Kwiaty na wodzie, kwiatowe girlandy, a może żarówki z kwiatem? Poznaj rady florystów!

Kwiaty na wodzie, kwiatowe girlandy, a może żarówki z kwiatem? Poznaj rady florystów! 112214

Temat dekoracji ślubnych jest bardzo szeroki. Style w jakich możemy udekorować sale weselną są różnorodne. Zaczynając od prostego motywu z wykorzystaniem naturalnych dekoracji, przechodząc przez styl boho czy rustykalny, a kończąc na klasycznym glamour.

Przeglądając strony czy to na Instagramie czy Pintereście można zauważyć, że w starciu ślubnych dekoracji ostatnio coraz częściej wygrywają te prostsze, naturalne, zachowujące dużą estetykę i określoną gamę kolorystyczną np. pastele, granat, zieleń, beże.

Chociaż młode pary wybierają również te mniej oczywiste barwy. Potwierdza to właścicielka pracowni florystycznej Honorata Luchowska:

„…Mam wrażenie, że obecnie panny młode nie kierują się trendami, tylko tym co im w duszy gra 🙂 dekoracje ślubne to już nie tylko sama biel i zieleń, ale również szalone kolory.”

Kwiaty w dekoracjach weselnych

Kwiaty są najpopularniejszym rozwiązaniem dekoracyjnym na weselu. Pary młode najczęściej decydują się na ozdobienie kwiatami zarówno kościoła, jak i sali weselnej. Kwiatowe akcenty można dodać również do stylizacji ślubnych. Mowa tutaj o:

  • wianku,
  • bukiecie ślubnym,
  • kwiatach wplecionych w fryzurę ślubną,
  • dodatku do poszetki dla pana młodego.

Pomysł młodej pary czy doświadczenie florysty? Skąd czerpać pomysły na dekoracje?

Wybór kwiatowych dekoracji ślubnych zależy najczęściej od stylu, jakim kierują się państwo młodzi. Do pracowni florystycznych zazwyczaj albo przychodzą z gotowym pomysłem, albo w pełni ufają doświadczonemu zespołowi i zdają się na jego wizję.

Oto co powiedziała nam właścicielka pracowni florystycznej Pani Jolanta Jarmoc:

„Bywa bardzo różnie. Klienci często przychodzą w własnymi pomysłami, inspiracjami, jednak zazwyczaj podczas rozmowy z florystą tworzy się dopiero wstępną koncepcję. Bywają też Pary, które zdają się całkowicie na nasze pomysły i propozycje.”

No właśnie, czy w dzisiejszych czasach sposób dekoracji sali weselnej jest jakość ściśle określony? Na pewno częściej spotykamy się z prostotą i mniejszym inwestowaniem w ekstrawaganckie dekoracje. Wiele par decyduje się na spokojne kolory, dodatki drewna, zieleni w kompozycjach kwiatowych. Decyzja pada najczęściej na wysokie bukiety, wiszące wieńce, bądź na kwiatowe ścianki, znajdujące się za młodymi. Sprawdźmy co mają do powiedzenia specjaliści.

Jaki styl dekoracji wybrać?

 „Moja pracownia ma wypracowany pewien styl dekoracji. Są to bardziej naturalne kompozycje i klient, który się do mnie zgłasza zazwyczaj takich dekoracji oczekuje.” – mówi Honorata Luchowska

Zdarzają się różni klienci z różnymi gustami i upodobaniami. Jednym marzy się bardziej styl boho, innym bardziej rustykalny, inni wolą bardziej klasyczne kompozycje. Panny Młode nie kierują się trendami, tylko tym, co im w duszy gra. Łączą ze sobą kilka stylów, mają upatrzone inspiracje czy to z Instagrama czy z Pinteresta, którymi się wzorują.

„Oczywiście zdarzają się różni klienci z różnymi gustami i upodobaniami. Jednym marzy się bardziej tylko boho, innym bardzie rustykalny, inni wolą bardziej klasyczne kompozycje.” – dodaje

Wszystko zależy tak naprawdę od wcześniejszych ustaleń. Ważne aby para młoda miała swoją wizję. Aby wiedzieli czego oczekują od pracowni florystycznej oraz czy własnie ta pracowania jest w stanie stworzyć ich wymarzone dekoracje.

