Wydaje Wam się, że skoro wybraliście już garnitur czy smoking, w którym Wasz ukochany wypowie to najważniejsze w życiu TAK, to temat stylizacji Pana Młodego macie z głowy? Nie chciałabym Was rozczarować, ale przed Wami jeszcze masa decyzji do podjęcia i wszystkie będą miały wpływ na to, jak ostatecznie będzie się prezentował Wasz przyszły mąż.
Spis treści
Wśród dodatków, które trzeba wybrać, obok krawata czy butów, jest też koszula, którą niektórzy z Was być może traktują trochę po macoszemu.
Większość mężczyzn zapytana o koszulę wzrusza ramionami i mówi „wiadomo, biała”. I teoretycznie wszystko jasne, choć i bieli jest niejeden odcień, a krojów koszuli przynajmniej kilka.
Koszula do garnituru: podstawy
Zanim przejdziemy do konkretnych modeli koszul, opowiemy Wam co nieco o ich podstawowych cechach. Warto zwrócić uwagę na to, jak kołnierzyk prezentuje się przy twarzy pana, który będzie nosił koszulę, a także wziąć pod uwagę, czy krawat (bądź mucha) będą pasowały do kołnierzyka, na który się zdecydowaliście.
Przeczytaj: Smoking a garnitur – co należy wiedzieć
Rozmiar koszuli
Aby w ogóle zacząć poszukiwania koszuli, należy określić jej właściwy rozmiar, a ten wyznaczają dwie zmienne:
- rozmiar kołnierzyka – dobrze dobrany kołnierzyk powinien odstawać od szyi na szerokość palca. Rozmiar kołnierzyka to zatem nic innego, jak obwód szyi w centymetrach, powiększony właśnie o ten dodatkowy wymiar.
- wzrost – to ważna cecha, bo niedopuszczalne jest z punktu widzenia savoir vivre’u, aby w trakcie przyjęcia koszula, na skutek ruchów mężczyzny, „wyszła” ze spodni, tworząc nieestetyczne fałdy materiału.
Krój koszuli
Kiedy już wybierzecie odpowiedni rozmiar, warto zastanowić się nad krojem koszuli. Aby koszula leżała jak najlepiej i podkreślała atuty sylwetki, maskując jednocześnie pewne niedociągnięcia, powinniście wybrać jeden, spośród trzech podstawowych krojów:
- custom fit – w założeniu najbardziej uniwersalny krój, który powinien pasować do każdej sylwetki… W rzeczywistości jednak pasuje nielicznym i lepiej sięgnąć po koszule, które są lepiej dopasowane do męskich figur.
- regular fit – klasyczna koszula o prostym kroju (nie posiada wcięcia w talii). Polecana dla panów o regularnej budowie ciała oraz tym, którzy zmagają się z wystającym brzuchem.
Uwaga! Nie dajcie się porwać iluzji, że większy rozmiar zatuszuje mankamenty sylwetki. W rzeczywistości może Was jedynie optycznie poszerzyć.
- slim fit – wyszczuplony (taliowany) krój, który świetnie się sprawdzi dla panów o szczupłej lub wysportowanej budowie ciała.
Kołnierzyk
W zależności od okazji i stopnia formalizacji stroju wyróżniamy 4 podstawowe kroje kołnierzyków:
- Kent (klasyczny) – najpopularniejszy wśród panów krój kołnierzyka, który świetnie sprawdza się zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w trakcie spotkań biznesowych. Ma dosyć wąsko rozstawione rogi, przez co ten rodzaj świetnie łączy się z krawatem – najlepiej wąskim lub średniej szerokości zawiązanym na pojedynczy, smukły węzeł, jednak równie dobrze wygląda bez dodatkowej ozdoby. Pasuje do każdego owalu twarzy.
- Włoski – uważany za najbardziej elegancki i wybierany przez panów nawet na uroczystości najwyższe rangą. Jego cechą charakterystyczną są szeroko rozstawione rogi (w najbardziej eleganckim wydaniu tworzą linię prostą). W klasycznym wydaniu zapinany pod szyją na jeden guzik, zdarzają się jednak ekstrawaganckie wariacje z dwoma lub nawet trzema guzikami. Nie jest przeznaczony do noszenia bez krawata i zdecydowanie lepiej prezentuje się przy pociągłej twarzy.
- Łamany – typowo wieczorowy krój kołnierzyka zarezerwowany wyłącznie dla fraka lub surdutu. W klasycznej wersji występuje tylko przy koszulach w białym lub czarnym kolorze i najlepiej prezentuje się z muchą.
- Button-down (amerykański) – charakterystyczną cechą tych kołnierzyków są przypięte na guziki rogi. Nie jest to zbyt formalny krój, zdecydowanie lepiej sprawdza się w stylizacjach codziennych, nawet w zestawieniu z dżinsami.
- Kołnierzyk zapinany na szpilkę – to krój, który dopiero od niedawna wraca do łask. Przez wiele lat był kompletnie zapomniany, a szkoda! Elegancka, srebrna lub złota szpilka nie tylko trzyma w ryzach rogi kołnierzyka, ale dodatkowo eksponuje węzeł krawata.
