Dzień Matki w Polsce: kiedy wypada święto mamy?

dzień matki

Dla każdego dziecka Dzień Matki jest jednym z tych świąt, o których pamięta każdego roku. Kiedy konkretnie wypada w Polsce i jaka jest jego historia?

Historia Dnia Matki, zwłaszcza w porównaniu do Dnia Ojca, jest zdecydowanie dłuższa i bardziej zawiła. Jeśli sięgniemy do jego zalążków, będziemy mogli powiedzieć, że liczy sobie już kilka tysięcy lat. Choć zmieniał się sposób, w jaki to święto jest celebrowane, a także jego nazwa, jedno pozostało niezmienne. To chęć wyrażenia wdzięczności przez dzieci za to, co mamy robią dla nich każdego dnia. Dla wielu to właśnie mama jest tą jedyną, wyjątkową osobą na świecie.

Kiedy pomyślimy o roli matki w życiu człowieka, łatwo dojdziemy do wniosku, że jest ona nie do przecenienia. Jak bardzo? To oczywiste. To właśnie dzięki mamom przychodzimy na ten świat. To właśnie mamy zajmują się nami przez pierwsze lata życia i uczą nas tego, co najistotniejsze. Właśnie z tego powodu zasługują na szczególne uznanie i szacunek.

W niniejszym materiale odpowiemy na pytanie kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. Przyjrzymy się również temu, jak i kiedy obchodzony jest w różnych innych krajach. Podzielimy się także inspiracjami dotyczącymi prezentów, jakimi można obdarować mamę w ten wyjątkowy dzień.

Zacznijmy jednak od tego, co najważniejsze, czyli odpowiedzi na pytanie o datę obchodów Dnia Matki.

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

dzień matki

Zgodnie z tradycją, która obowiązuje na terenie naszego kraju, dzień matki obchodzony jest w dniu 26 maja. Co bardzo ciekawe, Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym święto mamy wypada właśnie tego dnia. Skąd zatem wziął się ten termin?

Najprawdopodobniej trafił do kalendarza jako nawiązanie do pierwszych obchodów Dnia Matki na ziemiach polskich. Miały one miejsce 26 maja 1914 roku w Krakowie. Nie było to jednak wydarzenie cykliczne, a w późniejszych latach wielokrotnie zmieniano termin obchodzenia Dnia Matki. Na stałe data 26 maja zapisała się w kalendarzu najprawdopodobniej dopiero po II wojnie światowej.

Jak mówią źródła historyczne, dla przykładu w 1934 roku Dzień Matki odbył się 13 maja, z kolei w 1939 roku obchody miały miejsce 7 maja.

Jak to się stało, że świętujemy Dzień Matki?

dzień matki

Historia obchodów Dnia Matki ma długą tradycję, sięgającą czasów starożytności. Pomysł na ustanowienie specjalnego dnia, w którym można w szczególny sposób oddać szacunek matkom to dzieje starożytnego Rzymu i Grecji, gdzie organizowano uroczystości ku czci bogiń matek. Podkreślano wówczas ich wielkie znaczenie dla społeczeństwa, jako tych, które swoją płodnością umożliwiają ciągły rozwój cywilizacji.

W czasach współczesnych pierwsze obchody Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych zawdzięczamy działalności Anny Jarvis. Po zakończeniu wojny secesyjnej w USA Jarvis zainicjowała kampanię mającą na celu ustanowienie specjalnego święta, które honorowałoby matki. Jej córka, również o imieniu Anna Jarvis, po śmierci matki zadbała o dalsze kultywowanie tego święta. W 1908 roku odbyła się pierwsza publiczna ceremonia z okazji Dnia Matki. Odbyła się ona w miejscowości Grafton, w stanie Wirginia Zachodnia. Z czasem, dzięki staraniom Jarvis, obchody rozprzestrzeniły się na całe Stany Zjednoczone.

