Jak napisać zaproszenie na urodziny — praktyczne porady i najlepsze inspiracje

jak napisać zaproszenie na urodziny

Planujesz zorganizować imprezę urodzinową i zastanawiasz się, jak napisać zaproszenie na tę uroczystość? Z przyjemnością Ci pomożemy! Dzięki nam dowiesz się, jak napisać takie przykładowe zaproszenie i co koniecznie w nim zawrzeć.

Znaczenie dobrze napisanego zaproszenia na urodziny

jak napisać zaproszenie na urodziny

Zaproszenie to krótka, użytkowa forma wypowiedzi pisemnej, która ma za zadanie przekazać adresatowi/adresatom informację o konkretnym wydarzeniu oraz skłonić go/ich do wzięcia w nim udziału. Najczęściej zaproszenia przygotowujemy z okazji różnych ważnych uroczystości na przykład na urodziny, imieniny, przyjęcie z okazji rocznicy ślubu czy przyjęcie weselne. Są to z reguły zaproszenie mniej oficjalne, skierowane do bliskich, dobrze znanych nam osób. Dobrze napisane zaproszenie może skutecznie zachęcić gości do udziału w organizowanym przyjęciu, uroczystości, ceremonii czy innym wydarzeniu. 

Jak napisać zaproszenie na urodziny — elementy niezbędne w każdym zaproszeniu

jak napisać zaproszenie na urodziny

Tak samo, gdy myślisz o tym, jak zaplanować imprezę urodzinową musisz przygotować przede wszystkim zaproszenia na nią. Dobrze napisane zaproszenie na urodziny powinno przede wszystkim przekazać adresatom informacje niezbędne do wzięcia udziału 

w organizowanym wydarzeniu. Należy zwrócić uwagę, aby obowiązkowo znalazły się w nim informacje na temat tego, kto zaprasza (nadawca), z jakiej okazji zaprasza, kogo zaprasza (adresat), gdzie zaprasza i kiedy, a także, o której godzinie zaprasza. Bardzo ważne jest, by podać dokładną godziną rozpoczęcia z adresem miejsca, w którym odbędzie się uroczystość urodzinowa. To są elementy absolutnie konieczne w dobrze napisanym zaproszeniu. Warto także zawrzeć w nim istotne dla adresata informacje uzupełniające: czy trzeba i jaką drogą potwierdzić swoją obecność (ze wskazaniem dnia, do kiedy należy to zrobić), czy są wymagania co do oczekiwanego dress code’u, czy można przyjść z osobą towarzyszącą. Nie zapomnij także o umieszczeniu w zaproszeniu formuł i zwrotów grzecznościowych, które zachęcą adresatów do wzięcia udziału w ważnym dla nas wydarzeniu. Aby twoje zaproszenie prezentowało się bez zarzutu, warto także pamiętać o kilku dodatkowych zasadach. Przede wszystkim nie może ono zawierać żadnych błędów językowych. Wystrzegaj się literówek, błędów w trudnych nazwiskach i pomyłek brzemiennych w skutki, na przykład w dacie lub adresie miejsca imprezy. Równie istotne jest dostosowanie konwencji tekstu do adresata zaproszenia. Dla najbliższej rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy możesz przygotować zaproszenia nieoficjalne, z dużą dawką humoru, grą słowną itp. Zaimki osobowe oraz zwroty bezpośrednio do zapraszanych osób zapisz wielką literą (np. „chciałabym zaprosić Cię”, „Kochany Dziadku”). Tekst warto poprzedzić nagłówkiem („Zaproszenie”) oraz zakończyć formułą grzecznościową, dostosowaną do adresata: oficjalnie „Z wyrazami szacunku…” lub nieoficjalnie: „Nie może Cię tu zabraknąć. Do zobaczenia!”).

Inspiracje na zaproszenia na urodziny

jak napisać zaproszenie na urodziny
Fot: Shutterstock

Na przyjęcie urodzinowe zaprasza się zwykle ważne dla jubilata osoby: członków rodziny, grupę przyjaciół i znajomych. Należy jednak pamiętać, by trzymać się opisanych wyżej zasad, ale ze względu na bliskość relacji zawsze można dodać do zaproszenia coś, co je wyróżni i wywoła uśmiech na twarzy adresatów: pasujący tematycznie żart, krótki wierszyk, informację o pożądanym stroju nawiązującym do konwencji całej imprezy. Jeżeli zaproszenie adresowane jest do osób starszych, najlepiej postawić  na serdeczny i bardziej bezpieczny styl wypowiedzi. Inspiracją do napisania takiego zaproszenia może być gotowy wzór zaproszenia na urodziny:

Serdecznie zapraszam
…………………….
na przyjęcie z okazji moich urodzin, które odbędzie się
w dniu ………. o godz. ……..
w Restauracji ……………….. .
 Proszę o potwierdzenie przybycia do dnia …………. .

