Jake Gyllenhaal — filmy i najważniejsze role w karierze aktora

jake gyllenhaal filmy

Jake Gyllenhaal to amerykański aktor filmowy i teatralny, który uważany jest za jednego z najprzystojniejszych mężczyzn w branży. Znany jest przede wszystkim z roli Donniego Darko, ale jego zdolności aktorskie pokazują, że cechuje go duża wszechstronność. Przedstawiamy, jak wyglądała jego droga do Hollywood i które filmy zdefiniowały jego karierę!

Jake Gyllenhaal: filmy, które zdefiniowały jego karierę w Hollywood

jake gyllenhaal filmy
Fot: Kadr z filmu „October Sky”

Jacob Benjamin Gyllenhaal urodził się w 1980 roku w Los Angeles jako syn reżysera szwedzkiego pochodzenia oraz scenarzystki. Jego ojciec pochodzi ze szwedzkiej rodziny szlacheckiej Gyllenhaalów. Jake ma dwoje rodzeństwa: jego starszą siostrą jest aktorka i reżyserka Maggie Gyllenhaal, ale ma też przyrodniego brata – Luke’a. 

janachowska.pl

Aktor od dziecka był otoczony światem filmu. Zaczął grać już w wieku dziesięciu lat, występując w westernie komediowym „Sułtani westernu”. Później pojawiał się również w filmach swojego ojca, takich jak „Niebezpieczna kobieta” i „Amatorzy w konopiach”, w którym zagrał u boku Jamie Lee Curtis ona Jona Bon Jovi. Oprócz tego Jake i Maggie wraz ze swoją matką mieli okazję wziąć udział w jednym z odcinków programu kulinarnego „Molto Mario” emitowanego na kanale Food Network. 

Rodzice zachęcali Jake’a do pracy, ale też do artystycznego wyrażania się. Pod koniec lat 90. rozpoczął naukę na Uniwersytecie Columbia – przez dwa lata studiował religie wschodnie i filozofię, jednak zrezygnował, aby móc w pełni realizować się jako aktor filmowy. 

concept store

Pierwszą główną rolą Jake’a był angaż w filmie „October Sky”, opartym na biografii Homera Hickmana, w 1999 roku. Produkcja osiągnęła dochód 32 miliony dolarów, a występ samego Gyllenhaala został określony przez krytyków jako „przełomowy”. Równie ważnym momentem jego karierze była główna, tytułowa rola w filmie „Donnie Darko”. Później aktor pojawił się między innymi w dramacie „Brokeback Mountain” oraz zagrał Roberta Graysmitha w thrillerze „Zodiak”, a rola ta została oceniona jako jedna z najlepszych w jego karierze. Oprócz tego można go też było zobaczyć w komedii romantycznej z Anne Hathaway „Miłość i inne używki”. Nie bez echa przeszła też jego rola w filmie kryminalnym „Nightcrawler”. Później pojawił się również w thrillerze psychologicznym „Zwierzęta nocy”, w którym zagrał podwójną rolę – Tony’ego Hastingsa i Edwarda Sheffielda. 

W pierwszych latach kariery miał też zastąpić Tobey’go Maguire’a i wcielić się w Spider-Mana, ale do zamiany nie doszło, gdyż aktor wrócił do pracy po chorobie. W filmie o tym superbohaterze zagrał dopiero w 2019 roku, gdy pojawił się w roli Mysterio i wcielił się w czarny charakter walczący z postacią graną przez Toma Hollanda. Internet obiegły też plotki, że swego czasu Gyllenhaal był brany pod uwagę do roli Batmana, którego miał wyreżyserować Christopher Nolan – natomiast sam Leonardo DiCaprio wcieliłby się wówczas w Człowieka-Zagadkę.

W 2023 roku w mediach pojawiły się zdjęcia z podpisem „Jake Gyllenhaal UFC”. Okazało się, że w Las Vegas aktor stoczył swój pierwszy pojedynek MMA! Wszystko to odbyło się jednak w ramach nagrań do roli w „Road House” – remake’u filmu o tym samym tytule (w polskiej wersji „Wykidajło”) z 1989 roku, który ukaże się już wiosną 2024 na platformie Amazon Prime. Obok Gyllenhaala na ekranie pojawią się Conor McGregor oraz Daniela Melchior.

