Jak ogłosić światu swoje zaręczyny – 6 sposobów

jak ogłosić zaręczyny

Było niemożliwie romantycznie, on przyklęknął, Ty powiedziałaś „tak”, pierścionek pasuje idealnie… jednym słowem wymarzone zaręczyny. Tylko co dalej? Zmiana statusu na Facebooku, zdjęcie na Instagramie, byle szybciej pochwalić się wszystkim? No cóż, może jednak warto to przemyśleć.

Dużo mówi się o tym jak kreatywny musi być w dzisiejszych czasach mężczyzna, żeby zdobyć serce swojej wybranki (właściwie jej rękę). Można wręcz pomyśleć, że wszystko już było. Zmieniają się nawet konfiguracje oświadczyn, bo często to kobieta przejmuje inicjatywę. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób przebiegły zaręczyny, trzeba je jakoś ogłosić światu. I tutaj zaczynają się schody. O czym należy pamiętać?

janachowska.pl

Zanim przejdziemy do poradnika, sprawdź, jak wyglądały zaręczyny naszej redaktor naczelnej, Izabeli Janachowskiej.

Jak ogłosić zaręczyny, czyli właściwa kolejność

W dobie Internetu i social mediów najczęstszym krokiem po przyjęciu zaręczyn jest… post na Facebook’u. Zanim jednak zmienicie status związku na Facebook’u, zadbajcie o to, aby dowiedziała się rodzina i najbliżsi przyjaciele.

concept store

Generalnie, można przyjąć, że informacja powinna dotrzeć w pierwszej kolejności do osób, które zamierzacie zaprosić na ślub. Na pewno poczują się one wyróżnione, wiedząc, że w tych ważnych dla Was chwilach nie zapomnieliście o nich. Wiadomo, że na etapie zaręczyn nie będziecie dysponować pełną listą gości, ale na pewno macie na myśli te osoby, bez których nie wyobrażacie sobie ślubu czy wesela.

ogłoszenie zaręczyn
fot. Shutterstock

Sposób w jaki ogłosicie światu, że się zaręczyliście, zależy tylko od Was, ale przygotowałam dla Was kilka sugestii.

Zaręczyny – Uroczysta kolacja

Kiedyś regułą było zorganizowanie obiadu lub kolacji, podczas której spotykały się rodziny narzeczonych. Zazwyczaj to wtedy mężczyzna prosił rodziców swojej wybranki o rękę córki, wręczając przy tym jej matce bukiet kwiatów. Jak wiadomo, wiele rzeczy się od tego czasu zmieniło i coraz częściej rezygnujemy z tak oficjalnej i eleganckiej formy stawiając raczej rodziców przed faktem dokonanym zamiast czekania na ich zgodę.

No cóż… klamka zapadła, ale nowiną trzeba się podzielić i szczegóły ślubu wypada ustalić. Kolacja więc nadal pozostaje dobrym pomysłem, w szczególności jeśli rodzice przyszłych państwa młodych nie mieli okazji jeszcze się poznać. Tak, to zdecydowanie dobry czas, aby zorganizować spotkanie, podczas którego wszyscy będziecie mogli porozmawiać i zbliżyć do siebie obie rodziny. Zaręczyny nie muszą odbywać się w domu przyszłej panny młodej, jak to się utarło. Jeśli mieszkacie razem przygotujcie obiad lub kolację u siebie.

Jak ogłosić zaręczyny – Niezobowiązujące spotkanie

ogłoszenie zaręczyn
fot. Shutterstock

Taka forma ogłoszenia zaręczyn sprawdza się w szczególności w stosunku do przyjaciół. Czyli organizujemy imprezę, wieczór planszówek, grilla, wypad na koncert i w międzyczasie informujecie, że jest dodatkowa okazja do świętowania. Dobrym pomysłem będą też odwiedziny najbliższych w ich domu. Wystarczy butelka wina i można wszystko opowiedzieć sto razy, bez pominięcia żadnego szczegółu (przyjaciółki i tak na to nie pozwolą!).

Nie wspominając już o tym, że będzie mieć do obgadania milion tematów: wybór sukni ślubnej i biżuterii, dekorację wesela czy organizację wieczoru panieńskiego! Natomiast panowie zajmą się wyborem samochodu do ślubu i dodatkowych atrakcji weselnych, np. w postaci vana z alkoholem.

Jak ogłosić zaręczyny – Rozmowa telefoniczna

Telefon to świetny wynalazek – szczególnie wtedy, gdy mieszkacie daleko od swoich bliskich, a bardzo chcecie podzielić się swoim szczęściem. Warto skorzystać z nowoczesnej technologii i zorganizować call przez aplikację Zoom, Skype czy video-konferencję na Messengerze. Wiadomo, że nic nie cieszy tak, jak zobaczenie reakcji bliskich na tak szczęśliwą nowinę na własne oczy. Jeśli zależy Wam na tym, aby każdy dowiedział się o zaręczynach od Was osobiście poproście tych, których informujecie, żeby wstrzymali się z ogłaszaniem tej cudownej nowiny do czasu, aż Wy tego nie zrobicie.

