Walentynki – kiedy są i jak je obchodzić?

walentynki

Walentynki to święto miłości. Co roku zakochani na całym świecie wyznają sobie miłość i obdarowują się prezentami – nie tylko w kształcie serca. Celebrujemy ten dzień z radością, jednak 14 lutego stał się dniem zakochanych stosunkowo niedawno. A jednak niemal od początku ten romantyczny dzień wzbudza tyle samo uśmiechów, co kontrowersji. Walentynki krytykuje się m.in. za nadmierną komercjalizację czy tworzenie zbędnej presji społecznej. Czy to wszystko prawda i jak ma się do tego historia patrona tego święta, Świętego Walentego? 

Skąd wzięła się tradycja Walentynek? Kim był patron zakochanych święty Walenty? Jak obchodzić Walentynki i jakie są najbardziej znane walentynkowe tradycje? Przekonajmy się razem! 

Kiedy są Walentynki? 

Walentynki w Polsce i na świecie wypadają każdego roku 14 lutego. To dzień, w którym wszyscy stawiamy na drobne gesty i wyznania pełne uczuć. Dzień Świętego Walentego ma zdecydowanie dłuższą tradycję, ale w południowej i zachodniej Europie celebrujemy go od niedawna. W Polsce Walentynki na dobre świętujemy niecałe 30 lat, bo zwyczaj zza oceanu zdobył u nas popularność dopiero w latach 90. Od tego czasu dzień zakochanych stał się jednym z najchętniej obchodzonych dni w roku. I nic dziwnego! To przecież święto miłości i przyjaźni. 

Historia Walentynek 

Zanim w kalendarzu pojawił się Dzień Świętego Walentego, obchodzono Luperkalia. To pogańskie święto płodności i miłości ku czci boga Faunusa, które wywodzi się ze starożytnego Rzymu.  W trakcie obchodów Luperkaliów, młodzi mężczyźni losowali imiona samotnych dziewcząt – były to ich wybranki na czas świętowania. Później często stawały się również ich żonami. 

Kościół katolicki zaczął z czasem zastępować pogańskie święta własnymi i nadawać im nowe znaczenie. Właśnie tak 14 lutego powiązano z dniem świętego Walentego i miłością. 

walentynki

Przeczytaj również: Romantyczne hotele na wyjazd we dwoje – najlepsze miejsca na romantyczny wypoczynek. 

Święty Walenty 

Patron dnia zakochanych, Święty Walenty był biskupem żyjącym najprawdopodobniej na przełomie I i II wieku naszej ery. Choć początkowo był znany z tego, że towarzyszył męczennikom podczas procesów i egzekucji, dziś częściej kojarzy się go z inną historią. Ta najbardziej znana mówi o tym, że kiedy w czasie wojny, rzymski cesarz Klaudiusz II zakazał udzielania ślubów żołnierzom, święty Walenty potajemnie wciąż udzielał zakochanym sakramentu małżeństwa. Kiedy cesarz dowiedział się o jego działaniach, skazano go i stracono. Przed egzekucją miał napisać list do córki jednego ze strażników podpisując się “Twój Walenty” – tak narodziła się tradycja wysyłania walentynkowych kartek. 

Krytyka Walentynek 

Chociaż dla wielu Walentynki są czasem celebracji miłości, to wokół święta nie brakuje również głosów krytyki. Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale też czas, w którym marketerzy wykorzystują każdą sztuczkę, żeby nakłonić do zakupu kolejnego produktu, licząc na wzrost słupków sprzedaży. To doskonała okazja, żeby promować swoje usługi! Sceptycy uważają, że cały ten dzień stracił już swój pierwotny urok i stał się jedynie ogromnym festiwalem konsumpcjonizmu. 

Już w styczniu w sklepowych witrynach pojawiają się ozdoby walentynkowe, a media zalewają reklamy zachęcające do zakupu drogich prezentów, jako dowodu miłości. Ceny kwiatów, czekoladek czy kolacji w restauracjach gwałtownie rosną, co budzi frustrację tych, którzy nie mają ochoty płacić “walentynkowego podatku”. 

Presja społeczna i poczucie wykluczenia

Dla singli dzień zakochanych bywa naprawdę trudny. Media społecznościowe są przesiąknięte zdjęciami idealnych par na idealnych walentynkowych randkach, łatwo wtedy poczuć się szczególnie samotnym i nieszczęśliwym, nawet jeśli na co dzień to nie stanowi dla nich problemu. 

Żeby jednak nieco osłodzić życie singli i ich zmęczenie całą tą walentynkową otoczką, 13 lutego nieoficjalnie obchodzony jest właśnie dzień singla, który promuje ideę self-love. 

Dla Ciebie: Self-love Day: 7 pomysłów na Walentynki solo, które pokochasz. 

Czy Walentynki muszą odejść? 