Prywatnie Gyllenhaal jest ojcem chrzestnym Matildy Rose Ledger, córki Heatha Ledgera i Michelle Williams, z którymi współpracował na planie filmu „Tajemnica Brokeback Mountain”. Ma też na koncie kilka głośnych związków – widywał się z aktorkami Kristen Dunst oraz Reese Witherspoon. W 2010 krótko spotykał się również z młodszą o blisko 10 lat amerykańską piosenkarką Taylor Swift. Związek ten odbił się ogromnym echem – Gyllenhaal miał złamać dziewczynie serce, czego ślady pozostawiła w swoich piosenkach. Jej wierni fani nie pozwalają Jake’owi zapomnieć o romansie i do dziś dopytują go o wspominany w jej tekstach szalik, który aktor miał zostawić jako pamiątkę. W 2021 roku pojawił się również teledysk do jednej z piosenek, w którym w Gyllenhaala wciela się Dylan O’Brien, natomiast w Swift młoda aktorka znana ze Stranger Things – Sadie Sink.

Oprócz tego Gyllenhaal angażuje się również w sprawy polityczne: zachęca studentów do głosowania i jawnie pokazuje swoje poparcie dla kandydatów na prezydenta USA. Oprócz tego wspiera inicjatywy dotyczące klimatu i środowiska, takie jak sadzenie drzew. Sam pasjonuje się obróbką drewna, ale lubi też gotować. 

Gyllenhaal jest jednak przede wszystkim znakomitym i wszechstronnym aktorem. Przedstawiamy najważniejsze produkcje, w których wystąpił Jake Gyllenhaal – filmy, w których zagrał swoje najlepsze role!

„Brokeback Mountain” (2005): Jak ten film wpłynął na karierę Jake’a Gyllenhaala?

Film „Tajemnica Brokeback Mountain” (org. „Brokeback Mountain”) to melodramat z 2005 roku w reżyserii Anga Lee. Główne role odgrywają Jake Gyllenhaal, Heath Ledger oraz Anne Hathaway. Film zdobył ogromne uznanie publiczności, ale i wśród krytyków, otrzymując liczne nominacje – w tym do Oscara w kategorii „Najlepszy film”.

Fabuła przedstawia trudną i skomplikowaną miłość dwóch kowbojów: Jacka Twista oraz Ennisa del Mara. Mężczyźni spotykają się podczas letniej pracy na górze Brokeback w Wyoming w latach 60. Nawiązuje się między nimi relacja romantyczna, jednak ze względu na kwestie społeczne, związek ten muszą zachować w tajemnicy. Film ukazuje skomplikowane emocje, zmagania z własnymi uczuciami oraz wpływ społecznych norm na ich życie.

Produkcja był ważnym punktem zwrotnym w historii filmu queer, przyczyniając się do szerszej akceptacji i zrozumienia tematyki LGBT w kinie mainstreamowym. Sukces filmu otworzył drzwi do różnorodnych ról dla Gyllenhaala, dzięki czemu jego wybory aktorskie zaczęły się skupiać na bardziej wymagających projektach. „Tajemnica Brokeback Mountain” nie tylko ugruntowała jego pozycję jako utalentowanego aktora, ale również wpłynęła na kształtowanie jego reputacji jako artysty zdolnego do przedstawiania złożonych postaci w filmach o głębokim znaczeniu społecznym i emocjonalnym.

„Nightcrawler” (2014): Jak rola Lou Blooma stała się ikoną kina niezależnego

„Wolny strzelec” (org. „Nightcrawler”) to jeden z najgłośniejszych filmów w karierze Gyllenhaala. Jest to dramat kryminalny w reżyserii Dana Gilroya. Oprócz Jake’a na ekranie pojawili się również Rene Russo, Riz Ahmed oraz Bill Paxton.

Fabuła skupia się na Lou Bloomie granym przez Gyllenhaala. W trakcie poszukiwania pracy mężczyzna wpada na pomysł, aby zająć się filmowaniem nocnego życia, a szczególnie akcji i zbrodni, aby później sprzedawać je lokalnym mediom. Bloom staje się w ten nieetycznym fotoreporterem przestępczości.

Rola stała się punktem kulminacyjnym w karierze aktora, definiując go jako nie tylko utalentowanego, ale i odważnego. Gyllenhaal pokazał swoje zdolności fizyczne i psychiczne, czyniąc z Lou Blooma jedną z najbardziej intrygujących postaci w historii kina. Jego intelektualna gra i zdolność do uchwycenia psychopatologicznych aspektów postaci przyciągnęły uwagę krytyków i publiczności. Film ten stał się ikoną kina niezależnego, podkreślając zarówno artystyczny, jak i komercyjny potencjał aktora i przynosząc mu liczne wyróżnienia.

