Eryk Kulm to polski aktor filmowy i teatralny, który znany jest z mocnych i zindywidualizowanych kreacji aktorskich. Zaczynał od epizodycznych ról w polskich serialach, a dziś można oglądać go na wielkim ekranie. Kim jest i dlaczego mówi się o nim jako o jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia? Przedstawiamy Eryka Kulma!
Spis treści
Eryk Kulm jr. – największe osiągnięcia aktora
Eryk Kulm urodził się w 1990 roku w Warszawie. Jest synem Eryka Kulma (znanego także jako „Eryś”), polskiego perkusisty jazzowego, oraz wnukiem Eryka Kulma – oficera rozrywkowego (organizatora wycieczek i czasu wolnego na statku), który przez 33 lata pływał na MS Batorym. Matka aktora była utalentowaną malarką oraz nauczycielką języka francuskiego, można więc zauważyć, że razem ze starszą siostrą, wychowywał się on artystycznej rodzinie. Eryk Kulm jr, tak jak ojciec, chciał poświęcić swoje życie sztuce, mimo że w przeszłości ciężko było ich rodzinie utrzymać stabilną sytuację finansową. Nie wybrał jednak muzyki jazzowej, lecz aktorstwo. Sprzyjało mu w tym miasto, w którym dorastał, czyli Warszawa.
Eryk Kulm często wspomina ojca jako tego, który nauczył go odpowiedniego podejścia do życia i przede wszystkim – do sztuki. Młody aktor nie wybiera swoich ról ze względu na pieniądze, lecz ocenia, czy są zgodne z tym, co chce sobą reprezentować. Otwarcie mówi też o tym, że jeśli chwilowo nie może grać, to dzięki artystycznemu wychowaniu może samodzielnie tworzyć sztukę – grać, pisać i przygotowywać się do kolejnych ról we własnym zakresie. Ogromną rolę w jego życiu odgrywa też teatr.
Pierwszy raz na ekranie pojawił się w wieku czternastu lat, ale do Akademii Teatralnej w Warszawie dostał się dopiero za trzecim razem. Ukończył szkołę w 2016 roku, a w międzyczasie realizował mniejsze i większe projekty, które pozwoliły mu zdobyć doświadczenie na scenie i na ekranie. Jego charakterystyczna (przez wielu określana jako „żydowska”) uroda sprawiła, że bardzo często otrzymywał angaż w filmach historycznych, szczególnie tych dotyczących wydarzeń z zakresu II wojny światowej. Jeszcze przed ukończeniem szkoły aktorskiej pojawił się w „Kamieniach na szaniec”, a później zagrał również w filmie i serialu „Bodo” oraz filmie „Marek Edelman …i była miłość w Getcie”. Niedawno przyznał jednak, że nie chce, aby łatka cierpiącego i samotnego Żyda przylgnęła do niego na stałe, dlatego niektóre role, nawet w dużych filmach zagranicznych – odrzuca.
W 2019 roku pożegnał nie tylko swojego ojca, który zmarł na skutek postępującego nowotworu, ale też matkę. Był to dla niego ciężki rok, który zbiegł się z przygotowaniami do jednego z największych projektów aktora – dramatu wojennego „Filip”, w którym zagrał główną rolę. Mimo rodzinnych tragedii aktor stanął na wysokości zadania, a jego kreacja aktorska spotkała się z pozytywnym odbiorem widzów i krytyków. Sukces ten został przypieczętowany w 2022 roku, gdy Eryk Kulm odebrał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Jest to statuetka przyznawana młodym, wyróżniającym się aktorom, którą wcześniej otrzymali Bartosz Bielania, Dawid Ogrodnik, a także Marcin Dorociński oraz Tomasz Kot i Kinga Preis. Dołączył więc do grona uznanych nazwisk, które obecnie robią dużą karierę na wielkim ekranie.
