Kiedy jest komunia 2024? Sprawdź, kiedy jest Pierwsza Komunia Święta i co musisz o niej wiedzieć

kiedy jest komunia

Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka wychowanego w wierze katolickiej. Czy jest to czas pełen wzruszeń, radości i modlitwy? Dla wielu z nich zapewne tak! Rok 2024 przyniósł ze sobą mnóstwo zmian, które wpływają na terminy i organizację Pierwszej Komunii. Dla wielu rodzin jest to czas planowany ze starannością co do najmniejszego szczegółu, prawda? Jak wiemy, świat idzie do przodu, a wraz z nim tradycje i obyczaje związane z Komunią Świętą.

Kiedy zazwyczaj odbywa się Pierwsza Komunia Święta? W której klasie jest komunia

kiedy jest komunia

Jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu dzieci to właśnie Pierwsza Komunia Święta! Jest to etap, kiedy dzieci po raz pierwszy przyjmują Komunię Świętą, czyli ciało Chrystusa w postaci hostii. Dzień ten obchodzony jest zazwyczaj uroczyście i radośnie wśród bliskich. 

W jakim wieku komunia? Na kiedy tak naprawdę przypada ten sakrament? Nie wiesz, w której klasie jest komunia i ile ona trwa? Często padają te pytania, więc postaramy się na nie odpowiedzieć. Komunie mają miejsce zazwyczaj w maju, zatem miesiąc ten uważany jest za „miesiąc Maryjny”. Sakrament Pierwszej Komunii Świętej przyjmuje się między 7. a 9. rokiem życia, co odpowiada uczęszczaniu do drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Dzieci zaczynają wtedy rozumieć znaczenie Eucharystii i są przygotowywane do przyjęcia jej poprzez udział w katechezach. Wiek ten może się różnić w zależności od tradycji i przepisów diecezjalnych. Komunia jest ważnym momentem integracji dzieci w życiu religijnym i parafialnym. 

Ile trwa msza Komunijna? Zazwyczaj jest to około półtorej godziny w zależności od przemówień duchownego i podziękowań rodziców. Ceremonia komunijna obejmuje:

 • udział dzieci w mszy świętej.
 • Przyjęcie Komunii Świętej przez dzieci oraz innych wiernych zgromadzonych w kościele.
 • Dodatkowe elementy, takie jak pieśni, błogosławieństwo czy specjalne modlitwy — akt: wiary, nadziei, miłości i żalu to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych modlitw.

Jak planować datę Pierwszej Komunii: czynniki, które warto wziąć pod uwagę

kiedy jest komunia

Dla rodziców dziecka, które przystępuje do Pierwszej Komunii, organizacja tak uroczystego dnia jest zarazem trudna, ale i ekscytująca! Chcesz wiedzieć, jak łatwo i prawidłowo zaplanować komunię? Istnieje kilka różnych czynników, które warto poznać, aby wybrać odpowiedni termin. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

 • skontaktuj się z parafią, w której odbędzie się komunia, dowiesz się, jakie daty są dostępne do zarezerwowania. Terminy te ustalane są zgodnie z kalendarzem liturgicznym.
 • Uwzględnij również terminy katechez, które przygotują dziecko do sakramentu. Trwają one przez określony czas przed planowaną datą komunii, dlatego ważne jest, aby wybrać termin, który pozwoli dziecku wystarczająco się przygotować.
 • Pamiętaj również o dostępności najważniejszych osób w rodzinie! Wybierz taką datę, która będzie odpowiednia dla wszystkich i umożliwi im udział w tej wspaniałej uroczystości.
 • Pogoda lubi płatać figle! Jak planujesz zorganizować część uroczystości na zewnątrz, może Ci to pokrzyżować plany. Dlatego warto sprawdzić wcześniej jaka będzie prognoza na wybrany dzień i mieć tak zwany plan awaryjny, aby goście byli w pełni zadowoleni.

