Do trzech razy sztuka! Drugi i kolejny ślub – jak do tego podejść?

Do trzech razy sztuka! Drugi i kolejny ślub - jak do tego podejść? 109014

Każdy chce być szczęśliwy. Każdy pragnie miłości… ale nie zawsze udaje się to za pierwszym razem. Co zrobić, kiedy tym Jedynym, okazuje się być ten Następny? Czy warto spróbować jeszcze raz? Czy kolejny ślub musi być „gorszy” od pierwszego? Jak uciszyć piętrzące się wątpliwości?

Zawarcie ponownego związku małżeńskiego nie dla każdego jest łatwą decyzją, czasem budzi szereg obaw. Co warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

  • Jakie są blaski i cienie ponownego małżeństwa?
  • Czy warto rezygnować z uroczystego wesela?
  • Jak zaplanować fantastyczną uroczystość, gdy wszyscy wokół są temu przeciwni?

Jak przejść przez ślubne deja vu?

Drugi ślub – blaski i cienie

para młoda

Osoby, których małżeństwo się rozpadło muszą na nowo zmierzyć się z poukładaniem sobie życia. Bez względu na to, czy powrót do stanu wolnego jest związany z rozwodem, czy śmiercią małżonka, obie sytuacje wymagają wiele siły i samozaparcia, by przywrócić życie na nowe tory. Wejście w ponowny związek małżeński z jednej strony często jest połączone z nadzieją i wiarą, że tym razem miłość będzie miała szansę pięknie kwitnąć, a z drugiej strony z obawą spowodowaną przeszłością.

Wyzwania związane z drugim i kolejnym ślubem

Przedstawiamy najczęściej występujące problemy, które pojawiają się przy wejściu w ponowny związek małżeński:

  • prawne – kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi z poprzednich związków i w jaki sposób,
  • materialne – zobowiązania finansowe z poprzedniego związku często przenoszą się do obecnego,
  • mieszkaniowe – wspólne poszukiwanie mieszkania na wynajem, bądź inwestycja w nowe lokum,
  • psychologiczne – lęk przed niepowodzeniem lub cierpieniem,
  • społeczne – obawa przed opinią bliskich i otoczenia,
  • wyznaniowe – np. w kościele katolickim zakochani mogą złożyć sobie przysięgę małżeńską wyłącznie raz (ponowny ślub kościelny w przypadku wyłącznie rozwodu cywilnego jest niemożliwy).

Ponowny ślub, czyli pora zamknąć przeszłość…

Oprócz powyższych aspektów, trzeba być także świadomym, że przeszłość, z którą przyszło nam lub naszemu partnerowi się zmierzyć, może mieć duży wpływ na obecny związek. 

Samo dostosowanie się do nowego partnera, poznanie jego nawyków i przyzwyczajeń, może być wyzwaniem. Wyjście z zakorzenionych schematów również nie następuje natychmiast, a na pewno rodzi też pewne oczekiwania. 

Często może to sprawiać, że porównujemy partnerów i patrzymy przez pryzmat zachowań naszych ex. Gdy te słowa porównania padną na głos, niejednokrotnie dochodzi do kłótni, a przy nadwrażliwości ukształtowanej w poprzedniej relacji, znacznie szybciej pojawia się wtedy uczucie zawodu i rozczarowania. 

Ciężko zaprzeczyć, że potrzeba odrębnego traktowania jest naturalną i zrozumiałą sprawą, i do tego właśnie w takim związku powinniśmy dążyć. Niemniej, w praktyce zdarza się, że emocje biorą górę i przejmują władzę nad naszym zachowaniem. Dlatego też to ogromnie istotne, by pracować nad sobą i zwiększać kontrolę nad impulsywnymi wybuchami. 

Kolejnym wyzwaniem, z jakim mierzą się pary w przypadku ponownego ślubu są dzieci z poprzednich związków. Ukształtowanie pozytywnych relacji między dziećmi, a nowym partnerem wymaga wiele pracy i cierpliwości. Może też wywoływać mnóstwo nieprzyjemnych sytuacji, z którymi po prostu trzeba się zmierzyć.

Zalety ponownego związku małżeńskiego

Ponowny ślub to nie tylko same wyzwania – są też zalety. Zazwyczaj wejście w kolejny, poważny związek ma miejsce, kiedy ludzie są już o wiele bardziej doświadczeni życiowo, świadomi swoich oczekiwań, potrzeb i poglądów. 

Poprzedni związek prawdopodobnie wyraźnie pokazał, czego nie chce się w życiu i w ten sposób wybór kolejnego partnera może być bardziej świadomy, tym samym oznacza więcej satysfakcji i spokoju w związku, a nawet trwałą i stabilną relację.

