Wigilia i Boże narodzenie kojarzą się, szczególnie najmłodszym, z prezentami. Ale czy wiesz kiedy powinny być one dawane, albo jakie prezenty cieszą najbardziej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym przedświątecznym poradniku!
Spis treści
Prezenty pod choinkę: kiedy daje się prezenty na święta
Chciałoby się powiedzieć, że zwyczaj dawania prezentów na święta jest stary jak świat. Tym bardziej że kultywowany jest (choć na różne sposoby) w wielu zakątkach globu.
Tymczasem w Polsce jest to całkiem młoda tradycja – zwłaszcza jeśli mowa o świętach Bożego Narodzenia. Chociaż w wielu krajach na świecie był on znany już około XIII wieku, to do Polski zawitał dopiero w wieku XIX – jako ostatni ze zwyczajów bożonarodzeniowych.
Co ciekawe wiele zwyczajów ulega ewolucji i ostatnio coraz częściej pada pytanie: kiedy daje się prezenty na święta? Na przykład w Stanach Zjednoczonych, według tradycji, Mikołaj zostawia prezenty pod choinką w nocy z 24 na 25 grudnia, za to w Hiszpanii dzieci muszą czekać aż do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Jednak wiadomo, że co kraj to obyczaj i w Polsce dostajemy prezenty nieco wcześniej.
Prezenty pod choinką: kiedy umieszcza się je pod drzewkiem
W naszym kraju prezenty pod choinkę dostajemy 24 grudnia, czyli w Wigilię. Tego samego dnia również je tam umieszczamy. Jeśli w domu są dzieci, dorośli zazwyczaj starają się położyć prezenty pod drzewkiem niepostrzeżenie.
Żeby się to udało, można poprosić sąsiadów, żeby zadzwonili do drzwi i w ten sposób odwrócili uwagę najmłodszych. Jeden z rodziców może również wybrać się z dziećmi na mały wieczorny spacer, oczywiście w poszukiwaniu Mikołaja, a w tym czasie drugi z nich podłoży paczki.
Prezenty bożonarodzeniowe możemy również ułożyć pod choinką w momencie, w którym dzieci będą wyglądały pierwszej gwiazdki – najlepiej by wypatrywały jej w pokoju, w którym nie ma choinki.
Kto przynosi prezenty: różne tradycje świąteczne
Również tradycja dotycząca tego kto przynosi prezenty, różni się w zależności od regionu i kultury danego kraju.
W Islandii zamiast Mikołaja pojawia się 13 skrzatów, synów trolicy Gryli. Nazywani są też Jólasveinar, co znaczy „świąteczni chłopcy”. Przychodzą do domów, w których są dzieci, kolejno przez blisko dwa tygodnie – począwszy od 12 grudnia i każdego dnia zostawiają maluchom drobne upominki. Oczywiście pod warunkiem, że dzieci były grzeczne, w przeciwnym razie mogą znaleźć zgniłego ziemniaka.
Mogłoby się wydawać, że w regionie kojarzonym z Mikołajem, czyli w Laponii (region Finlandii), to właśnie on sam roznosi prezenty na gwiazdkę. Nic bardziej mylnego! Finlandzki Mikołaj jest tak bardzo zajęty odwiedzaniem dzieci na całym świecie, że w swoje rodzinne strony wysyła pomocnika o imieniu Joulupukki, czyli bożonarodzeniowego…kozła. Ale spokojnie. Wbrew mylącej nazwie, jest to czarujący staruszek z długą siwą brodą, bardzo podobny do znanego nam Mikołaja.
W Rosji natomiast, ze względu na kultywowanie tradycji zgodnie z kalendarzem juliańskim, dzieci na prezenty muszą poczekać aż do (naszego) Sylwestra – wówczas na terenie Rosji obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. Wtedy też pojawia się u nich Dziadek Mróz, najczęściej w towarzystwie swojej wnuczki, Śnieżyczki.
A teraz mała ciekawostka. Chociaż Mikołaj uśmiecha się wesoło w reklamach na telewizyjnym ekranie czy na bilbordach, to jednak nie jest wcale tak oczywiste, że pojawi się on w każdym regionie naszego kraju. Dlaczego? Otóż dlatego, że w różnych regionach panuje różnego rodzaju tradycja.
W Polsce centralnej, południowo-wschodniej, wschodniej oraz w północno-wschodniej dzieci oczekują przyjścia Mikołaja. Jednak na Kujawach, Kaszubach czy w Wielkopolsce do dzieci zawita Gwiazdor. Na Podkarpaciu i w Małopolsce z kolei najmłodszych odwiedza z prezentami Aniołek lub Gwiazdka, natomiast na Górnym Śląsku Dzieciątko Jezus.
Kiedy jest Mikołaj: rozumienie tradycji świętego Mikołaja
Tradycja wręczania prezentów pod choinkę związana jest z darami, które przynieśli Trzej Królowie małemu Jezusowi. Natomiast tradycja mikołajkowa wiąże się z innym świętym.
