Każda przyszła panna młoda na pewno wie, że suknia powinna być dopasowana do sylwetki. Wbrew pozorom to nie tylko kreacja ma wpływ na finalny wygląd Panny Młodej. W grę wchodzą dodatki, makijaż, fryzura oraz… bukiet ślubny!
Spis treści
Kwiaty, które trzymasz w rękach oczywiście powinny być spójne z tymi, które wybrałaś do ślubnych i weselnych dekoracji. Najważniejsze jednak, żeby pasowały do Ciebie! Tak jak projektanci potrafią tchnąć w kreację magię, tak floryści potrafią wyczarować unikatowe bukiety, które wprawiają w osłupienie i zachwycają swoim pięknem.
W artykule dowiesz się:
- Skąd wziął się pomysł na bukiet ślubny i jakie ma znaczenie?
- Jakie kwiaty do bukietu ślubnego wybrać?
- Jak dopasować bukiet do sukni ślubnej?
- Jakie są koszty bukietu ślubnego?
- Jak samodzielnie przygotować bukiet ślubny?
- Jakich elementów unikać, aby bukiet nie przysporzył problemów?
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kwiaty na ślubie podkreślają doniosłość chwili, wprowadzają romantyczny klimat i wizualnie cieszą oczy. Niemniej, jak się okazuje są głębsze powody ich obecności. Jak powstał obecnie znany bukiet ślubny i z jakiego powodu zaczął pojawiać się na ślubach?
Historia i znaczenie bukietu ślubnego
Swoje początki bukiet ślubny datuje już w starożytności, gdzie panny młode dumnie kroczyły z kwiatami w rękach, wierząc, że są odzwierciedleniem nowego początku, zapewnią im wierność wybranka oraz płodność.
Za czasów średniowiecza uważano, że silnie pachnące zioła i przyprawy na ślubie będą odpędzały złe moce, pecha i wszelkie niepożądane w małżeństwie problemy. Często więc zamiast bukietu panna młoda wędrowała z… mieszanką ziół! 😄 A największą popularnością cieszył się koper, jako zioło, które zwiększa pożądanie seksualne.
Przeczytaj: Co zrobić z bukietem ślubnym po ślubie?
Bukiet ślubny – wynalazek Królowej Wiktorii
Dopiero za czasów wiktoriańskich nastąpił przełom i zrodził się pomysł bukietów, które znamy do dziś. A to wszystko za sprawą królowej Wiktorii, która na swoim ślubie z księciem Albertem miała bukiet kwiatowy nazywany tussy mussy lub tussie mussie, czyli niewielką, okrągłą wiązankę kwiatów, która była umieszczona w stożkowym, ozdobnym wazonie przeznaczonym specjalnie do noszenia.
Wiktoriańczycy niemal porozumiewali się kwiatami, stąd też popularne w tym okresie wyrażenie “powiedz to kwiatami”. Jako, że randki w tamtych czasach nie były tak proste, jak teraz i podlegały ścisłym protokołom, zwłaszcza u klas wyższych, a każdemu spotkaniu towarzyszyła przyzwoitka, wówczas kwiatom nadawano symboliczne znaczenie.
W ten sposób kwiaty stały się odzwierciedleniem rozmowy zakochanych i zaczęły być nieodłącznym elementem każdej uroczystości ślubnej.
Dziś nie zwraca się, aż tak uwagi na symbolikę. A kwiaty wybiera się zazwyczaj ze względu na ich piękno, formę i zapach. Stają się doskonałym wyrazem osobistego stylu, dobrego gustu i stworzenia spójnej ślubnej kreacji.
Stylizacja, a bukiet ślubny
Zacznijmy od obalenia pewnego mitu: bukiet ślubny musi przede wszystkim pasować do stylizacji weselnej. Otóż, wcale nie musi!
Macie pomysł, jaki bukiet nie będzie pasował do białej sukni? No właśnie! 😉
Wybierając kwiaty weź pod uwagę kolor Twojej cery, oczu i włosów. Zastanów się, jaki bukiet będzie najlepiej oddawał charakter uroczystości i pasował do dekoracji. Nie wahaj się sięgnąć po oryginalne, ciekawe rozwiązania. W końcu możesz być innowatorem i przełamywać powszechnie panujące schematy.
