To, jak przyjmować prezenty, określone jest przez zasady savoir-vivre’u. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dotyczy to również przyjęć weselnych. Aby pomóc wszystkim zagubionym narzeczonym, przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu otrzymywanie prezentów stanie się jedynie przyjemnością!
Spis treści
Odbieranie prezentów to dla młodej pary bardzo miły (choć zazwyczaj równie męczący) moment w dniu ślubu. Rozemocjonowani nowożeńcy, otoczeni przez tłum gości, którzy jak najszybciej chcą mieć obowiązek składania życzeń z głowy, nie zawsze kontrolują wszystkie swoje reakcje i zachowania. Koniecznie zostań z nami, jeśli więc chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zachować się podczas otrzymywania życzeń oraz:
- Jak przyjmować prezenty?
- Jak wypada reagować na nietrafiony prezent?
- Kiedy rozpakować podarunek?
Logistyka przyjmowania prezentów, czyli kłopotliwa lista
Wszystkie obowiązki związane z odbieraniem prezentów i ich przyjmowaniem prawie zawsze leżą po stronie świadków. Jeżeli młoda para zdecydowała się na stworzenie listy przydatnych upominków, zazwyczaj to świadkowa zajmuje się kontrolą jej realizacji. Tu narzeczeni ponownie zmagają się z dylematem z serii „Wypada czy nie wypada?”.
Niektóry uważają bowiem, że nie wypada prosić gości o konkretny prezent.
Oczywiście nie można zaprzeczyć, że jest to bardzo bezpośrednia forma przekazania uczestnikom przyjęcia, jakie podarunki ucieszą obdarowywanych. Z drugiej strony unikniecie nietrafionych prezentów, a przy tym goście będą mogli wręczyć Wam praktyczny podarunek, który przyda się Wam na nowej drodze życia.
Jeżeli podejdzie się do tematu z wyczuciem, nikt z zaproszonych gości nie powinien odczuć, że młoda para o cokolwiek się upomina. Jak to zrobić? Musicie pamiętać o tym, aby przy wręczaniu zaproszeń zaznaczyć, że jedyne, co jest dla Was ważne, to obecność Waszych bliskich.
Dobrze wspomnieć, że jeżeli będą chcieli podarować Wam prezent z tej okazji, podpowiedzi znajdą na stworzonej przez Was liście. Warto pamiętać też, żeby nie wymagać zakupu pozycji z listy, a jedynie sugerować. W tej sytuacji nikt nie powinien poczuć się urażony, wręcz przeciwnie – goście będą wdzięczni za wskazówki, które zwyczajnie ułatwią im życie.
Jak przyjmować prezenty podczas ślubu?
Tradycyjnie, obdarowywana osoba powinna podziękować za prezent w momencie jego otrzymywania. Następnie, według zasad savoir-vivre’u, odpakować go i podziękować za niego ponownie.
Oczywiście w tak wyjątkowych okolicznościach, jakim jest ślub i wesele, zasada ta nie obowiązuje. Trudno wyobrazić sobie, aby młodzi małżonkowie pod kościołem lub na sali weselnej rozpakowywali kilkadziesiąt prezentów. Trwałoby to co najmniej godzinę, a przeważnie ramy czasowe całej uroczystości na to nie pozwalają. Mogłoby to również zakłócić jej przebieg i wprawić gości w zniecierpliwienie.
Dlatego też nowożeńcy zdecydowanie nie powinni sprawdzać zawartości kopert, pudełek czy torebek przy gościach. Pozwala to również na uniknięcie niezręczności braku opanowania przy otwieraniu nietrafionych prezentów.
Kolejne podziękowanie można złożyć w formie karnetów lub wiadomości wysyłanych już po ślubie. Goście z pewnością ucieszą się z tak miłego gestu, który będzie świadczył o tym, że nowożeńcy byli zadowoleni z otrzymanego prezentu. W rzeczywistości wciąż niewiele par decyduje się na taki gest.
Nie można zapomnieć o tym, że w trakcie przyjmowania życzeń i prezentów ani panna młoda, ani pan młody nie powinni odchodzić ze swojego miejsca, aby odłożyć pakunki lub koperty.
W tym momencie nieoceniona jest pomoc świadków. To oni powinni od razu przejmować prezenty i odkładać je w odpowiedni kąt sali, a następnie zanieść je we wcześniej wyznaczone miejsce, gdzie będą czekały na odpakowanie przez parę młodą.
Obecnie pary młode najczęściej otrzymują prezenty w kopertach. Jeżeli jednak znajdą się wśród nich również te materialne, to w dobrym tonie byłoby wyeksponowanie ich na sali jadalnej lub tanecznej.
