Kiedy mówimy o rodzinie naszego partnera lub męża, najczęściej mamy na myśli teściową z piekła rodem – choć zdarzają się przecież i takie, które bardziej przypominają anioły. Jednak obok mamy jest przecież jeszcze jego rodzeństwo. O ile fora internetowe pękają w szwach od postów o wrednej szwagierce, o tym, jak utrzymywać dobre relacje ze szwagrem mówi się raczej niewiele. Skąd to wynika? Czyżby ta relacja była aż tak prosta?
Spis treści
Czy szwagier to rodzina?
Decydując się na małżeństwo, przyjmujesz męża z całym dobrodziejstwem inwentarza, a w jego skład najczęściej wchodzą też jego najbliżsi. Nie bez powodu mówi się, że kiedy bierzecie ślub, łączycie dwie rodziny – dokładnie tak się dzieje. I w teorii to wszystko ma oczywiście sens, i naprawdę pięknie brzmi. Po ślubie stajecie się jedną wielką rodziną, wszyscy się kochają, lubią, akceptują i płynnie wchodzą w schemat utarty od lat.
Niestety, w praktyce bywa zupełnie inaczej. Rodziny są skomplikowane, a relacje z najbliższymi mogą być napięte i trudne do poukładania. Szczególnie, kiedy dołączasz do rodziny i stajesz się „tą obcą”.
Młodszy czy starszy brat?
To, czy Twój szwagier jest młodszym, czy starszym bratem Twojego męża, ma duże znaczenie. Zależnie od kolejności urodzenia możesz zauważyć u nich syndrom młodszego lub starszego brata, który, choć częsty, w niektórych przypadkach może być naprawdę uciążliwy. Na czym to polega?
- Jeśli szwagier jest starszym bratem Twojego męża, może mieć w sobie poczucie odpowiedzialności za młodszego brata i potrzebę, by chronić go za wszelką ceną, nawet jeśli nie ma przed czym. Dla niego na jego małego braciszka zawsze będzie czyhało jakieś niebezpieczeństwo… a Ty możesz być jednym z nich. Dodatkowo starsi bracia mają zazwyczaj też przekonanie, że są mądrzejsi, bardziej doświadczeni, przez co wiedzą lepiej, co jest najlepsze dla młodszego rodzeństwa.
- Jeżeli jednak Twój szwagier jest najmłodszy w rodzinie i do tej pory miał brata tylko dla siebie – może pojawić się zazdrość. Co więcej, może uznać, że chcesz mu odebrać brata i wtedy za wszelką cenę spróbuje namieszać między Wami. To oczywiście mocno przejaskrawiony przypadek, ale jak wiemy – relacje rodzinne nie należą do najłatwiejszych.
Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie możesz dawać się sprowokować. Często zdarza się, że bez względu na to, ile naprawdę ma lat, Twój szwagier może mówić do Ciebie z pozycji zazdrosnego, zagrożonego dziecka. Wszyscy robimy tak, kiedy nie do końca przepracowaliśmy jeszcze przeżycia z naszego dzieciństwa. Nie wdawaj się wtedy w dyskusje – mówisz z poziomu dorosłego, więc i tak będziecie się w tej rozmowie mijać.
Jaki jest Twój szwagier?
Ludzie są różni i budowanie relacji z każdym człowiekiem może wyglądać zupełnie inaczej. Wiele zależy od temperamentu, przekonań, charakteru, ale i tego, w jakim miejscu życia właśnie jesteś. Mogłoby wydawać się, że chociaż relacje rodzinne bywają trudne, to szwagrem po prostu się jest – dobrym lub złym. Okazuje się jednak, że sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Przeczytaj historię Julii:
Mój mąż ma trzech braci i każdy z nich jest zupełnie inny. Z każdym z nich zupełnie inaczej wyglądają też nasze relacje. Piotrek jest najstarszy, później urodził się mój mąż Dawid, później jego rok młodszy brat Szymon i cukiereczek całej rodziny, wychuchany, najmłodszy Patryk. Z Dawidem chodziliśmy ze sobą przed ślubem dość długo, więc zdążyłam poznać jego braci przed naszym ślubem całkiem nieźle. Jednak lata mijają, a nasze relacje pozostają takie same. Z Piotrkiem dogaduję się nieźle, choć uważa, że pozjadał wszystkie rozumy i często to z nim Dawid konsultuje nasze życiowe decyzje – czym oczywiście doprowadza mnie do szału. Szymon to mój dobry kumpel, lubimy spędzać razem czas, za to Patryk… to moje utrapienie. Czasami zastanawiam się, czy jest bardziej zazdrosny o Dawida, czy mój dobry kontakt z ich mamą.
Zazdrosny szwagier
Chyba każda z nas choć raz w swoim życiu natknęła się na maminsynka, prawda? Okazuje się, że ta wątpliwa przyjemność to domena nie tylko relacji damsko-męskich, ale i…rodzinnych.