Mam zaszczyt zaprosić
Sz.P. ……………………..
na uroczystość z okazji moich urodzin.
Odbędą się one dnia ………….. o godzinie …….
w aktualnym miejscu mego zamieszkania.
                                                      Podpis Jubilata/Jubilatki

Serdecznie zapraszam
……………………………
na przyjęcie urodzinowe z okazji moich …… urodzin,
które odbędzie się dnia ……………. w …………………..
Przyjęcie zacznie się o godzinie………
Zabawa będzie do białego rana.
Serdecznie zapraszam, proszę o potwierdzenie przybycia.
                                                   Podpis Jubilata/Jubilatki

Drodzy przyjaciele!
Mam zaszczyt zaprosić Was na moje przyjęcie urodzinowe,
które odbędzie się w dniu ………….. o godzinie ……….
w ……………………
                                       Będzie miła zabawa. Serdecznie zapraszam!
                                                      Podpis Jubilata/Jubilatki

Byłoby mi niezmiernie miło
gdybyście zechcieli przyjść do nas na kolację
w dniu ……….  z okazji moich ….. urodzin.
Na kolacji będzie cała moja rodzina i najbliżsi przyjaciele,
dlatego i Was nie może w tym dniu zabraknąć.
                                                 Mile widziane dobre humory!
Z pozdrowieniami
Podpis

W tym tygodniu wypadają moje urodziny!
Zamierzam uczcić to drobne święto, organizując imprezę,
która odbędzie się dnia ……………. o godzinie…….
w ……………………………….
Mam nadzieję, że zaszczycisz mnie swoją obecnością!

                                              Podpis Jubilata/Jubilatki

W najbliższy piątek (lub wpisz inny dzień tygodnia)
pragnę zorganizować u siebie kameralne przyjęcie
z okazji moich ……….. urodzin.
Uważam tę liczbę za wartą świętowania!
Ponadto — urodziny ma się raz do roku,
najwyższa pora zacząć obchodzić je hucznie!
Mam niebywały wprost zaszczyt zaprosić Cię na swoje przyjęcie urodzinowe,
które odbędzie się dnia ……………………. o godzinie……
w ………………………………. (adres).
Ufam, że moje zaproszenie nie zostanie wzgardzone,
a Ty uświetnisz imprezę swoją obecnością!

Serdecznie zapraszam na drobne i kameralne przyjęcie
organizowane z okazji moich …… urodzin.
Impreza odbędzie się dnia ……………………. o godzinie…….
w ……………………………….
Planuję wyśmienitą zabawę w doborowym towarzystwie,
dlatego też nie może Cię zabraknąć!

Kreatywne pomysły na zaproszenia na urodziny dla dzieci

jak napisać zaproszenie na urodziny
Fot: Shutterstock

Najlepszym pomysłem będzie zaangażować dziecko w przygotowania do przyjęcia urodzinowego. Można wspólnie usiąść przed komputerem i wybrać jedno (lub kilka) gotowych zaproszeń urodzinowych. I warto wydrukować kilka  więcej, niż wynosi liczba zaproszonych gości. Jeśli dziecko będzie pomagało wypełniać zaproszenia na urodziny dla dzieci (np. wpisywać imię zaproszonej osoby), może się pomylić (co zdarzyć się również i dorosłej osobie) dlatego lepiej mieć kilka zaproszeń w zapasie. Dobrym pomysłem jest też zachowanie jednego zaproszenia urodzinowego jako pamiątki dla dziecka, do której z przyjemnością wróci po latach. Takie wydrukowane zaproszenia urodzinowe można dodatkowo kreatywnie ozdobić kolorowymi tasiemkami, naklejkami lub własnoręcznym rysunkiem dziecka. Dobrze jest wspomnieć o planowanych atrakcjach przygotowanych z tej okazji, by zachęcić dzieci do wspólnej zabawy, na przykład w ten sposób:

 • Przygotuj się na urodzinową imprezę pełną specjalnych atrakcji i ekscytujących gier! Przenieś się razem ze mną w świat kolorowej zabawy – pomogą nam z tym z pewnością cudowne dekoracje. Od kolorowych balonów po tematyczne banery, każdy detal został starannie wybrany, aby stworzyć radosną atmosferę. Ale to nie wszystko! Będzie wiele specjalnych aktywności i gier, które z pewnością będą bawić wszystkich przez całą imprezę. Niezależnie czy to będzie poszukiwanie skarbów, rozbijanie piniaty czy gra w krzesła muzyczne, będzie coś dla każdego do zabawy. Więc zaznaczcie to sobie w kalendarzach i przygotujcie się na niezapomniany dzień pełen śmiechu i emocji! 

Poniżej jeszcze kilka wzorów tekstów tego typu zaproszeń:

 • Startujemy z przyjęciem urodzinowym … (imię).
  Nasz mały kierowca kończy … lat.
  Z tej okazji zapraszamy do wspólnej zabawy na przyjęciu,
  które odbędzie o godz. … w … przy ul. …
 • Z okazji urodzin … (imię solenizanta/ki)
  mamy zaszczyt zaprosić … (imię, nazwisko osoby zapraszanej) na wspaniałą zabawę!
  Uroczystość urodzinowa odbędzie się w … (miejsce).
  Zapraszamy ….. (data) o godzinie …
  Bardzo liczymy na Twoje przybycie!
 • Dnia … (data) odbędzie się impreza
  z okazji … urodzin naszego brzdąca, …. (imię)!
  Mamy zatem wspaniałą okazję,
  aby w gronie rodziny oraz przyjaciół uczcić tak zacną uroczystość!
  Zabawa odbędzie się dnia … o godzinie…
  Pamiętaj, … (imię dziecka) bardzo liczy na Twoje przybycie!