Warto wcześniej zaaranżować pięknie udekorowany podest lub stół, na którym będzie można je postawić. Zróbcie to jednak w taki sposób, żeby dzieci nie miały do nich dostępu. Pięknie zapakowane podarunki zachęcają i przyciągają spojrzenia najmłodszych.
Wracając do samego przyjmowania prezentów ślubnych, dobrze jest pamiętać również o kolejności przyjmowania życzeń i prezentów. W dobrym tonie jest, żeby to rodzice nowożeńców jako pierwsi podeszli do swoich dzieci. Później dziadkowie, rodzeństwo, dalsza rodzina i przyjaciele. Dobrze więc, żeby świadkowie przypilnowali, żeby przynajmniej ci najstarsi z rodu stanęli na początku kolejki.
Jak przyjmować prezenty w formie koperty?
Nowożeńców, którzy wcześniej nie zastanowią się, gdzie włożyć prezenty w formie pieniężnej, czeka niemiła niespodzianka. Otóż po otrzymaniu kopert, których może być naprawdę dużo, świadkowie zazwyczaj zaczynają kłaść je wśród innych, większych podarunków. Taki sposób przyjmowania prezentu niestety nie wygląda dobrze. Sprawia wrażenie przyjętego od niechcenia, choć wcale tak nie jest. Koperty mogą też zapodziać się w ślubnym zamieszaniu.
Bardzo przydatne w takiej sytuacji okazuje się przygotowanie specjalnego pudełka, do którego wkłada się koperty przez niewielki otwór, dzięki czemu nikt nie będzie obliczać jego zawartości i żadna koperta nie zaginie w trakcie zabawy.
Jeśli mowa o samym procesie wręczania prezentów ślubnych, jedną z zasad jest również to, że koperty (podobnie jak większe podarunki) na swoje ręce powinien przyjmować pan młody. Jego świeżo upieczona żona otrzymuje natomiast kwiaty. Ta reguła nie jest jednak zawsze przestrzegana. W grę wchodzą emocje i trudno, żeby każdy z gości wiedział, co robić w takiej sytuacji.
Jak przyjmować nietrafione prezenty?
Musicie liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach prezent ślubny może nie przypaść Wam do gustu. Może być niepraktyczny, zbyt drogi lub osobisty, ale też po prostu nie wpisywać się w Wasze gusta. Taka sytuacja wymaga sporej dozy taktu i delikatności.
Absolutnie nie wypada okazać swojego niezadowolenia i żartować z otrzymanego podarunku.
Ważne jest, abyście kontrolowali swoje gesty i mimikę twarzy. Wymowne spojrzenia na męża czy żonę mogą zdradzić Wasze prawdziwe emocje, a to z kolei sprawi przykrość gościom.
Otrzymując każdy prezent, należy się serdecznie uśmiechnąć i powiedzieć choćby zwyczajne ,,dziękuję”. Nikt nie zmusza pary młodej do komplementowania podarunku. Co więcej, po powrocie do domu nie oddawajcie prezentu ślubnego bliskim. Może okazać się, że któregoś dnia osoba, która Was obdarowała, zorientuje się, że się go pozbyliście. Poza tym nawet nietrafiony prezent kupiony był z myślą o Was i wręczany prosto z serca. Pamiętajcie o tym!
Z tego artykułu dowiesz się:
Przyjmowanie prezentów ślubnych rządzi się swoimi zasadami, które warto poznać, aby ten moment był jak najmniej stresujący. Odbieranie podarunków to obowiązek, który często przejmują świadkowie, kontrolując listę upominków i dbając o ich odpowiednie przechowywanie. Savoir-vivre ślubny zakłada, że nowożeńcy nie rozpakowują prezentów podczas ceremonii, aby nie zakłócać jej przebiegu i unikać niezręczności. Warto pamiętać o podziękowaniach, które mogą być później wysyłane w formie karnetów. Przyjmowanie prezentów pieniężnych wymaga przygotowania specjalnego pudełka, aby koperty były bezpieczne. Nietrafione prezenty należy przyjmować z uśmiechem i podziękowaniem, bez okazywania niezadowolenia. Dzięki tym wskazówkom cały proces stanie się bardziej zorganizowany i przyjemny dla wszystkich uczestników.
Najważniejsze informacje:
– Zasady savoir-vivre’u w przyjmowaniu prezentów ślubnych
– Rola świadków w odbieraniu i przechowywaniu podarunków
– Unikanie rozpakowywania prezentów podczas ceremonii
– Znaczenie późniejszych podziękowań
– Przyjmowanie prezentów pieniężnych i ich bezpieczne przechowywanie
– Jak radzić sobie z nietrafionymi prezentami
Artykuł jest skierowany do narzeczonych przygotowujących się do ślubu, którzy chcą dowiedzieć się, jak właściwie przyjmować prezenty zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, aby uniknąć niezręczności i stresu zarówno dla siebie, jak i swoich gości.