Jak zrobić kalendarz adwentowy? Pomysły przedstawione poniżej przeprowadzą Cię przez cały proces tworzenia niepowtarzalnego kalendarza, który przyspieszy czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia!
Spis treści
Co to jest kalendarz adwentowy, wie chyba każdy! Najczęściej to kartonik z 24 okienkami, które kryją w sobie niespodzianki. Należy zacząć je otwierać dzień po dniu od 1 grudnia tak, by 24 wypadał dokładnie w wigilię Bożego Narodzenia.
Jeszcze kilka lat wstecz na półkach sklepowych mogliśmy znaleźć jedynie kalendarze adwentowe dedykowane dzieciom. Wypełnione one były drobnymi czekoladkami, które miały osładzać każdy dzień oczekiwania na Gwiazdkę. Obecnie w wielu przypadkach wykorzystywane jest inne wypełnienie, a także pojawiły się kartoniki z okienkami dla dorosłych. Z rosnącą popularnością tego rozwiązania wiąże się fakt, że coraz więcej osób poszukuje inspiracji na to, jak samodzielnie przygotować takie cudo, a także co w nim umieścić. W tym artykule pokażemy Ci, jak fajny może być kalendarz adwentowy 2023!
Jak zrobić kalendarz adwentowy? Czy warto robić go samodzielnie?
W sklepach znajdziemy całe mnóstwo produktów tego typu – kalendarz adwentowy z kosmetykami, kalendarz adwentowy LEGO, kalendarz adwentowy z herbatami, a nawet kalendarz adwentowy dla psa… Dla każdego coś dobrego! Mimo wszystko większość z nich jest naprawdę kosztowna, a produkty w nich się znajdujące nie zawsze zadowalające.
Podsumowując, wartość produktów w nich umieszczonych na pewno się to opłaca, jednak fakt, że nie wszystko nam będzie pasować, nieco zniechęca. Opcje dla dzieci często wypełnione są czekoladowymi słodkościami, co działa odpychająco na wielu rodziców. Takie przekąski mogą przyczyniać się do osłabienia apetytu czy nadmiernego pobudzenia dziecka.
Aby być zadowolonym na sto procent – najlepiej wiedzieć, jak przygotować kalendarz adwentowy samodzielnie. Można w taki sposób przygotować podarunek dla dziecka, męża, żony czy koleżanki z pracy.
Jak zrobić kalendarz adwentowy z rolek po papierze toaletowym?
Jednym z najprostszych sposobów na to, jak zrobić kalendarz adwentowy, jest wykorzystanie rolek, czy tak jak niektórzy mówią tutek po papierze toaletowym. Do jego przygotowania potrzebne jest tylko kilka produktów, co czyni całość dziecinnie prostą. Dodatkowo po włożeniu minimalnego wysiłku, taki kalendarz prezentuje się niebywale uroczo.
Do takiej zabawy można zaprosić nawet dzieci – nie muszą one znać zawartości wyjątkowego produktu, jednak mogą wykazać się kreatywnością. Ich pomoc w drobnych czynnościach może okazać się nieoceniona, zbliżyć Was do siebie i stworzyć piękne wspomnienia.
Niezbędne produkty, by stworzyć kalendarz
Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci z rolek po papierze toaletowym? Do jego wykonania będziesz potrzebować:
- 24 rolki po papierze toaletowym,
- sznurek jutowy,
- klej, najlepiej na gorąco,
- papier do pieczenia lub prezentowy,
- marker.
Do całości można dodać jeszcze farbki, brokat lub inne ozdoby. Jeszcze przed złożeniem całości warto ładnie ozdobić rolki, by w efekcie nasz kalendarz był jeszcze piękniejszy! Na każdej rolce możecie namalować charakterystyczne, świąteczne wzory. Świetnie sprawdzą się płatki śniegu, choinki, gwiazdki, postać Świętego Mikołaja, renifery i cokolwiek innego co przyjdzie Wam do głowy! Należy jednak pamiętać, że niektóre rolki będą widoczne jedynie z jednej strony lub nie będą widoczne w ogóle, dlatego najpierw ułóżcie całość tak, jak opiszemy w kolejnym kroku i oznaczcie widoczne punkty.
Należy również dobrze zastanowić się nad tym, dla kogo będzie przygotowany ten kalendarz adwentowy – co włożyć do każdego z okienek oraz w jakim stylu powinien zostać przygotowany. O ile dorośli zwykle wolą stonowane barwy, tak dzieci będą radosne, jeśli każde okienko będzie przysłonięte kolorowym papierem prezentowym.
Czym wypełnić kalendarz adwentowy dla dzieci?
