Biżuteria stanowi ozdobę oraz dopełnienie stylizacji. Odpowiednio wyrazista podkreśla naszą osobowość. Możesz ją nosić na co dzień lub sporadycznie, niemniej jednak, by zachowała swój niepowtarzalny blask, musisz pamiętać o jej odpowiednim przechowywaniu, pielęgnacji oraz czyszczeniu. Dzisiejszym artykułem podpowiemy Ci jak to zrobić, czyli odpowiemy na kilka podstawowych pytań: jak wyczyścić srebro? Jak wyczyścić mosiądz? Jak wyczyścić złoty łańcuszek?
Spis treści
Nie jest to wcale takie trudne! Przekonaj się o tym sama!
Dlaczego regularne czyszczenie biżuterii jest ważne?
Kupując srebrny lub złoty pierścionek, czy też łańcuszek albo kolczyki, chcesz, by ta inwestycja służyła Ci przez długie lata. W uzyskaniu tego może Ci pomóc wybór wysokiej jakości wyrobów jubilerskich, a także stosowanie najważniejszych zasad, odpowiednich dla danego rodzaju materiału.
Niezbędne jest właściwe przechowywanie biżuterii, należyte jej użytkowanie oraz poprawne i systematyczne czyszczenie tych wyrobów, któremu podlega również sztuczne złoto.
Czyszczenie biżuterii: kompletny przewodnik po pielęgnacji
Prawidłowe obchodzenie się z biżuterią zaczyna się już na etapie jej przechowywania.
Nie bez powodu w zdecydowanej większości przypadków, w momencie zakupu, zarówno biżuteria złota jak i srebrna znajduje się w specjalnym pudełku wyłożonym miękkim materiałem lub w specjalnym woreczku. Ma to zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem lub zarysowaniem. Dlatego też nie powinno się jej przetrzymywać luzem w szufladzie czy na półce. W przypadku większej kolekcji biżuterii sugeruje się przechowywać ją w specjalnie do tego przeznaczonych szkatułkach, które posiadają wiele małych przegródek wyścielonych dobrej jakości materiałem o delikatnej strukturze. Dzięki temu błyskotki nie tylko będą przechowywane prawidłowo, ale również w należytym porządku. Warto przy tym pamiętać, aby poszczególne elementy nie ocierały się o siebie ani o twarde części szkatułki.
W przypadku wyrobów ze srebra, ograniczenie dostępu powietrza i wilgoci spowolni proces ciemnienia. By Twoją biżuterię to ominęło, trzeba znaleźć odpowiedzi na pytania:
jak wyczyścić srebrną biżuterię? A co najważniejsze jak wyczyścić poczerniałe srebro i inne wyroby jubilerskie. Poniżej przedstawimy odpowiedzi na te pytania.
Czyszczenie srebrnej biżuterii: skuteczne metody i wskazówki
Srebro jako metal, z którego wykonuje się biżuterię, jest coraz bardziej popularnym materiałem do produkcji pierścionków, obrączek, kolczyków, krzyżyków i medalików czy wszelkiego innego rodzaju dodatków, dzięki którym Twoja stylizacja staje się kompletna.
Srebro ma jednak o wiele większa podatność na starzenie się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych w porównaniu do złota.
Warto pamiętać, żeby przy jakichkolwiek pracach domowych ściągać srebrną biżuterię, przede wszystkim z rąk. Możemy bowiem uszkodzić ją mechanicznie, poprzez zarysowanie lub chemicznie – niektórymi detergentami. Staraj się też, chociażby płukać swoje srebro systematycznie na przykład delikatnym płynem do naczyń lub przecierać je za pomocą starej szczoteczki i pasty do zębów z zanieczyszczeń typu pot, kremy. Istnieje także wiele specjalistycznych środków czyszczących do srebra, które dedykowane są wyłącznie tej biżuterii i faktycznie wykazują sporą skuteczność.
