Filmy, które musi zobaczyć każda przyszła panna młoda

Film z przyjaciółką

Przedstawiamy listę 10 filmów do obejrzenia z przyjaciółkami, przyszłym mężem lub w samotności.

Dobry film to doskonała odskocznia od codziennych obowiązków i szaleństwa, które mimowolnie trwa w okresie przedślubnym. Warto zobaczyć, co Was czeka, jakie wpadki mogą się przydarzyć, jak ich uniknąć i dlaczego nie trzeba się nimi przejmować.

dzień kobiet

Wybraliśmy 10 (plus bonus) filmów o tematyce ślubnej – przy których można się pośmiać i wzruszyć, ale i chwilę zadumać.

Pewnie myślisz, że na liście znajdziesz same komedie romantyczne. Tych nie zabrakło, ale oprócz śmiesznych perypetii przed ślubem są obrazy pokazujące życie po ślubie. Absolutnie nie po to, aby straszyć, a raczej pokazać, że ślub to dopiero początek i przed Wami lata pracy nad związkiem, aby nadal był on pełen miłości, pasji i namiętności. Zestawienie jest różnorodne, więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Koniecznie zarezerwuj sobie czas na seans, a także na głębszą refleksję i dyskusję. Nawet z pozoru lekka komedia może być bardzo ciekawym punktem wyjścia do rozmów o tym, co przed Wami. Oto 10 najciekawych tytułów i krótkie streszczenie każdego z nich (kolejność przypadkowa). Który obejrzysz jako pierwszy?

Para ogląda film

1. Wesele na końcu świata 2019 (Top End Wedding)

Ciepła opowieść z przepięknymi krajobrazami w tle. Para narzeczonych Lauren i Ned wyrusza do Australii w poszukiwaniu matki dziewczyny, która, przeżywając kryzys wieku średniego, nagle opuszcza męża i znika. Wiara w siłę miłości i więzów małżeństwa sprawia, że Lauren nie poddaje się w poszukiwaniach rodzica, a jednocześnie sama odbywa niezwykłą podróż do korzeni.

ebook dla świadkowej

Film dobry na wspólny wieczór z partnerem, przyjaciółką lub na samotny, spokojny dzień, kiedy potrzebujemy zobaczyć pozytywną historię z niezwykłymi widokami na daleką Australię.

2. Ślubne wojny 2009 (Bride Wars)

Kiedy dwie najlepsze przyjaciółki ustalają swoją datę ślubu na ten sam dzień… to nie może skończyć się dobrze. Wesoła komedia o tym, jak przedślubna presja może wziąć górę tak bardzo, że jesteśmy w stanie zapomnieć o tym, co najważniejsze. Doskonała obsada i zabawne sytuacje, w których pewnie nie raz odnajdziecie siebie.

Ciekawa propozycja do obejrzenia z przyjaciółką lub świadkową, która w komediowy sposób przedstawia przygotowania i presję na to, aby wszystko wyszło idealnie.

Zobacz też: Najpiękniejsze filmowe i serialowe suknie ślubne!

Film z przyjaciółką

3. Druhny 2011 (Bridesmide)

Na film „Druhny” koniecznie zaproście swoją świadkową i ukochane kobiety, aby spędzić babski wieczór z przekąskami i winem. Z pewnością uśmiejecie się i zrelaksujecie, oglądając perypetie dwóch dziewczyn rywalizujących o przyjaźń przyszłej panny młodej.

Historia kobiet, które przez presję i chęć bycia zauważoną zapominają, że to właśnie w nich jest siła i tylko trzymanie się razem pomoże im pokonać wszelkie trudności. Do tego dawka humoru i romantyczna historia miłosna głównej bohaterki.

4. Moje wielkie, greckie wesele 2002 (My Big Fat Greek Wedding)

Związki międzynarodowe muszą mierzyć się z wieloma różnicami, a jedną z nich jest z pewnością kultura. Ten film to klasyka wśród tytułów ze ślubem w tle. Piękna 30-letnia Greczynka i jej pochodzący z Ameryki narzeczony postanawiają stanąć na ślubnym kobiercu. Tylko co na to konserwatywna rodzina przyszłej panny młodej?

Wiele zabawnych sytuacji, różnic kulturowych, ciekawych dialogów sprawia, że to film dobry na samotny wieczór. A jeśli szukasz pomysłu na komedię o związkach wielokulturowych do obejrzenia z ukochanym, to koniecznie sprawdź francuski Za jakie grzechy, dobry Boże?. Uśmiejecie się do łez!

Samotny seans

5. American Pie: Wesele 2003 (American Wedding)

Głupiutka z pozoru komedia to tak naprawdę doskonały obraz przejścia z beztroskich lat młodzieńczych do ustabilizowanego życia, za które trzeba wziąć odpowiedzialność. Przyjemny tytuł, aby się pośmiać i odprężyć, spędzić czas z dziewczynami i na chwilę zapomnieć o gorączkowych przygotowaniach.

American Pie to klasyka komedii, a część pod tytułem Wesele pokazuje uciekający czas i moment, kiedy porzucamy stan wolności, aby związać się z ukochaną osobą. A jeśli w tym wszystkim towarzyszą nam przyjaciele, to musi się udać!