Coraz częściej dekoratorzy sal weselnych idą w jeden, dwa, bądź trzy style, w jakich tworzą dekoracje. Pracownia artystyczna w roślinach stawia bardziej na prostotę i delikatne akcenty. Jednak nie ma dla nich rzeczy niemożliwych do wykonania.

Jakie kwiaty wybrać na ślub?

Oczywiście to najważniejsza kwestia, która jest do ustalenia. Doświadczeni floryści mają jednak swoją wizję. Doskonale znają się na rodzajach kwiatów i wiedzą, które są bardziej wytrzymałe, a z których lepiej jest zrezygnować ze względu słabą trwałość.

Wybieram kwiaty, które mogą dłużej wytrzymać bez wody to między innymi goździki, anturium, mieczyki, złocienie, celozja” – mówi florystka Jolanta Jarmoc

Ja zazwyczaj pracuję na kwiatach sezonowych. Są one wtedy najlepszej jakości i ich cena nie jest wygórowana. Zawsze proszę klienta, aby dał mi wolną rękę przy wyborze konkretnych gatunków kwiatów” mówi dekoratorka” – mówi właścicielka pracowni florystycznej W roślinach

Ile kosztują kwiatowe dekoracje ślubne?

Cóż w tej kwestii jednak lepiej zaufać doświadczonym osobom z branży, które ewentualnie doradzą w jaki sposób dobrać dany rodzaj kwiatu, bez którego nie wyobrażasz sobie weselnej dekoracji. Warto również pamiętać, że cena kwiatów zależy od sezonu:

„…jeżeli panna młoda zażyczy sobie piwonie we wrześniu, a ich sezon przypada na maj/czerwiec, to ich cena będzie zdecydowanie dużo większa” – podkreśla Honorata

Jakie kolory kwiatów wybrać do dekoracji weselnych?

Ważna jest również kolorystyka, która musi zgrywać się po pierwsze z wyglądem sali po drugie z tematyką ślubu. Przy weselach w stylu glamour popularne są mocniejsze kolory, rzucające się w oczy, które wychodzą na pierwszy plan. Przy organizacji wesela w stylu minimalistycznym, np. boho czy rustykalnym, podstawową rolę odgrywają pastelowe, spokojne kolory, które mają za zadanie delikatnie podkreślić dekorację:

” …Zawsze biorę pod uwagę prośby Panny Młodej i staram się je w miarę możliwości spełnić. Dla mnie osobiście najważniejsza jest kolorystyka.” – mówi Honorata Luchowska

Jakie kwiatowe dekoracje znajdziecie na ślubie?

Wysokie bukiety na stołach

To standardowa dekoracja, z którą najczęściej spotykamy na sali weselnej. Umieszczanie bukietów w wysokich wazonach jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę m.in. komfort gości. Mamy wtedy pewność, że wszyscy będą doskonale się widzieć, a bukiety nie będą utrudniać rozmów i co najważniejsze nie zajmą dużo miejsca, które przeznaczone jest na potrawy i napoje.

Kwiaty umieszczone w wysokich wazonach zdecydowanie lepiej się prezentują. Są znacznie bardziej widoczne i nie znikają na stole między półmiskami z jedzeniem. To doskonałe zagospodarowanie przestrzeni zwłaszcza na przestronnych salach, które wydają się puste i ciężko jest je odpowiednio zagospodarować.


Warto również wcześniej ustalić ilość bukietów, jaka znajdzie się na stołach. Czy lepiej bardziej zagęścić przestrzeń, czy może tylko delikatnie zaakcentować dekorację. Wszystko zależy od długości stołu i sposobu ułożenia stołów oraz liczby gości.