Jeśli zdecydujemy się na tego typu produkt, pamiętajmy, aby dokładnie wypłukać kosztowności. Na tak pielęgnowanej i systematycznie czyszczonej biżuterii, nie będą tworzyły się tlenki metalu, których nie da się usunąć niestety domowymi sposobami, ponieważ bardzo często, płyny te zawierają specjalne dodatki przeciw utlenianiu się srebra, na przykład płyn do czyszczenia biżuterii.
Dlaczego srebro czernieje i jak wyczyścić poczerniałe srebro
Ciemnienie srebra to całkiem normalny i naturalny proces w przypadku srebrnej i złotej biżuterii i nie należy się tym martwić, ponieważ można temu skutecznie zaradzić czy to domowymi sposobami, czy też specjalistycznymi środkami do czyszczenia tego typu wyrobów. Winnym tego wszystkiego jest siarczek srebra, który występuje w powietrzu i jest wydzielany przez skórę. Wchodzi on w reakcję z powierzchnią srebra i to jest powodem, że srebro czernieje. Na temat ciemnienia srebra powstało wiele mitów, a jednym z nich jest choroba noszącego takową biżuterię. Niektórzy twierdzą, że srebro zaczyna ciemnieć i traci swój blask i kolor, kiedy osoba, która je nosi, zachoruje. Oczywiście nie jest to prawdą. Chyba że, założymy nadmierną potliwość podczas choroby, ale to wina potu samego w sobie, a nie choroby, która mu towarzyszy. Wobec tego czym wyczyścić srebro, gdy dojdzie do takiej sytuacji i powstanie ciemny nalot, który pozbawi srebro blasku.
Najlepszym sposobem zawsze pozostaje oddanie wszystkich poczerniałych wyrobów w ręce profesjonalnego jubilera, który odpowiednio zadba o Twoją biżuterię: odświeży warstwę galwaniczną, nie porysuje ewentualnych kamieni, będących elementem całości, jak i wypoleruje dany przedmiot.
A jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
Czyszczenie srebra folią aluminiową — to jest zwykła folia spożywcza, używana w praktycznie każdej kuchni. Taka folia uczestniczy w reakcji redukcji siarczku srebra i zlikwiduje ten nieestetycznie wyglądający osad. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy pognieciemy kawałek folii, a następnie umieścimy ją w ciepłej wodzie, do której wsypiemy dużą ilość soli. Po kilkunastu minutach, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, Twoje srebro będzie jak nowe.
Jak wyczyścić srebrny łańcuszek
O tym, że biżuterię należy przechowywać w odpowiednich warunkach wie raczej każda z nas, ale czasem, kiedy nie jest ona w ciągłym użytkowaniu, mimo dobrego przechowywania, wymaga odświeżenia i wyczyszczenia, by przywrócić jej dawny blask i urok. Najczęściej takiego czyszczenia wymagają łańcuszki, ponieważ wystawiane są na działanie promieni słonecznych, kosmetyków, perfum, wciąż ocierają się o skórę i odzież.
Czym wyczyścić srebrny łańcuszek?
O biżuterię można dbać na dwa różne sposoby — albo zaopatrując się w profesjonalne środki do jej czyszczenia dostępne w sklepach jubilerskich, albo, polegając na sprawdzonych, domowych sposobach. Jednak niezależnie od wyboru metody czyszczenia biżuterii warto pamiętać o kilku zasadach:
- przed czyszczeniem biżuterii, szczególnie łańcuszków, powinno się je dokładnie rozplatać i rozpiąć,
- należy zwrócić uwagę na dodatkowe elementy biżuterii, takie jak kamienie szlachetne i najlepiej jeśli występują w postaci zawieszki, je po prostu zdjąć
z łańcuszka,
- do czyszczenia stosuj tylko miękkie szmatki
Srebrne łańcuszki można wyczyścić za pomocą pasty do zębów, sody oczyszczonej lub soli.
Są to najbardziej znane, najprostsze i przede wszystkim sprawdzone sposoby na pozbycie się ze srebra ciemnego nalotu oraz nadanie mu odpowiedniego połysku.
