Ile chrzestna daje na wesele? Przewodnik po kwotach i zwyczajach

ile chrzestna daje na wesele

Ile dać na wesele? Oto pytanie, które często budzi wątpliwości w sercach wielu chrzestnych, zastanawiających się, jaka kwota na tę okazję będzie odpowiednia. Czy istnieje uniwersalna zasada dotycząca kwoty, czy też wszystko zależy od indywidualnych okoliczności i relacji? Ile do koperty na wesele powinna włożyć chrzestna?

Rola chrzestnej na weselu – co warto wiedzieć?

ile chrzestna daje na wesele
Fot: Shutterstock

Bycie chrzestną to szczególne powołanie. To właśnie chrzestny i chrzestna mają być tymi, którzy w razie potrzeby, będą wspierać biologicznych rodziców w wychowaniu dziecka. Z założenia chrzestna ma być dla dziecka duchowym przewodnikiem, dającym dobry przykład i aktywnie uczestniczącym w kluczowych momentach życia. Jednym z nich jest także ślub. Jakie są oczekiwania od chrzestnej w tym szczególnym dniu? 

janachowska.pl

Rodzicom chrzestnym nie są stawiane szczególne wymagania jeśli chodzi o ich zaangażowanie się w uroczystość zaślubin. Jednak niezwykle miłym gestem może być uczestniczenie w błogosławieństwie przed ślubem, które zwykle odbywa się w domach rodzinnych przyszłych małżonków. Większość chrzestnych poczuwa się także w obowiązku, aby podarować parze młodej większy prezent i grubszą kopertę niż większość gości. Z kolei, wiele par młodych decyduje się na zorganizowanie specjalnych podziękowań dla chrzestnych w trakcie wesela.

Ile chrzestna daje na wesele – czynniki wpływające na kwotę prezentu

ile chrzestna daje na wesele
Fot: Shutterstock

Między nowożeńcami a ich chrzestnymi, którzy w wielu przypadkach są traktowani jak rodzina, często istnieje silna więź. Zatem ile powinniśmy włożyć do koperty, gdy nasz chrześniak lub chrześnica bierze ślub? 

concept store

Nie ma jasno ustalonych kwot i cennika, który obowiązuje chrzestnych w przypadku prezentów weselnych. Znajomi z reguły ograniczają się w kopercie do ceny talerzyka, tak aby koszty organizacji wesela zwróciły się młodej parze. Obecnie jest to kwota, około 400-600 złotych od osoby. Członkowie rodziny i chrzestni wkładają do koperty jednak zwykle nawet dwukrotnie wyższe kwoty. Chociaż, hojność jest mile widziana, to dla jednych oznacza ona 1 000 zł, a dla innych 10 000 zł.

Pamiętajcie, że dając prezent na ślub chrześniaka, nie musicie ograniczać się wyłącznie do koperty. Jeśli nie stać Was na włożenie do niej wysokiej kwoty, możecie dołączyć do pieniężnego prezentu unikalny upominek. Wszelkiego rodzaju pamiątki rodzinne, czy ręcznie wykonane upominki mogą stanowić wielokrotnie większą wartość sentymentalną niż grubo wypchana koperta na pieniądze.

Prezent pieniężny czy upominek? Zalety i wady obu rozwiązań

ile chrzestna daje na wesele
Fot: Shutterstock

Wybierając prezent na ślub, często stajemy przed dylematem — pieniądze, czy konkretny upominek? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Mówi się, że kupowanie prezentów na wesele już wyszło z mody. Pieniądze dają nowożeńcom swobodę wykorzystania ich według własnego uznania. Nie ma ryzyka, że podarowany prezent nie będzie odpowiadał gustom lub potrzebom młodego małżeństwa. Być może para zbiera na wkład własny do mieszkania, czy wymarzoną podróż poślubną? Pieniądze, które młode małżeństwo wykorzysta na własne cele, są dobrym i standardowym rozwiązaniem w przypadku wesela. 

Niemniej podarowanie konkretnego przedmiotu może być bardziej osobistym prezentem niż koperta z pieniędzmi i stanowić wyraz większego zaangażowania się w wydarzenie. Upominek materialny może także pozwolić uniknąć nieporozumień związanych z kwotą, która ma znaleźć się w kopercie.

Co więc wybrać? Pieniądze, czy materialny prezent? Najlepiej będzie postawić na rozwiązanie, które łączy oba te elementy — kopertę z pieniędzmi oraz dodatkowy upominek. Prezent dołączony do koperty nie musi być duży. Wystarczy jeśli będzie miłym gestem o symbolicznym wymiarze. Może to być coś personalizowanego, unikatowego, czy wykonanego ręcznie. Ale dobrym pomysłem będzie także butelka wina z wyższej półki, czy praktyczny gadżet do użytku domowego. 

Jak określić odpowiednią kwotę prezentu weselnego?

ile chrzestna daje na wesele
Fot: Shutterstock

Ile się daje na wesele? To zależy. Nie ma jednej, ustalonej kwoty, którą trzeba dać nowożeńcom w prezencie weselnym. Dlatego też ilość pieniędzy, które włożymy do koperty, powinniśmy uzależnić od kilku czynników. 

Chcąc określić, ile daje się na wesele, z reguły bierze się pod uwagę taki aspekt jak cena za talerzyk, czy bliskość relacji z młodą parą. Warto pomyśleć także o innych okolicznościach, którymi są na przykład organizowane na drugi dzień poprawiny, czy korzystanie z noclegu dla gości. Im bliższa jest Twoja relacja z nowożeńcami, tym większą kwotę prezentu możesz rozważyć. Jeśli kompletnie nie wiesz ile włożyć do koperty, możesz także zapytać o radę innych osób, które były w ostatnim czasie na weselach. 

Kwoty, kwotami, niemniej pamiętajmy, że parze młodej należy się przede wszystkim nasza obecność. Do koperty więc włóżmy tyle, na ile możemy sobie pozwolić. Nie wszystkich stać na to, aby umieścić w niej czterocyfrową kwotę. Dlatego też, przy decyzji o tym ile w kopertę na wesele powinniśmy włożyć, weźmy pod uwagę przede wszystkim w pierwszej kolejności naszą sytuację finansową.

Rekomendowane artykuły