Kok hiszpański na ślub. Sprawdź, czy pasuje Ci fryzura

kok hiszpański

Kok hiszpański zaraz obok koka greckiego i francuskiego jest to jedno z najchętniej wybieranych upięć na ślub wśród panien młodych. Zdecydowanie nie jest on nudą opcją, ponieważ u każdej pani można go zrobić nieco inaczej, dowolnie modyfikując dodatki lub ułożenie poszczególnych kosmyków. Myślisz o elemencie biżuteryjnym bądź akcencie w postaci jakiejś roślinności wplecionej we włosy? Zatem jesteś w odpowiednim miejscu. Sprawdź, jakie inspiracje na koka hiszpańskiego przygotowałam dla ciebie.

Jak wygląda kok hiszpański?

Kok hiszpański w swojej klasycznej formie jest bardzo elegancką i piękną fryzurą. Spięcie włosów wykonuje się tuż nad karkiem, a ich całość jest mocno wygładzona i błyszcząca. Wygląda to np. w ten sposób:

Kok hiszpański
fot. Jowita Protasiewicz, Instagram @jowi_wizjaloków

W klasycznej wersji koka hiszpańskiego nie ma mowy o odstających włoskach czy luźno wypuszczonych pejsach.

Luźny kok hiszpański lub w innej urozmaiconej wersji

Nie da się ukryć, że każda Panna Młoda na swoim ślubie chce wyglądać wyjątkowo, a przy tym wyróżniać się z tłumu gości weselnych. Wraz z kolejnymi weselami, na których bywamy dostrzec można, ileż to istnieje opcji na zrobienie koka. W połączeniu z trwającym od lat trendem na uroczystości w stylu boho również klasyczne i nieskazitelnie ułożone koki hiszpańskie zaczęto modyfikować. Co powstało z tej mieszanki?

Kok hiszpański z wypuszczonymi kosmykami i zdobieniem biżuteryjnym

Jedną z ogromnych zalet (poza dużą trwałością i odsłoniętymi plecami oraz obojczykami) jest fakt, że w splot włosów pod postacią koka można włożyć dowolnie wybrany dodatek.

Na twojej sukni są aplikacje z pereł i chcesz, aby współgrała ona z fryzurą? Być może jesteś ogromną zwolenniczką biżuterii w odcieniu złota? Nawet elementy w postaci wybranych, żywych kwiatków nie powinny stanowić problemu dla doświadczonego fryzjera. Wniosek? Ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia.

Kok hiszpański
fot. Jowita Protasiewicz, Instagram @jowi_wizjaloków

Kok hiszpański pasuje blondynkom czy brunetkom?

Nie można kategorycznie stwierdzić, że kok hiszpański (lub wszystkie, które są bardzo do niego zbliżone) pasują wyłącznie kobietom o jasnych bądź ciemnych włosach. Dowodem na to jest zestawienie poniższej fryzury na wesele, z tą która znajduje się powyżej. Czy u której z tych pań kok słabo się prezentuje? Zdecydowanie nie!

Kok hiszpański
fot. Jowita Protasiewicz, Instagram @jowi_wizjaloków

Natomiast jedno jest pewne. Niekiedy można stwierdzić, że włosy, które mają refleksy lub ich tonacja kolorystyczna jest bardziej różnorodna – mocniej podkreślają charakter uczesania w postaci luźniejszych loków. Wówczas, np. na fotografiach ze śluby z dalszej odległości można dostrzec ułożenie poszczególnych pasm włosów niż w przypadku bardzo ciemnych, czarnych włosów.

Żebrowania w koku hiszpańskim

Czym jest żebrowanie w koku? Z pewnością rzuca Wam się w oczy jako pierwsze:

New drop
Kok hiszpański
fot. Jowita Protasiewicz, Instagram @jowi_wizjaloków

Wydawać by się mogło, że jest to niewielka modyfikacja, a jak widać po zdjęciu – zmienia bardzo dużo! W przypadku wyboru takiej wersji uczesania panna młoda powinna uzbroić się w nieco więcej cierpliwości podczas tworzenia upięcia ślubnego. Ułożenie każdej ,,fali” na fryzurze w sposób jaki tego wymaga fryzjer z pewnością trochę potrwa W związku z tym nie jest to opcja do tych pań, które są w stanie na fotelu u fryzjera wysiedzieć maksymalnie 30 minut.

