Grudzień to jeden z tych miesięcy, w którym to bardzo dużo się dzieje. Nieraz można spotkać się ze stwierdzeniem, że dopiero co zaczęła się przedświąteczna gorączka, a już trzeba stawić czoła wielkim przygotowaniom do Sylwestra. Sprawdź, jak ciekawe są tradycje sylwestrowe kultywowane w innych krajach.
Spis treści
W okresie Sylwestra najczęściej okazuje się, że poszukiwania dekoracji świątecznych, odpowiednich prezentów oraz cały okres przygotowania do świąt nie był dla nas aż tak wymagający, jak przygotowania do dnia, w którym powitamy Nowy Rok.
Tradycje sylwestrowe, czyli jak to wygląda w różnych zakątkach świata
Nie bez powodu mówi się, że: „Co kraj to obyczaj”. Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, a nawet Sylwestrowa Noc, w zależności od położenia geograficznego może wyglądać bardzo różnie. Gdy my odpalamy fajerwerki, w niektórych zakątkach naszego globu inni dopiero przygotowują się do celebracji tego wydarzenia. Przyjrzyjmy się zatem, jakie na świecie panują obyczaje sylwestrowe.
W Chinach świętowanie Nowego Roku odbywa się dopiero w trakcie nowiu księżyca. Ten trwa od 21 stycznia do 21 lutego. Na ulicach miast pojawiają się parady, podczas których to główną rolę pełnią tańczące, papierowe lwy i smoki. Symbolizują bogactwo i długowieczność.
Gdy w Polsce wznosimy już ostatni toast noworocznego szampana, w Stanach Zjednoczonych atmosfera sięga zenitu. Od 1904 roku mieszkańcy zbierają się na Times Square w Nowym Jorku. Podczas nocy sylwestrowej główną atrakcją jest świetlista kula znajdująca się na samym szczycie budynku „The Ball Drop”. Opuszczana jest w trakcie odliczania czasu do północy. Gdy na zegarach wybija północ, kula jest tuż przy samej ziemi. Ma być to znak do rozpoczęcia zabaw sylwestrowych.
Jakie są tradycje sylwestrowe W Brazylii?
Jak wiadomo, słynie ona z najbardziej znanego karnawału w Rio de Janeiro. Tam świętowanie sylwestra – Réveillon, odbywa się na plażach. Tutejsze stroje sylwestrowe zdecydowanie różnią się od tych przyjętych u nas – brokatowych i cekinowych. Ludzie bowiem często ubrani są na biało. Wierzą, że tego typu przebranie przyniesie im szczęście. Po północy skaczą kolejno przez siedem fal oceanu. Po wyjściu z wody składają sobie życzenia.
Od 1873 roku Japończycy świętują Nowy Rok zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Mimo iż świętowanie rozpoczynają 1 stycznia, celebracja tego wydarzenia kończy się dopiero po 3 dniach. Sylwestrowa noc to w Japonii przede wszystkim rozbrzmiewające z buddyjskich świątyń dzwony. 1 stycznia rodziny wspólnie modlą się przy domowych ołtarzach. Składają sobie życzenia i deklarują postanowienia noworoczne. W przeciwieństwie do naszych hucznych obchodów Japończycy spędzają ten czas w rodzinnej, kameralnej atmosferze.
Poprzez tradycje sylwestrowe, świętowanie może mieć całkowicie inny charakter. Dzięki temu, każdy Nowy Rok może być celebrowany w inny, niepowtarzalny sposób.
Kreacje sylwestrowe, czyli co ubrać w tę wyjątkową noc
Niezmiennie z roku na rok świętowanie musi być pełne świecidełek, brokatu i blasku, dlatego też doskonale sprawdzi się tutaj zasada, im więcej, tym lepiej! Wybierając zatem kreacje sylwestrowe warto zdecydować się na modne, wyszukane outfity ozdobione cekinami i brokatem, ale także postawić na jedwab, czy aksamit. Te tkaniny bez wątpienia nadadzą nam szyku i elegancji, które tej nocy są jak najbardziej wymagane.
