Dekoracja kościoła na ślub – 5 najczęstszych problemów

dekoracja kościoła na ślub

Organizacja ślubu i wesela to jak układanie tysiąca skomplikowanych puzzli. Tyle jest rzeczy do zrobienia i tyle macie na głowie, że często dekoracja kościoła to element, który zostawiacie na ostatni moment.

Wtedy okazuje się, że stajecie przed problemami, na które w ogóle nie byliście przygotowani. Razem ze specjalistką od ślubnych dekoracji podpowiadamy, jak rozwiązać te problemy, by nic nie popsuło Wam radości w tym najpiękniejszym dniu życia.

Nie zostawiajcie tematu dekoracji kościoła na ostatnią chwilę, bo naprawdę możecie wpaść w niezłe tarapaty. Pomyślcie o tym już w momencie wybierania świątyni na ceremonię – radzi Agnieszka Zawodna z Nature Wedding Dream.

Dekoracja kościoła także wymaga dokładnego zaplanowania. Warto najpierw dokładnie obejrzeć wnętrze właśnie pod kątem ślubu, zmierzyć długość drogi do ołtarza i policzyć liczbę ławek do przyozdobienia. 

Dobrym pomysłem jest też przyjście do kościoła w czasie innych ślubów, by podpatrzeć, jakie dekoracje zrobiły inne pary. To świetny sposób, by przekonać się, co Wam się podoba, a czego na pewno chcielibyście uniknąć.

Rezerwując termin zadajcie od razu poniższe pytania:

  • Czy Wasz ślub będzie jedynym w tym dniu?
  • Czy planowane są też inne uroczystości?
  • W jakim odstępie czasu odbędzie się następny lub poprzedni ślub?
  • Na jakie dekoracje kościoła możecie sobie pozwolić?

Będzie miało to wpływ na zarządzenia dekoracją kościoła. Zwróćcie też uwagę na samego księdza, czy jest przychylny i otwarty na Wasze pomysły.

Dekoracja kościoła: Świątynia ma osobę odpowiedzialną za wystrój

Przed takim wyzwaniem staje wiele par. Dlatego właśnie o możliwość zrobienia dekoracji kościoła zawsze trzeba zapytać od razu, już podczas pierwszej rozmowy z księdzem o ślubie.

A co zrobić, gdy napotykacie na problemy? Wszystko zależy od parafii i zwyczajów, jakie w niej panują. Bywa, że w danym kościele dekoracją kwiatową zajmują się siostry zakonne.

W takim przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, by powalczyć o swoje i… negocjować. Z reguły wystarcza ekstra dopłata oraz obietnica, że piękna dekoracja kościoła przy ołtarzu zostanie i będzie zdobić go do następnego tygodnia.

Ostatecznym rozwiązaniem jest zapłacenie siostrom, by kupiły kwiaty, na których Wam zależy i pokazanie im na zdjęciach, o jakie kompozycje mniej więcej Wam chodzi. 

O co jeszcze warto zapytać księdza przed ślubem? – Koniecznie zapytajcie, czy ewentualnie pozwoli na zapalenie świec i latarni – odpowiada Agnieszka Zawodna – To ważne zwłaszcza w przypadku drewnianych kościołów, w których księża mogą nie zezwolić na świece z obawy przed pożarem.

Dekoracja kościoła: W tym samym dniu odbędzie się kilka ślubów…

Gdy jednego dnia w Waszej świątyni jest kilka ślubów, które następują jeden po drugim, trudno jest szybko umieścić, a potem usunąć wystrój.

W takiej sytuacji najlepiej jest dojść do porozumienia i na przykład umówić się z innymi parami, że razem zrzucicie się na określoną kwotę za zrobienie dekoracji kościoła, aby była jedna dla wszystkich. Oczywiście w takim przypadku trudno oczekiwać, że to, co zastaniecie w kościele będzie stworzone z tych samych elementów, co dekoracja podwórka na wesele, ale w tym przypadku prawdopodobnie będziecie musieli iść na kompromis.

Pamiętajcie jednak, że ludzie mają inne gusty, a Wy musicie w tej sprawie osiągnąć kompromis. Dlatego dekoracja kościoła powinna być na tyle prosta i neutralna, żeby pasowała do różnych stylów.

Najlepiej, by w takich negocjacjach wzięła udział firma dekorująca, która może zaproponować rozwiązanie, które zadowoli wszystkich zainteresowanych.

Dekoracja kościoła: Nie można przyczepić ozdób do ławek…

Dekoracja kościoła wielu parom kojarzy się z ozdobionymi ławkami. Nie wszystkie jednak mają możliwość doczepienia dekoracji. A ksiądz z reguły nie zgadza się na zastosowanie taśmy florystycznej, która może zostawić ślad na drewnie.

Jak udekorować ławki w kościele?

Warto więc rozważyć przywiązanie bukiecików wstążkami albo kupić specjalne uchwyty na ławki kościelne. Są one wykonane z lekko elastycznego plastiku, więc bez problemu można je zakładać na deski do 4,5 cm i poręcze.

New Drop

Można do nich przymocować zarówno gąbkę do kwiatów, jak i inne elementy dekoracji za pomocą drucika lub tasiemki. Innym pomysłem będą specjalne przyssawki, ale warto sprawdzić, czy na pewno wytrzymają. 

Dekoracja kościoła: Dywan jest czerwony, a marzycie o białym…

Z reguły dekoracja kościoła na ślub to także rozłożenie czerwonego dywanu. A co zrobić, jeżeli bardzo zależy Wam na białym?

To również musicie uzgodnić z księdzem. Jeśli wyrazi zgodę, najbezpieczniejszym wyjściem jest wypożyczenie specjalnego dywanu od firmy dekoratorskiej.

Dywan do dekoracji kościoła z Internetu?

Nie kupujcie go w Internecie od niesprawdzonych sprzedawców, bo może być naprawdę kiepskiej jakości, czego nie jesteście w stanie przewidzieć!

Często słyszy się opowieści o parach, które dopiero w dniu ślubu, po rozłożeniu takiego dywanu zobaczyły, że okazał się białą, cieniutką szmatką z materiału podobnego do fizeliny. Takiego zmartwienia warto sobie zaoszczędzić.

Pamiętajmy też, że biały dywan łatwo się brudzi, więc trzeba poprosić kogoś z rodziny o przypilnowanie, by goście go przypadkiem nie zadeptali (zwłaszcza podczas kiepskiej pogody).

I jeszcze jedna podpowiedź: biały dywan jest idealnym tłem, by pokusić się o naklejki. Mogą one przedstawiać Wasze inicjały, datę ślubu lub ulubiony cytat o miłości. Taki dywan od razu przyciągnie wzrok wszystkich gości.

Dekoracja kościoła: Kto posprząta ten bałagan…

Dekoracja kościoła często wiąże się z bałaganem, który zostaje po ceremonii. Pamiętajcie o pozostawieniu po sobie porządku. Planujecie, by dzieci sypały płatki róż, gdy idziecie do ołtarza? A Wasi goście mają przygotowane woreczki z ryżem i białymi piórkami na powitanie Was zaraz po wyjściu z kościoła?

Warto wtedy zapłacić, np. kościelnemu za uprzątnięcie tego chaosu. Najbardziej sensownym rozwiązaniem będzie jednak zlecenie tego firmie dekorującej kościół. Nie tylko posprząta rozsypany ryż przed wejściem do kościoła, ale też szybko i sprawnie odepnie ozdoby z ławek oraz wyniesie pozostałe dekoracje.

Rekomendowane artykuły