Pewnie ciekawi Cię, na jakie rozwiązania w ogóle możesz liczyć wybierając bukiet ślubny. Już odpowiadamy!😉
Rodzaje bukietów ślubnych
Mamy dobrą wiadomość! Obecnie, bukiet ślubny znajdą nawet najbardziej wymagające przyszłe Panny Młode. Wybór jest tak ogromny, a propozycje tak piękne, że aż ciężko na coś się zdecydować.😅 Niemniej w końcu trzeba stawić czoła temu wyzwaniu.
Jakie rodzaje najpopularniejszych ślubnych bukietów mają zwykle w ofercie floryści?
- Biedermeier – prawdziwa klasyka wśród kwiatowych dekoracji. Ma uporządkowany kształt kuli i występuje zwykle w małych rozmiarach. Złożony jest z ciasno osadzonych kwiatów, które ułożone są w okręgach;
- Nosegay – nieco przypomina bukiet biedermeier, jeśli kwiaty występują w gęsto osadzonej formie i związane są ozdobną wstążką. Istnieje jeszcze możliwość nieco luźniejszego rozłożenia kwiatów, wówczas wygląda bardziej fantazyjnie. W tym rodzaju bukietu występuje zwykle jeden gatunek kwiatów i spójny wariant kolorystyczny;
- Kaskadowy – jest niczym wodospad, który zamiast wody zawiera kwiaty. Tworzy efekt spadania w taki sposób, że „strumień” kwiatów od szerokiego staje się coraz węższy.
- Arm bouqet – ten bukiet składa się z kwiatów o długich łodygach, które trzymane są luźno na przedramieniu Panny Młodej. Mimo, że wygląda niezwykle elegancko, może być nieco niewygodny.
- Pomander – przybiera kształt kuli, która osadzona jest na wstążce, łańcuszku bądź sznurku. Panna młoda może trzymać wstążkę w dłoni, bądź zwiesić sobie ją wygodnie na nadgarstku.
- Composite – sprawia wrażenie ogromnego kwiatu, ale jest to niezwykła kompozycja złożona z kilku kwiatów, które są tak umiejętnie połączone ze sobą, że tworzą wrażenie „pojedynczego kwiatu”.
Oczywiście to nie wszystko i na rynku w zależności od wybranego florysty możesz też znaleźć bukiety nowoczesne, polne, w kształcie wachlarzu i szereg innych rozwiązań. Wszystko zależy od Twoich preferencji.
Wybierając bukiet warto zastanowić się, jaka forma będzie Ci odpowiadać. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Wielkość i kształt bukietu ślubnego, a obecne trendy
Według nieco już archaicznych zasad drobne kobiety nie powinny wybierać bardzo dużych, rozłożystych bukietów. Po pierwsze wizualnie przytłoczą pannę młodą, a po drugie mogą być dość ciężkie i po jakimś czasie zmęczyć (kwiaty też swoją ważą!).
Prawda jest jednak taka, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat sposób tworzenia bukietów ślubnych nieco się zmienił. Kiedyś panny młode wybierały spośród wielu technik układania kwiatów, skrupulatnie dobierając bukiet do sylwetki – floryści tworzyli wachlarze, berła czy pomandery.
Spytaliśmy o obecne trendy ekspertów z kwiaciarni internetowej Euroflorist, która już od 25 lat specjalizuje się w doręczaniu bukietów oraz prezentów na różne okazje w Polsce i na całym świecie. Co powiedzieli?
Floryści, jak i Panny Młode pokochali styl boho, kompozycje naturalne, przestrzenne, już nie tak perfekcyjne i ciasno ułożone jak przed laty. W bukietach ślubnych coraz częściej pojawiają się ciekawe dodatki, takie jak suszone trawy czy sukulenty. Dominuje kolorystyka neutralna, często wybierane są kompozycje monochromatyczne.
Okrągłe wiązanki, jednak nie ustąpiły całkowicie miejsca tym nowoczesnym. Bukiety kuliste, z róż w odcieniach różu oraz bieli to prawdziwa klasyka, która prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody.
Spójrz na powyższe propozycje od Euroflorist. Widzimy, jak klasyka przeplata się tu z nowoczesnością. Naturalne piękno w najczystszej postaci. Ciężko się nie zgodzić, że skomponowany przez ekspertów bukiet będzie nieodzownym elementem kreacji każdej Panny Młodej.
Tak na marginesie… Pamiętam jak ktoś opowiadał mi historię, w której na planie serialu panna młoda miała rzucić w pana młodego bukietem… Problem polegał na tym, że wiązanka zawierała sukulenty o czym sama zainteresowana zapomniała.