„Ilość bukietów powinna zależeć od wielkości stołów oraz liczby gości, jednak często Młodzi muszą zmierzyć się z dostępnym budżetem. Przykładowo, na stole trzymetrowym powinny znaleźć się przynajmniej dwie kompozycje.” – mówi Jolanta Jarmoc

Bukiety na okrągłe stoły weselne

Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku okrągłych stołów oraz pomysłu na bukiet znajdujący się przy miejscach dla pary młodej oraz świadków. Logiczne, że miejsca dla świeżych małżonków znajdują się w centrum sali, często oznaczone dodatkowo ścianką ustawioną za ich plecami oraz właśnie ogromnym, podłużnym bukietem.

fot: Jolanta Jarmoc

Przemyślane rozwiązanie mające na celu nie przysłanianie młodych. Te bardziej okazałe bukiety, których łodygi delikatnie spadają ku ziemi są też dodatkową dekoracją, która doskonale akcentuje stół pary młodej.

fot. Jolanta Jarmoc

Kwiatowe ścianki dla pary młodej

Ogromne ścianki, znajdujące się za plecami młodych to najczęstsze rozwiązanie, które jest wykorzystywane przez parę nowożeńców. Dzięki temu miejsce na sali dla świeżo upieczonych małżonków jest odpowiednio wyznaczone.

A co powiecie na ścianki wykonane z kwiatów bądź przyozdobione nimi po bokach? To bardzo częste rozwiązanie na które decydują się młodzi. Efekt końcowy robi naprawdę ogromne wrażenie.

Wiszące kwiaty w dekoracjach weselnych

To trochę bardziej odważne rozwiązanie, które niestety nie na każdej sali można wykonać. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę dodatkowe mocowania, które prawdopodobnie będzie trzeba zamontować na czas instalacji dekoracji. Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy właściciel sali zgodzi się na jakieś poważniejsze ingerowanie, np. w ściany mając na uwadze możliwe uszkodzenia.

„…Trudność zależy od wysokości pomieszczenia. Nie w każdej sali istnieje możliwość zainstalowania sznurów, stelaży, itp. do sufitów. Mocowanie tego typu dekoracji odbywa się zwykle na bazie uprzednio przygotowanej konstrukcji, dopiero wówczas możliwe jest zawieszenie zieleni bądź kwiatów. Haki, siatki, liny oraz wszelkie elementy konstrukcyjne mogą być mocowane zarówno do sufitów, jak i rozciągane pomiędzy belkami lub innymi elementami sali. Należy pamiętać, aby wszelkie podwieszenie przygotować jeszcze przed nakryciem stołów…” – mówi Jolanta Jarmoc

Nie znaczy to jednak, że nie należy próbować. Warto porozmawiać najpierw z florystką, która zajmuje się dekoracjami, dopytać jaką ma wizję i czy istnieje obawa, że dekoracja będzie np. za ciężka i się nie utrzyma.

Dużo prościej zamontować jest wiszące kwiaty w budynkach wykonanych z belek. Na drewnianych kondygnacjach można bez problemu zaczepić kwiatową konstrukcję.

Najczęściej możemy „bezkarnie” wkręcać haki i innego rodzaju mocowania w salach typu stodoły, karczmy oraz na prywatnych posesjach.” – dodaje

Kwiaty na wodzie

Coraz częściej pojawiający się trend to kwiaty na wodzie. Kojarzy się z bardzo dużą estetyką i naturalnością. Na Pintereście znajdziecie mnóstwo inspiracji, które zaskakują swoją oryginalnością. Są to raczej proste projekty, które w swojej prostocie mają to coś co zaraz zwraca uwagę.

Na przyjęciach pojawiają się dekoracje przedstawiające kwiaty zanurzone w wodzie lub takie pływające na jej powierzchni. Są albo zastępstwem bukietów, albo dodatkową dekoracją, która umieszczana jest, np przy stole ze słodkościami, napojami bądź drinkami.

Kwiaty zwłaszcza te jadalne to ciekawa dekoracja, która może ozdobić wodę w dzbanku bądź potrawy na talerzach. Znakomita ozdoba wzbogacająca wygląd deseru bądź… tortu weselnego.

