Błogosławieństwo młodych — jak powinno wyglądać błogosławieństwo pary młodej przez rodziców?

błogosławieństwo młodych

Błogosławieństwo młodej pary przez rodziców coraz częściej ustępuje miejsca nowym, często świeckim obrzędom i zwyczajom. Nic dziwnego – ślubów kościelnych ubywa, młodzi często na miejsce ceremonii przybywają osobno a czas przed uroczystością pochłaniają sesje zdjęciowe oraz uwieczniane przez filmowców pierwsze spotkania narzeczonych w ślubnych stylizacjach. Nie są to jednak powody, dla których warto rezygnować z tak niezwykłego, kameralnego i intymnego momentu w gronie najbliższych. Podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować błogosławieństwo pary młodej przed ślubem. 

Mama zanosi się płaczem, tata nie ma pojęcia, co zrobić z rękoma, fotograf zaplątał się w zasłonki, a rolę kropidła spełnia świeżo zerwany asparagus. Taki obraz błogosławieństwa pary młodej wyłania się ze starych filmów VHS i dla wielu – zwłaszcza nowoczesnych par – może być elementem wesela, który zostaje odrzucony już na wczesnej fazie planowania. Wystarczy jednak do tematu podejść indywidualnie i z otwartą głową, a może okazać się, że zwyczaj ten stanie się jednym z najbardziej zapamiętanych elementów całej uroczystości. 

Tradycja błogosławieństwa młodej pary jest głęboko zakorzeniona w chrześcijańskiej kulturze. W przeszłości obrzęd ten nazywano wywodzinami i koncentrował się na narzeczonej. Błogosławieństwo – podobnie jak dziś – odbywało się w domu rodzinnym panny młodej. Było to nie tylko przeżycie duchowe, ale także moment, w którym przekazywano posag. Obowiązkową częścią obrzędu była chwila, kiedy panna młoda dziękowała za wychowanie oraz przepraszała za kłopoty i swoje przewinienia. W dobrym tonie było, aby tym wyznaniom towarzyszył obustronny płacz i zawodzenie. Pamiętacie słynne “oj, córciu, córciu, już ty długo panienką nie będziesz” z kultowego filmu “Kogel-Mogel”? Właśnie taki ładunek emocjonalny był tym najbardziej pożądanym. Miłośnicy mocnych wrażeń i ludowego zaśpiewu mogą czerpać z tej formy pełnymi garściami, jest to jednak element, który zdecydowanie może pozostać w strefie “dla chętnych”.

Najważniejsze to zrozumieć, czym jest błogosławieństwo. W tradycji chrześcijańskiej polega ono na powierzeniu czegoś lub kogoś opiece boskiej. Kiedy weźmiemy pod uwagę szersze znaczenie, to błogosławieństwo jest rozumiane jako życzenie przychylności, szczęścia, wyrażanie wdzięczności oraz udzielanie aprobaty. Tak więc nowoczesne błogosławieństwo nie musi być ściśle związane z ceremonią religijną, może stanowić uroczysty i kameralny moment powitania w rodzinie i złożenia życzeń w najbliższym gronie. 

błogosławieństwo młodych
fot. Shutterstock

Jak wygląda błogosławieństwo młodych przez rodziców przed ślubem?

Błogosławieństwo młodych to wzruszający moment przepełniony symboliką. Tradycyjnie odbywa się tuż przed ślubem w domu rodziców panny młodej. Pojawia się ona w salonie, gdzie oczekuje na nią narzeczony, wręczając jej bukiet ślubny na powitanie. W ludowej tradycji, zanim mężczyzna zostanie wpuszczony do domu przyszłych teściów, musi wykupić swoją ukochaną. Zazwyczaj walutą jest alkohol, a wesołe dobijanie targu jest zalążkiem późniejszej zabawy. 

Błogosławieństwo dla pary młodej rozpoczyna mama panny młodej, następnie głos zabiera ojciec panny młodej oraz rodzice pana młodego. Całość może być poprzedzona krótką przemową. Warto pamiętać, że błogosławieństwo nie jest zarezerwowane wyłącznie dla rodziców. Narzeczeni mogą o nie poprosić dziadków, rodzeństwo czy ukochaną ciocię. W przypadku, gdy któreś z rodziców młodej pary nie żyje, błogosławieństwa udzielają chrzestni. Formę błogosławieństwa może przyjąć też pocałunek lub znak krzyża na czole wykonany po odprowadzeniu panny młodej przez ojca przed samym ołtarzem. 