Zdecydowanie nie! Tak jak każde święto, będą miały swoich zwolenników i przeciwników, to zupełnie normalne. Choć to jedno ze świąt chrześcijańskich, katolikom nie podoba się to, że z powodu ruchomego kalendarza, Walentynki wypadają w różne, ważne dla nich dni. W 2024 roku Walentynki wypadły w Środę Popielcową, czasem przypadają np. na okres Wielkiego Postu. Ale to w niczym nie przeszkadza. W końcu na świętowanie miłości powinniśmy znaleźć czas codziennie! 

W jaki dzień wypadają Walentynki w tym roku? Walentynki 2025 wypadną w piątek. 

Pomysły na Walentynki 

Walentynki można obchodzić na różne sposoby, dlatego to co będziecie robić w Walentynki zależy tylko od Was. Niektórzy stawiają na tradycyjne randki, jak romantyczna kolacja w restauracji, inni wolą spędzić ten czas we dwoje na kanapie. Pomysł na Walentynki warto przedyskutować ze swoją drugą połówkę, żebyście oboje mogli obchodzić to święto tak, jak chcecie. Mamy dla Was jednak kilka propozycji. 

  • romantyczna kolacja: to jeden z najbardziej klasycznych sposobów na świętowanie. Świece, muzyka na żywo, pyszne jedzenie – tworzą naprawdę niesamowity klimat! 
  • weekendowy wyjazd: wyjazd na kilka dni do pięknego, cichego miejsca, pozwoli Wam oderwać się od codzienności. Możecie wybrać się w góry lub nad morze – jest piękne o każdej porze roku! 
  • walentynki w domu: nie każdy jest fanem wielkich wyjść i to jest ok! W domu też możecie stworzyć romantyczną atmosferę, wspólnie ugotować kolację, obejrzeć ulubiony film.
  • prezenty: prezent na Walentynki to coś, co zawsze sprawia radość.To może być klasyczny upominek albo coś bardziej oryginalnego, np. spersonalizowana biżuteria czy wspólny lot balonem. 

Walentynki w Polsce 

W Polsce obchody święta zakochanych to wciąż stosunkowo nowy zwyczaj, jednak każdego roku niemal wszystkie miasta zmieniają się w romantyczne scenerie pełne czerwonych serduszek i innych miłosnych dekoracji. Z roku na rok świętowanie tego wyjątkowego dnia staje się coraz bardziej popularne: walentynkowe maratony filmowe w kinach, tematyczne kolacje, czy przyjęcia stają się już dzisiaj tradycją. Pomimo coraz bardziej oryginalnych atrakcji, zakochani wciąż uwielbiają wręczać sobie drobne upominki czy walentynkowe kartki. 

W kościołach katolickich 14 lutego odprawiane są msze poświęcone patronowi zakochanych, niektóre parafie decydują się na organizację specjalnych wydarzeń dla małżeństw czy narzeczonych. 

Co ciekawe, w Polsce o uwagę zakochanych Walentynki muszą konkurować z innym dniem, który ma szczególne znaczenie w słowiańskiej kulturze: Nocą Kupały, obchodzoną w dniu letniego przesilenia. 

walentynki

Zwyczaje walentynkowe 

Walentynki to celebracja miłości i najlepszy pretekst, by wyrazić swoje uczucia i sprawić radość ukochanej osobie. W różnych krajach święto obchodzone jest na wiele sposobów, jednak niemal wszędzie dominuje zwyczaj wręczania prezentów, kwiatów i romantycznych spotkań. 

Walentynkowe kartki i listy miłosne 

Jednym z najstarszych zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie kartek miłosnych. Ta tradycja jest powiązana z wysyłaniem przez zakochanych listów miłosnych pełnych romantycznych wyznań i pięknych wierszy. Walentynkowa poczta do dzisiaj jest niezwykle popularna! Zarówno w formie tradycyjnych listów, jak i ich elektronicznych odpowiedników. 

Kwiaty i prezenty 

Bukiet kwiatów lub słodkie czekoladki to zawsze dobry pomysł. Takie drobne upominki mają symbolizować sympatię, miłość i troskę. Często dołączone są do nich też bileciki z intymnym wyznaniem. Oprócz tradycyjnych prezentów, zakochani decydują się również na bardziej oryginalne pomysły, np. personalizowane albumy ze zdjęciami, własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe czy wspólne doświadczenia, jak skok na bungee. 

Romantyczne spotkania 

Walentynki to nie tylko prezenty, ale przede wszystkim czas spędzony we dwoje. Chociaż najbardziej popularnym sposobem na walentynkową randkę jest romantyczna kolacja przy świecach, dla każdego romantyzm może oznaczać coś zupełnie innego. Zakochani wybierają więc wspólne podróże, ale i aktywności na świeżym powietrzu, np. kulig czy lodowisko. 

Warto przeczytać

Rekomendowane artykuły