Wracając jednak do tematu kwiatów na wodzie należy pamiętać, że tego typu dekoracje obowiązkowo trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Jak wiadomo w weselach biorą udział również dzieci, które bawiąc się przez nieuwagę mogą strącić dekoracje. Właśnie dlatego warto przemyśleć miejsce ich ulokowania oraz zabezpieczenie, które ochroni je przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Kwiatowe girlandy

 „...jest to jest już trochę bardziej niestandardowa dekoracja” – komentuje Honorata Luchowska

Girlandy kwiatowe to idealny sposób na zagospodarowanie pustego sufitu bądź ścian. Są to jednak zdecydowanie cięższe i wymagające dużo więcej uwagi dekoracje. Mają za zadanie zagospodarować przestrzeń pod sufitem.

My proponujemy trzy sposoby na rozwieszenie girlandy: Na zyg zag, Litera X bądź „punkt horyzontalny – czyli girlandy mocowane są z jednej strony w jednym punkcie, a z drugiej w kilku wychodzących na różne strony sali.

„…Girlanda sama w sobie nie jest ciężka. Wszystko zależy od tego jaką ma długość i grubość. Osobiście nie miałam problemów z właścicielami sali, ale wiem, że są tacy, dla których jest to problem i się nie godzą na tego typu dekoracje” – dodaje właścicielka W roślinach

Jak widzicie, również jak w przypadku wiszących dekoracji, przy girlandach również możecie się spotkać z odmową właściciela. Właśnie dlatego, jeżeli zależy Wam na takiej dekoracji warto to ustalić jeszcze przed rezerwacją sali, aby później nie spotkać się przykrą niespodzianką jaką jest odmowa przez właściciela lokalu.

Kwiatowa dekoracja krzeseł

Kiedyś bardzo popularne było okrywanie krzeseł białym pokrowcem, dzisiaj nadal jest to często spotykane rozwiązanie, jednak znacznie bardziej odchodzi się od tego pomysłu. Krzesła w lokalu albo same w sobie są piękne i nie potrzebują dodatkowej ozdoby. Czasem wystarczy mały akcent w tym przypadku kwiatowy. Co powiecie na takie rozwiązanie?

Wiszące słoiki i żarówki z kwiatem

To dość ciekawe i bardzo niekonwencjonalne rozwiązanie. Słysząc taki pomysł mamy przed oczami raczej nieudany, przesadzony projekt, który koniec końców kończy się fiaskiem. Ale spokojnie to tylko wyobrażenia i wstępne przerażenie.

Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe tylko podobnie jak z wcześniejszymi wiszącymi dekoracjami należy to ustalić z właścicielem lokalu. Prościej jest zamontować tego typu dekoracje np. w namiocie bądź właśnie w drewnianych budynkach gdzie możliwości są o wiele większe.

Dekoracje w kościele – co warto przyozdobić?

Dekoracja na sale weselną zaplanowana, a co z kościołem? W tym miejscu również przydałyby się dekoracje, które wzbogacą uroczystość zaślubin. Mowa tutaj np. o udekorowaniu krzeseł i klęczników kwiatami, bukietach przy ołtarzu bądź delikatnych akcentach kwiatowych przy ławkach.

A może właśnie tutaj wykorzystacie z motyw kwiatów w szklanych naczyniach wypełnionych wodą?

Wzbogać swoją stylizację o kwiatowe dodatki

Wianek bądź opaska

Często piszemy o pannach młodych, które bardzo chętnie swoją fryzurę przyozdabiają wiankiem. Dobierają do tego prosty welon, bądź z niego rezygnują. Jeżeli swój ślub zaplanowaliście na wakacje, kiedy na rynku dostępna jest cała gama kwiatów to może warto do swojej stylizacji wybrać wianek ze świeżych kwiatów?

Jest to bardzo oryginalny dodatek. W kulturze słowiańskiej wianek był symbolem gotowości panny do małżeństwa. Podkreślał naturalność i czystość przyszłej żony. A może pannie młodej spodobają się opaski wykonywane przez właścicielkę pracowni W roślinach?