Wielu rodziców na tym etapie zastanawia się, co do kalendarza adwentowego zamiast słodyczy? Jest to bardzo dobre pytanie, ponieważ prawdopodobnie każdy z nas w trakcie dzieciństwa miał do dyspozycji właśnie takie propozycje. Można jednak to zmienić!
Dobrym pomysłem, lecz dość kosztownym są klocki LEGO. Paczka mająca w sobie cały zestaw, zwykle podzielona jest na kilka mniejszych woreczków. Odpowiednio je układając w rolkach, dołączając odpowiednio wyciętą instrukcję, zadbasz o świetną zabawę przez okrągłe 24 dni!
Jeśli chcesz zdecydować się na smakołyki – przygotujcie razem pierniczki! Odpowiednio zapakowane w folię spożywczą będą doskonałym przysmakiem na każdy dzień.
Chcąc jednak zupełnie zrezygnować ze smakołyków czy drobnych figurek – możesz pokusić się o fragmenty tekstów dotyczących narodzin Jezusa. Wspaniale sprawdzą się cytaty z Biblii lub ciekawostki o Świętym Mikołaju.
Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dorosłych?
Kalendarz adwentowy dla mężczyzn lub kobiet może prezentować się nieco inaczej, a przede wszystkim powinien mieć inne wypełnienie. Poniżej damy kilka sugestii na to, jak go przygotować, a także co można w nim umieścić.
Oczywiście, pierniczki czy klocki LEGO mogą być jak najbardziej interesujące także dla dorosłych, jednak aby nieco urozmaicić ten poradnik, dobrze jest poznać kilka alternatyw. Będą to zadowalające opcje zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Jak zrobić kalendarz adwentowy z kartonu?
Dorosłym również należy się kalendarz adwentowy. Ile dni powinien mieć, już wiesz, a co wykorzystać do jego stworzenia? Niezbędne będą następujące produkty:
- kratownica kartonowa, z której powstaną 24 okienka,
- papier ozdobny,
- sztywne kartki papieru,
- taśma ozdobna,
- 24 pudełeczka z papieru,
- marker lub naklejki z numerkami od 1 do 24.
Przygotowaną kratownicę należy okleić dookoła papierem ozdobnym, pozostawiając ją otwartą tylko z jednej strony. Taśmą ozdobną z kolei udekoruj przegródki między okienkami. W ten sposób zadbasz o estetyczny wygląd kalendarza.
Jaki jest kolejny krok? Jak zrobić kalendarz adwentowy? Z papieru wytnij duży kwadrat, z którego przytniesz odpowiednie do wielkości wolnych pól kwadraciki z czterema odnogami, które po złożeniu idealnie wypełnią przestrzenie w kalendarzu. Sztywny materiał pozostanie w takim kształcie, a niespodzianka, którą ukryjemy w środku, będzie możliwa do odkrycia po wyciągnięciu okienka.
Po przygotowaniu 24 okienek należy je odpowiednio oznaczyć i poukładać w kratownicy. Dodatkowo możesz pokusić się o ich ozdobienie oraz nie zapomnij, by najważniejszy prezent ukryć w okienku o numerze 24!
Co można włożyć do kalendarza adwentowego?
Przede wszystkim, to co można umieścić w kalendarzu adwentowym dla dorosłych to:
- ozdoby świąteczne,
- akcesoria do włosów,
- maseczki do twarzy,
- drobne próbki kosmetyków ulubionej marki,
- słodycze,
- kolekcjonerskie resoraki,
- małe świeczki zapachowe,
- próbki perfum.
Dostosować te wszystkie elementy można dokładnie pod gust i potrzeby obdarowywanej osoby. Jak widzisz – oczekiwanie na święta mogą być ciekawe, nawet jeśli ma się już dawno za sobą lata nastoletnie!
Oczywiście, pomysłów jest znacznie więcej – pokusić się można o śmieszne skarpetki, buteleczki z alkoholem lub inne trwałe produkty. Nie można jednak zapomnieć o tym, że produkty, które tam umieścisz, muszą być dość wytrzymałe. Próba umieszczenia tam owoców lub kosmetyków, które powinny być przechowywane w lodówce, nie będzie dobrym pomysłem.
Jak zrobić kalendarz adwentowy z herbatami?
Ostatni sposób na to, jak zrobić kalendarz adwentowy, będzie zdecydowanie najprostszy, jednak niemniej efektowny. Naszą propozycją jest przygotowanie wiszącej konstrukcji, w której umieścisz woreczki z różnymi smakami herbat.
Opcję tą można oczywiście zmodyfikować. W wiszącej konstrukcji sprawdzą się natomiast tylko stosunkowo lekkie produkty. Mogą to być karteczki z miłymi słowami, które skierujemy do osoby, której wręczymy kalendarz. Zamiast herbaty możesz również umieścić kawę lub mieszanki ziołowe. Wszystko zależy od tego, co lubi osoba, której postanowimy sprezentować ten czasoumilacz. Odliczanie dni do świąt z dobrze dopasowanym kalendarzem będzie czystą przyjemnością!
