Aaron Taylor-Johnson — filmy i największe sukcesy brytyjskiego aktora

aaron taylor-johnson filmy

Aaron Taylor-Johnson to brytyjski aktor, znany z filmów z uniwersum Marvela oraz ekranizacji komiksów z serii „Kick-Ass”, w których zagrał tytułową postać. Oprócz tego jest także laureatem Złotego Globu oraz oddanym mężem i ojcem. Przedstawiamy najważniejsze filmy i sukcesy aktora, a także nadchodzące produkcje z jego udziałem!

Poznaj Aarona Taylora-Johnsona: wielowymiarowy talent aktorski

aaron taylor-johnson filmy
Fot: Kadr z filmu „Kick ass”

Aktor urodził się jako Aaron Perry Johnson, 13 czerwca 1990 roku, w żydowskiej rodzinie, w High Wycombe w Anglii, gdzie wychowywał się razem z siostrą Gemmą. Od dziecka uwielbiał być na scenie, a swoją karierę aktorską zaczął już w wieku 6 lat. Młodego Aarona można było zobaczyć między innymi na londyńskiej scenie w adaptacjach sztuki Szekspira – „Makbet”. Jako nastolatek rozwijał swoje zainteresowanie aktorstwem, gdy uczył się w Jackie Palmer Stage School – studiował tam nie tylko dramat, ale też muzykę jazzową i śpiew.

Na ekranach telewizorów pojawił się już w 2001 roku, gdy zagrał młodego Lorimera Blacka w miniserialu „Armadillo”. W 2003 roku wcielił się w postać Charliego w filmie „Rycerze z Szanghaju”, gdzie występował u boku Jackie Chana i Owena Wilsona. Później przez jakiś czas grał jeszcze dla telewizji, występując między innymi w serialu „Chłopiec z piór” dla stacji BBC oraz w show „Nearly Famous”. Rozpoznawalność przyniosła mu główna rola w dwóch filmach z serii „Kick-Ass”, gdzie wcielił się w głównego bohatera – Dave’a Lizewskiego. 

Komercyjny sukces sprawił, że Aaron Taylor-Johnson mógł wybierać spośród różnorodnych propozycji. Wkrótce wcielił się między innymi w rolę młodego Johna Lennona w filmie „John Lennon. Chłopak znikąd”, za co został wyróżniony nominacją do nagrody BAFTA, jako jeden z najbardziej obiecujących aktorów. Wkrótce zagrał także hrabię Aleksieja Kriłłowicza Wrońskiego w „Annie Kareninie”, a angaż w „Zwierzętach nocy” w 2016 roku pozwolił mu otrzymać pierwszy Złoty Glob w karierze. W 2018 roku zagrał w filmie „Milion małych kawałków”, którego był również producentem i scenarzystą.

Dwukrotnie pojawił się w filmach z Marvel Cinematic Universe (MCU) wyprodukowanych przez Marvel Studios (obecnie przejęte przez Disney). Dotychczas można go było zobaczyć w produkcjach „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” oraz „Avengers: Czas Ultrona”, gdzie wystąpił jako Quicksilver. 

Od 2009 roku pozostaje w związku z reżyserką Samanthą Taylor, starszą od niego o 23 lata. Co ciekawe, po ślubie w 2012 roku, oboje małżonków zdecydowało się na przyjęcie nowego, łączonego nazwiska – Tylor-Johnson. Para wychowuje dwie, wspólne córki: Wyldę Rye oraz Romy Hero. Oprócz tego Aaron Taylor-Johnson stał się ojczymem dla dwóch córek swojej żony z jej poprzedniego małżeństwa (co ciekawe, starsza z nich jest zaledwie o 7 lat młodsza od swojego ojczyma!).

Aaron Taylor-Johnson: filmy, które zdefiniowały jego karierę

aaron taylor-johnson filmy
Fot: Kadr z filmu „Avengers”

W dorobku aktorskim Aarona Taylora-Johnsona można znaleźć zarówno emocjonujące role w kinie akcji, jak i komedie oraz melodramaty. Kilku z nich naprawdę warto się przyjrzeć! Przedstawiamy najważniejsze role, w których wystąpił Aaron Taylor-Johnson – filmy, które zdefiniowały jego karierę.

Kick-Ass (2009)

„Kick-Ass” to amerykański film akcji z 2010 roku, wyreżyserowany przez Matthew Vaughna. Film jest adaptacją komiksu o tym samym tytule, autorstwa Marka Millara i Johna Romity Jr. Główne role w filmie odegrali Aaron Taylor-Johnson, Chloë Grace Moretz oraz Nicolas Cage.

