Ana de Armas filmy — za co pokochali ją widzowie i krytycy?

ana de armas filmy

Ana de Armas to kubańska aktorka, która od kilku lat podbija Hollywood. Mimo że na ekranach kin można ją oglądać już od blisko 20 lat, to dopiero w ostatnim czasie zyskała światowy rozgłos dzięki rolom w filmach „Nie czas umierać” oraz „Blondynka”, w którym zagrała główną rolę. Zobacz, jak wyglądała jej droga do sławy!

Jak Ana de Armas zdobywała Hollywood — najlepsze filmy z Aną de Armas

ana de armas filmy
Fot: Kadr z filmu „Blondynka”

Ana Celia de Armas Caso urodziła się w 1988 roku w Hawanie, kubańskiej stolicy. Posiada hiszpańskie pochodzenie – jej dziadkowie ze strony matki przenieśli się na Kubę z północy Hiszpanii. Aktorka dorastała w czasach Período especial (tzw. Okres Specjalny – przedłużony okres kryzysu gospodarczego na Kubie) i razem z rodzicami musiała mierzyć się z trudnościami życia codziennego spowodowanymi przez niedobór żywności oraz kryzys energetyczny. Jej ojciec, były student filozofii, chwytał się różnych zajęć – pracował zarówno w banku, jak i w szkole. Natomiast jej matka zajmowała stanowisko w Ministerstwie Edukacji. 

janachowska.pl

Młoda Ana nie miała dostępu do internetu i nie mogła na co dzień oglądać telewizji, dlatego hollywoodzkie filmy chodziła oglądać do sąsiadki. W wieku 12 lat miała postanowić, że zostanie aktorką, a już 2 lata później stała się częścią Teatru Narodowego Kuby. Swoją pierwszą filmową rolę zagrała w 2006 roku, biorąc udział w hiszpańsko-kubańskiej produkcji „Una Rosa de Francia”. 

Po skończeniu 18 lat, dzięki hiszpańskiemu obywatelstwu, opuściła Kubę i wyjechała do Madrytu, gdzie rozpoczęła pracę przy serialu „Internat”. Aktorka aspirowała jednak do grania w ambitniejszych produkcjach i wkrótce zrezygnowała z tej roli. Wyprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie mogła podszkolić swój angielski, a później wróciła do Hiszpanii i zagrała w kilku hiszpańskich filmach oraz serialu „Hispania, la Leyanda”. 

concept store

Przełom w jej karierze nastąpił wraz z przeprowadzką do Los Angeles w 2014 roku. Mimo że na początku zmagała się z trudnościami wynikającymi ze słabą znajomością angielskiego, już wkrótce wystąpiła w thrillerze erotycznym „Kto tam?”, pojawiając się u boku aktorów takich jak Keanu Reeves oraz Lorenza Izzo. W 2017 zagrała holograficzną dziewczynę Ryana Goslinga w filmie „Blade Runner 2049”, za co otrzymała swoją pierwszą nominację do Saturna (nagrody filmowej honorującej dzieła z gatunków: science fiction, fantasy i horror). 

Dwa lata później zainteresował się nią Rian Johnson, reżyser filmu „Na noże”, w którym Ana zagrała swoją przełomową rolę. Aktorka wcieliła się w postać imigrantki-pielęgniarki. Mimo że z początku była sceptycznie nastawiona do takiej kreacji, finalnie zgodziła się wziąć udział w filmie, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Produkcja przyniosła jej większą rozpoznawalność, a także pierwszą nagrodę Saturna i pierwszą nominację do Złotego Globu.

W 2021 roku ponownie pojawiła się u boku Daniela Craiga i zagrała sojuszniczkę Bonda w filmie „Nie czas umierać”. Rok później zobaczyć ją można było w thrillerze erotycznym z Benem Affleckiem „Głęboka woda” oraz w filmie dla platformy Netflix pt. „The Grey Man”. Kolejny przełom w karierze Any przyniósł film „Blondynka”, w którym zagrała amerykańską seksbombę, aktorkę i piosenkarkę Marilyn Monroe. Jest to fabularyzowana biografia, która ukazuje burzliwe życie ikony Hollywood i pokazuje, z czym przyszło jej się mierzyć za cenę sławy. Mimo że film zdobył mieszane recenzje, de Armas otrzymała za rolę Marilyn kolejną nominację do Złotego Globu oraz jedno z największych wyróżnień w swojej karierze – nomację do Oscara w kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”. 

W 2023 roku Ana de Armas i Chris Evans zagrali w komedii romantycznej „Randka bez odbioru”, mimo gwiazdorskiej obsady film okazał się być bardzo słaby, a jedynymi nagrodami, do jakich został nominowany, były Złote Maliny – zarówno dla Armas, jak i w  kategorii „Najgorsza ekranowa para”.

A jak wygląda życie prywatne Any de Armas? W 2010 weszła w związek z hiszpańskim aktorem Markiem Clotetem. Para wzięła ślub w 2011 roku, jednak w 2013 ogłosili rozwód. W 2019 roku na planie „Głębokiej Wody” aktorka poznała Bena Afflecka, z którym widywała się pomiędzy 2020 a 2021 rokiem. Obecnie spotyka się z Paulem Boukadakisem, który jest dyrektorem wykonawczym Tindera, czyli największej platformy randkowej na świecie.