Wykorzystanie szablonów zaproszeń: zalety i wady

jak napisać zaproszenie na urodziny
Fot: Shutterstock

Wybranie odpowiednich zaproszeń jest dosyć ważną sprawą, ponieważ mówią one bowiem wiele o nas i o samej uroczystości. Pozorna błahostka staje się sprawą niemal wagi państwowej, gdy uświadomimy sobie, że źle dobrane zaproszenie może być obiektem plotek i kpin jeszcze przed samą uroczystością. A wybór jest o tyle trudny, gdyż  gama wariantów, spośród których będziemy musieli wybrać, jest bardzo szeroka. Jednak wybór wzoru to sprawa drugorzędna. Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, jest to czy  robimy sami, czy kupujemy gotowe? I tu trzeba rozważyć kilka czynników, które wpłyną na nasz późniejszy wybór. Zaproszenia robione na zamówienie są skomplikowane i bardzo ozdobne. Jednak każdy dodatek, to też dodatkowy… wydatek. Oczywiście, możecie stworzyć zaproszenia samodzielnie, jednak nie łudźcie się, że koszt będzie znacząco niższy. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze, z projektowaniem własnych zaproszeń będzie mnóstwo zabawy. Poza tym będziemy pewni, że będą one dokładnie takie, jak chcemy. Umiejętne zaprojektowanie zaproszenia być może wymaga odrobiny talentu plastycznego, ale niezbyt skomplikowane stworzy każdy, nawet jeśli takowego talentu nie posiada. Natomiast dla osób, którym brak czasu nie pozwala na zabawy z klejem i nożyczkami pozostaje wariant droższy, a wówczas zaproszenia trzeba będzie kupić i mieć problem z głowy. Wybór jest oczywiście bardzo szeroki, producenci prześcigają się w projektowaniu najróżniejszych, mniej lub bardziej urozmaiconych wzorów. Od klasycznej elegancji do barokowego przepychu. Każdy dobierze coś według swoich upodobań. Możliwość dostosowania wszystkiego do naszych upodobań to niewątpliwa zaleta korzystania z zaproszeń gotowych. Wada jest jedna, za to zasadnicza – cena. Nie powinniśmy się jednak zbytnio przejmować. Rozpiętość kwot, jakie dostawcy liczą sobie za poszczególne wzory zaproszeń, jest na tyle duża, że każdy dobierze coś na własną kieszeń. Także i w tym przypadku, jak w każdym innym  istnieją zalety i wady.

Krok po kroku: tworzenie idealnego zaproszenia

jak napisać zaproszenie na urodziny
Fot: Shutterstock

Zaproszenie na urodziny (lub inne ważne wydarzenie) jest nie tylko informacją dla gości, ale także wyrazem osobistego stylu jubilata. Treść zaproszenia powinna być klarowna i zwięzła. Ważne jest, aby zawierała wszystkie niezbędne informacje: datę, godzinę oraz miejsce wydarzenia. Nie zapomnij również o ewentualnych prośbach, jak tematyczny strój czy potwierdzenie przybycia. Ton zaproszenia zależy od rodzaju imprezy – od formalnego i eleganckiego do luźnego i zabawnego. Możesz użyć humorystycznych zwrotów lub cytatów, które odzwierciedlają charakter uroczystości. Rodzaj papieru i czcionka mogą dodać zaproszeniu wyjątkowego charakteru. Elegancki, fakturowany papier nadaje się na formalne przyjęcia, natomiast kolorowy i lekki świetnie pasuje do mniej oficjalnych wydarzeń. Można wykorzystać też nietypowe materiały, takie jak przezroczysty plastik czy drewno. Jeśli chodzi o druk, obecnie popularne są techniki typu tłoczenie, złocenie czy foliowanie. Warto również pomyśleć o ręcznie malowanych elementach, które dodadzą całości uroku.

Aktualnie coraz więcej osób świadomie wybiera ekologiczne opcje, takie jak papier z recyklingu, zaproszenia elektroniczne, czy zaproszenia w formie kartek z nasionami do zasadzenia. Indywidualne podejście do każdego zaproszenia to również trend, który zyskuje na popularności. Zaproszenia personalizowane, odzwierciedlające charakter solenizanta i unikatowy motyw imprezy, będą bardziej docenione przez gości. Ręcznie robione elementy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Tworzenie zaproszeń na urodziny to wspaniała okazja, by wyrazić swoją kreatywność i zadbać o to, by goście czuli się wyjątkowo już od momentu jego otrzymania. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjne papierowe zaproszenia, czy rozwiązania elektroniczne, najważniejsze jest, aby były one spójne z charakterem imprezy i odzwierciedlały twoją osobowość.

Rekomendowane artykuły