Aaron Taylor-Johnson wciela się w Dave’a Lizewskiego – nastolatka, który postanawia, że zostanie superbohaterem, mimo że nie posiada wyjątkowych mocy. Ta decyzja wywołuje serię wydarzeń, w tym pojawienie się innych samozwańczych bohaterów, takich jak Hit-Girl (Moretz) i Big Daddy (Cage).

Aaron Taylor-Johnson został pozytywnie oceniony za swoją rolę w „Kick-Ass”, a film odniósł sukces zarówno w oczach widzów, jak i krytyków. Warto pamiętać, że była to jedna z pierwszych produkcji, która przyniosła aktorowi rozpoznawalność na większą skalę.

John Lennon. Chłopak znikąd (2010)

„John Lennon. Chłopak znikąd” (ang. „Nowhere Boy”) to dramat biograficzny z 2010 roku, wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnson. Główne role odegrali Aaron Taylor-Johnson, Kristin Scott Thomas oraz Anne-Marie Duff.

Film pokazuje losy młodego Johna Lennona i drogę do powstania zespołu The Beatles. Oprócz tego poruszany jest wątek relacji z matką, ciocią oraz przyjacielem z dzieciństwa – Paulem McCartneyem. Całość skupia się na aspektach życia osobistego Lennona, co pozwoliło Aaronowi Taylor-Johnsonowi na ukazanie emocji oraz autentycznej kreacji aktorskiej muzyka.

Avengers: Czas Ultrona (2015)

„Avengers: Czas Ultrona” (ang. „Avengers: Age of Ultron”) to film sci-fi z 2015 roku, wyprodukowany przez Marvel Studios i wyreżyserowany przez Jossa Whedona. Główne role w filmie grają m.in. Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Chris Evans, a także Aaron Taylor-Johnson.

Produkcja stanowi kontynuację „Avengers” z 2012 roku. Tym razem grupa superbohaterów stawia czoła nowemu zagrożeniu w postaci sztucznej inteligencji o nazwie Ultron, która wymknęła się spod kontroli Tony’ego Starka i Bruce’a Bannera. Pojawiają się również nowe postacie, w tym Pietro Maximoff – Quicksilver, grany przez Aarona Taylor-Johnsona, i jego siostra Wanda Maximoff (Elisabeth Olsen). 

Kreacja aktora była często wymieniana jako jedna z mocniejszych stron produkcji. Nie zdecydował się on jednak powrócić do tej roli w kolejnych filmach – postać Pietro Maximoffa została więc uśmiercona.

Zwierzęta nocy (2016)

„Zwierzęta nocy” (ang: „Nocturnal Animals”) to thriller psychologiczny z 2016 roku, w reżyserii Toma Forda. Na ekranie pojawili się: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shanno oraz Aaron Taylor-Johnson, który za swoją rolę Raya Marcusa odebrał Złoty Glob.

Jest to film, którego fabuła rozwija się dwutorowo. Jedna linia czasowa pokazuje życie Susan Morrow, natomiast druga – fabułę książki, którą kobieta otrzymuje od swojego byłego męża. Opowiada ona historię Tony’ego Hastingsa (Gyllenhaal), który, wraz z żoną  i córką, staje w obliczu niebezpiecznej sytuacji na pustyni.

Bullet Train (2022)

„Bullet Train” to film akcji z 2022 roku w reżyserii Davida Leitcha. W rolach głównych zagrali Brad Pitt, Joey King, Bryan Tyree Henry, Andrew Koji, Hiroyuki Sanada oraz Aaron Taylor-Johnson.

Film opowiada o pięciu mordercach znajdujących się w tytułowym Bullet Train – szybkim pociągu na trasie z Tokio do Morioki. Podczas podróży dowiadują się, że ich zadania są wzajemnie połączone. Powoli nasuwa się pytanie, kto z nich zdoła przeżyć całą podróż i jakie konsekwencje czekają na nich u celu. 

Widzowie docenili film za wartką akcję oraz sensację z elementami komedii, a sam Aaron zyskał uznanie za swoją grę aktorską i ciekawą kreację postaci Mandarynki.

Od „Kick-Ass” do „Bullet-train”: ewolucja kariery Aarona Taylora-Johnsona

aaron taylor-johnson filmy
Fot: Kadr z filmu „Bullet train”

Mimo że wielu aktorów dopiero po trzydziestce rozwija swoją karierę, to Aaron Taylor-Johnson, mimo tak młodego wieku, pojawia się na wielkim ekranie już od ponad 20 lat. Jak sam wskazuje, rozmyślnie wybiera produkcje, których chce stać się częścią. 