O prywatnym życiu aktora nie wiemy zbyt wiele, bo nieczęsto wypowiada się na ten temat w wywiadach czy mediach społecznościowych. W ostatnim czasie zrobiło się jednak głośno o jego domniemanym romansie. Magazyny plotkarskie zaczęły spekulować, jakoby serce Eryka skradła koleżanka z planu, Maria Dębska. Zarówno aktorka, jak i Kulm zdementowali jednak szybko plotki, odpowiadając dziennikarzom, że tego typu spekulacje dają im jedynie kolejny powód do śmiechu. Prywatnie pozostają dobrymi znajomymi na planie i poza nim. Niedawno skończyli pracę nad produkcją „Kiedy ślub?”, w której wcielają się w parę, co prawdopodobnie spowodowało szereg plotek.
Przedstawiamy najważniejsze produkcje, w których wystąpił Eryk Kulm – filmy i seriale, które, jak wierzą widzowie i krytycy, stanowią zapowiedź wielkiej kariery młodego aktora.
Kamienie na Szaniec (2014)
„Kamienie na Szaniec” to dramat wojenny z 2014 roku w reżyserii Roberta Glińskiego. Film powstał na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule, która od lat należy nie tylko do kanonu lektur szkolnych, ale i literatury poruszającej temat czasów wojny w Warszawie. W rolach głównych wystąpili Tomasz Ziętek, Marcel Sabat oraz Kamil Szeptycki. Kulm wcielił się w postać drugoplanową – Jana „Anodę” Rodowicza.
Fabuła przedstawia losy trzech chłopaków, którzy snują marzenia o tym, czym będą się zajmować po maturze. Plany te zostają jednak zweryfikowane przez rozpoczęcie II wojny światowej, która stawia Rudego (Ziętek), Zośkę (Szeptycki) i Alka (Sabat) przed wyborem – walczyć o ojczyznę czy o przetrwanie? Chłopcy oraz ich przyjaciele stanowią wzór młodych patriotów i nie zamierzają oddać Polski walkowerem.
Filip (2022)
„Filip” to dramat wojenny z 2022 roku w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.
Jest rok 1943, Frankfurt. Eryk Kulm wcielił się w tytułowego Filipa – młodego i przystojnego chłopaka, który stara się czerpać z życia garściami, nawet jeśli nie jest to proste w czasach, w jakich przyszło mu żyć. Pracuje jako kelner w luksusowym hotelu i ukrywa swoje żydowskie pochodzenie oraz to, że 2 lata wcześniej w Polsce stracił całą swoją rodzinę oraz ukochaną. Okazuje się jednak, że jedno potknięcie wystarczy, by jego świat ponownie runął.
Produkcja odniosła bardzo duży sukces – zostały jej przyznane cztery Orły oraz aż szesnaście nominacji do innych prestiżowych nagród filmowych.
Filmografia Eryka Kulma
Eryk Kulm wystąpił dotąd w ponad dwudziestu pięciu filmach, z których dużą część stanowią dramaty wojenne. Oprócz tego aktor pojawił się także w wielu serialach, także jako postać epizodyczna. Przedstawiamy pełną filmografię Filipa Kulma!
Filmy
- Pręgi (2004)
- Real (2009) – jako Skejt
- Poza prawem (2010) – jako Kostek
- Mała matura 1947 (2010) – jako Bogdan Rosenfeld
- Different Beats (2012)
- Kamienie na szaniec (2014) – jako Jan Rodowicz „Anoda”
- Bodo (2016) – jako Karol Hanusz
- Przedział (2016) – jako ksiądz
- Napis (2017) – jako Zarębski
- Koniec widzenia (2017) – jako Arek
- Marek Edelman …i była miłość w Getcie (2019) – jako chłopak Dedy
- Piłsudski (2019) – jako boy hotelowy
- Mowa ptaków (2019) – jako Józef
- Windą w Kosmos (2020) – jako student
- Polot (2020) – jako Dionizy
- Bezpieczny dystans (2021) – jako Olek
- Halina Szwarc (2021) – jako Wacław „Jacek” Kałużniak
- Śmierć Zygelbojma (2021) – jako Abraham Blum
- Cudak (2021) – jako wodzirej
- Aferzyści: Złe Psy (2021) – jako Kuba
