Jak ozdobić samochód pary młodej weselnymi tablicami rejestracyjnymi?

wedding dream cars

Zwyczaj umieszczania na samochodzie okolicznościowych tablic rejestracyjnych na dobre przyjął się wśród nowożeńców. Weselne tablice to nieduży wydatek, który daje duży efekt – zawsze wywołują pozytywne zainteresowanie mijanych na ulicy ludzi, którzy próbują dojrzeć parę młodą, pomachać lub pokazać uniesiony kciuk, a jeśli prowadzą samochód, to często pozdrawiają nowożeńców klaksonem.

Poza tym wiele par woli, by na zdjęciach sprzed kościoła czy sprzed sali weselnej, na których są widoczni przy samochodzie, zamiast zwykłych numerów rejestracyjnych, była widoczna okolicznościowa tablica weselna.

Wybór takich tablic jest coraz szerszy, dziś podrzucamy Wam kilka inspiracji i radzimy, jak z nich korzystać, aby nie narazić się na kłopoty z policją. 

Co mówi prawo o używaniu tablic okolicznościowych?

Na wstępie warto wiedzieć, że z weselnych tablic rejestracyjnych nie zawsze wolno korzystać. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym wprost mówi:

Zabrania się (…) zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne (…) ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic (…)” (art. 60 pkt. 1 – ustawa Prawo o ruchu drogowym)

Wedding Dream cars

Według tegorocznego taryfikatora za zasłanianie tablic, ozdabianie ich albo ograniczanie ich czytelności grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Przyjęło się jednak, że funkcjonariusze zazwyczaj nie robią problemu nowożeńcom używającym takich tablic, bo stopień szkodliwości czynu jest znikomy. Ale, żeby tak się stało, trzeba wiedzieć o kilku regułach. Przede wszystkim okolicznościową tablicę można przymocować tylko na czas przejazdu pary młodej z kościoła lub urzędu stanu cywilnego (czy innego miejsca zawarcia małżeństwa) do miejsca, gdzie odbywa się wesele. Poza tym, samochód nowożeńców z ozdobną tablicą musi znajdować się w kolumnie, czyli jechać razem z innymi samochodami.

Bardzo popularnym trendem stało się umieszczanie tablic weselnych nie tylko na samochodzie młodej pary, ale także gości, których samochody ozdabia się napisem  „RODZICE PANNY MŁODEJ” czy „ŚWIADKOWIE”. Policja niekoniecznie będzie wyrozumiała, jeśli kierowcy tych samochodów nie będą trzymać się powyższych zasad i na przykład wybiorą się przed ślubem samochodem z taką tablicą do fryzjera czy, żeby odebrać innych gości z domów. 

Jakie tablice są dostępne na rynku?

Wybór tablic weselnych jest bardzo szeroki. Zwykle montuje się je na lub zamiast tablic z numerem rejestracyjnym samochodu. Różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Najtańsze są tablice kartonowe. Ich plusem jest niska cena, w internecie można je kupić już za kilka złotych. Jednak wybierając je trzeba pamiętać, że są dość nietrwałe i w razie deszczu lub błota na drodze dość szybko mogą namoknąć i będą wyglądały nieestetycznie.

Znacznie wyższej jakości będą tablice plastikowe i metalowe. Trzeba będzie za nie zapłacić od kilkudziesięciu do nawet powyżej stu złotych, ale z pewnością będą odporne na każde warunki pogodowe, a po weselu będą mogły pozostać pamiątką. 

Jaki wzór wybrać?

Najłatwiej dostępne są weselne tablice uniwersalne – ich treść pasuje do każdego ślubu. Można je też wypożyczyć, a jeśli kupicie własne, to bez problemu będziecie mogli je przekazać lub odsprzedać kolejnej parze.

Klasyczne 

Są wśród nich proste i eleganckie napisy jak na przykład: „NOWOŻEŃCY”, „PARA MŁODA” czy „MĄŻ I ŻONA”.

Śmieszne

Można też postawić na humorystyczne napisy. Do popularnych propozycji należą: „KONIEC WOLNOŚCI”, „RATUNKU!” czy „ONA NIE JEST W CIĄŻY, ON NIE JEST BOGATY”.

Po angielsku

Innym pomysłem jest sięgnięcie po tablice nawiązujące do amerykańskich ślubów – popularną propozycją jest „JUST MARRIED” oraz „MR. & MRS.” 

New Drop
Instagram @aanekx

A może lepiej tablice personalizowane?

Jeśli nie wpadł Wam w oko żaden z gotowych wzorów, to być może zechcecie zamówić tablice personalizowane. Wielu sprzedawców oferuje tablice samochodowe na indywidualne zamówienie, na których można umieścić dowolny tekst. Na takich tablicach najczęściej pojawiają się imiona pary młodej lub data i miejsce ślubu. Oprócz napisu można też dobrać czcionki, kolory i grafiki. 

Najciekawsze są tablice personalizowane w kolorze lub motywie przewodnim wesela, współgrające z pozostałymi dekoracjami weselnymi. Mogą na nich znaleźć się kwiaty takie jak w bukiecie panny młodej albo grafiki takie jak w ślubnych zaproszeniach – możliwości są nieograniczone. 

W Internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji, dzięki czemu możecie zaprojektować własne unikatowe tablice. Będziecie mieli wtedy pewność, że ta urocza dekoracja będzie pasowała do Was i Waszego ślubu oraz, że będzie naprawdę niepowtarzalna! 

Rekomendowane artykuły