Florence Pugh — filmy i najlepsze role młodej gwiazdy Hollywood

florence pugh filmy

Florence Pugh to angielska aktorka filmowa i dubbingowa, która, mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie kilka poważnych projektów, dzięki którym zdobyła uznanie w Hollywood. Czym zaskarbiła sobie serca widzów i krytyków filmowych? Przedstawiamy najlepsze kreacje aktorskie Florence Pugh!

Filmy, które musisz zobaczyć: najlepsze role Florence Pugh

florence pugh filmy
Fot: Kadr z filmu „Małe kobietki”

Florence Rose Pugh urodziła się w 1996 roku w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Wychowywała się w Anglii wraz z trojgiem rodzeństwa: dwiema siostrami oraz bratem, który również jest aktorem. Toby Sebastian Pugh znanym jest z serialu „Gra o Tron” („GOT”). 

Gdy była dzieckiem, wraz z rodziną wyprowadziła się na pewien czas do Hiszpanii – tamtejszy klimat miał pozytywnie wpłynąć na jej problemy ze zdrowiem. Po trzech latach cała rodzina wróciła do Oksfordu, a dziewczyna rozpoczęła edukację w prywatnej szkole. Był to też czas jej małego debiutu aktorskiego, gdy, podczas szkolnych jasełek, zagrała samą Maryję. Dziewczyna chętnie brała udział w przedstawieniach i organizowała własne, które prezentowała przed rodziną i przyjaciółmi.

W 2014 roku, w wieku 17 lat, zadebiutowała w filmie „The Falling”, którym zwróciła na siebie uwagę, grając u boku innej młodej aktorki, Maisie Williams (również znanej z „GOT”). Występ ten przyniósł jej pierwsze nominacje do nagród filmowych. W 2016 roku zagrała w filmie „Lady M.”, później wystąpiła również w filmie historycznym dla platformy Netflix „Król wyjęty spod prawa”, w którym zagrała u boku Chrisa Pine’a i Aarona Taylor-Johnsona. 

Popularność i powszechne uznanie zdobyła jednak dopiero dzięki roli Paige w filmie biograficznym „Na ringu z rodziną”. Aktorka nie zwolniła tempa i wkrótce wystąpiła również w horrorze „Midsommar. W biały dzień”, zbierając tym kolejne pozytywne recenzje. W 2019 roku zagrała Amy March w adaptacji powieści Louisy May Alcott „Małe kobietki” w reżyserii Grety Gerwig. Występ ten przyniósł jej pierwszą nominację do Oscara w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa”. Następnie Pugh dołączyła do MCU i w 2021 wcieliła się w Yelenę, siostrę samej Natashy Romanoff w filmie „Czarna Wdowa”.

W 2022 roku natomiast wystąpiła w thrillerze Olivii Wilde „Nie martw się kochanie”. Wydaje się jednak, że film stał się znany głównie dzięki zamieszaniu związanemu z obsadą, produkcją i promocją, które finalnie przyćmiły kreacje aktorskie. Później aktorka pracowała nad rolą w „Oppenheimerze” Christophera Nolana i dołączyła do obsady drugiej części filmu „Diuna”. W międzyczasie pracowała też jako aktorka dubbingowa.

Aktorka znana jest także ze swojego stylu i odważnych wyborów modowych. Często pojawia się na czerwonych dywanach w odważnych kreacjach Valentino. W 2019 roku Florence Pugh została wyróżniona przez magazyn Forbes w zestawieniu „30 under 30” jako jedna z najbardziej wpływowych osób przed ukończeniem 30. roku życia. W latach 2019-2022 pozostawała w związku z Zachem Braffem, amerykańskim aktorem i reżyserem. Pod koniec 2023 pojawiły się plotki o związku aktorki z fotografem, Charliem Goochem.

Przedstawiamy najważniejsze produkcje, w których wystąpiła Florence Pugh – filmy, w których zagrała swoje najlepsze role!