Jake Gyllenhaal — nominacje i nagrody

jake gyllenhaal filmy
Fot: Kadr z filmu „Wolny strzelec”

O sukcesie w karierze aktorskiej świadczą przede wszystkim wyróżnienia, jakie otrzymał Jake Gyllenhaal – nominacje, ale też prestiżowe nagrody. Już w 2002 roku zdobył swoją pierwszą nagrodę Saturna dla „Najlepszego aktora pierwszoplanowego” w filmie „Donnie Darko”. W 2006 został po raz pierwszy nominowany przez Akademię Filmową w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy” w filmie „Tajemnica Brokeback Mountain”. Na jego koncie znajdują się również nominacje do Złotego Globu, nagród BAFTA oraz Critic’s Choice Awards. 

Filmografia Jake’a Gyllenhaala

jake gyllenhaal filmy
Fot: Kadr z filmu „SpiderMan”
 • City Stars (Sułtani Westernu, 1991) – jako Danny Robbins
 • Josh and S.A.M (Ucieczka w nieznane, 1993) – jako Leon
 • A Dangerous Woman (Niebezpieczna kobieta, 1993) – jako Edward
 • Homegrown (Amatorzy w konopiach, 1998) – jako Jake / Blue Kahan
 • October Sky (Dosięgnąć kosmosu, 1999) – jako Homer Hickman
 • Lovely & Amazing (Pięknie i jeszcze piękniej, 2001) – jako Jordan
 • Donnie Darko (2001) – jako Donnie Darko
 • The Good Girl (Życiowe rozterki, 2002) – jako Holden Worther
 • Autostrada (Highway, 2002) – jako pilot Kelson
 • Mile księżycowego światła (Moonlight Mile, 2002) – jako Joe Nast
 • The Day After Tomorrow (Pojutrze, 2004) – jako Sam Hall
 • Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej (Jarhead, 2005) – jako Anthony Swofford
 • Proof (Dowód, 2005) – jako Hal
 • Brokeback Mountain (Tajemnica Brokeback Mountain, 2005) – jako Jack Twist
 • The Man Who Walked Between the Towers  (2005) – jako narrator
 • Rendition (Transfer, 2007) – jako Douglas Freeman
 • Zodiac (Zodiak, 2007) – jako Robert Graysmith
 • Brothers (Bracia, 2009) – jako Tommy Cahill
 • Love and Other Drugs (Miłość i inne używki, 2010) – jako Jamie Randall
 • Prince of Persia: The Sands of Time (Książę Persji: Piaski czasu, 2010) – jako książę Dastan
 • Source Code (Kod nieśmiertelności, 2011) – jako Colter Stevens
 • End of Watch (Bogowie ulicy, 2012) – jako oficer Taylor
 • Prisoners (Labirynt, 2013) – jako David Loki
 • Enemy (Wróg, 2013) – jako Adam Bell/Anthony Clair
 • Nightcrawler (Wolny strzelec, 2014) – jako Louis „Lou” Bloom
 • Accidental Love (Accidental Love, 2015) – jako Howard Birdwell
 • Southpaw (Do utraty sił, 2015) – jako Billy „The Grea”’ Hope
 • Everest (Everest, 2015) – jako Scott Fischer
 • Demolition (Destrukcja, 2015) – jako Davis Mitchell
 • Nocturnal Animals (Zwierzęta nocy, 2016) – jako Tony Hastings/Edward Sheffield
 • Life (Life, 2017) – jako David Jordan
 • Okja (Okja, 2017) – jako Johnny Wilcox
 • Stronger (Niezwyciężony, 2017) – jako Jeff Bauman
 • Wildlife (Kraina wielkiego nieba, 2018) – jako Jerry Brinson
 • The Sisters Brothers (Bracia Sisters, 2018) – jako John Morris
 • Velvet Buzzsaw (Velvet Buzzsaw, 2019) – jako Morf Vandewalt
 • Spider-Man: Far From Home (Spider-Man: Daleko od domu, 2019) – jako Quentin Beck / Mysterio
 • The Guilty (Winni, 2020) – jako Joe Baylor
 • Ambulance (Ambulans, 2022) – jako Danny Sharp
 • Guy Ritchie’s The Covenant (Przymierze, 2023) – jako sierżant sztabowy John Kinley
 • Roas House (2024) – jako Dalton

Rekomendowane artykuły