Czyszczenie srebra domowym sposobem vs preparat do czyszczenia srebra
Czyszczenie srebra w domu jest całkiem nieskomplikowane i nie wymaga szczególnych nakładów pracy i finansów.
Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów jest czyszczenie srebra sodą, poprzez przygotowanie roztworu składającego się z gorącej wody, octu oraz sody oczyszczonej.
A teraz po kolei:
- Wyłóż wnętrze miski folią aluminiową.
- Dodaj po 5 łyżek sody oczyszczonej i soli kuchennej.
- Wszystko zalej gorącą wodą.
- Do gotowego roztworu włóż sztućce lub biżuterię.
- Odczekaj 10 minut i wyjmij przedmioty, osuszając je flanelową ściereczką.
W drogeriach i w Internecie z pewnością znajdziesz szeroką gamę preparatów do czyszczenia srebra. Należy jednak pamiętać, że jest to chemia, która, mimo iż czyści srebro właściwie idealnie, może sprawić, że będzie ono delikatniejsze i podatne na zarysowania.
Czyszczenie złota — czyszczenie złotej biżuterii krok po kroku
Złota biżuteria może przetrwać z nami wiele, wiele lat. W końcu obrączki czy złote łańcuszki nosimy na co dzień i mimo upływu czasu złoto nie traci na swej jakości, czy trwałości.
Czasami jednak złota biżuteria- tak jak wszystko- wymaga czyszczenia. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by wykonać ten zabieg:
- w tym celu możemy wykorzystać płyn do naczyń,
- a także sodę oczyszczoną.
Wszystkie czynności powtarzaj tak jak w przypadku czyszczenia biżuterii srebrnej.
Czas czyszczenia złota zależy od jego stanu, a gdy zostanie oczyszczone, wyciągnij je, przelej chłodną wodą i przetrzyj ściereczką i gotowe!.
Gdy brakuje Ci czasu i nie masz cierpliwości do tego typu działań, postaw na płyn do czyszczenia złota.
Jak wyczyścić złoty łańcuszek
Najprostszym i najszybszym sposobem jest wykorzystanie płynu do mycia naczyń.
Do miski nalej wody i wymieszaj ją z płynem. W roztworze umieść łańcuszek i zostaw go na kilka minut. Po tym czasie osad i zmatowienie powinno odejść w niepamięć.
Jak wyczyścić złoto domowym sposobem
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, jest kilka takich domowych sposobów, by złoto powróciło do swojej świetności. Oto one:
- Czyszczenie złota płynem do naczyń.
- Czyszczenia złota z wykorzystaniem sody oczyszczonej.
- Czyszczenie złota sokiem z cytryny lub denaturatem.
Każda z tych metod na pewno zadziała. Wybierz tą, która Ci odpowiada i działaj!
Czym wyczyścić mosiądz i sztuczne złoto — jak dbać i czyścić biżuterię nieszlachetną
Mosiądz to połączenie miedzi i cynku. To jeden z piękniejszych i bardziej ekstrawaganckich materiałów. Niestety jego czyszczenie może przysporzyć wielu trudności.
Istnieją różne sposoby na czyszczenie mosiądzu. Część z nich zakłada, że dla uzyskania dobrego efektu należy użyć przeznaczonych do tego celu specyfików. Znaleźć je można m.in. w sklepach budowlanych. Oczywiście środki te na pewno są skuteczne, ale warto też pochylić się na domowymi metodami, by mosiądz znów stał się obiektem zachwytu.
Proponujemy wobec tego czyszczenie mosiądzu:
- keczupem,
- sodą oczyszczona,
- cytryną,
- solą,
- połączeniem soli z octem spirytusowym,
- pasta do zębów,
- surowym startym ziemniakiem,
- folią aluminiową.
