Jak wzruszyć gości na weselu?

Najbardziej zapadające w pamięć wesela to te pełne emocji, na których bliscy nowożeńców ocierają ukradkiem łzy wzruszenia. Choć wesele samo w sobie jest bardzo emocjonalnym wydarzeniem, to każda para planująca własne przyjęcie z pewnością chciałaby, żeby było wypełnione momentami chwytającymi gości za serce, które będą wspominać jeszcze długo po dniu ślubu. Dziś podrzucamy Wam garść pomysłów, jak wzruszyć gości do łez.

Nie wstydźcie się łez

Ludzie zwykle wstydzą się okazywania emocji i mówienia o nich na głos nawet w gronie najbliższych osób. A szkoda, bo to niesamowicie autentyczny i piękny obraz, warto pozwolić sobie na prawdziwe, nietłumione emocje w swoim najwspanialszym i najbardziej magicznym dniu.

Dlatego nie bójcie się spontanicznie chwytać za ręce, przytulać albo płakać, prawdopodobnie Wasze łzy udzielą się też Waszym bliskim.

młoda para

Jeśli chcecie jeszcze bardziej rozczulić gości, warto przygotować wcześniej przemowę i wygłosić ją podczas wesela. Choć może to być dla Was stresujące, to niewiele jest bardziej poruszających momentów niż ten, kiedy ludzie szczerze mówią o tym, co do siebie czują. 

Jak przygotować przemowę na wesele?

Nie ma gotowego scenariusza udanej przemowy weselnej, która sprawdzi się u każdego. Żeby przemowa zrobiła wrażenie na Waszych gościach, musi płynąć z serca. Goście doskonale wyczują fałsz, jeśli nie będziecie szczerzy albo będziecie próbowali na siłę naśladować inne przemowy.

Na pewno będzie Wam raźniej, jeśli oboje przygotujecie dla siebie nawzajem przemowy, które wygłosicie dla siebie po raz pierwszy dopiero podczas wesela.

Poniżej podrzucamy kilka rad, jak zaplanować przemowę do Waszej drugiej połówki i o czym można w niej powiedzieć. 

Historia Waszego związku tematem przemowy na weselu

Na pewno warto powiedzieć o początkach Waszej znajomości. Z pewnością zapadły Wam w pamięci jakieś interesujące szczegóły, być może była to miłość od pierwszego wejrzenia, a być może na początku w ogóle nic nie wskazywało, że ta znajomość doprowadzi Was aż do ołtarza.

  • Co wtedy czuliście?
  • Co pomyśleliście, kiedy zobaczyliście swoją drugą połówkę po raz pierwszy? 

Nawet jeśli goście wiedzą, gdzie i kiedy się poznaliście, to nie przejmujcie się, że przemowa będzie dla nich nudna. Tak naprawdę lubimy słuchać historii, które już znamy, jeśli są opowiadane prosto z serca i z nowej perspektywy.

Dobrymi tematami przemowy mogą być też Wasze zaręczyny, dzień, kiedy poznaliście teściów, pierwsze dni wspólnego mieszkania albo inne przełomowe chwile.

Pamiętajcie, żeby nie popadać jednak w przesadny patos. Warto rozluźnić atmosferę, sięgając po jakąś anegdotę. Na pewno w Waszym związku zdarzyło się wiele zabawnych historii, wpadek czy pomyłek. Uważajcie jednak, żeby żart nie przerodził się w zawstydzanie Waszych bliskich, przecież nie chcecie na pewno, żeby bohater żartu poczuł się niekomfortowo.

Jeśli nie jesteście pewni, czy to, co chcecie powiedzieć, może kogoś urazić, lepiej sięgnijcie po autoironię i żarty z siebie samych. 

przemowa na weselu

Przemowa weselna jest doskonałą okazją, jeśli chcecie podzielić się z Waszymi bliskimi ważną zmianą w Waszym życiu, nie tylko tą dotyczącą stanu cywilnego. Jeśli spodziewacie się dziecka, planujecie przeprowadzkę, podróż życia lub inne spełnienie dużego marzenia, to na pewno ogłoszenie tego podczas wesela sprawi, że goście długo o tym nie zapomną. 

Nawet jeśli kierujecie przemowę do partnera/partnerki, to na zakończenie możecie wyrazić swoją wdzięczność także rodzinie i przyjaciołom, którzy kibicowali Waszemu związkowi i są z Wami także w tym najważniejszym dniu.

Jak długo przemawiać na weselu?

Przemowa nie powinna trwać zbyt długo, jeśli zależy Wam, aby goście wysłuchali jej z uwagą. Badania naukowców dowodzą, że obecnie człowiek umie się skupić przez około 10 minut, dlatego przed weselem poćwiczcie swoją przemowę ze stoperem i starajcie się nie przekraczać 10 minut.

Lepiej zostawić gości z niedosytem, niż patrzeć, jak ziewają i czekają na koniec.

Przywołajcie wspomnienia

Wszyscy lubimy oglądać zdjęcia bliskich nam osób z przeszłości. Stare zdjęcia mają niesamowitą moc przyciągania, bo przedstawiają ludzi i miejsca, które już nie wyglądają tak samo. Mogą wywoływać uczucie nostalgii, rozczulać albo rozbawiać, dlatego zorganizowanie pokazu zdjęć z dzieciństwa pary młodej albo z historii ich związku będzie doskonałą atrakcją dla Waszych gości.