Możesz sobie wyobrazić zaskoczenie pana młodego, który oberwał od koleżanki niepozorną, ale dość twardą i ciężką roślinką. 😉 Potraktuj to jako małe ostrzeżenie, jeśli masz zamiar rzucać bukietem, a nie welonem! 😊
Bukiet ślubny – Jakie kwiaty?
Poza formą i dodatkami, głównym elementem charakteryzującym Twój bukiet są kwiaty. Kwestia wydaje się być oczywista, choć wybór odpowiednich roślin wcale nie jest prosty.
Najlepszą zasadą będzie używanie kwiatów sezonowych, dostosowanych do pory roku. To rozwiązanie pozwoli na modne kombinacje ,,na czasie”, ale przede wszystkim będzie zbawienne dla Twojego portfela.
Wiosenne kwiaty do bukietu ślubnego
- tulipany,
- forsycje
- bzy
- hiacynty,
- szafirki,
- magnolie,
- piwonie.
Letnie kwiaty w bukiecie ślubnym
- lilie,
- dalie
- cynie,
- groszek pachnący
- róże,
- hortensje,
- mieczyki.
Jesienne kwiaty do bukietu
- wrzosy
- astry
- aksamitki,
- gerbery.
Zimowe kwiaty do bukietu
- róże,
- frezje,
- storczyki,
- eustoma,
- anemony,
- eszeweria,
- ostrokrzew.
Kiedy wybrać bukiet ślubny?
Obawiam się, że ta odpowiedź nie okaże się dla Was zbyt satysfakcjonująca… Rozumiem oczywiście, że rozmowy o kwiatach i ich wybieranie może sprawiać ogromną przyjemność, prawda jest jednak taka, że bukiet ślubny wybieramy…
Na końcu, kiedy wiecie już w jakim stylu będą dekoracje, jak będzie wyglądać Wasza suknia, makijaż i fryzura. Dopiero wtedy, mając pełen obraz będziecie w stanie określić dokładnie czego potrzebujecie.
Skoro wiemy już kiedy kupić bukiet, teraz pojawia się pytanie, ile to właściwie kosztuje.
Koszty bukietu ślubnego
Cena bukietu ślubnego waha się w średnim przedziale od 150 zł do kilkuset złotych. Być może uważasz, że to sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zwykły bukiet można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jednak na tą cenę wpływa kilka istotnych czynników.
W skład standardowej usługi tworzenia bukietu ślubnego wchodzą następujące czynności:
- konsultacja z klientem i wybór dedykowanego wariantu,
- oczyszczanie kwiatów,
- zastosowanie odżywek,
- przycinanie, drutowanie,
- tworzenie kompozycji kwiatowej,
- zapakowanie i przygotowanie kwiatów do transportu.
Jak widzisz, to znacznie więcej aniżeli wchodzi w skład zakupu bukietu np. na urodziny. Jeśli zależy Ci, aby bukiet wyglądał pięknie i pozostał w stanie nienaruszonym nawet w upał, chyba warto ponieść tę cenę.
Nie wybrałaś jeszcze bukietu ślubnego? W takim razie, sprawdź polecanych przez nas florystów, jeden z nich Euroflorist gościnnie podzielił się z nami w tym artykule swoją wiedzą! Zadbają, aby Twój bukiet nie tylko zachwycał swoim pięknem, ale też by pozostał w stanie nienaruszonym w czasie uroczystości.
Nikt jednak nie powiedział, że bukiet ślubny musi być koniecznie kupiony. Chcesz się wyróżnić, a jednocześnie wnieść coś od siebie?
W takim razie możesz zrobić to sama.😉
Bukiet ślubny DIY
Pewnie sobie myślisz, że stworzenie samodzielnie bukietu ślubnego jest potwornie trudne… Nic bardziej mylnego! Dzięki kilku prostym krokom stworzysz coś tak niesamowitego, że aż będziesz przecierać oczy ze zdziwienia, że sama to zrobiłaś.😁 Na dodatek zaoszczędzisz gotówkę, którą z powodzeniem możesz wydać na przyjemności.😉
Przekonana? No to ruszamy z działaniem!
7 prostych kroków do stworzenia idealnego bukietu ślubnego DIY
Stworzenie bukietu ślubnego to szansa na wykazanie się kreatywnością i nieszablonowość. To Twój osobisty wysiłek w stworzenie wymarzonej kreacji. Wystarczy wykonać kilka kroków, a sama będziesz pękać z dumy i ukradkiem zerkać na swoje dzieło.