Potrzebne produkty
To, jak zrobić kalendarz adwentowy na drobne podarunki, nie jest skomplikowane. Będziesz potrzebować tylko kilku produktów, które na pewno masz w domu – a jeśli nie, są one bardzo łatwo dostępne.
Do przygotowania podwieszanego kalendarza adwentowego będziesz potrzebować następujących produktów:
- sznurka jutowego,
- 24 małych klamerek,
- 24 woreczki,
- trzy listewki, które połączysz ze sobą za pomocą gwoździ, tworząc literę U,
- 6 gwoździ, wokół których przywiążesz sznureczki.
Kalendarz należy rozpocząć od przygotowania podstawy, czyli listewek połączonych w literę U. Powinna mieć ona około 20-30 centymetrów wysokości i 30-40 centymetrów szerokości. Następnie w ramiona powstałej litery „U” trzeba wbić po 3 gwoździe z każdej strony. Należy zachować odstęp na szerokość torebek i zostawić około 1-2 cm nadmiaru miejsca, by wszystko swobodnie wisiało.
W kolejnym kroku nawlecz wokół gwoździ sznurki jutowe. Jeśli nie masz pewności co do stabilności konstrukcji – obciąż ją dodatkowym kawałkiem drewienka lub stroikiem świątecznym, pokrywając podstawę.
Zawieszanie okienek
Jeżeli masz już pewność, że cała konstrukcja będzie stać stabilnie – możesz zabrać się do wypełniania woreczków. Umieszczaj w nich pojedynczo wybrane produkty, związuj u góry lub zaciskaj specjalnym dołączonym do nich sznureczkiem. Możesz także przykleić do nich odpowiednie numerki albo umieścić je na spinaczach.
Czas zawiesić przygotowane woreczki. W tym przypadku najwygodniej będzie nie mieszać numeracji. Powieszenie po kolei numeru 1, 2, 3… 24 będzie najlepszym pomysłem. Całość będzie prezentowała się bardzo spójnie. Nie zapomnij, żeby pozostawić odrobinę miejsca między każdym wiszącym pakunkiem, a na pewno będziesz zaskoczony tym, jak bardzo ozdobnie prezentuje się tego typu konstrukcja.
Mamy nadzieję, że wiesz już jak zrobić kalendarz adwentowy i co w nim umieścić. Czy kiedykolwiek samodzielnie przygotowywałeś taki czasoumilacz? Czy za czasów Twojej młodości odliczałeś do świąt z pomocą kalendarza adwentowego? Jakie produkty chciałbyś znaleźć w kalendarzu, który ktoś przygotowałby z myślą o Tobie? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w sekcji komentarzy! My i inni czytelnicy jesteśmy szalenie ciekawi!
Z tego artykułu dowiesz się:
Artykuł opisuje, jak zrobić kalendarz adwentowy samodzielnie, co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Tradycyjnie kalendarz ten zawiera 24 okienka z niespodziankami, otwierane codziennie od 1 do 24 grudnia. W sklepach dostępne są różnorodne warianty, np. z kosmetykami, herbatami czy dla dzieci, ale samodzielne wykonanie pozwala na pełne dostosowanie do własnych upodobań i potrzeb.
Artykuł przedstawia różne pomysły na własnoręcznie wykonane kalendarze, takie jak kalendarz z rolek po papierze toaletowym, kartonu lub wiszące konstrukcje z herbatami. Sugeruje również, co można umieścić w kalendarzu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – od smakołyków, przez małe zabawki, po cytaty z Biblii. Skupiono się również na aspektach praktycznych, takich jak niezbędne materiały i krok po kroku proces tworzenia.
Najważniejsze informacje:
– Różne pomysły na kalendarz adwentowy
– Materiały potrzebne do wykonania kalendarza
– Sugestie, co można umieścić w kalendarzu
– Przygotowanie kalendarza z rolek po papierze toaletowym
– Tworzenie kalendarza z kartonu
– Kalendarz adwentowy z herbatami
– Rekomendacje dla dzieci: unikanie słodyczy, alternatywy jak klocki LEGO czy cytaty
– Propozycje dla dorosłych: kosmetyki, ozdoby, próbki perfum
Artykuł skierowany jest do osób, które chcą samodzielnie przygotować kalendarz adwentowy i szukają kreatywnych oraz personalizowanych rozwiązań. Adresowany jest do rodziców, osób dorosłych, którzy chcą obdarować bliskich oryginalnym prezentem, oraz wszystkich szukających alternatywy dla komercyjnych produktów dostępnych w sklepach.