Jak przygotować się do Pierwszej Komunii – kalendarz przygotowań

kiedy jest komunia

Pierwsza Komunia Święta jest wyjątkowym elementem w życiu dziecka. Aby ten moment był pełen radości i znaczenia religijnego, warto trzymać się ustalonych terminów w kalendarzu, który odpowiednio wcześniej przygotujesz. Poniżej znajdziesz przykład, jak można łatwo zorganizować taki kalendarz.

Rok przed Pierwszą Komunią.

Marlu_baner
 • Zapisz dziecko na kurs katechetyczny — skontaktuj się z parafią, do której należysz. W niektórych parafiach zapisy odbywają się już wczesną jesienią.
 • Razem z dzieckiem bierz udział w spotkaniach katechetycznych, one pomogą mu zrozumieć znaczenie sakramentu Eucharystii i spowiedzi. Formuła spowiedzi dla dzieci pozwali mu doświadczyć Bożego miłosierdzia.

Kilka miesięcy przed Pierwszą Komunią.

 • Regularnie uczestnicz w zajęciach, aby dziecko mogło poszerzać swoją wiarę.
 • Przygotuj tradycyjny strój na Pierwszą Komunię — rozpocznij poszukiwania odpowiedniej sukienki lub garnituru dla swojego dziecka.

Kilka tygodni przed Pierwszą Komunią.

 • Ustal datę uroczystości, kontaktując się z parafią i poinformuj rodzinę oraz bliskich w postaci komunijnych zaproszeń.
 • Zaplanuj przyjęcie. Planując przyjęcie po uroczystości, zarezerwuj miejsce i pomyśl o dekoracjach oraz menu.

Kilka dni przed Pierwszą Komunią.

 • Pierwsza Komunia Święta jest ważna, przypomnij o tym dziecku, rozmawiając o jej znaczeniu, aby pomóc mu zrozumieć ten wyjątkowy moment.
 • Zastanów się i sprawdź, czy strój i akcesoria potrzebne do uroczystości są przygotowane, a dziecko ma wszystko, czego mu potrzeba.

W Dniu Pierwszej Komunii.

New Drop
 • Rozpocznij dzień od wspólnej modlitwy i refleksji nad znaczeniem sakramentu Komunii.
 • Uczestnicz w uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i weź udział w mszy świętej razem z dzieckiem.
 • Po mszy świętej ciesz się czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi podczas przyjęcia, świętując ten wyjątkowy moment w życiu dziecka.

Jakie obowiązki mają rodzice w związku z przygotowaniami do Pierwszej Komunii?

kiedy jest komunia

Dla rodziców przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii to spory wysiłek. Dziecko będzie przyjmować po raz pierwszy Ciało Chrystusa. W tym czasie również rodzice mają wiele obowiązków i są odpowiedzialni za to jak będzie wyglądać ten szczególny dla dziecka dzień!

 • Rodzice powinni zapewnić odpowiednie przygotowanie duchowe — co za tym idzie? Regularnie uczęszczać z dzieckiem na katechezę, która przygotuje je do tego wydarzenia.
 • Wspólne modlitwy w domu oraz rozmowy na temat znaczenia sakramentu, na pewno przybliżą dziecku temat Komunii!
 • Przygotowanie stroju komunijnego dla dziecka — jego wybór często sprawia problemy i zajmuje sporo czasu. Również przydadzą się dodatki np. wianek na głowę, buty, rękawiczki czy rekwizyty, które mogą być potrzebne podczas uroczystości.
 • Powinni zorganizować przyjęcie komunijne oczywiście w ramach możliwości, każdy może mieć inne, pamiętając o odpowiedniej lokalizacji, jedzeniu, dekoracjach oraz zaproszeniach dla gości. Tradycją jest, że rodzina i przyjaciele spotykają się, aby świętować razem tę uroczystość. Jest to oczywiście Idealna okazja do zapewnienia dziecku pięknych wspomnień związanych z tym szczególnym dniem!

Rekomendowane artykuły