Kwiaty na torcie weselnym – żywe czy cukrowe?

Kwiaty na torcie weselnym - żywe czy cukrowe? - zdjęcie 10

Tort weselny to atrakcja planowana przez prawie wszystkich nowożeńców. Coraz częściej decydujemy się na ciasta, które nie tylko będą wyśmienicie smakować ale także doskonale wyglądać. W ostatnich latach, oprócz efektownych topperów, dekorujemy torty kompozycjami kwiatowymi. Kwiaty na torcie pięknie wyglądają, a często też całkiem nieźle smakują! Żywe czy nie – z pewnością dodadzą uroku każdemu weselnemu wypiekowi.

Kwiaty żywe

Ich zaletą jest na pewno fakt, że można zastosować dokładnie te same gatunki, które zostały użyte w dekoracji sali czy bukiecie panny młodej. Należy jednak pamiętać, aby zabezpieczyć łodyżki i gałązki folią. Niektóre gatunki kwiatów mogą też farbować masę, do której bezpośrednio przylegają. 

New Drop

W przyrodzie występują gatunki trujące, które pod żadnym pozorem nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Należą do nich np. hiacynty, hortensje, irysy czy różaneczniki. Ich unikajcie! Warto jednak wspomnieć, że wiele z powszechnie lubianych przez panny młode kwiatów to odmiany jadalne. Jeśli planujecie podać je gościom razem z kawałkami tortu, to koniecznie skontaktujcie się z dostawcami jadalnych kwiatów. Te zakupione w kwiaciarni nie nadają się do spożycia. Były w końcu wielokrotnie nawożone i opryskiwane substancjami chemicznymi, przedłużającymi dobry wygląd i kondycję roślin.

Jedyną poważną wadą dekoracji z kwiatów żywych jest ich cena – szczególnie, jeśli nie trwa właśnie sezon na wybrany przez Was gatunek. 

 • Kwiaty na torcie weselnym - zdjęcie 1
  fot. instagram.com/bearbrookbakery
 • Kwiaty na torcie weselnym - zdjęcie 2
  fot. instagram.com/ciastko_z_dziurka
 • Kwiaty na torcie weselnym - zdjęcie 3
  fot. instagram.com/bearbrookbakery
 • Kwiaty na torcie weselnym - zdjęcie 4
  fot. instagram.com/cakebloom

Zawsze smaczne

Jeżeli nie chcecie dekorować tortu weselnego żywymi kwiatami, świetną alternatywą będą kwiaty wykonane z cukru lub wafla. Nie trzeba się wtedy zastanawiać, co zrobić z dekoracją podczas krojenia, gdyż może być spokojnie zjedzona przez gości.

Kwiaty dostępne teraz na rynku nie przypominają już tych, które znamy z dzieciństwa. Cukiernicy to prawdziwi artyści! Tort udekorowany słodkimi kwiatami może być równie piękny co ten, do którego dekoracji użyto kwiatów żywych. 

 • Kwiaty na torcie weselnym - zdjęcie 5
  fot. instagram.com/pracowniaartystycznasarzynski
 • Kwiaty na torcie weselnym - zdjęcie 6
  fot. instagram.com/pracowniaartystycznasarzynski

Atrapa tortu weselnego

Czasami zdarza się, że wymarzyliście sobie duży piętrowy tort, a zaproszeni goście nie będą w stanie przejeść proponowanej przez Was ilości. Co więcej, wiązałoby się to ze znacznymi kosztami i długim czasem jego krojenia. Dobrym rozwiązaniem jest

wtedy atrapa. W takim przypadku tylko fragment całego tortu jest wykonany z prawdziwego ciasta. Cała reszta to elementy wykonane w środku ze styropianu w taki sposób, że do złudzenia przypominają te jadalne piętra. Nie marnujecie wtedy jedzenia i pieniędzy, a dodatkowo możecie użyć do dekoracji nawet kwiatów uznawanych za trujące.

Rekomendowane artykuły