Midsommar. W biały dzień (2019)

„Midsommar. W biały dzień” (ang. „Midsommar”) to horror psychologiczny, wyreżyserowany przez Ari Astera. Główne role zagrali Florence Pugh i Jack Reynor.

Film przedstawia historię pary, Dani i Christiana, która wybiera się w podróż z przyjaciółmi do Szwecji, do małej, odizolowanej wioski. Szybko przekonują się o nietypowych, ekscentrycznych tradycjach związanych ze świętem letniego przesilenia. Beztroskie wakacje zmieniają się w niepokojącą przygodę na skraju życia i śmierci. 

„Midsommar” jest znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do horroru oraz wyjątkowej estetyki wizualnej, gdzie tłem przerażających wydarzeń są jasne kolory, przyjazna atmosfera i przyjemne dla oka elementy otoczenia. Pugh została doceniona za zdolność do przenikliwego oddania emocji swojej postaci w trudnych sytuacjach.

Małe Kobietki (2019)

„Małe kobietki” (ang. „Little Women”) to melodramat w reżyserii Grety Gerwig, będący adaptacją książki dla młodych dziewcząt autorstwa Louisy May Alcott. W rolach czterech sióstr March wystąpiły Saorise Ronan, Emma Watson, Florence Pugh oraz Eliza Scanlen. Na ekranie można też było zobaczyć Timmothee’ego Chalameta oraz Laurę Dern.

Historia opowiedziana jest z perspektywy Jo March (Saoirse Ronan), która wspomina czas dorastania z siostrami w rodzinnym domu, z mamą, bez ojca. Film porusza tematy związane z niezależnością kobiet w XIX wieku, ich marzeniami oraz możliwościami w społeczeństwie i na rynku pracy. 

Film zdobył uznanie za reżyserię Gerwig, jakość aktorstwa, scenariusz oraz wierność oryginalnej powieści, a także za nowoczesne spojrzenie na klasyczną historię. Zarówno Sarosie Ronan, jak i Florence Pugh zostały nominowane do Oscarów za swoje kreacje aktorskie.

Czarna wdowa (2021)

W 2021 roku Florence Pugh dołączyła do MCU, wcielając się w Yelenę w filmie „Czarna Wdowa” (ang. „Black Widow”) w reżyserii Cate Shortland. Oprócz Pugh na ekranie pojawili się również Scarlett Johansson i David Harbour.

Akcja została osadzona po wydarzeniach z filmu „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”. Natasha Romanoff, która tym razem jest główną bohaterką, zmuszona jest stawić czoła swojej przeszłości i wyrównać porachunki. Ma przy tym okazję naprawić swoje relacje z bliskimi. 

Florence odegrała istotną rolę w filmie, dodając nie tylko elementy emocjonalne, ale także humorystyczne. Aktorka ma pojawiać się w kolejnych produkcjach Marvela.

Nie martw się, kochanie (2022)

W 2022 roku premierę miał thriller psychologiczny Olivii Wilde „Nie martw się, kochanie” (ang. „Don’t Worry, Darling”). W filmie można było zobaczyć zarówno Florence Pugh, jak i Harry’ego Stylesa, Chrisa Pine’a, Gemmę Chan oraz samą Olivię.

Fabuła została osadzona w latach 50. XX wieku, w uroczym miasteczku pracowniczym w utopijnej społeczności. Kobiety zajmują się domem, plotkami z przyjaciółkami i dbaniem o swój wygląd, a zadaniem mężczyzn jest praca i utrzymanie rodziny. W weekendy cała społeczność spotyka się na wspólnych zabawach i przyjęciach – jednym słowem – wymarzone życie! W pewnym momencie Alice, grana przez Pugh, zaczyna jednak zauważać, że wszystko to jest tylko fasadą i zaczyna drążyć, czym tak naprawdę jest tajemniczy projekt Victory, w którym wszyscy uczestniczą. 

Florence udało się sportretować pełną skrajnych emocji bohaterkę za wszelką cenę dążącą do prawdy, za co została doceniona przez widzów i krytyków.