Święty Mikołaj, bo o nim właśnie mowa, na przełomie III i IV wieku był biskupem Miry. Legendy głoszą, że po śmierci swoich rodziców, cały otrzymany w spadku majątek rozdał (pod osłoną nocy) najbardziej potrzebującym.
Inna legenda mówi natomiast, że znany ze swej działalności charytatywnej biskup Mikołaj wspomógł pewnego dnia mężczyznę, który ze względu na to, że zbankrutował, nie mógł wydać swoich córek za mąż. Chcąc pomóc, Mikołaj wrzucił wtedy trzy sakiewki wypełnione złotem przez komin. Złoto rozsypało się i wpadło prosto do suszących się przy kominie butów.
A kiedy jest Mikołaj? Mikołajki, zgodnie z tradycją, obchodzimy 6 grudnia. Niektóre źródła mówią, że jest to najprawdopodobniej data śmierci Świętego Mikołaja.
Co można dostać na święta: pomysły na prezenty bożonarodzeniowe
W grudniu każdego roku zaczyna się bieganina związana z zakupem prezentów pod choinkę. Często ta gonitwa też kończy się zakupem kolejnego krawata lub zestawu skarpetek. Tymczasem prezent na Boże Narodzenie wcale nie musi być nudny i oklepany.
Istnieje wiele pomysłów, na to co można dostać na święta. Poniżej znajdziesz kilka z nich:
- Pasja/hobby jako inspiracja. Gadżet związany z zainteresowaniami osoby, dla której prezent będzie przeznaczony, jest zawsze dobrym pomysłem. Dla fana muzyki może to być płyta z autografem ulubionego wokalisty, miłośnikowi gotowania możesz podarować eleganckie akcesoria do kuchni, a fan majsterkowania ucieszy się z zestawu spersonalizowanych narzędzi.
- Książka. Co ciekawe, książka to doskonały prezent nie tylko dla bibliofila. Istnieje wiele pozycji dla hobbystów i taki upominek ucieszy zapewne każdego z nich (o ile oczywiście będzie związany z ich zainteresowaniami).
- Kosmetyki, perfumy i produkty do pielęgnacji. To co prawda dość ryzykowny krok, bo w tym przypadku musisz dobrze znać osobę, której chcesz taki prezent ofiarować. Jeśli jednak nie masz 100% pewności co do preferencji obdarowywanego, podaruj jej po prostu voucher na zakupy. A skoro już przy voucherach jesteśmy, to…
- Vouchery, karty podarunkowe, karnety i kursy. Tutaj masz pełne pole do popisu. Zamiast kupować coś z elementów garderoby, kosmetyków, książek i wielu innych pozycji, możesz bliskiej osobie podarować po prostu kartę podarunkową czy voucher, którą będzie mogła ona wykorzystać na dowolny cel. Dla pań (ale nie tylko) fajnym pomysłem jest podarowanie karnetu do SPA, takim podarunkiem możesz wyrazić swoją troskę o daną osobę i zachęcić ją by zrobiła coś dla siebie.
Pamiętaj, że najważniejsze podczas wyboru prezentu, to wziąć pod uwagę zainteresowania osoby, do której ma ona trafić. Prezent dany od serca zawsze sprawi radość, i to nie tylko obdarowywanemu!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wigilia i Boże Narodzenie to czas, kiedy szczególnie najmłodsi czekają na prezenty. Tradycja ta, choć znana w wielu kulturach od wieków, w Polsce pojawiła się dopiero w XIX wieku. W naszym kraju prezenty pod choinkę umieszczamy i otwieramy 24 grudnia. Zwyczaj ten różni się w zależności od kraju – na przykład w Stanach Zjednoczonych prezenty przynosi Mikołaj w nocy z 24 na 25 grudnia, a w Hiszpanii dzieci czekają na 6 stycznia. Skąd pochodzą prezenty? W różnych kulturach przychodzi różne postacie – w Finlandii jest to Joulupukki, a w Rosji Dziadek Mróz. W Polsce natomiast zależy to od regionu: w centralnej części przychodzi Mikołaj, na Kujawach Gwiazdor, a na Górnym Śląsku Dzieciątko Jezus. Co można dostać na święta? Najlepsze pomysły to prezenty związane z hobby, książki, kosmetyki, czy vouchery.
Najważniejsze informacje:
– Tradycja dawania prezentów w Polsce od XIX wieku
– Prezenty pod choinkę w Polsce umieszczane 24 grudnia
– Różne tradycje w kwestii kto przynosi prezenty w różnych kulturach
– Pomysły na prezenty: związane z hobby, książki, kosmetyki, vouchery
Artykuł jest skierowany do osób poszukujących informacji na temat tradycji świątecznych związanych z dawaniem prezentów. Przyda się zarówno rodzinom, chcącym dowiedzieć się więcej o świątecznych zwyczajach, jak i osobom szukającym inspiracji na prezenty bożonarodzeniowe.