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem w plenerze. Jak je zorganizować?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, tradycyjne błogosławieństwo pary młodej odbywa się w rodzinnym domu narzeczonej przed wyjazdem do kościoła. Zgodnie ze zwyczajem uroczystość powinna odbyć się w parafii panny młodej, jednak dziś przyszli małżonkowie coraz częściej decydują się na ślub poza miejscem zamieszkania. Nie oznacza to, że muszą rezygnować z tej pięknej tradycji. Rodzicielskie błogosławieństwo może nastąpić w kościele, przed ślubem. 

Dla par, które marzą o ślubie na świeżym powietrzu, błogosławieństwo pary młodej przez rodziców może odbyć się w pięknie udekorowanym zakątku paru, przy jeziorze czy na skraju lasu. Błogosławieństwo rodziców przed ślubem może być niemożliwe do zorganizowania, jeśli tata panny młodej ma poprowadzić ją do ołtarza i przyszli małżonkowie nie chcą spotykać się przez samą ceremonią. Wówczas błogosławieństwo dla pary młodej może odbyć się kilka dni przed ślubem. 

Trzeba jednak liczyć się z tym, że uroczystości organizowane w nietypowych miejscach, wymagają od gospodarzy niemałej kreatywności. 

– Miałam kiedyś okazję uczestniczyć w ślubie i weselu w zabytkowej kopali węgla kamiennego – wspomina Weronika. – Ślub miał miejsce w kaplicy na poziomie -170, a przyjęcie odbywało się jeszcze niżej, 340 metrów pod ziemią. Gości winda górnicza, co trwało dłuższą chwilę, o czym wszyscy zostali wcześniej uprzedzeni. Ten czas rodzice pary młodej wykorzystali na błogosławieństwo – dodaje.

Sprawdź też: Co zrobić, jeśli rodzice ingerują w przygotowania do ślubu?

Jeśli para postanowiła zorganizować zarówno ślub, jak i wesele, w jednym miejscu, to błogosławieństwo powinno odbyć się w specjalnie przygotowanym kąciku bezpośrednio przed ślubem. Taka opcja jest praktyczna i pozwala uniknąć konieczności przemieszczania się pomiędzy różnymi lokalizacjami. Kiedy błogosławieństwo odbywa się poza domem panny młodej, to dobrym pomysłem jest zorganizowanie go w pokoju hotelowym, który zapewni prywatność i intymny charakter obrzędu.

W przypadku głęboko wierzącej pary młodej to ważny element nie tylko tradycji, ale też przeżycie duchowe. Szczególnie ciekawe w przypadku par wielokulturowych, kiedy rodzicielskie błogosławieństwo może czerpać z kilku religii, tworząc wyjątkowy i bardzo osobisty miks kultur i dziedzictwa. 

błogosławieństwo młodych
fot. Shutterstock

Świeckie błogosławieństwo. Czy jest możliwe i jak powinno wyglądać?

Jeśli  narzeczeni nie praktykują żadnej religii, to błogosławieństwo przed ślubem może przybrać formę świecką. Wówczas w miejscu modlitw pojawiają się krótkie przemówienia, życzenia i słowa wsparcia. Doskonale sprawdzi się wiersz, ulubiona piosenka czy fragment filmu lub powieści. 

Brak możliwości zawarcia wyznaniowego małżeństwa np. w przypadku rozwodników, nie wyklucza szansy na udzielenie błogosławieństwa przez rodziców, gdyż jest to prywatna sprawa rodziny. Historia – i to całkiem świeża – zna przypadki, kiedy kościół błogosławił rozwodników, którzy ponownie weszli w związek małżeński. Mowa tu o owdowiałym królu Karolu (wówczas księciu Walii), który w 9 kwietnia 2005 roku poślubił Kamilę Parker Bowles. Podczas 45-minutowego nabożeństwa, w obecności głowy Kościoła Anglii i – bagatela – 800 gości, nowożeńcy wyznali grzechy i otrzymali religijne błogosławieństwo. Wszystkiemu przyglądał się były mąż panny młodej oraz były kochanek siostry pana młodego w jednej osobie. 

Można więc przypuszczać, że błogosławieństwo od rodziców udzielone w domowym zaciszu nie ściągnie na zakochanych plag. Choć finalny wyrok i tak wszyscy poznamy na sądzie ostatecznym, a jak wiadomo boska jurysdykcja nie przewiduje apelacji.