Zdarza się, że Twój szwagier nie pała do Ciebie sympatią nie tylko dlatego, że zabierasz mu brata, ale też (a czasem przede wszystkim!) rodziców. To dość częste, szczególnie wśród najmłodszych dzieci, które przez całe życie były oczkiem w głowie rodziców. Wprawdzie może się to wydawać zabawne, bo przecież jesteście dorośli, jednak zazdrość nie ma wieku ani logiki.
Zazdrość jest – i trzeba umieć się z nią obchodzić. Jeśli lubisz spędzać czas ze swoimi teściami, możesz zauważyć, że jego młodszy brat (choć zdarza się, że i starszy – jest uogólnienie, ale nie ma sztywnej reguły) nie jest Twoim wielkim fanem i próbuje zdyskredytować Cię w ich oczach. Tak było u Zosi, która dzisiaj nie jest już w związku ze swoim byłym mężem, jednak nadal pamięta to, jak wiele wysiłku kosztowały ją próby budowania relacji ze szwagrem.
Z rodzicami Michała dogadywałam się świetnie, bardzo się lubiliśmy, a my byliśmy naprawdę szczęśliwym małżeństwem. Niestety, jego młodszy brat postawił sobie za cel, by to zniszczyć. Wymyślał na mój temat niestworzone historie, które opowiadał każdego dnia rodzicom, śledził mnie, by udowodnić Michałowi, że go zdradzam. To była nieustająca i bardzo nierówna walka, bo kiedy tylko próbowałam o tym rozmawiać, wszyscy machali ręką – przecież Robert tak sobie tylko żartuje. Rozstaliśmy się z innego powodu, ale do dzisiaj myślę o tym, że to nie było normalne.
Jak utrzymywać dobre relacje ze szwagrem?
Wiesz już, że ze szwagrem, jak z każdym w rodzinie, może być różnie. Czasem od razu stajecie się najlepszymi przyjaciółmi, a czasem… niekoniecznie za sobą przepadacie. Na szczęście nad relacjami można pracować, oczywiście pod warunkiem, że obie strony tego chcą.
Niekiedy potrzeba czasu, by powstała między Wami nić porozumienia i zakiełkowało zaufanie. Zdarza się jednak, że ta relacja będzie wymagała od Was sporo zaangażowania i zrozumienia. Co możecie zrobić, żeby Wasza relacja była lepsza?
Daj się poznać
Wchodząc do rodziny męża, przez jakiś czas będziesz postrzegana jako „ta nowa”. O ile z Twoim mężem znacie się naprawdę dobrze, z jego rodziną możesz mieć słabszy kontakt. Dlatego daj się poznać – pokaż szwagrowi, że można Cię lubić. Staraj się z nim rozmawiać, zadawaj pytania i okaż zainteresowanie. Oboje musicie dowiedzieć się o sobie nieco więcej, w końcu oboje kochacie tę samą osobę, prawda?
Nie wchodź między braci
Bywa, że żona zmęczona zazdrością czy niechęcią szwagra zaczyna stawiać męża przed wyborem. Niestety, o ile nie mówimy o ekstremalnych sytuacjach, takie ultimatum nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zamiast walczyć, pokaż mu, że jesteście po tej samej stronie. To bracia – ich relacja zawsze będzie ważna. Zrozumiała to Magda, która nie do końca polubiła się ze swoim szwagrem:
Z moim szwagrem Adamem od początku było nam jakoś nie po drodze. Mój mąż zawsze dużo pracował, więc chciałam spędzać z nim każdą wolną chwilę. Szybko okazało się, że nie tylko ja. Adam i Artur byli ze sobą blisko i mieli swoje małe tradycje – co czwartek spotykali się, żeby odkryć jakąś nową restaurację, w czasie przerwy świątecznej zawsze spędzali jeden dzień na górskim szlaku, było tego sporo. Miałam dość dzielenia się mężem, przecież to ja byłam jego żoną! Zaczęłam głośno narzekać na ich spotkania i widziałam, że Artur nie wiedział, jak ma się zachować. Zanim jednak przesadziłam i postawiłam go przed ostatecznym wyborem, zrozumiałam, że jest między młotem, a kowadłem i to nie do końca fair z mojej strony. Przegadaliśmy temat i ustaliliśmy kilka zasad. Teraz, kiedy Artur spędza czas z bratem, ja mam możliwość realizowania swoich pasji.
Znajdź, coś co Was łączy
Na początku może wydawać Ci się to trudne, ale na pewno znajdziesz coś, co Was łączy! Może macie wspólne pasje i zainteresowania? A może oboje zawsze chcieliście czegoś spróbować i teraz będzie ku temu okazja? Macie podobne poczucie humoru? Na tym, co Was łączy, zdecydowanie łatwiej będzie Wam budować relację. Podświadomie lubimy ludzi, którzy mają podobne zainteresowania do naszych.
Dobre relacje ze szwagrem – bądź cierpliwa
Zmiany nie dzieją się w ciągu jednego dnia. Wasza relacja może wymagać pracy i czasu – nie przyspieszaj i nie poganiaj. To pewnie trudny czas dla Was obojga. Czasami może wydawać Ci się, że to nie ma sensu i nie przynosi rezultatu, ale zaufaj sobie i bądź cierpliwa. Jeśli chcesz utrzymywać dobre relacje ze szwagrem, warto zaczekać.