W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił Dzień Matki świętem narodowym, które obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W miarę jak Dzień Matki zdobywał popularność, Anna Jarvis zaczęła sprzeciwiać się komercjalizacji święta, która w jej mniemaniu mocno zagrażała idei obchodów święta mamy. Uważała, że Dzień Matki stał się zbyt komercyjny, zatracając pierwotny cel skupienia uwagi na matkach, ich roli w życiu społeczeństwa i więziach rodzinnych.

Mimo sprzeciwu Jarvis, Dzień Matki stał się jednym z najbardziej popularnych i powszechnie obchodzonych świąt na świecie. Co istotne, również w aspekcie komercyjnym, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych okazji do obdarowywania mam drobnymi upominkami.

Kiedy Dzień Matki obchodzony jest na świecie?

dzień matki

Jak wspomnieliśmy na samym początku, Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym Dzień matki obchodzony jest 26 maja. Jak to wygląda w innych krajach? Rzućmy okiem na kilka najbardziej interesujących przykładów.

Zdecydowanie najpopularniejszą datą obchodów Dnia Matki w skali świata jest druga niedziela maja. To właśnie wtedy świętują mamy w Chinach, Czechach, Holandii, Japonii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych czy Ukrainie. Bardzo popularnym terminem jest również 21 marca. Świętują wówczas mamy z Egiptu, Libii, Izraela, Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W wielu krajach Dzień Matki i Dzień Kobiet to jedno i to samo święto. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w niektórych krajach dawnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dzień Matki obchodzony jest 8 marca w Rosji, Serbii, Białorusi czy Bułgarii. 8 marca świętują również mamy z Wietnamu.

Są również takie kraje, w których Dzień Matki jest ściśle powiązany z wydarzeniami w kalendarzu liturgicznym. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii i Irlandii święto mam przypada w czwartą niedzielę wielkiego postu. Z kolei we Francji Dzień Matki obchodzony jest w ostatnią niedzielę maja bądź pierwszą niedzielę czerwca, w zależności od tego kiedy wypada Zesłanie Ducha Świętego. Jeśli w ostatnią niedzielę maja wypada Zesłanie Ducha Świętego, to w pierwszą niedzielę czerwca świętowany jest Dzień Kobiet i na odwrót.

Co kupić mamie na Dzień Matki?

dzień matki

Na koniec materiału poświęconego obchodom Dnia Matki zostawiliśmy kwestię upominków, które mogą być wręczone mamie w dniu jej święta. Co kupić mamie jako prezent z okazji jej święta? Zdecydowana większość decyduje się na zakup symbolicznego bukietu kwiatów. Dużą popularnością cieszą się również słodycze. Z kolei najmłodsze pociechy, bardzo często pod nadzorem taty, babci czy dziadka, przygotowują autorskie upominki w postaci własnoręcznych prac.

Co jednak w sytuacji, gdy koniecznie chcemy postawić na coś niebanalnego? Te propozycje mogą okazać się trafione, dlatego zachęcamy do zapoznania się i zainspirowania.

Gustownym, choć nieco droższym prezentem może okazać się biżuteria. Kolczyki, naszyjniki, bransoletki czy pierścionki zawsze są dobrym pomysłem. Upewnij się, że wybierasz coś, co pasuje do stylu Twojej mamy. Mama lubi czytać? Postaw na książkę jej ulubionego autora czy autorki. Wyjście do salonu masażu czy spa? Jak najbardziej! Zwłaszcza w towarzystwie ukochanej córki.

Skoro już przy towarzystwie jesteśmy, to zdecydowanie najważniejszy i najlepszy prezent, jaki możemy podarować mamie na Dzień Matki. Właśnie dlatego świetnym pomysłem może być wspólna wycieczka do jakiegoś urokliwego miejsca w najbliższej okolicy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zabrać mamę do kina, ulubionej restauracji, kosmetyczki czy salonu fryzjerskiego.

To tylko przykładowe inspiracje. Ważne, by pamiętać o tym, co w tym dniu szczególnie istotne. 26 maja trzeba koniecznie pamiętać o tym, by złożyć mamie proste, ale szczere życzenia prosto z serca. Przyda się również jedno krótkie słowo z listy tych magicznych. Dziękuję, po prostu dziękuję.

Rekomendowane artykuły