymi zdobieniami lub złoceniami zaleca się mycie ręczne ze względu na ryzyko uszkodzeń pod wpływem detergentów i wysokiej temperatury. Wybierając program zmywania, warto zdecydować się na mniej intensywne opcje o niższych temperaturach i łagodniejszych detergentach. Ważne jest również odpowiednie umieszczanie porcelany w zmywarce, aby zminimalizować ryzyko stłuczenia lub zarysowania.
Istnieje wiele symboli na naczyniach i zmywarce, które informują o ich przeznaczeniu i bezpiecznym użytkowaniu. Należy zwrócić uwagę na te oznaczenia, aby uniknąć uszkodzeń naczyń i zmywarki.
Najważniejsze informacje:
– Możliwość mycia porcelany w zmywarce zależy od zaleceń producenta.
– Delikatne zdobienia i złocenia mogą ulec uszkodzeniu w zmywarce.
– Wybieraj łagodniejsze programy zmywania o niższych temperaturach.
– Odpowiednie rozmieszczenie porcelany w zmywarce minimalizuje ryzyko uszkodzeń.
– Istnieją różne symbole na naczyniach informujące o ich przeznaczeniu do zmywarki, piekarnika, mikrofalówki, zamrażarki itd.
– Niektóre naczynia i akcesoria kuchenne (ręcznie zdobione, drewniane, żeliwne, teflonowe, srebrne) nie nadają się do zmywarki.
– Zmywarka może być używana do mycia nietypowych przedmiotów jak półki z lodówki czy ruszty kuchenki gazowej.
Dla kogo artykuł jest skierowany:
Artykuł jest skierowany do osób, które korzystają lub planują korzystać ze zmywarki i chcą dowiedzieć się, jak bezpiecznie myć porcelanę oraz inne delikatne naczynia. Idealny dla gospodarstw domowych, które dbają o trwałość i estetykę swoich naczyń, a także dla tych, którzy chcą zrozumieć znaczenie symboli na naczyniach i zmywarkach.