6. Mamma Mia! 2008

Jak już spotkacie się w babskim gronie, to w maratonie filmowym nie może zabraknąć tego filmu. Mamma mia! to musical pełen tanecznych i znanych wszystkim piosenek ABBY. Piękne greckie krajobrazy, gwiazdorska obsada i tajemnica ojcostwa w tle. Ślub to w pewien sposób moment rozliczenia się z przeszłością i odcięcia pępowiny od rodziców.

Musical w ciekawy sposób pokazuje potrzebę poznania historii rodziców, aby móc zacząć tworzyć swoją rodzinę. To doskonała okazja do wspólnych śpiewów, wzruszeń i rozmów o tym, co za chwilę wydarzy się w Waszym życiu.

Przeczytaj też: QUIZ: Którą filmową pannę młodą najbardziej przypominasz?

Kino z przyjaciółkami

7. Cztery wesela i pogrzeb 1994 (Four Weddings and a Funeral)

Klasyka gatunku! Ten film powinien obejrzeć każdy, chociażby z uwagi na znakomitą grę aktorską, angielski humor i ślub w tle. Zatwardziały kawaler w końcu usidlony przez piękną Amerykankę zmienia swoje zdanie o miłości, związkach i małżeństwie.

Ciekawy obraz rzeczywistości lat 90. z pewnością będzie dodatkową wartością dla osób, które te czasy znają tylko z filmów właśnie. Bardzo dobry tytuł na seans we dwoje lub w samotności. To jedyna propozycja filmowa z lat 90., warto mieć ją na uwadze, planując wieczór kinowy.

Nie chcesz, aby Twoje wesele przypominało pasma katastrof jak w prezentowanych filmach? Dokładnie je zaplanuj! Pomoże Ci w tym planer ślubny Izabeli Janachowskiej.

planer Izabeli Janachowskiej

8. Teściowie 2021

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć polskich akcentów, czyli szalonej komedii o tradycyjnym weselu. Choć bardziej klasyczne są tutaj zachowania i obyczaje ludzi niż samo przyjęcie. Doskonała gra aktorka, humor i ukazanie naszych przywar z pewnością rozbawi Was do łez.

W sytuacjach kryzysowych i pełnych stresu wychodzą z nas prawdziwe bestie, ale z kogo najlepiej się śmiać, jeśli nie z siebie? Choć w całym filmie para młodych pojawia się tylko raz, to oni są sprawcami zamieszania, które muszą „posprzątać” tytułowi teściowie.

Przeczytaj też: Wesele bez ślubu i Młodej Pary, czyli film „TEŚCIOWIE” już w kinach!

9. Take This Waltz 2011

Zarówno ta, jak i poniższa propozycja to tytuły, których raczej się nie spodziewaliście w tym zestawieniu. To słodko-gorzka opowieść o tym, jak zmienia się nasza codzienność po ślubie, jak zwykłe życie potrafi sprawić, że tracimy z oczu to, co najcenniejsze, i jak łatwo stracić to pod wpływem chwilowego zauroczenia.

To film nie po to, aby straszyć, ale otworzyć oczy na to, co przed Wami i dlaczego tak ważna jest uwaga, dbanie o siebie nawzajem i komunikacja nie tylko na początku związku, ale przede wszystkim wraz z biegiem lat. Możecie obejrzeć go we dwoje lub z przyjaciółką.

Dojrzała para ogląda film

10. Historia małżeńska 2021 (Marriage Story)

Film w podobnym tonie, jak ten powyższy, z tym że główni bohaterowie mają dłuższy staż małżeński. Decyzję o rozwodzie podjąć łatwiej, niż się później z nim zmierzyć. A bardzo często nie chodzi o kłótnie, różnice charakterów czy złośliwości, tylko brak rozmowy, zrozumienia i empatii.

Warto zobaczyć, jak pogoń za wszystkim, tylko nie za związkiem (bo przecież już mamy ślub, więc nie trzeba się starać) potrafi doprowadzić do kryzysu, z którego tak trudno wyjść i jak można zniszczyć ukochaną osobę, nie robiąc nic konkretnego.

New Drop
walentynkowa promocja concept store

BONUS – Before Trilogi: Przed wschodem słońca 1995 (Before Sunrise), Przed zachodem słońca 2004 (Before Sunset), Przed Północą 2013 (Before Midnight)

Trylogia została tak stworzona, że każdą jej część dzieli 9 lat – zarówno w filmie, jak i w realnym świecie. Reżyser nagrywał poszczególne „odcinki” co 9 lat. Dzięki temu poznajemy głównych bohaterów jako szalonych beztroskich młodych ludzi, towarzyszymy im w dorosłym życiu, aż w końcu widzimy w wieku dojrzałym.

Co ciekawe, całe filmy są… przegadane. Nie ma tutaj strzelanek, zwrotów akcji czy niespodziewanych ujęć, ale są rozmowy, bardzo głębokie, czasem zabawne, czasem smutne – tak jak w życiu. I dlatego bardzo Was zachęcam do obejrzenia trylogii Before, która pokazuje historię związku i to, jak się zmienia przez lata, jak życie go zmienia, codzienne obowiązki, kariera, dzieci. Piękny obraz prawdziwego uczucia, które na każdym etapie jest inne, ale tak samo wyjątkowe.

Mamy nadzieję, że wybierzecie z propozycji kilka tytułów dla siebie i zorganizujecie sobie wieczór filmowy. Tytuły są na tyle różnorodne, że nadadzą się i na randkę z ukochanym, i na babski weekend, i na samotny wieczór z chipsami oraz winem. Przyjemnego seansu!

Rekomendowane artykuły