Dotychczas można go było zobaczyć zarówno w melodramatach, jak i filmach akcji i fantasy. Oto pełna filmografia brytyjskiego aktora:

 • Tom & Thomas (Tom i Thomas, 2002) – jako Tom / Thomas
 • San Giovanni: L’Apocalisse (Biblia. Apokalipsa świętego Jana, 2002) – jako Johanan
 • Shanghai Knights (Rycerze z Szanghaju, 2003) – jako Charlie Chaplin
 • Behind Closed Doors (2003) – jako Sam Goodwin
 • Dead Cool (2004) – jako George
 • The Thief Lord (Złodziejaszki, 2006) – jako Prosper
 • The Best Man (Przyjaciele, 2006) – jako Michael w wieku 15 lat (film telewizyjny)
 • The Illusionist (Iluzjonista, 2006) – jako Młody Eisenheim
 • Fast Learners (2006) – jako Neil
 • The Magic Door (2007) – jako Flip
 • Sherlock Holmes and the Baker Street Irregulars (Sherlock Holmes i Banda z Baker Street, 2007) – jako Finch (film telewizyjny)
 • Dummy (2008) – jako Danny
 • Angus, Thongs and Full-Frontal Snogging (Angus, stringi i przytulanki, 2008) – jako Robbie
 • The Greatest (Najlepszy, 2009) – jako Bennett
 • Kick-Ass (2009) – jako Dave Lizewski
 • Chatroom (Pokój na czacie, 2010) – jako William
 • Nowhere Boy (John Lennon. Chłopak znikąd, 2010) – jako John Lennon
 • Albert Nobbs (2011) – jako Joe
 • Anna Karenina (2012) – jako Hrabia Aleksiej Kriłłowicz Wroński
 • Savages (Savages: Ponad bezprawiem, 2012) – jako Ben
 • Kick-Ass 2 (2012) – jako Dave Lizewski
 • Godzilla (2014) – jako Ford Brody
 • Captain America: The Winter Soldier (Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz, 2014) – jako Pietro Maximoff / Quicksilver
 • Avengers: Age of Ultron (Avengers: Czas Ultrona, 2015) – jako Pietro Maximoff / Quicksilver
 • Nocturnal Animals (Zwierzęta nocy, 2016) – jako Ray Marcus
 • The Wall (2017) – jako Isaac
 • Outlaw King (Król wyjęty spod prawa, 2018) – jako Lord James Douglas
 • A Million Little Pieces (Milion małych kawałków, 2018) – jako James Frey
 • Tenet (2020) – jako junior / Ives
 • The King’s Man (King’s Man: Pierwsza misja, 2021) – jako Archie Reid
 • Bullet Train (2022) – jako Mandarynka

Seriale:

 • Armardillo (2001) – jako młody Lorimer Black
 • Family Business (2004) – jako Paul Sullivan
 • Feather Boy (Chłopiec z piór, 2004) – jako Niker
 • Talk to me (Porozmawiaj ze mną, 2007) – jako Aaron
 • Nearly Famous (2007) – jako Owen

Aaron Taylor-Johnson: gdzie zobaczymy go w najbliższym czasie?

aaron taylor-johnson filmy
Fot: Kadr z filmu „John Lennon. Chłopak znikąd”

Aaron Taylor-Johnson to aktor, który bez wątpienia nie zwalnia tempa! W zeszłym roku świat obiegły plotki, jakoby Brytyjczyk miał być brany pod uwagę przy wybieraniu następcy Daniela Craiga i wcielić się w nowego Jamesa Bonda. Na razie wciąż pojawia się jedynie jako jeden z kandydatów, ale już wkrótce zagadka ma się rozwiązać – kolejna część filmu o agencie 007 ma zostać zapowiedziana w 2024 roku.

Oprócz tego Aaron Taylor-Johnson ponownie wcieli się w postać z uniwersum Marvela i w drugiej połowie 2024 roku pojawi się na ekranach kin jako Kraven w filmie „Kraven Łowca”. Postać ta znana jest jako jeden z najbardziej ikonicznych złoczyńców oraz przeciwnik samego Spider-Mana. W postprodukcji znajdują się też się trzy inne filmy z udziałem aktora: „The Fall Guy”, „Rothko” oraz „Nosferatu”.

Rekomendowane artykuły