Co mówią rodzice na błogosławieństwie pary młodej? Wzruszające teksty na błogosławieństwo

Błogosławieństwo młodych. to niezwykle wzruszający moment, będący połączeniem życzeń i podsumowania wielu lat troski i wspólnych doświadczeń. 

– Na błogosławieństwo moja mama przygotowała wyjątkową przemowę – zdradza nam Ewa. – Do dziś pamiętam, jak zadrżał jej głos, kiedy mówiła:  „wierzycie, że wasze życie będzie szczęśliwe i że spełnią się wasze marzenia, a my, wasi rodzice i najbliżsi życzymy wam tego z całego serca. Wiemy jednak, że codzienność, to ciężka praca, monotonność obowiązków i sporo trudnych chwil”. To naprawdę był magiczny moment. Kiedy świętowaliśmy 25-lecie małżeństwa, te słowa – w formie toastu – przypomniał mój brat. Rodziców nie ma już z nami, więc taki gest był podwójnie cenny. Dlatego też uważam, że słowa błogosławieństwa dla pary młodej warto zanotować bądź nagrać. Po latach to piękna pamiątka – zaznacza.

błogosławieństwo młodych
fot. Shutterstock

Aby dochować wierności tradycji, młodzi powinni na początku poprosić o błogosławieństwo. Oczywiście nie mogą tym życzeniem zaskoczyć swoich rodziców. Aby błogosławieństwo stało się znaczącym elementem tego wielkiego dnia, trzeba odpowiednio się do niego przygotować. Pomocne mogą okazać się gotowe teksty bądź cytaty na błogosławieństwo pary młodej. 

„Dzisiaj, patrząc na was, czujemy ogromną dumę i radość. Życzymy wam miłości, która nigdy nie wygaśnie, wspólnych marzeń, które będziemy razem realizować, oraz siły, aby pokonywać wszelkie trudności. Bądźcie dla siebie oparciem w każdej chwili. Błogosławimy was na nową drogę życia.”

„Kochane dzieci, od momentu waszych pierwszych kroków byliśmy z wami, wspierając was na każdym etapie życia. Dzisiaj, stając na progu nowego rozdziału, przekazujemy wam nasze błogosławieństwo i modlimy się, aby Bóg prowadził was przez wszystkie dni wspólnego życia.”

„Niech każdy dzień waszego życia we dwoje będzie świadectwem miłości, która was połączyła. Życzymy wam nieskończonych chwil szczęścia, wiary w siebie nawzajem i odwagi, by realizować wasze wspólne marzenia. Z całego serca błogosławimy was na waszą wspólną drogę.”

„Kiedy patrzymy na was oboje, widzimy miłość, która inspiruje i daje nadzieję. Życzymy wam, abyście zawsze byli dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, partnerami w każdej sytuacji i ostoją w trudnych chwilach. Niech wasze życie będzie piękną podróżą pełną miłości, śmiechu i szczęścia. Błogosławimy was na każdy nowy dzień tej podróży.”

Krótkie błogosławieństwo pary młodej

Słowa błogosławieństwa dla młodej pary od rodziców młodej mogą być zwięzłe i poruszające zarazem. Często to właśnie prostota i szczerość są najbardziej pamiętane i cenione. Poniżej przedstawiamy kilka krótkich tekstów błogosławieństwa, które rodzice mogą wykorzystać podczas tej ważnej chwili:

„Niech wasza miłość rośnie z każdym dniem, a Bóg błogosławi was na każdym kroku”.

„Z miłością w sercu i wiarą w przyszłość – błogosławimy was na wspólną drogę”. 

„Niech każdy dzień będzie świętem waszej miłości. Błogosławimy wasze serca i waszą przyszłość”.

„Życzymy wam niekończących się chwil szczęścia i Bożego błogosławieństwa na każdy dzień”.

„Niech Bóg prowadzi was dłoń w dłoń przez wszystkie dni życia. Z całego serca wam błogosławimy”.

„Światło miłości niech zawsze świeci w waszych sercach. Błogosławimy was na nową drogę”.

„Niech miłość, której doświadczacie, trwa wiecznie. Z miłością błogosławimy was”.

Takie krótkie formuły błogosławieństwa młodej pary są nie tylko łatwe do zapamiętania, ale także doskonale oddają głębokie uczucia rodziców w tym wyjątkowym dniu. 

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców — na co zwrócić uwagę

Błogosławieństwo pary młodej to niezwykle wzruszający i ważny moment w życiu rodziny. Warto poświęcić chwilę na refleksję, przemyślenie swoich uczuć i znalezienie odpowiednich słów, które chcielibyśmy przekazać młodej parze. Pamiętajmy, że nie długość przemówienia decyduje o jego wartości, ale szczerość i głębia przekazu.