Musicie jednak się spieszyć, bo nikt nie wytrzyma długo po usłyszeniu newsa takiej rangi!

Jak ogłosić zaręczyny – Portale społecznościowe

ogłoszenie zaręczyn
fot. Shutterstock

Znasz ten żart, że jak nie masz Facebooka to nie istniejesz, bo przecież każdy jest teraz na Facebooku. Idąc tym tropem, wiele osób chce podzielić się ważnymi wydarzeniami z życia, aby wszyscy znajomi wiedzieli, co się u nich dzieje.

Kiedy rodzina i przyjaciele wiedzą już o zaręczynach, nadszedł czas, żeby Wasza wiadomość osiągnęła kolejny poziom: mierzony liczbą lajków. Możecie zmienić statusy na Facebooku na „zaręczony”, wgrać filmik pokazujący tę chwilę i wrzucić zdjęcia na Instagram (zanim zrobicie zdjęcie sprawdź, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy). Niech inni pokibicują trochę Waszemu szczęściu! Przecież wiadomo, że tak wspaniałymi wiadomościami warto się dzielić ze światem.

Pamiętaj jednak, aby nie traktować mediów społecznościowych jako jedyną drogę do poinformowania znajomych o zaręczynach. Zawsze najpierw tym najbliższym przekaż wiadomość osobiście, nawet jeśli ma się to odbyć przez telefon, sms lub wiadomość na Messengerze.

Na późniejszym etapie wiele par wykorzystuje media społecznościowe do ogłoszenia daty ślubu i zaproszenia znajomych na ceremonię zaślubin do kościoła lub urzędu. Jednak na początek przemyślcie, czy takie rozwiązanie będzie dla Was obojga komfortowe.

Jak ogłosić zaręczyny – E-mail

To kolejne ułatwienie w komunikacji. Warto skorzystać z niego wtedy, gdy wypada kogoś poinformować, a nie jest to osoba szczególnie bliska lub wtedy, gdy każdy inny kontakt jest utrudniony. Często na swojej drodze spotykamy wiele osób, np. podczas wyjazdów, wymiany studenckiej czy pracy. Kiedyś media społecznościowe nie były tak popularne i najlepszą formą utrzymania kontaktu był właśnie e-mail. Zresztą w takim wirtualnym liście da się opowiedzieć o wiele więcej niż w komentarzu lub wiadomości na Facebooku.

Kontakt, choć nieregularny, ale z różnych powodów dla nas istotny, pozostaje utrzymany właśnie przez maila, a informacja o zaręczynach to zdecydowanie wiadomość, którą trzeba się podzielić. Warto dołączyć do takiego maila zdjęcie lub kilka słów o samym wydarzeniu.

Ogłoszenie w gazecie

Co prawda nie jest to ostatnio zbyt popularna forma, ale jeśli jesteście tak szczęśliwi, że chcecie, aby całe miasto wiedziało, że bierzecie ślub, to… czemu nie?

Pomysł dobry, szczególnie jeśli planujecie zorganizować wesele w stylu retro. Jako wzór możecie potraktować anons, który zamieścił brytyjski aktor Benedict Cumberbatch w „Times’ie”. Oto jego treść:

Pragniemy poinformować o zaręczynach BT Cumberbatcha, syna Wandy i Timothy’ego Cumberbatcha z Londynu, oraz SI Hunter, córki Katherine Hunter z Edynburga i Charlesa Huntera z Londynu.

Oprócz tego, że to super vintage to jeszcze będziecie mieć niezwykłą pamiątkę. Wycinek z gazety z anonsem możecie później wkleić do albumu lub oprawić w ramkę. Po kilku latach zawsze będzie wywoływał uśmiech i miłe wspomnienia. No i przypominał te wszystkie emocje i Waszą wyjątkową miłość.

Jak ogłosić zaręczyny – podsumowanie

Zaręczyny to wyjątkowy moment w życiu pary, bo oznacza chęć wejścia na kolejny poziom związku. Od teraz będziecie narzeczonymi! Czy to coś zmienia? W życiu niewiele, oprócz tego, że możecie teraz pieszczotliwie mówić o sobie per „narzeczona” lub „narzeczony”. Jeśli jednak na poważnie podchodzicie do zmiany swojego statusu w związku, to przed Wami rozpoczęcie nowego etapu, czyli przygotowań do ślubu i wesele.

Po drodze wydarzy się wiele sytuacji, lepszych i gorszych momentów i dlatego tak ważne jest podzielenie się tą nowiną z bliskimi. Ogłoszenie zaręczyn to nie tylko informacja. Dzięki temu otrzymacie ich pomoc i wsparcie, a na pewno będziecie ich potrzebować pod wieloma względami.

Rekomendowane artykuły