Helena Bonham Carter — filmy, najlepsze role i niezapomniane kreacje

helena bonham carter filmy

Helena Bonham Carter to wybitna brytyjska aktorka, wielokrotnie nominowana i nagradzana. Charyzmatyczna, utalentowana… sprawia, że każda grana przez nią postać na długo pozostaje w pamięci. Poznajmy zatem niezapomniane role Heleny Bonham Carter!

Helena Bonham Carter: przegląd najwybitniejszych filmów aktorki

helena bonham carter filmy
Fot: Kadr z filmu „Pokój z widokiem”

Chociaż, urodzona w 1966 roku, Helena Bonham Carter wywodzi się z zamożnej rodziny arystokratycznej, jej życie wcale nie było usłane różami. Problemy zdrowotne rodziców sprawiły, że dosyć szybko musiała wydorośleć i nauczyć się radzić sobie w pojedynkę. Mając zaledwie 13 lat wygrała w konkursie recytatorskim, a nagrodę przeznaczyła na profesjonalną sesję fotograficzną, by móc stworzyć portfolio do agencji aktorskiej.

janachowska.pl

Niestety, rzeczywistość nieczęsto bywa tak piękna i kolorowa, jak w filmach, dlatego na pierwszy swój miniangaż (do reklamy telewizyjnej) młoda Helena musiała zaczekać aż 3 lata. Na małym ekranie po raz pierwszy pojawiła się rok później, w 1983 roku w filmie „Pattern of Roses”.

Pierwszy rozgłos i sukces przyniosła jej rola u boku Daniela Day-Lewisa w filmie „Pokój z widokiem”. Wcieliła się w nim w rolę młodziutkiej Lucy Honeychurch — dziewczyny z dobrego domu przeżywającej rozterki sercowe.

concept store

Krytykom przypadł do gustu powiew świeżości, jaki wniosła ze sobą Helena. Od tego momentu jej kariera nabrała tempa. Rola Helen Schlegel w filmie „Powrót do Howards End” z 1992 roku, przyniosła jej pierwszą nominację do brytyjskiej nagrody BAFTA. A w roku 1998 dostała pierwszą nominację do Oscara i Złotego Globu za rolę Kate Croy w filmie „Miłość i śmierć w Wenecji”.

Jak dotąd, w swoim dorobku Helena Bonham Carter ma grubo ponad 50 ról filmowych, 46 nominacji i 9 zdobytych nagród, a to z całą pewnością jeszcze nie koniec!

Niezapomniane role Heleny Bonham Carter: filmy, które musisz zobaczyć

helena bonham carter filmy
Fot: Kadr z serialu „The Crown”

Dzięki temu, że Helena Bonham Carter pochodziła ze sfer arystokrackich, role w filmach kostiumowych były wręcz stworzone dla niej, jednak ambicja nie pozwalała jej osiąść na laurach. Walczyła o to, by z jak najlepszej strony pokazać się również w innych gatunkach filmowych. Z doskonałym zresztą skutkiem.

Fight Club (1999)

Jedną z takich produkcji, jest niewątpliwie kultowy już „Podziemny krąg” w reżyserii Davida Finchera. Grająca u boku Brada Pitta i Edwarda Nortona, Helena wciela się w nim w Marlę Singer, kobietę zniszczoną i cyniczną, która z nudów i w ramach relaksu uczęszcza na różnego rodzaju grupy wsparcia. Marla zdobyła miano jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii kina dzięki oryginalności odgrywanej bohaterki oraz swojej naturalnej charyzmie.

Seria filmów Harry Potter (2001-2011)

To, że jest aktorką absolutnie uniwersalną, Helena Bonham Carter udowodniła również przyjmując rolę Bellatriks Lestrange w serii „Harry Potter”, wyreżyserowanym przez Davida Yates’a.

Wykreowana przez nią postać demonicznej, fanatycznie oddanej Czarnemu Panu czarownicy, wzbudzała wśród fanów sagi wyłącznie negatywne uczucia, a to oznaczało, że Helena znowu doskonale przygotowała się do roli. 

Serial The Crown (2016-2023)

Carter pojawiła się również w trzecim i czwartym sezonie serialu „The Crown” wyprodukowanym na zlecenie platformy Netflix, w reżyserii Petera Morgana.

Ekranizacja opowiada o życiu królowej Elżbiety II. Helena wciela się w nim w rolę księżniczki Małgorzaty. Sama gwiazda przyznawała, że zastąpienie Vanessy Kirby, która dotychczas odgrywała tę rolę, było dla niej przeżyciem dosyć stresującym. I tym razem, jak zwykle, stanęła na wysokości zadania.

Charakterystyczne role Heleny Bonham Carter w filmach Tima Burtona

helena bonham carter filmy
Fot: Kadr z filmu „Charlie i Fabryka czekolady”

Po raz pierwszy Helena Bonham Carter z Timem Burtonem spotkała się na planie „Planety Małp”. Ich znajomość z pola zawodowego szybko przeniosła się w prywatną relację i podczas trwającego 13 lat związku para doczekała się dwójki potomstwa.

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że Helena stała się muzą Tima, który zresztą chętnie angażował ją do swoich filmów. Częstym towarzyszem aktorki na ekranie był Johnny Depp – serdeczny przyjaciel rodziny Bruton-Carter oraz ojciec chrzestny ich dzieci. Swoimi kreacjami Helena Bonham Carter filmy Tima Burtona często wynosiła na wyżyny, mimo iż grywała postacie drugoplanowe.

Alicja w Krainie Czarów (2010)

Tak było np. w adaptacji „Alicji w krainie czarów”, w której Helena wcieliła się w postać Czerwonej Królowej. Co ciekawe, aktorka od wielu lat była zafascynowana powieścią Lewis Carroll, więc kiedy jej ówczesny partner poprosił ją o zagranie w filmie, ta stwierdziła, że to lepsza propozycja niż oświadczyny.

Charlie i fabryka czekolady (2005)

W kolejnym filmie dla młodej części odbiorców, Helena wcieliła się w rolę pani Bucket, mamę tytułowego Charliego z filmu „Charlie i fabryka czekolady”. Nie była to pierwsza (ani ostatnia) adaptacja powieści Roalda Dahla o fabryce czekolady ekscentrycznego Williego Wonki, ale za to jedna z najlepiej ocenianych.

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007)

Niebywałym sukcesem w kinematografii Burtona okazała się ekranizacja broadwayowskiego musicalu „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”. 

W tytułowego bohatera wciela się Johnny Depp, natomiast Helena gra rolę zakochanej w nim, demonicznej pani Lovett. Ponieważ Bonham Carter zawsze starannie przygotowywała się do swoich ról, tak też było i w tym przypadku. Przed rozpoczęciem nagrań zaczęła uczestniczyć w lekcjach śpiewu, oraz…kursach pieczenia.

We wszystkich swoich kreacjach, i tych z małego i dużego ekranu, Helena Bonham Carter udowadniała, że nie boi się ciężkiej pracy i chyba nie ma gatunku filmowego, w którym by się nie odnalazła. A to, czego możemy być pewni, to to, że jeszcze nas w przyszłości zaskoczy niejedną genialną rolą!

Rekomendowane artykuły