Podobnie jak w przypadku srebra czy złota, również sztuczna biżuteria wymaga pielęgnacji i czyszczenia. Ciemny nalot możemy zlikwidować roztworem sody oczyszczonej i wody- nie może być zbyt gesty, ani zbyt lejący. Taką mieszankę wetrzyj w biżuterię, a po 15 minutach spłucz wodą i osusz delikatną szmatka. Warto też pamiętać o tym, by sztuczną biżuterię trzymać z dala od wody, wilgoci i detergentów. Tak więc miej na uwadze, by zawsze zdjąć ją przed prysznicem lub kąpielą, a także wizyta na basenie, ponieważ właśnie w takich warunkach sztuczna biżuteria czernieje najszybciej.
Co więcej, taką biżuterię warto chronić również przed wszelkimi kosmetykami, które mają w składzie alkohol, a więc przed perfumami, dezodorantami, antyperspirantami czy lakierami do włosów. Pamiętaj zatem, by nie pryskać nimi bezpośrednio na biżuterię, która masz na ciele.
Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi
Choć jednakowo czyszczenie złotych obrączek, pierścionków, kolczyków, zawieszek, celebrytek, bransoletek oraz różnego rodzaju złota jest bezpieczne i może przebiegać tak samo, to inaczej sprawa ma się z biżuterią, która ma w sobie nie tylko ten szlachetny kruszec, ale i szlachetne kamienie.
Do czyszczenia złota z kamieniami musimy zastosować delikatniejszą metodę działania, na przykład bez zanurzania w wodzie, gdyż może to spowodować rozpuszczenie kleju, który trzyma szlachetne ozdoby. Możemy jednak czyścić taką biżuterię za pomocą wyciśniętej z roztworu z sodą oczyszczona szmatki. Wówczas Twoja biżuteria będzie bezpieczna.
Podsumowują niestety każda biżuteria, czy to złota, srebrna czy sztuczna z czasem zaczyna lekko tracić swój blask, a nawet ciemnieć. Jeśli jednak zadbasz o jej odpowiednie przechowywanie, pielęgnację i czyszczenie, spowolnisz jej proces starzenia się i zachowasz jej piękny wygląd na bardzo długo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Biżuteria to nie tylko ozdoba, ale również wyraz naszej osobowości. Kluczem do jej długowieczności jest odpowiednie przechowywanie, pielęgnacja oraz czyszczenie biżuterii. Regularna troska o te elementy zapewnia, że zachowują one swój niepowtarzalny blask. Jak wyczyścić różne rodzaje biżuterii?
W przypadku czyszczenia srebra, warto pamiętać o ograniczeniu jego kontaktu z powietrzem i wilgocią, aby spowolnić proces ciemnienia. Najlepsze metody to użycie pasty do zębów, sody oczyszczonej lub specjalistycznych środków. Złota biżuteria również wymaga regularnej pielęgnacji – można używać płynu do naczyń lub sody oczyszczonej.
Nie należy zapominać o czyszczeniu mosiądzu i sztucznego złota, które wymaga delikatnych metod, takich jak użycie keczupu lub sody. Biżuteria z kamieniami szlachetnymi wymaga szczególnej troski, aby uniknąć uszkodzenia kleju trzymającego kamienie. Przestrzeganie tych zasad pomoże utrzymać biżuterię w doskonałym stanie przez wiele lat.
Najważniejsze informacje:
– Odpowiednie przechowywanie biżuterii w pudełkach lub szkatułkach.
– Regularna pielęgnacja i czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów, sody oczyszczonej lub specjalistycznych środków.
– Czyszczenie złota przy użyciu płynu do naczyń lub sody oczyszczonej.
– Delikatne czyszczenie mosiądzu i sztucznego złota, unikanie kontaktu z wodą i kosmetykami.
– Szczególna troska o biżuterię z kamieniami szlachetnymi, aby chronić klej trzymający kamienie.
Artykuł jest skierowany do osób, które chcą dowiedzieć się, jak dbać o biżuterię, zarówno tę codzienną, jak i bardziej wyszukaną. Informacje zawarte w artykule będą przydatne dla wszystkich, którzy pragną zachować piękno i blask swoich ulubionych ozdób przez wiele lat.