Należy przy tym mieć na uwadze, że każdy związek to praca dwojga osób, które powinny wspólnie dbać o relację i wzajemny szacunek. Bez względu na to, czy to pierwszy, drugi czy kolejny ślub, tylko od pary zależy, jak potoczą się jej dalsze losy. 

Pamiętaj o jednym: szczęściu powinno się pomagać, a nie je gasić!

Kolejny ślub – jak do tego podejść?

para młoda, sesja zdjęciowa

Ślub to jeden z przełomowych momentów w Twoim życiu, warto więc taką chwilę odpowiednio uczcić. Tak ważna okazja aż się prosi o odpowiednią oprawę. 

Huczne wesele czy kameralna uroczystość?

Według tradycji przyjęło się, że pierwszy ślub jest zawsze związany z wielką imprezą weselną na setki osób, a kolejny powinien być bardziej skromny. Czy na pewno? Bez względu na to, który raz wychodzisz za mąż, warto świętować dokładnie tak, jak chcesz. Marzysz o wielkim i hucznym weselu? Zrób to!

Czy to naprawdę takie ważne, że Ty lub Twój partner kolejny raz stajecie na ślubnym kobiercu? Czy istotniejsze jest jednak to, że obok Ciebie stanie miłość Twojego życia, z którą wkrótce stworzysz prawdziwą rodzinę? Na pewno szczerze wierzysz, że to będzie o wiele lepsza relacja od tej poprzedniej. Czy zatem nie warto tego odpowiednio uczcić?

Jeśli decydujesz się na kameralną uroczystość, powinno to wynikać tylko z Waszych wspólnych potrzeb, a nie dlatego, że ktoś z Waszych bliskich lub znajomych uzna, że może tak nie wypada…

Panna młoda z odzysku, czyli wieczór panieński – tak czy nie?

wieczór panieński

W przypadku, gdy to Twój kolejny ślub, wydawać by się mogło, że nie ma mowy o wieczorze panieńskim. Z samej nazwy może nie, ale to wcale nie znaczy, że nie możesz wspólnie z przyjaciółkami i koleżankami zorganizować specjalnego wyjścia lub wypadu i świetnie się na nim bawić!

Masz ochotę zorganizować sobie taki babski wypad przed ślubem? To nazwij ten dzień, jak chcesz i baw się dobrze! 

Dzieci z poprzednich związków na uroczystości ślubnej

Ta kwestia jest niezwykle złożona i wrażliwa, dlatego też każda powinna być rozważana indywidualnie. O ile w sytuacji, gdy dzieci są dorosłe, łatwiej ustalić ich rzeczywiste zapatrywania, o tyle w przypadku małoletnich – dużo zależy od relacji pomiędzy ich biologicznymi rodzicami oraz od przyczyn rozstania. 

Jedno jest pewne – nie powinno się zmuszać dzieci do uczestniczenia w uroczystości. Może się też zdarzyć, że dla jednej ze stron to pierwszy ślub w życiu, w takiej sytuacji druga strona, która posiada dzieci z poprzedniego związku małżeńskiego, powinna przede wszystkim zadbać o uczucia i potrzeby drugiej połówki. 

Kolejny ślub, gdy wszyscy są “przeciw”

Życie pisze różne scenariusze i mogą zdarzyć się sytuacje, w których otoczenie nie akceptuje Waszej decyzji i mimo szczerych chęci organizacji uroczystości ślubnej wśród bliskich, nie można na nich liczyć. Czy oznacza to całkowitą rezygnację ze świętowania tego wielkiego dnia? Zdecydowanie nie! Być może bliscy i znajomi w tym temacie zawiedli, przyczyny mogą być różne, ale Ty zaczynasz właśnie swój nowy rozdział w życiu i warto, żeby wstęp do niego był niezapomniany. 

Zaplanujcie razem coś wyjątkowego! Może ślub cywilny w jakimś malowniczym miejscu? A co powiesz na ślub na Hawajach w blasku zachodzącego słońca?

Brzmi trochę jak myślenie życzeniowe, ale absolutnie tak nie jest. A bliscy? Z czasem pewnie pogodzą się z Waszą decyzją, trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość. 

Podsumowując…

Ponowny ślub to wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i tych, które rodzą obawy. Warto jednak podejść do tego wydarzenia z ufnością i nadzieją. Nawet jeśli przeszłość zawiodła, nie oznacza to, że przyszłość musi wyglądać tak samo. Pomyśl o swojej drugiej połówce i zastanów się, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie przyszłość, w której jej nie ma? Jeśli odpowiedź brzmi: “nie”, to pozwól sobie na miłość i uroczyste świętowanie Waszej wspólnej przyszłości, dokładnie w taki sposób, jaki sobie wymarzyłaś!

Rekomendowane artykuły