KROK 1. Wybierz kwiaty
Nie ma bukietu bez kwiatów. Wyżej pisaliśmy o tym, jak wybrać kształt i wielkość bukietu oraz jakich kwiatów można użyć w określonych porach roku. Wspomnijmy w takim razie jeszcze tylko o kolorach. Możesz postawić na jednolity albo kolorowy bukiet ślubny. Jak uzyskać fantastyczne zestawienie barw?
3 inspirujące pomysły, jak łączyć kolory w bukiecie ślubnym:
- Królestwo bieli
Biel nie tylko świetnie prezentuje się sama, ale może także wspaniale współgrać z liliowym różem, wanilią, bądź jasnym fioletem.
- Pastelowe szaleństwo
Połącz krem z pastelowym różem, subtelnym błękitem, a także chłodną bielą, do tego dodaj kilka fiołkowych akcentów.
- Głębia kolorów
Wcale nie musisz trzymać się zasad bezpieczeństwa. Wszelkie odważne posunięcia też mogą być świetnym pomysłem. Co powiesz na połączenie fuksji, jeżyny, wanilii i ecru? A może ognistej czerwieni, cyklamenu i jasnego beżu?
Jeśli masz już pomysł na kwiaty i ich połączenie kolorystyczne, pora sięgnąć po ciężkie narzędzia.
Krok 2. Przygotuj materiały na bukiet ślubny DIY
Do samodzielnego przygotowania bukietu ślubnego oprócz kwiatów może Ci się przydać kilka elementów. Oto one:
- wiadro z wodą,
- odżywka do kwiatów ciętych,
- ostra para nożyc do przycinania kwiatów,
- gumki,
- wstążka bądź taśma florystyczna,
- mikrofon florystyczny,
- zielone dodatki (np. aralia, aspidistra, cordylina, eukaliptus, palma waszyngtona, orzech, ruskus).
Krok 3. Ostre cięcie
W pierwszej kolejności usuń z łodyg kwiatów i zielonych dodatków liście do wysokości pasującej do Twojego wymarzonego bukietu. W zależności od wybranej długości, łodygę przytnij pod kątem 45 stopni. Następnie wlej do wiadereczka wodę i dosyp do niego odżywkę dla kwiatów ciętych. Włóż do przygotowanego miejsca kwiaty i ustaw je w chłodnym miejscu na przynajmniej godzinkę.
Krok 4. Złóż bukiet
Kiedy zaczynasz składać bukiet zacznij od podstawy, po czym zacznij dodawać większe, ogniskowe kwiaty. Gdy widzisz już bazę swojego bukietu, przejdź do dekorowania jej mniejszymi kwiatami i zielonymi dodatkami, tak by stworzyć spójna całość.
Jeśli Twój bukiet prezentuje się zgodnie z oczekiwaniami, jeszcze raz spójrz na łodygi i przytnij je równo, a całość zawiń mocno gumką. Dopiero teraz ukryj gumkę ozdobną, satynową wstążką bądź kwiatową taśmą.
Bukiet ślubny: tego unikaj!
Nie wybierajcie kwiatów, które pyłkiem mogą pobrudzić suknie. Prawdopodobnie, gdy już wybije „ta godzina” kompletnie stracicie głowę i ostatnie o czym będziecie pamiętać to to, żeby kwiaty trzymać z daleka od sukni.
Zastanówcie się też nad tym, czy na pewno chcecie kwiaty, które mają intensywny zapach. Niektórym może to przeszkadzać. Hitem tego sezonu są natomiast bukiety z suszonych roślin… Być może to będzie dla Ciebie dobre rozwiązanie?
Wybór bukietu ślubnego to nie lada wyzwanie. W końcu to niezliczona ilość różnych możliwości. A my kobiety kochamy kwiaty, więc ciężko się im oprzeć.🥰 Niemniej wierzę, że sobie z tym poradzisz, dokładnie tak jak z całą resztą ślubnej gorączki!😉
A jeśli potrzebujesz w tym pomocy, nie zapomnij pobrać naszego bezpłatnego planera ślubnego Wedding Dream APP. Znajdziesz tam mnóstwo wskazówek, inspiracji i bezpłatnych materiałów, które na pewno pomogą Ci w niejednej ślubnej opresji.
Zobacz, w jaki sposób możesz udekorować ławki w kościele!
Artykuł zredagowany przez: Agatę Szkutnik