Brama weselna w dobrym guście – TOP 5 pomysłów

Brama weselna

Brama weselna nie musi być brzydka, nudna i w złym tonie. Mamy kilka pomysłów i dobrych rad, które sprawią, że będzie dobrze wyglądać na zdjęciach, a para młoda będzie się przy tym dobrze bawić.

Droga na wesele zwykle jest jednym z najmniej charakterystycznych momentów podczas ślubu i wesela. Dzięki bramie weselnej może być on jednak nieco urozmaicony. Z reguły, im lepszy pomysł na jej organizację – tym cenniejsze fanty wręczane przez parę młodą. Mamy kilka rad, jak stworzyć ją bez ryzyka zażenowania nowożeńców!

Brama weselna – czy wypada?

Brama weselna
Fot: Shutterstock

Sięgając do tradycji i tego, skąd wziął się pomysł tworzenia bramy weselnej, możemy założyć, że taką atrakcję dla pary młodej mogą zorganizować wszyscy. Prawdą jednak jest, że młodzi najchętniej przekraczają te, które stworzyli dla nich np. znajomi z pracy czy też sąsiedzi, którzy choć są z nimi dość blisko, nie zostali zaproszeni na przyjęcie. To również okazja do złożenia pierwszych życzeń. Miłym gestem będzie też brama wykonana przez dzieci, które chcą otrzymać odrobinę słodkości. Męczące może okazać się jednak kilkukrotne zatrzymywanie się przed obcymi, którzy zabierają parze młodej mnóstwo czasu.

Żeby brama weselna nie zmieniła się w koszmar pary młodej, najlepiej jeśli jej przekroczenie nie trwa dłużej niż 5 min. O ile za pierwszym razem np. recytacja wiersza może być zabawna, to przy kolejnej już niekoniecznie. Niemniej jednak, dobrze jeśli organizatorzy wykażą się kreatywnością – zarówno przy wymyślaniu formuły, jak i dekoracji. I tutaj wkraczamy my! Podpowiemy, jak zrobić to dobrze.

Jak zorganizować bramę weselną?

Brama weselna
Fot: Shutterstock

Brama weselna może być zorganizowana na kilka sposobów – na drodze pana młodego do domu panny młodej lub pary młodej do kościoła czy też sali weselnej. Najczęściej wybierana jest trzecia opcja. To też najlepsze wyjście – stres nieco już opadł, a nowożeńcy nie śpieszą się tak, jak w przypadku ustalonej na konkretną godzinę ceremonii zaślubin.

Żeby stworzyć bramę weselną wystarczy przygotować element, który zastawi drogę parze młodej. Może to być klasyczna wstążka lub sznurek, może to być jednak coś bardziej finezyjnego jak np. wóz strażacki, jeśli pan młody wykonuje właśnie taki zawód. Wszystko zależy od naszej inwencji! Nie zapominajcie jednak o najważniejszym – krótkim zadaniu. Może to być odśpiewanie piosenki, ale też np. test wiedzy o sobie nawzajem. Jeśli chcecie oszczędzić jednak parze młodej stresu i przede wszystkim czasu, możecie też po prostu złożyć życzenia i odebrać fant – otwierając po tym drogę na wesele.

Jeśli dobrze znacie parę młodą, dobrze jest również wręczyć jej drobny upominek – np. bukiet kwiatów.

Pomysły na bramę weselną

Brama weselna to nie tylko sznurek przewieszony przez drogę, na którym zwisają kolorowe balony. Oczywiście to częsty scenariusz, jednak możemy pokusić się też o inne rozwiązania. Jeśli wiemy, jaki styl ma wesele, możemy to wykorzystać. Co więcej, dobrze jest czerpać z pór roku. Jesień daje mnóstwo możliwości.

New Drop

1. Znak STOP z palet

Zamiast klasycznej bramy, możemy wykorzystać tzw. zaporę z ustawionej na drodze drewnianej palety. Napisane na niej powitanie (np. białą farbą), skierowane do pary młodej wpisze się w rustykalne wesele, ale też to w stylu boho. Dobrze jest zorganizować ją tuż przy wyjeździe z domu lub tuż przed salą weselną. Do palety możemy przymocować balony, kwiaty, a jesienią – kolorowe liście. Taką bramę weselną łatwo też odstawić. Wystarczy, że przeniesiemy ją na pobocze.

2. Liściasta girlanda

Jeśli ślub ma miejsce jesienią, dobrze jest wykorzystać darmowe materiały, jak… liście! Kolorowe, mieniące się odcieniami brązu i czerwieni będą pięknie wyglądały w formie wytyczonej na drodze linii, ale też girlandy. Dodatkowo możemy je ozdobić lampkami lub suszonymi kwiatami czy choćby szyszkami.

3. Lampiony na drodze

Jeśli w momencie przekraczania bramy weselnej, na zewnątrz jest już nieco ciemniej, dobrze jest wykorzystać magię świateł. Klasyczne lampki choinkowe, ale też te ogrodowe, zawieszone zamiast sznurka mogą dać niezwykle romantyczny efekt. Udekorowane dodatkowo zielenią roślin, balonami czy też np. elementami ozdobnymi z juty, mogą być naprawdę efektowne. Na drodze rozstawić można też kilka lampionów, w których rozbłysną świece. Jesienią postawić możemy na liściaste dekoracje.

4. Brama weselna jak kotara z wstążek

Linkę ozdobić możemy np. kolorowymi wstążkami. To bardzo Instagramowe rozwiązanie! Dobrym pomysłem jest też zastąpienie ich wyżej zawieszoną kotarą z wstążek, która przesłoni dalszą drogę. Warto pamiętać jednak, że pomysł w niektórych przypadkach może być ryzykowny. To doskonałe rozwiązanie stylu boho i… może przydać się na przyjęciach choćby baby shower, wieczorach panieńskich czy urodzinach w plenerze!

5. Brama weselna z balonów

Zwykle kojarzymy bramę weselną ze zwisającym ze sznurka balonami w różnych kolorach. Możemy jednak wykorzystać je na wiele innych sposobów. Balony wcale nie muszą być nudne! Wystarczy, że użyjemy odrobinę helu i doczepimy do nich obciążniki – możemy użyć woreczków z piaskiem ale też wybrać coś bardziej efektownego. Jeśli dodatkowo do balonów doczepimy suszone kwiaty lub liście (zwłaszcza jesienią), dodadzą bramie charakteru. Możemy też włożyć do środka mikrolampki (te nienagrzewające się). W przypadku przeźroczystych balonów da to niesamowity efekt.

Pomysły na zadania dla pary młodej

Jeśli zastanawiacie się, jakie zadanie może wykonać para młoda, to mamy kilka propozycji. Jesienią nowożeńcy mogą przy pomocy markera narysować na dyni podobiznę swojego świeżo upieczonego małżonka lub małżonki. Nie wymagajcie jednak wycinania – nie ma na to czasu. Szybki szkic może wprowadzić element humorystyczny.

Dobrym pomysłem będzie też wcześniej wspomniany bardzo krótki quiz (3 pytania). Warto pamiętać jednak, że para młoda może nie mieć na niego czasu. Pan młody może wyśpiewać również refren piosenki, której słowa mógłby skierować do swojej małżonki i odwrotnie. Zdarza się, że nowożeńcy muszą odtańczyć jakiś układ. Możecie również stworzyć kreatywne i śmieszne zadania. Pamiętajcie jednak, aby wszystko było ze smakiem.

Znaleźliście już pomysł dla siebie?

Rekomendowane artykuły