Koronacja Karola III i Camilli – jak przebiegła ceremonia?
Ceremonia koronacji rozpoczęła się w londyńskim Opactwie Westminsterskim o 11:00 czasu lokalnego, czyli o godzinie 12.00 w Polsce. Poprzedzała ją procesja, która wyruszyła spod Pałacu Buckingham 40 minut wcześniej. Król i królowa w karecie przemierzali ulice Londynu machając do tłumnie zgromadzonych poddanych.
Spis treści
Kiedy monarcha wchodził do katedry, wszyscy goście byli już na miejscu. Jak podał Pałac, na uroczystość zaproszono około 2200 osób. Królewskiej parze w przejściu przez nawę Opactwa towarzyszyli paziowie, w tym wnukowie Camilli i książę George, syn Williama. Książę Walii z żoną i dziećmi zamykał proceseję.
Koronacja Karola III: Aklamacja
W pierwszej części uroczystości Karol III został zaprezentowany zgromadzonym w Opactwie Westminsterskim przez prowadzącego nabożeństwo koronacyjne arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego jako „niekwestionowany król” Wielkiej Brytanii.
Chwilę później tak samo, w kolejne trzy strony świata, Karola III zaprezentowały trzy inne osoby – damy Orderu Podwiązki i Orderu Ostu oraz odznaczony Krzyżem Jerzego były żołnierz. Wszyscy zwrócili się do zgromadzonych z pytaniem, czy gotowi są okazać królowi hołd i gotowość do służby, na co ci odpowiedzieli „Boże, chroń króla Karola”.
Należy tu podkreślić, że to pierwszy przypadek w historii, kiedy w tej roli w czasie koronacji brytyjskiego monarchy wystąpiły także osoby świeckie i kobiety.
Inwestytura – koronacja Karola III
Kolejnym etapem ceremonii koronacji Karola III będzie inwestytura, akt symbolizujący przekazanie władzy nad państwem. Monarcha otrzyma regalia: ostrogi (symbol rycerskości), miecz Państwowy (symbol władzy) i Ofiarowania, naramienniki, jabłko (oznacza panowanie nad światem), pierścień (znak „małżeństwa” króla z narodem) oraz berła Władcy z Gołębicą (symbol Ducha Świętego i władzy duchowej) i Władcy z Krzyżem (symbol dobrych rządów i doczesnej władzy króla) — wylicza dr Janusz Sibora.
Namaszczenie podczas koronacji Karola III
Kolejny punkt to jedyna niewidoczna dla zebranych część ceremonii. Król został namaszczony przez Arcybiskup Canterbury Justina Welbyego.
Olej koronacyjny został wyprodukowany z oliwek pochodzących z dwóch gajów na Górze Oliwnej w Jerozolimie: w pobliżu kaplicy Wniebowstąpienia i kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie pochowana jest babcia Karola, księżniczka Alicja Battenberg. Oliwki zostały wytłoczone w pobliżu Betlejem.
Według informacji pałacu, poza brakiem produktów zwierzęcych, oliwa odpowiada stosowanej od wieków recepturze, którą wykorzystano także podczas koronacji matki Karola, królowej Elżbiety II w 1953 roku.
Koronacja króla Karola III
Chwilę po tym, jak król otrzymał regalia królewskie, arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył mu na głowę koronę św. Edwarda. To zdecydowanie kulminacyjny moment uroczystości.
Co ciekawe, korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi, zdejmuje ją z resztą jeszcze przed opuszczeniem Opactwa.
Chwilę po koronacji przysięgę wierności królowi złożył jego syn, następca tronu książę William.
Koronacja Camilli
Camilla, która do września ubiegłego roku pełniła rolę księżnej Kornwalii została koronowana chwilę po swoim mężu. Wiadomo, że wolą zmarłej królowej Elżbiety II było, aby po jej śmierci Camilla została królową małżonką (queen consort). Niedawno król zwrócił się do mediów i poddanych, aby jego żonę nazywać po prostu królową.
Koronacja Karola III i Camilli: królewska procesja
Po uroczystości rodzina królewska i zgromadzeni goście opuścili Opactwo Westminster. W nowych płaszczach koronacyjnych, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Król niósł w rękach insygnia swojej władzy, a na głowie miał Koronę Państwową (Imperial State Crown). Oboje wsiedli do karety Gold State Coach, która od 1831 roku bierze udział w każdej koronacji. Karetą, którą monarcha przybył do Opactwa Westminster (Diamond Jubilee State Coach) w drogę powrotną udał się jego syn, książę Walii z rodziną.
Pozdrowienie z balkonu Pałacu Buckingham: koronacja Karola III i Camilli
Kolejnym charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii punktem uroczystości związanych z brytyjską rodziną królewską jest wyjście na słynny balkon w Pałacu Buckingham. To był kluczowy punkt corocznych parad Trooping Colour, organizowanych z okazji urodzin królowej Elżbiety II, na tym samym balkonie pojawiają się po ślubie następcy tronu, i, oczywiście, świeżo mianowanych monarchów. Niemałym zaskoczeniem dla zebranych przed Pałacem poddanych był fakt, że król Karol i jego małżonka pojawili się na tarasie dwukrotnie.
Królewska biel
Nie sposób nie zwrócić uwagi, że wszystkie pracujące dla monarchii kobiety wybrały na tę szczególną okazję białe suknie. Począwszy od najważniejszej tego dnia Camilli, która wystąpiła w długiej, białej sukni ozdobionej złotym haftem. Za projekt odpowiada Bruce Oldfield, który w rozmowie z jednym z brytyjskich serwisów przyznał:
Suknia odzwierciedla w nowoczesny sposób przywiązanie króla i królowej małżonki do natury i brytyjskiej wsi. Myślę, że zawsze dobrze jest spojrzeć wstecz na historię – nie tylko na suknię koronacyjną zmarłej królowej Elżbiety II, ale także na tych, którzy byli przed nią, co, mam nadzieję, udało mi się osiągnąć.