Oppenheimer (2023)

„Oppenheimer” to film biograficzny, za którego reżyserię odpowiedzialny był Christopher Nolan. W rolach głównych pojawili się Cilian Murphy, Emily Blunt i Robert Downey Junior, natomiast Pugh zagrała postać drugoplanową.

Produkcja przenosi widzów do czasów II wojny światowej i pokazuje historię J. Roberta Oppenheimera, amerykańskiego fizyka odpowiedzialnego za zbudowanie pierwszej bomby atomowej. Film stanowi dramatyczną opowieść o genialnym człowieku, jego pracy oraz trudnych wyborach moralnych. Florence Pugh pojawiła się w roli Jean Tatlock, kochanki Oppenheimera.

Florence Pugh: filmografia pełna zaskakujących ról

florence pugh filmy
Fot: Kadr z filmu „Czarna wdowa”

Póki co, w dorobku filmowym Florence Pugh, można znaleźć ponad 20 filmów, w tym zarówno te krótkometrażowe, jak i produkcje dla telewizji oraz przeboje dużego ekranu. Warto wspomnieć też o tym, że aktorka występowała również w kilku serialach, grając role epizodyczne lub użyczając swojego głosu.

 • The Falling (Upadające, 2014) – jako Abbie Mortimer
 • Studio City (2015) – jako Cat
 • Lady M. (2016) – jako Katherine Lester        
 • The Commuter (Pasażer, 2018) – jako Gwen  
 • King Lear (2018) – jako Cordelia
 • Outlaw King (Król wyjęty spod prawa, 2018) – jako Elizabeth de Burgh    
 • Malevolent (Uciszyć zło, 2018) – jako Angela
 • Leading Lady Parts (2018) – jako ona sama
 • Fighting with my family (Na ringu z rodziną, 2019) – jako Saraya „Paige” Bevis        
 • In the Time It Takes to Get There (2019) – jako Lucille 
 • Midsommar (Midsommar. W biały dzień, 2019) – jako Dani   
 • Little Women (Małe kobietki, 2019) – jako Amy March    
 • Father of the Bride Part 3 (ish) (2020) – jako Megan Banks
 • Black Widow (Czarna Wdowa, 2021) – jako Yelena Belova
 • Don’t Worry, Darling (Nie martw się, kochanie, 2022) – jako Alice   
 • Puss in the Boots: The Last Wish (Kot w butach: Ostatnie życzenie, 2022) – jako Goldilocks (głos)        
 • The Wonder (Osobliwość, 2022) – jako Lib Wright      
 • A Good Person (2023) – jako Allison
 • Oppenheimer (2023) – jako Jean Tatlock  
 • The Boy and the Heron (2023) – jako Kiriko (głos)
 • Diune: Part Two (Diuna: Część druga, 2024) – jako księżniczka Irulana

Florence Pugh: młoda aktorka o wielkim talencie i… obiecującej przyszłości

florence pugh filmy
Fot: Kadr z filmu „Nie martw się kochanie”

Projekty, do których angażowana jest Pugh, oraz nominacja do Oscara potwierdzają, że jest jedną z najbardziej obiecujących aktorek w branży filmowej. 

Warto podkreślić, że jej talent aktorski nie ogranicza się jedynie do kina. W 2018 roku Pugh pojawiła się również w miniserialu „Mała doboszka”, gdzie również zebrała pozytywne recenzje za swoją grę. Krytycy wróżą jej udaną karierę aktorską, a jej zdolności oraz umiejętność do wcielania się w różnorodne postacie sprawiają, że jest obecnie jedną z najuważniej obserwowanych i docenianych aktorek młodego pokolenia.

New Drop

Gdzie już wkrótce będzie można zobaczyć Florence? Na początku 2024 aktorka pojawi się w filmie „Diuna: Część druga”, gdzie wystąpi w roli księżniczki Irulany. oprócz tego aktorka ma pojawić się również w filmie „The Pack” oraz produkcjach Marvela zapowiedzianych na 2025 i 2026 rok.

Rekomendowane artykuły