Gdzie spędzić Nowy Rok? 3 miejsca, do których warto się wybrać
Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie na sylwestra w Polsce warto pojechać, rezygnując z siedzenia przed telewizorem, jak i również z wyjazdem w dalekie strony, z propozycją przychodzą kultowe miejsca w Polsce. W zależności od upodobań, sylwestrowa noc może mieć różny charakter.
Jeśli jesteśmy miłośnikami zimowego szaleństwa, Sylwester w Zakopanem będzie stanowić dla nas wybór idealny. Jazda na nartach, spacer po Krupówkach, czy wjazd kolejką na Gubałówkę, ze szczytu której będziemy mogli podziwiać fajerwerki, dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Kolejnym miejscem wartym uwagi, jest miejsce w samym sercu Polski. Spacer malowniczą Warszawską Starówką, która z roku na rok w tym okresie ma do zaoferowania piękne iluminacje świąteczne, czy specjalnie przygotowane na tę okazję. Oferty teatrów warszawskich, sprawią, że noc będzie jeszcze bardziej wyjątkowa.
Jeśli jesteś z tych, którzy od gór bardziej preferują morze z pewnością nie trzeba będzie namawiać Cię do skorzystania z oferty Trójmiasta. Gdynia, Gdańsk i Sopot, jak się okazuje są wybierane tak samo często zimą, jak i w okresie wakacyjnym. Tutejsze teatry również dysponują dla swoich widzów specjalnie przygotowaną w tym okresie ofertą, a noworoczny spacer po plaży, będzie idealnym dopełnieniem całego wyjazdu.
Potrawy sylwestrowe, czyli co zjeść, jeśli Nowy Rok 2025 będziesz obchodzić w domu
Jeśli Rok 2024 był dla Ciebie bardzo wyczerpujący i wyjazdy oraz świętowanie, to ostatnie z tematów, nad którymi chcesz się teraz zastanawiać i sylwester zamierzasz spędzić w domu… warto choć trochę sprawić, aby ta noc była wyjątkowa.
Zacisze domowe też może okazać się dobrym wyborem, jeśli zaserwujemy sobie inne, specjalnie na tę okazję potrawy sylwestrowe. Jeśli nie chcesz spędzać mnóstwa czasu w kuchni, możesz postawić na różnego rodzaju przekąski. I mowa tutaj o czymś bardziej wykwintnym niż typowe chipsy, czy paluszki solone.
Szybkie w wykonaniu: sałatki: np. sałatka z zupek chińskich, czy tortellini, zapiekane w piekarniku kanapeczki, czy rollsy, do których potrzebujesz tortilli, serka śmietankowego i w zależności od preferencji smakowych, czegoś do ich wypełnienia, np. łososia, szynki, szpinaku, papryki, czy tuńczyka. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, jakim czasem dysponujesz i na co w konsekwencji się zdecydujesz.
Czy postanowienia noworoczne mają sens?
Nie bez powodu mówi się, że coś się kończy, coś się zaczyna…
Nieodłącznym elementem żegnania się ze starym rokiem są postanowienia noworoczne. Wielu z nas szuka motywacji do zmiany, ale często nie jesteśmy na tyle zdeterminowani, aby osiągnąć swoje założenia. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują momentu przełomowego do tego, żeby coś zmienić, może okazać się Nowy Rok 2025.
Jeśli od dawna myślisz o zmianie pracy, chcesz schudnąć, pragniesz zacząć oszczędzać, itd., ale ciągle czekasz na ten odpowiedni moment to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jeśli do tej pory nie mogłeś/aś się zmobilizować z pomocą przychodzi pierwszy dzień nowego roku, który będziemy świętować już niebawem.
Zapomnij o tym co złe, czego nie udało się do tej pory osiągnąć, a skup się na tym co może się zmienić, jeśli chęci zamienisz w działania. Pierwszy dzień nowego roku, to doskonały moment na to, żeby wystartować z czystą kartą i dać sobie szansę na zmianę. Już teraz spisz na kartce papieru postanowienia noworoczne, które wraz z początkiem roku zaczniesz realizować. Zastanawiając się nad tym z wyprzedzeniem, a następnie zapisując wszystkie założenia na kartce, twoje działania będą na tyle przemyślane, że 31 grudnia będziesz już mentalnie gotowy/a na zmianę.