Bądź sobą
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, Ty i Twój szwagier będziecie spędzać ze sobą jeszcze wiele świąt i innych okazji, w czasie których zbiera się cała rodzina. Nie udawaj więc kogoś, kim nie jesteś, nawet jeśli wydaje Ci się, że wtedy Wasza relacja będzie lepsza. Przed Wami wiele wspólnych lat, więc prawda i tak wyjdzie na jaw. Poza tym – taka jaka jesteś, jesteś najlepsza. Czy to nie taką pokochał Cię Twój mąż? Zobacz, co opowiedziała nam o tym Lena.
Brat mojego męża to stereotypowy profesor: dość ciasny umysł, jednak wielkie ego. On czytał poezję i literaturę piękną, ja zdecydowanie wolałam seriale i krótkie czytadła. Byliśmy zupełnymi przeciwieństwami i to on patrzył na mnie z góry. Tak bardzo chciałam mu się przypodobać, że zaczęłam udawać kogoś zupełnie innego. I czasem udawało mi się nawet zyskać jego aprobatę. Zorientowałam się jednak, że on wcale nie lubi mnie – ale wymyśloną wersję mnie, która wpisywała się w jego wyobrażenie o tym, jaka powinna być żona jego brata.
Odpuść
Czasem bywa i tak, że choćbyś stanęła na rzęsach, w Waszej relacji po prostu nie da się już nic zrobić. Wyczerpałaś wszystkie opcje, spróbowałaś każdego sposobu, zrobiłaś, co mogłaś. Najczęściej jest tak wtedy, kiedy druga strona wcale nie chce nic zmieniać i woli tkwić w konflikcie.
To nic przyjemnego, ale nie możesz odpowiadać za uczucia i zachowanie innych – możesz za to odpowiadać za swoje. Jeśli widzisz, że relacja zmierza donikąd i nie ma szans na poprawę, po prostu odpuść. Przestań marnować czas i energię na kogoś, kto na to nie zasługuje.
Nie lubię brata mojego męża – jak mu o tym powiedzieć?
Taka rozmowa nigdy nie jest prosta, jednak w małżeństwie szczerość to podstawa – nawet ta niewygodna. Jeśli zrobiłaś, co mogłaś, ale pomiędzy Tobą i Twoim szwagrem wciąż wisi konflikt, nie ukrywaj tego. Wytłumacz mężowi swoje stanowisko i zapewnij go, że to nie ma nic wspólnego z jego relacją z bratem. To dwie zupełnie odrębne sprawy, choć i dla niego nie będzie to proste.
Czasami jednak ludzie po prostu nie nadają na tych samych falach i to też jest ok. Tak długo, jak potraficie usiąść razem przy świątecznym stole, nie ma sensu zmuszać się do przyjaźni.
Na szczęście w większości przypadków, o tym jak utrzymywać dobre relacje ze szwagrem, mogłabyś sama dawać świetny wykład. Bo chociaż rodzinne relacje mogą być skomplikowane, to wychodząc za swojego męża, zyskujesz też jego rodzinę – a szwagier staje się Twoim bratem. Jeśli już teraz się dobrze dogadujecie, dbaj o tę relację.
A Ty? Jakie masz relacje ze szwagrem? Koniecznie daj znać pod postem w naszych social mediach!
Z tego artykułu dowiesz się:
Relacje z rodziną męża bywają skomplikowane, a szczególnie z jego szwagrem. W artykule omawiamy, jak nawiązywać i utrzymywać dobre stosunki z bratem męża. Zwracamy uwagę na różnice wynikające z kolejności urodzenia, które mogą wpływać na dynamikę relacji: starszy brat może czuć potrzebę chronienia młodszego, a młodszy brat może być zazdrosny. Podkreślamy znaczenie zrozumienia i cierpliwości w budowaniu relacji. Istotne jest, aby dać się poznać, starać się nie wchodzić między braci i znaleźć wspólne zainteresowania. Ważne jest także, aby być sobą i, w razie potrzeby, umieć odpuścić. Artykuł kończy się poradami, jak szczerze rozmawiać z mężem o trudnych relacjach z jego bratem.
Najważniejsze informacje:
– Relacje z rodziną męża są złożone.
– Starszy brat może być nadopiekuńczy, młodszy zazdrosny.
– Budowanie relacji wymaga cierpliwości i zrozumienia.
– Ważne jest, aby dać się poznać i znaleźć wspólne zainteresowania.
– Bycie sobą jest kluczowe.
– Czasem trzeba umieć odpuścić i zaakceptować stan rzeczy.
– Szczerość w relacjach małżeńskich jest niezwykle ważna.
Artykuł jest skierowany do osób, które szukają porad i wskazówek, jak poprawić swoje relacje z rodzeństwem swojego partnera, a także do tych, które chcą lepiej zrozumieć dynamikę rodzinnych interakcji i nauczyć się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.