Mankiety koszuli
Podobnie jak kołnierzyk, mankiety mogą świadczyć o poziomie elegancji koszuli. W zależności od kroju i sposobu zapięcia wyróżniamy kilka, jeśli nie kilkanaście krojów mankietów, najbardziej podstawowy jest jednak podział na dwie kategorie:
- mankiety pojedyncze – w skrócie: zapinane na guzik. Element zdecydowanie mniej formalny, świetnie sprawdzający się w codziennych stylizacjach. W zależności od kroju i fasonu zapinane na jeden lub dwa guziki. Różnią się także między sobą krojem: mogą być zaokrąglone, ścięte lub proste.
- mankiety podwójne (francuskie) – tego typu mankiety zarezerwowane są dla formalnych, bardzo eleganckich koszul. Obowiązkowo zapinane są na spinki i, podobnie jak w przypadku mankietów pojedynczych, mogą mieć zaokrąglony, ścięty lub prosty krój.
Jak wybrać koszulę do garnituru? Określ stopień formalności
Oczywiście ten krok powinniście wykonać, zanim zdecydujecie się na garnitur czy smoking, ale przy wyborze koszuli bardzo ważne jest, aby trzymać się ustalonego wcześniej poziomu.
Jeśli zdecydowaliście się na strój bardziej formalny (jak smoking), to należy pamiętać, że koszula powinna mieć pasujący do niego krój. Podobnie w przypadku garnituru nie należy przesadzać ze zbyt elegancką koszulą, bo efekt może być groteskowy. A kiedy koszula będzie już wybrana, czas zacząć zastanawiać się, jaki krawat pasuje do granatowego garnituru, albo innego, w dowolnym, wybranym przez Ciebie kolorze.
Jak wybrać koszulę do garnituru ślubnego? Wybierz rodzaj koszuli
Jeśli w szafie mężczyzny przeważają garnitury (bo, na przykład, wymaga tego jego praca), to z pewnością nie brakuje w niej dopasowanych do nich koszul. Zastanawiacie się, czy nadają się one także na ślub? Dziś razem z marką Merceria przygotowaliśmy dla Was przegląd najpopularniejszych męskich koszul.
Koszule biznesowe
Koszule w tej kategorii są oczywiście dość eleganckie, żeby nosić je do pracy czy na spotkania biznesowe. Sprawdzą się także na nieco mniej formalnych uroczystościach, na przykład tych w stylu boho czy vintage.
Koszula półformalna
To jeden z najpopularniejszych krojów koszul, znajdujący się zapewne w każdej męskiej garderobie. Znaki szczególne? Zapinane na guziki mankiety, sztywny kołnierzyk i odkryta plisa.
Dobrze sprawdzą się w garniturach casualowych, ale też jako element zestawu łączonego. Taka koszula z pewnością nie będzie pasowała do bardzo wystawnych i eleganckich przyjęć, ale świetnie sprawdzi się podczas mniej uroczystych wesel.
Koszula Winchester „Maklerka”
Moda na błękitne koszule z kołnierzykiem i mankietami w kolorze białym powraca co jakiś czas, choć w pewnych kręgach ten rodzaj zawsze jest na czasie. Nie bez powodu jej polska nazwa brzmi właśnie maklerka. W zależności od modelu występuje w wersji z kołnierzykiem włoskim lub zapinanym na spinkę.
Uwaga! Niech nie zmyli Was kategoria „półformalna”. Do maklerki niezbędny jest krawat!
Koszule formalne
Nie trudno się z pewnością domyślić, że ten rodzaj koszul zarezerwowany jest na bardziej eleganckie przyjęcia. Jeśli więc organizujecie wesele w stylu glamour, a Pan Młody w dniu uroczystości zamierza wystąpić w smokingu, to z pewnością powinniście wybierać spośród jednego z poniższych modeli.
Koszula z krytą plisą
Niezależnie od tego, czy wybierasz się na przyjęcie weselne, czy do opery oraz czy planujesz założyć krawat, czy muchę, na formalne okazje niezbędna będzie koszula z krytą plisą. Koszula z odkrytą listwą guzikową to w takiej sytuacji modowa gafa (poza sytuacją, w której koszula ma guziki jubilerskie).
Tego typu koszule nie tylko mają ukryte guziki, ale także, obowiązkowo, mankiety zapinane na spinki.
Koszula smokingowa z żabotem
Jeszcze w pierwszej połowie XX w. koszule do fraków i smokingów szyte były ze sztywnej, bawełnianej tkaniny – piki. To, jak dziś wygląda koszula smokingowa, panowie zawdzięczają Edwardowi VIII, czyli… wujowi królowej Elżbiety II.
Nie jest tajemnicą, że władca Zjednoczonego Królestwa nie przepadał za bardzo formalnymi, mocno wykrochmalonymi koszulami. Postanowił więc połączyć ich elegancki wygląd z wygodą, jaką gwarantowały klasyczne koszule garniturowe.
Tak, wiemy – mnogość krojów, fasonów i modeli, a także liczba elementów do wyboru może przyprawić o zawrót głowy. Ważne jednak, żebyście wiedzieli, do jakiego stroju ma pasować koszula i ta liczba automatycznie się zmniejszy.
Jeśli szukacie idealnej koszuli na ślub, to koniecznie sprawdźcie propozycje polskiej marki Merceria. W ofercie znajduje się wiele modeli, więc z pewnością znajdziecie taką, która sprosta Waszym oczekiwaniom.
Artykuł sponsorowany.