Dzień Przedszkolaka — kiedy jest i co zrobić na Dzień Przedszkolaka? Wszystko, co musisz wiedzieć!

dzień przedszkolaka

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że to szczególny dzień dla Twojego dziecka. Pełen wyczekiwania, ciekawości i radości, ale też sporego skupienia się, zapamiętania słów piosenek czy wierszyków, które zapewne wcześniej przygotowane na Dzień Przedszkolaka są jednoznaczne z dziecięcym, ale jakże ważnym przeżywaniem i emocjami. Staraj się wesprzeć swoją pociechę troskliwym, a jednocześnie motywującym słowem, to na pewno zniweluje jego stres, tym bardziej, gdy wspomnisz dziecku, że w przedszkolu w tym dniu będą rozdawane upominki dla przedszkolaków i będzie całe mnóstwo zabawy. 

To najlepszy scenariusz na ten dzień, który obchodzimy corocznie 20 września.

Kiedy jest Dzień Przedszkolaka i w jakim celu stworzono Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

dzień przedszkolaka
Fot: Shutterstock

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został wprowadzony i przyjęty uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku i, jak wcześniej wspomnieliśmy, obchodzony jest 20 września dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. W tym dniu przedszkolak, poprzez wspaniałą zabawę, może świętować swój twórczy pobyt w przedszkolu, który niejednokrotnie jest okazją do radosnych wspomnień w dorosłym już okresie życia człowieka.

New Drop

Przedszkole zapewnia dzieciom wiele korzyści, m.in. rozwój sprawności motorycznej, równocześnie wzrost zaradności, jak również rozwija się samoobsługa i samodzielność dziecka. Uczęszczanie do przedszkola ma wiele zalet i jest niezbędne w kształtowaniu prawidłowego rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka, ponieważ to właśnie w tym miejscu Twoja pociecha po raz pierwszy uczy się współpracy międzyludzkiej, przestrzegania zasad i norm panujących w społeczeństwie.

Co zrobić na Dzień Przedszkolaka: najlepsze pomysły na świętowanie

dzień przedszkolaka
Fot: Shutterstok

Dzień Przedszkolaka to doskonała okazja do wspólnego świętowania, zarówno między dziećmi, przedszkolnymi, wychowawcami, jak i zaproszonymi rodzicami czy dziadkami.

W ten dzień organizowane są specjalne zabawy dla i atrakcje, a wśród nich można znaleźć festyny, przedstawienia z udziałem przedszkolaków, koncerty lub bale. Kulminacyjnym punktem obchodów jest pasowanie trzylatków na przedszkolaka. Od tego momentu dziecko staje się już oficjalnie przedszkolakiem i powoli zaczyna wchodzić, poprzez zabawę, w świat nauki. Lubi poznawać nowe rzeczy, a zabawy z ćwiczeniami na spostrzegawczość to okazja, by w beztroskiej, radosnej atmosferze rozwijać umiejętności poznawcze dziecka, dlatego też wszystkie proponowane zajęcia czy to te na bieżąco, czy te od święta, powinny zawierać tę tematykę, wspomagając tym samym zapamiętywanie i kojarzenie słów.

Marlu_baner

Upominki dla przedszkolaków — najlepszy prezent dla przedszkolaka w jego święto

dzień przedszkolaka
Fot: Shutterstock

Na pewno upominek dla przedszkolaka powinien być przemyślany. Trafionym prezentem dla dzieci przedszkolnych, będą zestawy kreatywne do malowania, zdobienia, czy rysowania. Warto pomyśleć o sensorycznych układankach, konstrukcyjnych klockach, puzzlach, grach zręcznościowych albo planszowych. Tego typu upominki rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne dziecka, co jest niewątpliwie bardzo ważne. Przynoszą też wiele radości, a ta jest bezcenna, przede wszystkim dlatego, że daje rodzicom poczucie, że ich maluszek jest szczęśliwy, a to przecież najważniejsze.

Dzień Przedszkolaka — pomysły, scenariusz i zabawy na Dzień Przedszkolaka

dzień przedszkolaka
Fot: Shutterstock

Dzień Przedszkolaka to bardzo uroczysty dzień, w którym dzieci przychodzą odświętnie ubrane, przygotowane na czas pełen wrażeń. Podczas zaplanowanej zabawy, dzieci będą kształtowały umiejętność nawiązywania serdecznego kontaktu z grupą rówieśników, jak i zaproszonych gości. Środkami dydaktycznymi, które pomogą w osiągnięciu tego celu będą:

 • nagrania muzyczne,
 • balony, 
 • medale aktywizujące,
 • malowanie twarzy,
 • oraz wszelkiego rodzaju animacje.

Miejscem zabawy może być sala lub ogród przedszkolny.

Dzień Przedszkolaka – scenariusz (opis dnia):

 1. Powitanie dzieci i przybyłych gości.
 2. Uroczyste otwarcie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
 3. Wykonanie wesołego transparentu, który zaprasza do wspólnej zabawy z okazji Dnia Przedszkolaka.
 4. Nauka okrzyku przez całą grupę – “Chociaż jeszcze jestem mały, przedszkolak ze mnie wspaniały”.
 5. Bal przedszkolaka, przeplatany konkurencjami sportowymi.
 6. Biegi z piłką.
 7. Bieg slalomem z woreczkiem wypełnionym groszkiem, umieszczonym na głowie dziecka.
 8. Malowanie twarzy dzieciom.
 9. Zaginione słodycze — dzieci szukają słodyczy pochowanych w sali przedszkolnej.
 10. Wręczenie medali i słodkich upominków.
 11. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Dzień Przedszkolaka jest wyjątkowy, jak mogliście się przekonać, na podstawie powyższego tekstu, dlatego w myśl zdania, które wypowiedział Kornel Makuszyński –

“Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, dzień ten powinien, na każdym jego etapie, sprawiać przede wszystkim wielką radość i przyjemność dzieciom, a już dorosłych w tym głowa, by tak właśnie było. Udanej zabawy!

Rekomendowane artykuły