To od młodej pary zależy, jak przebiega błogosławieństwo, dlatego warto wcześniej porozmawiać z rodzicami i ustalić najważniejsze szczegóły, takie jak miejsce czy formuła. O wszystkim należy też poinformować fotografa lub operatora kamery, jeśli ten wyjątkowy moment ma stać się częścią ślubnego reportażu.

Chwila błogosławieństwa młodych to moment pełen emocji, ale także i stresu. Wszak dzień ślubu to czas, narzeczeni mają długą listę zadań do wykonania. Dlatego tak ważne jest odpowiednie planowanie, dzięki któremu uda się uniknąć niepotrzebnych nerwów. 

błogosławieństwo młodych
fot. Shutterstock

Błogosławieństwo w domu powinno odbyć się z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by móc wyjechać do kościoła, bez niepotrzebnej histerii. Zdjęcia z fotoradaru z pewnością nie są tymi, o których marzy młoda para. Godzinę błogosławieństwa należy ustalić, uwzględniając czas dojazdu oraz wcześniejsze zobowiązania młodej pary, jak np. fryzjer, makijaż itp. 

Sprawdź też: Obowiązki rodziców w dniu ślubu

Jak przygotować stół na błogosławieństwo młodych w domu

Stół na błogosławieństwo pary młodej jest ważnym elementem tego uroczystego momentu i powinien być starannie przygotowany. Oto kilka kroków, aby właściwie przygotować stół do błogosławieństwa:

  • Wybierz odpowiednie miejsce: Stół powinien być ustawiony w centralnym miejscu w domu, gdzie wszyscy goście będą mogli się zebrać wokół niego. Może to być w salonie, jadalni lub innym przestronnym pomieszczeniu.
  • Biały obrus: Tradycyjnie na stół kładziony jest biały obrus, symbolizujący czystość i niewinność. Zapewnia on również elegancki i uroczysty wygląd całej aranżacji.
  • Krzyż i świece: Na środku stołu powinien znaleźć się krzyż, zazwyczaj otoczony przez dwie świece, które symbolizują światło i bożą obecność podczas tej ważnej chwili. Z krucyfiksu rezygnujemy w przypadku błogosławieństwa świeckiego.
  • Woda święcona: Niewielka buteleczka z wodą święconą powinna być gotowa do użycia. Rodzice wypowiadają słowa błogosławieństwa, następnie delikatnie skrapiają narzeczonych, wykorzystując do tego kropidło lub gałązkę asparagusa lub mirtu. 
  • Kwiaty: Świeże kwiaty, takie jak białe lilie, róże lub frezje, aby dodać stołowi naturalnego uroku. Można je ułożyć w wazonie lub jako dekoracyjne girlandy wokół obrusa.
  • Pamiątki rodzinne: Jeśli rodzina posiada jakieś ważne relikwie czy pamiątki, takie jak rodzinna Biblia, różaniec czy inny przedmiot o szczególnym znaczeniu, warto je również umieścić na stole.
błogosławieństwo młodych
fot. Shutterstock

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem — dlaczego jest takie ważne

Błogosławieństwo młodych przez rodziców jest jednym z najstarszych rytuałów obecnych w wielu kulturach. W momencie, gdy rodzice błogosławią swoje dzieci przed ślubem, stają się częścią ciągłości tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To także moment akceptacji i symbolicznego powitania w rodzinie. 

– Kiedy wychodziłam za mąż, moja mama już nie żyła – zdradza nam Kasia. – Moja teściowa, udzielając błogosławieństwa, powiedziała “od dziś możesz do mnie mówić mamo”. To było naprawdę wzruszające – podkreśla. 

błogosławieństwo młodych
fot. Shutterstock

Dla wielu rodziców moment błogosławieństwa to także chwila refleksji. Dzieci dorosły i postanowiły założyć własną rodzinę. To moment, kiedy życie mówi: sprawdzam. Już wkrótce dane będzie się przekonać, czy zasiane przez rodziców wartości, nadzieje i marzenia przyniosą odpowiednie plony. I choć jeszcze trwa lato, to życiowe doświadczenie podpowiada, że biel welonu to nie tylko symbol czystości. To też zapowiedź nadchodzących śniegów, przed którymi ochronić może wyłącze solidnie zbudowany dom. 

Rekomendowane artykuły