Do Opactwa Westminsterskiego królowa Camilla wkroczyła w koronacyjnym płaszczu królowej Elżbiety II z 1953r – to niejedyne nawiązanie do zmarłej monarchini. Szyję żony Karola ozdabiał ten sam naszyjnik, który w czasie swojej koronacji nosiła jego matka.
Druga szata, w której Camilla opuszczała katedrę, została wykonana specjalnie dla niej z purpurowego aksamitu. Występuje w niej wiele motywów roślin. „Wszystkie zostały wybrane ze względu na ich osobiste skojarzenia. Należą do nich konwalia, która znalazła się w bukiecie ślubnym Jej Królewskiej Mości i była dobrze znana jako ulubiony kwiat zmarłej królowej Elżbiety II; mirt, który reprezentuje nadzieję; i ostróżka, jeden z ulubionych kwiatów króla i kwiat narodzin lipca, miesiąca narodzin Królowej Małżonki” – informowano przed ceremonią.
Również Zofia, hrabina Wessex zdecydowała się na białą kreację, jej córka, Lady Louise przybyła do Opactwa Westminser w kwiecistej sukience.
Oczy wielu poddanych skierowane były też, zapewne, na księcia i księżną Walii. Pod oficjalną peleryną Kate miała zachwycającą, długą białą suknię od Alexandra McQueena ozdobioną haftem z motywami róży, ostu, żonkila i koniczyny. Zamiast tiary ulubienica Brytyjczyków wybrała pasujące nakrycie głowy z kolekcji Jess Collett x Alexander McQueen ze srebrnymi kryształkami i srebrną nicią, tworzące trójwymiarowy haft w liście.
Także księżniczka Charlotte wystąpiła na koronacji dziadka w białej sukience z peleryną wykonanej z z jedwabnej krepy w kolorze kości słoniowej z satynowym haftem z motywem róży, ostu, żonkili i koniczyny. Głowę dziewczynki zdobiła podobna opaska do tej, na którą zdecydowała się jej mama.
Kontrowersje wokół koronacji Karola III
Jak zwykle bywa w przypadku epokowych wydarzeń, także koronacja Karola III budzi wiele kontrowersji. Najważniejszą z nich są koszty, które brytyjscy podatnicy muszą ponieść w związku z tym wydarzeniem. Szacuje się, że finalna kwota, jaką rząd będzie musiał zapłacić to od 100 do 250 milionów funtów.
Dla społeczeństwa Wielkiej Brytanii, które zmaga się z ogromnym kryzysem ekonomicznym wywołanym z jednej strony inflacją, z drugiej zaś problemami wywołanymi Brexitem. W tym wypadku warto wspomnieć o zyskach, które wygeneruje koronacja. Fani monarchii z całego świata zjechali się do Londynu, żeby uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu, a to wiążę się z ogromnymi wpływami do budżetu.
Drugą, nie mniejszą kontrowersją, którą poruszają przeciwnicy monarchii jest koronacja Camilli na królową. Mimo że przez lata udało jej się znacząco ocieplić swój wizerunek, wciąż są tacy, którzy nie darzą jej sympatią – nic dziwnego, w najnowszym rankingu popularności członków brytyjskiej rodziny królewskiej na trzecim miejscu znalazła się jej rywalka, jak sądzi wielu – kobieta, której królowa Camilla zniszczyła życie, księżna Diana. Na pierwszym miejscu tegoż rankingu znalazła się królowa Elżbieta II, na drugim – książę William.
Książę Harry na koronacji ojca
Udział młodszego syna króla, księcia Harry’ego wywołał tyle dyskusji i kontrowersji, że warto mu poświęcić osobny punkt. Konflikt między nim a rodziną królewską narastał od lat, a wydarzenia związane z rezygnacją Harry’ego i jego żony Meghan z pracy na rzecz monarchii brytyjskiej tylko go pogłębiły. Wystarczy wspomnieć słynny wywiad, którego para udzieliła Oprah Winfrey, czy biografię księcia „Ten drugi”, żeby zrozumieć, skąd obustronna niechęć.
To, czy Sussexowie zdecydują się wziąć udział w koronacji stało się przedmiotem dyskusji już w chwili, kiedy Karol został królem. Brytyjska prasa donosiła z resztą, że korespondencja między Pałacem Buckingham a Montecino, gdzie mieszka Harry z rodziną trwała wiele miesięcy. W końcu na początku kwietnia potwierdzono, że młodszy syn króla Karola III pojawi się na uroczystości sam. Jako powód nieobecności Meghan Markle i dzieci podano fakt, że syn pary, Archie obchodzi w dniu koronacji urodziny.
W Opactwie Westminster Harry pojawił się wraz z pozostałymi niepracującymi członkami rodziny królewskiej: córkami księcia Andrzeja księżniczką Beatrycze z mężem, Edoardem Mappeli Mozzim, księżniczką Eugenią z mężem Jackiem Brooksbankiem oraz córką księżniczki Anny, Zarą Phillips, której towarzyszył mąż Mike.
Mimo że Harry jest synem króla, nie zajął miejsca w rzędzie obok swojego brata Williama i jego rodziny. Wraz z kuzynostwem zasiadł w trzecim rzędzie na czas nabożeństwa. Młodszy syn króla Karola III nie pokaże się także po koronacji na balkonie Pałacu Buckingham. Brytyjskie media przypuszczają, że chwilę po uroczystości odleci do Kalifornii, aby świętować z rodziną urodziny księcia Archiego.
Lider: East News