Żeby jednak taki pokaz wszystkich zainteresował i wzruszał, poświęćcie czas na jego przemyślenie i przygotowanie. Niech trwa maksymalnie kilka minut. Do zdjęć dołączcie komentarze w formie napisów albo opowieści któregoś z Was tak, żeby goście wiedzieli, kiedy zdjęcie było zrobione i w jakich okolicznościach.

Jeśli żadne z Was nie będzie komentowało zdjęć na głos, zadbajcie o podkład muzyczny, żeby uniknąć pokazu slajdów przy niezręcznej ciszy. Inną opcją zamiast wyświetlania pokazu Waszych zdjęć jest wywołanie ich i rozwieszenie w ramach dekoracji – wtedy każdy z gości w dowolnej chwili będzie mógł podejść i je obejrzeć.

zdjęcia z dzieciństwa pary młodej na weselu

Jeśli sięgacie po zdjęcia z bardzo wczesnego dzieciństwa, być może dobrym pomysłem będzie zabawa dla gości w odgadywanie, które z Was jest na zdjęciu. Możecie też wpleść zdjęcia z Waszymi rodzicami, dziadkami czy przyjaciółmi – to na pewno będzie dobry moment na podziękowanie im za to, że przy Was są w różnych momentach Waszego życia.

Nie bójcie się sięgać po zabawne zdjęcia, które pokazują Was w staromodnych ubraniach, niemodnych fryzurach, z krzywą miną albo takich, na których po prostu wyglądacie zupełnie inaczej niż dziś – im bardziej różnicie się od siebie, tym bardziej zaciekawicie Waszych gości.

Tak naprawdę te zdjęcia bardziej zwrócą ich uwagę niż kilkanaście podobnych selfie z Waszymi uśmiechami, nawet jeśli Wam wydają się one urocze i wzruszające.

usługodawcy

Sięgnijcie po piosenki o miłości 

Muzyka to wyzwalacz pozytywnych emocji. Z pewnością będzie miała ogromne znaczenie, jeśli chcecie wzruszyć gości na Waszym weselu. Przemyślcie dobrze wybór piosenki, do której zatańczycie Wasz pierwszy taniec – trudno o lepszy moment wesela, który chwyta gości za serce.

New Drop

Nie bójcie się sięgać po smutne piosenki o nieszczęśliwej miłości, jeśli tylko się Wam podobają. Według wyników badań naukowców z Uniwersytatu Tokijskiego opublikowanych kilka lat temu w piśmie „Frontiers in Psychology” smutna muzyka może wywoływać pozytywne emocje. 

Badacze wyjaśnili, że w odróżnieniu od smutku w codziennym życiu smutek doświadczany poprzez sztukę wydaje się być przyjemny, przypuszczalnie dlatego, że w niczym nie grozi naszemu bezpieczeństwu. A jeśli cierpimy wskutek nieprzyjemnych emocji pojawiających się w życiu codziennym, smutna muzyka pomaga nam je łagodzić.

Para Młoda na sali ślubnej

Jeśli nie jesteście przekonani do lekcji tańca pod okiem profesjonalisty lub po prostu zaniedbaliście temat, nic straconego! Na platformie Wedding Dream TV znajdziecie filmy instruktażowe, które pomogą opanować Wam pierwszy taniec w kilku prostych krokach. A to wszystko w rytm największych przebojów minionych lat. Jest romantycznie, ale i wesoło. Sprawdźcie koniecznie!

Muzykę można wykorzystać do wywołania wzruszeń nie tylko przy pierwszym tańcu. Pięknym prezentem wymagającym przełamania tremy będzie zaśpiewanie piosenki dla Waszej drugiej połówki. Mąż śpiewający piosenkę dla żony to rzadki i niezapomniany widok, podobnie jak żona śpiewająca dla męża, szczególnie jeśli nie robicie tego zawodowo na co dzień i wyjście z mikrofonem jest dla Was wyzwaniem.

Planując taki występ, kluczowy będzie wybór repertuaru. Przypadkowa piosenka nie będzie miała takiej mocy jak utwór, który w jakiś sposób Was łączy – możecie sięgnąć po piosenkę, której słuchaliście w jakiejś ważnej chwili, piosenkę, która jest motywem Waszego ulubionego filmu, albo możecie wybrać piosenkę jej/jego ulubionego zespołu. Z pewnością Wasi goście nieczęsto są świadkami tak wzruszających momentów na weselach. 

panna młoda śpiewa na weselu

Drobne gesty wzruszą gości weselnych

Pamiętajcie, że poza wzruszeniami związanymi z Waszym wielkim wielkim dniem dla gości bardzo rozczulające i ujmujące są drobne gesty, takie jak upominki czy podziękowania, które są dla nich indywidualnie przygotowane. Dlatego postarajcie się znaleźć chwilę, aby każdemu powiedzieć coś miłego i wręczyć jakiś drobiazg, który będzie miłą pamiątką. 

Jeśli babcia często choruje, wręczając jej słoiczek miodu, życzcie, żeby dodał jej zdrowia, kiedy będzie piła jesienną herbatę z miodem i wspominała dzisiejsze wesele. Jeśli przyjaciółka zbyt dużo pracuje, wręczając jej butelkę wina, życzcie, żeby miała więcej czasu na relaks i dbanie o siebie.

Takie życzenia nic nie kosztują, a sprawią, że goście poczują, że ciepło o nich myślicie nawet w dniu swojego wesela.

wesele

Życzymy Wam, aby Wasze wesele było niezwykle wzruszające i zapadające wszystkim gościom w pamięć na długo. Pamiętajcie, kluczem do wielkich wzruszeń są szczere spontaniczne emocje!

Rekomendowane artykuły