Przedstawiamy najważniejsze produkcje, w których wystąpiła Ana de Armas – filmy, dzięki którym stała się ważną częścią współczesnego Hollywood.

Na noże (2019)

„Na noże” (org. „Knives Out”) to komedia kryminalna z 2019 roku w reżyserii Riana Johnsona. Na ekranie pojawili się m.in. Ana de Armas, Daniel Craig oraz Chris Evans.

Akcja filmu skupia się wokół śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci znanego pisarza kryminałów Harlana Thrombeya. Detektyw Benoit Blanc (grany przez Daniela Craiga) zostaje wynajęty, aby zbadać okoliczności śmierci Thrombeya, a cała rodzina, która została zapisana w spadku, trafia na listę podejrzanych. Ana de Armas wcieliła się w Martę Cabrerę, pielęgniarkę-imigrantkę. Otrzymała pozytywne recenzje za swoją grę aktorską w filmie i została doceniona za swoją zdolność do przedstawienia różnych aspektów postaci. Rola ta przyniosła jej pierwszą nominację do Złotego Globu.

Nie czas umierać (2021)

„Nie czas umierać” (org. „No time to die”) to dwudziesty piąty film sensacyjny z serii o Jamesie Bondzie. Został wyreżyserowany przez Cary Joji Fukunagę, a jego premiera odbyła się w 2021 roku. W agenta 007 po raz piąty wcielił się Daniel Craig, natomiast Ana de Armas zagrała piękną Palomę, agentkę CIA. Film odniósł ogromny sukces komercyjny i otrzymał dwie nominacje od Akademii Filmowej.

Fabuła „Nie czas umierać” skupia się na postaci Jamesa Bonda, który opuścił służbę i cieszy się spokojnym życiem. Wkrótce zostaje jednak wciągnięty z powrotem do świata szpiegowskich intryg: jego stary przyjaciel Felix Leiter prosi go o pomoc w uwolnieniu porwanej naukowczyni. W trakcie misji Bond nieoczekiwanie odkrywa stanowiącą zagrożenie organizację przestępczą. 

Filmografia — przegląd filmowej kariery Any de Armas

ana de armas filmy
Fot: Kadr z filmu „Na noże”

W dorobku filmowym Any de Armas można znaleźć blisko 30 filmów, w tym zarówno produkcje amerykańskie, jak i hiszpańskie. W pierwszych latach kariery aktorka wystąpiła też w dwóch hiszpańskich serialach: „Internat” oraz „Hispania, la Leyanda”. 

Przedstawiamy pełną filmografię Any de Armas!

 • Una rosa de Francia (2006) – jako Marie
 • Madrygał (Madrigal, 2006) – jako Stella Maris
 • El edén perdido (2007) – jako Gloria, film TV
 • Y de postre, qué (2009) – jako dziewczyna
 • Mentiras y gordas (Seks, kłamstwa i narkotyki, 2009) – jako Carola
 • Blind Alley (El Callejón, 2011) – jako Rosa
 • Anima (2011) -jako Julieta
 • Por un puñado de besos (2014) – jako Sol
 • Knock Knock (Kto tam?, 2015) – jako Bell
 • Anabel (2015) – jako Cris
 • Exposed (Objawienie, 2016) – jako Isabel De La Cruz
 • War Dogs (Rekiny wojny, 2016) – jako Iz
 • Hands of Stone (Kamienne pięści, 2016) – jako Felicidad
 • Overdrive (Zawrotna prędkość, 2017) – jako Stephanie
 • Corazón (2018) – jako Elena Ramirez
 • Blade Runner 2049 (2017) – jako Joi
 • Yesterday (2019) – jako Roxanne
 • The Informer (3 sekundy, 2019) – jako Sofia
 • Wasp Network (Wasp. Sieć szpiegów, 2019) – jako Ana Magarita Martinez
 • Knives Out (Na noże, 2019) – jako Marta
 • Sergio (2020) – jako Carolina
 • The Night Clerk (2020) – jako Andrea
 • No Time to Die (Nie czas umierać, 2021) – jako Paloma
 • Deep Water (Głęboka woda, 2022) – jako Melinda Van Allen
 • The Gray Man (Gray Man, 2022) – jako Dani Miranda
 • Blonde (Blondynka, 2022) – jako Norma Jeane (Marilyn Monroe)
 • Ghosted (Randka, bez odbioru, 2023) – jako Sadie Rhodes
 • Ballerina (2024) – jako Rooney 

Przyszłe projekty Any de Armas: co ją czeka?

ana de armas filmy
Fot: Kadr z filmu „Nie czas umierać”

Na Anę de Armas czekają już kolejne wyzwania. W 2024 roku ma pojawić się pierwszy spin-off serii John Wick pt. „Ballerina”. Będzie to thriller w reżyserii Lena Weismana, w którym aktorka wcieli się w główną bohaterkę, Ronney, szukającą zemsty baletnicę. 

Oprócz tego de Armas ma również zagrać jedną z głównych ról w „Joint Security Area”, remake’u koreańskiego filmu wojennego z 2000 roku. Pojawiły się także pierwsze zapowiedzi powstawania filmu „Eden” – thrillera  w reżyserii Rona Howarda, w którym aktorka ma pojawić się u boku Vanessy Kirby, Sidney Sweeney oraz Jude’a Law.

Rekomendowane artykuły