Komu pasuje kok hiszpański?

Kok hiszpański jest bardzo uniwersalną fryzurą. Dzięki coraz to nowszym modyfikacjom oraz inwencji twórczej fryzjerów śmiało można stwierdzić, że ten wybór będzie pasował każdej pannie młodej. Dlaczego? Otóż podczas czesania można tak ,,grać włosami”, aby uwydatnić wszelkie atuty twarzy, a ewentualne mankamenty zatuszować.

Nie lubisz swoich uszu? Poproś fryzjera, aby tak nisko osadził koka, by ten zakrył je przynajmniej połowicznie. Uważasz, że masz bardzo okrągłą twarz i nie chcesz nadmiernie tego uwydatniać? Sprawdź, jak będziesz prezentować się z dwoma, prostymi kosmykami włosów wypuszczonymi z grzywki nieopodal przedziałka. Opadające proste włosy na krawędzie policzków nieco je ,,zatuszują” i optycznie wydłużą twarz.

Kok hiszpański
fot. Jowita Protasiewicz, Instagram @jowi_wizjaloków

Dokładnie taką samą zasadą mogą kierować się panie o szczególnie podłużnych twarzach. W tym przypadku zdecydowanie krótsza grzywka faliście wyciągnięta na dwa boki, kończącą się mniej więcej na linii kości policzkowej optycznie przełamie pewną dysproporcję i nada twarzy bardziej okrągłych kształtów.

Na co zwrócić największą uwagę podczas wyboru koka hiszpańskiego na ślub?

Najważniejszą spośród wszystkich wskazówek, jakie możesz znaleźć na temat różnych fryzur jest… kierowanie się własną intuicją. Pamiętaj, że nawet najlepsze triki i porady dotyczące upięć nie powinny okazać się bardziej istotne niż to jak Ty się czujesz przed lustrem w wybranym uczesaniu.

Gdy już uda ci się znaleźć fryzurę idealnie pasującą do ciebie i najpewniej zapiszesz sobie zdjęcie, na którym to ją wypatrzyłaś pamiętaj jeszcze tylko o dwóch kwestiach.

Kok hiszpański
fot. Jowita Protasiewicz, Instagram @jowi_wizjaloków

Zawsze przed fryzurą ślubną zapisz się na próbne czesanie. Oczywiste? Niestety wiele pań młodych pomija ten etap.

To, że coś wygląda ładnie na zdjęciu nie oznacza, że w rzeczywistości na Twoich włosach również zrobi na Tobie takie wrażenie. Co więcej, musisz mieć pewność, że osoba, która będzie wykonywać twoją fryzurę jest w stanie idealnie odwzorować taką ze zdjęcia lub opisu, który jej przekazujesz. Na szczęście wielu profesjonalistów zwyczajnie nie podejmuje się czesania ślubnego, jeśli przed ceremonią nie zapisałaś się na koka próbnego.

Drugą zasadą jest to, że niezależnie do jak dobrego salonu się wybierzesz bądź przygotowana na ewentualne niespodziewane okoliczności, które mogą wystąpić na ślubie lub weselu. Z wyprzedzeniem poproś świadkową, mamę, lub kogoś bliskiego, by tego dnia mieli ze sobą kilka wsuwek, spinek oraz lakier utrwalający. Najbardziej szczegółowo przygotowana konstrukcja upięcia może okazać się niewystarczająco stabilna podczas hucznych zabaw weselnych do białego rana.

Kok hiszpański
fot. Jowita Protasiewicz, Instagram @jowi_wizjaloków

Rekomendowane artykuły