- Lokal zamknięty (2021) – jako Bartosz „Bart” Skompy
- Każdy wie lepiej (2022) – jako pacjent
- Filip (2022) – jako Filip
- Irena’s Vow (Przysiga Ireny, 2023) – jako Abram Klinger
- Teściowie 2 (2023) – jako Jan Sznajder
- Nic mnie w tobie nie przeraża (2023) – jako Juri
Seriale
- Mała matura 1947 (2010-2013) – jako Bogdan Rosenfeld
- Barwy szczęścia (2010-2015) – jako Kuba
- Prawo Agaty (2012) – jako Tomek (odc.22)
- Komisarz Alex (2013) – jako Cinek (odc.29)
- Ojciec Mateusz (2013) – jako Olek Piotrowski (odc. 134), Zbyszek (odc.192) i Maciej (odc.309)
- Bodo (2016) – jako Karol Hanusz
- Belle Epoque (2017) – jako Zygmunt Kazanecki
- Czarne lusterko (2018)
- Mały Grand Hotel (2019) – jako pan młody
- W domu (2020)
- Co robimy w zamknięciu (2020) – jako Rysio
- Radio, kamera, akcja! (2020) – jako dziennikarz
- Kuchnia (2021-obecnie) – jako kucharz Igor Jurczenko
- Zachowaj spokój (2022) – jako policjant Jacek
- Lipowo. Zmowa milczenia (2023) – jako Marek Ziętar
- Krucjata (2022 – obecnie) – jako Maks
- Klara (2024)
- Kiedy ślub? – jako Antoni „Tosiek” Świętojański
Eryk Kulm jr. na deskach teatru
Eryk Kulm jest nie tylko aktorem filmowym i serialowym, lecz także teatralnym. Pojawia się na deskach Teatru Dramatycznego, a niedawno zobaczyć go było można także w warszawskim teatrze Capitol, gdzie występował w spektaklu komediowym „Dwie pary do pary” w reżyserii Olafa Lubaszenki.
Grał wówczas jednego z głównych bohaterów – Timothy’ego. Wraz ze swoją świeżo poślubioną żoną, Wandą, zostają zaskoczeni przez inną parę nowożeńców. W wyniku pomyłki i braku jasnego rozwiązania rozpoczyna się wojna o pokój.
Z tego artykułu dowiesz się:
Artykuł przedstawia Eryka Kulma, utalentowanego polskiego aktora filmowego i teatralnego, który zyskał uznanie dzięki wyjątkowym rolom. Urodzony w Warszawie, Kulm pochodzi z artystycznej rodziny – jego ojciec był znanym perkusistą jazzowym, a matka malarką. Kulm od najmłodszych lat był zafascynowany sztuką, jednak wybrał aktorstwo, a nie muzykę.
Debiutował na ekranie w wieku 14 lat, a Akademię Teatralną ukończył w 2016 roku. Znany jest z ról w filmach historycznych, jak „Kamienie na Szaniec” i „Filip”. W 2022 roku zdobył Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, dołączając do grona uznanych młodych aktorów.
Mimo rodzinnych tragedii, jak śmierć rodziców w 2019 roku, Kulm odniósł sukces dzięki swojej roli w dramacie „Filip”. Artysta ceni sobie wartościowe projekty i unika ról niezgodnych z jego wizją artystyczną. Jego dorobek obejmuje zarówno produkcje filmowe, jak i teatralne, m.in. w Teatrze Dramatycznym.
Najważniejsze informacje:
– Eryk Kulm jest utalentowanym polskim aktorem filmowym i teatralnym.
– Pochodzi z artystycznej rodziny i od najmłodszych lat interesował się sztuką.
– Znany z ról w filmach historycznych, takich jak „Kamienie na Szaniec” i „Filip”.
– Zdobył Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego w 2022 roku.
– Ceni sobie wartościowe projekty i unika ról niezgodnych z jego wizją artystyczną.
– Jego dorobek obejmuje zarówno produkcje filmowe, jak i teatralne.
Dla kogo artykuł jest skierowany:
Artykuł jest skierowany do miłośników polskiego kina i teatru, którzy chcą poznać bliżej sylwetkę jednego z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia. Idealny dla osób zainteresowanych twórcami filmów historycznych oraz dla tych, którzy śledzą karierę utalentowanych aktorów teatralnych.