„…opaski są bardzo popularne. Wykonane są z suszonych/preparowanych roślin, dzięki temu można je na spokojnie wysłać w świat. Wykonuję również opaski z żywych roślin, ale wtedy w grę wchodzi tylko odbiór osobisty zamówienia, ponieważ żywe kwiaty nie przetrwałyby transportu.” – mówi właścicielka W roślinach

Decydując się na duży wianek ślubny bądź opaskę warto przemyśleć makijaż. Może w tym przypadku lepiej zrezygnować z mocnego make-up? Również ważny jest styl sukienki.

W tym przypadku zdecydowanie sprawdzi się taka zwiewna, z delikatnego materiału, prosta, która sama w sobie jest prześliczna, a wzbogacona o wianek ze świeżych bądź preparowanych kwiatów będzie wyglądać zjawiskowo.

Bukiet ślubny

To dość oczywista dekoracja i dodatek, o którym nie można zapomnieć. Jeśli nie masz pomysłu na bukiet ślubny to może warto przemyśleć kilka opcji. Po pierwsze zastanów się czy bukiet chciałabyś zestawić z resztą dekoracji czy może powinien się on czymś wyróżniać.

  • Z jakich kwiatów chciałabyś, aby został wykonany.
  • Przyozdobiony wstążkami czy nie?
  • Wolisz same kwiaty? Nie ma problemu, przecież one same w sobie są przepiękne.
  • A może chciałabyś zaszaleć i zamiast zwyczajnych białych szpilek założyć kolorowe trampki, bądź szpilki z którymi zestawisz bukiet? Wybór należy do Ciebie!

Butonierka

Kiedy panna młoda wybiera bukiet, wianek i buty, pan młody ma już skompletowany strój. Zastanawia się może jedynie nad tym czy bardziej pasuje krawat czy muszka oraz jaki kolor butonierki wybrać. Warto jednak zaznaczyć, że prosta stylizacja przyszłego męża nie musi być wcale nudna.

Jeśli chcecie trochę rozweselić ciemne barwy garnituru to warto wziąć pod uwagę kwiatową butonierkę. Można ją zestawić z bukietem panny młodej lub zrobić całkowicie osobną ozdobę w innych kolorach, które podkreślają np. kolor oczu młodego, bądź są jego ulubionymi barwami.

Kwiatowa bransoletka dla druhny

I nie tylko, ponieważ często nawet panny młode zastępują zwykłą biżuterię bransoletką z żywych kwiatów. Kwiatowa bransoletka to doskonałe zastępstwo bukietu dla druhny, a zwłaszcza w momencie jeśli jest ich więcej niż jedna.

Można zestawić je z bukietem ślubnym panny młodej czy pozostałymi dekoracjami znajdującymi się na sali. A może zestawicie go z wiankiem panny młodej? Zdarza się również, bransoletka jest zamiennikiem bukietu ślubnego panny młodej, jednak jak mówi właścicielka pracowni Jolanta Jarmoc:

„Panny młode bardzo rzadko decydują się na taki rodzaj zamiennika wiązanki, natomiast u świadkowych bransoletki pojawiają się bardzo często”

Pozostaje kwestia wyceny

Ostatni, jednak niestety najważniejsza kwestia, którą należy uzgodnić. Jak potwierdzają same właścicielki, na wycenę składają się nie tylko ceny kwiatów i dekoracja sali…

„Wycena dekoracjo zależy od rodzaju i ilości wykorzystanego materiału oraz trudności przygotowania danej kompozycji” – komentuje Jolanta Jarmoc

„…na ostateczną cenę oferty ma bardzo wiele czynników. Przede wszystkim ilość dekoracji. Proszę wziąć pod uwagę, że klient nie płaci za same kwiaty, ale również dodatki jak taśmy, wstążki, druty, papiery, odżywki roślin, naczynia i wiele, wiele innych. To jest również czas pracy florysty oraz jego pracowników.” – mówi Honorata Luchowska

Należy również pamiętać, że:

„Trzeba również uwzględnić dojazd na miejsce realizacji/czas pracy podczas montażu i demontażu. To ogólnie jest bardzo długi temat, który należy dokładnie przedyskutować…” – dodaje Honorata

Rekomendowane artykuły